POMEM Öğrenci İzinleri

23.07.2017
5.173
A+
A-
POMEM Öğrenci İzinleri

Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) okuyacak olan öğrenci adaylarının, merak ettikleri konuların en başında okul süresince kullanacakları izinler gelmektedir.  POMEM’de eğitim gören öğrenciler, eğitim-öğretim süresi boyunca, bazı haller ve durumlarda izin alabilir ve yönetmeliğin kendilerine sunduğu izin haklarını kullanabilirler. Bu konu, Polis Akademisi Mevzuatı içerisinde yer alan Polis Meslek Eğitim Merkezi eğitim öğretim yönetmeliğinde açıklanmıştır.

POMEM’lerde öğrenciler eğitim-öğretime yatılı olarak devam etmek zorundadırlar. Mazeretsiz olarak eğitim-öğretim süresince toplam beş gün ve daha fazla devam etmeyen öğrencinin notlarına bakılmaksızın Yönetim Kurulunun teklifi Başkanın onayı ile POMEM’le ilişiği kesilir.

POMEM öğrenci izinleri, yönetmeliğin 12. maddesinde “Öğrenci izinleri” başlığı altında açıklanmaktadır. İlgili maddeye göre öğrencilere;

 • resmi tatil,
 • sömestr,
 • evci,
 • günü birlik,
 • hastalık,
 • gece yatısı,
 • hafta sonu
 • mazeret izni olmak üzere sekiz türlü izin verilir.

1)Resmî Tatil İzni: Cumartesi, Pazar ve diğer resmî tatillerde gündüz verilen izindir. Görevli veya cezalı olanlar hariç bütün öğrenciler izinli sayılır. Evci izninde olmayan öğrenciler akşam belirlenen saatte POMEM’e dönerler.

2) POMEM Evci İzni: Eşi, ana-baba, kardeşlerden, eşinin ana-babasından veya ikinci dereceden kan hısımlarından herhangi birisinin, POMEM’in bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerde ikamet ettiği POMEM Müdürlüğü tarafından araştırılıp tespiti yapılarak, öğrenciye eğitim-öğretim yılı boyunca cuma akşamı ders bitiminden, pazar günü akşam yoklamasına kadar, diğer tatil günlerinde tatil günü başlayıp tatilin son günü akşam yoklamasına kadar gece yatısına kalmak üzere verilen izindir. Bu izin, POMEM’in bulunduğu İl/İlçeler ile sınırı olan diğer İl/İlçelerin ulaşım durumu ve yol güvenliği göz önüne alınarak POMEM Müdürlüğü tarafından değerlendirilerek verilir.

Kısacası, eğitim gördüğünüz okulun bulunduğu il ve o ile komşu iller içerisinde, birinci ve ikinci dereceden akrabanız varsa POMEM evci izni kullanabilirsiniz.

3)Sömestr İzni: Eğitim-öğretim süresi içerisinde başlangıç ve bitiş tarihleri ile süresi Başkanlıkça belirlenen izindir. Öğrenciler bu izinlerini belirtmiş oldukları ikamet adreslerinde geçirebilir. Bu durumda izinde bulunacakları adreslerini POMEM idaresine bildirmeye mecburdurlar.

4)Günübirlik İzin: Öğrencilere herhangi bir mazeretinden dolayı bütün veya yarım gün olarak verilen izindir. Ancak, bu izin toplamı on ders gününü geçemez.

5)Gece Yatısı İzni: Evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı POMEM Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta içi veya sonunda gece dışarıda yatması için ders bitiminden sabah yoklamasına kadar verilen izindir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur.

6)Hafta Sonu İzni: Evci olmayan öğrencilere, mazeretlerinden dolayı POMEM Müdürlüğü tarafından uygun görülen hallerde, hafta sonu için verilen izindir. Öğrencilerin bu izni kullanabilmesi için evci izninde belirtilen yakınlarından birinin yanında kalacağını ispatlaması zorunludur.

7)Mazeret İzni: Öğrencilerin mazeretlerinden dolayı geçerli belgeye veya inandırıcı bilgiye dayanarak POMEM Müdürlüğü tarafından eğitim-öğretim süresince en fazla on güne kadar verilen izindir.

8)Hastalık İzni: Öğrencilerin hastalıklarından dolayı doktor raporuna istinaden POMEM Müdürlüğünce uygun görülmesi halinde rapor süresi kadar verilen izindir. Bu iznin POMEM dışında geçirilebilmesi için POMEM Müdürünün onayı şarttır.

İzinli çıkacak öğrencilerin kılık ve kıyafetleri sıralı amirleri veya tatil gün ve saatlerinde nöbetçi heyetinden görevlendirilecekler tarafından kontrol edilir; kılık ve kıyafetlerinde kusur görülenlere kusur giderildikten sonra izin verilir.

Sömestr ve resmi tatil izinleri hariç, izin isteyen öğrenci sınıf komiserlerine müracaat eder. Uygun ve makul görülen isteği yetkili üst makama arz edilerek, izinli gönderilir veya isteği reddedilir.

İzinli çıkan öğrenciye iznin türü ve süresini gösteren bir izin belgesi verilir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. Smr dedi ki:

  Konuyla pek alakası yok ama kadın polis adayların mülakat esnasında kılık kıyafeti nasıl olmalı mesela dikkat ceken saç rengi doğal olsa bile eksi midir?

  1. admin dedi ki:

   Polisliğe yaraşır bir kıyafet ve düzeniniz olması avantaj sağlar.

 2. busra dedi ki:

  2018 lisans mezunlarının alimi ne zaman olur ve kpss en az kac puan almamiz gerekli ?

  1. admin dedi ki:

   Seneye KPSS sonrası olur. POMEM için 60 PAEM için 70 olması kuvvetli ihtimal.

 3. Burak dedi ki:

  Merhabalar admin. Beden eğitimi öğretmenliği bölümünden bu sene mezun oldum. P3 puanım 67 sporcuyum ve herhangi bir sağlık problemim yok. Kasımda alımı beklenen pomemi düşünüyorum sizce kazanma şansım nedir? Teşekkürler.

  1. admin dedi ki:

   Puanınız yeterli. Spor geçmişiniz de var parkurda sorun yaşamazsınız. Mülakatlarda alacağınız puana bakar.

 4. Ayşe dedi ki:

  Merhaba admin bazı okullarda hafta sonu izni verilmiyormuş diye duydum doğruluk derecesi nedir?

  1. admin dedi ki:

   Okulların takdirine bağlı.

   1. Aslı. dedi ki:

    Admin Aralık’ta yapılması planlanan polis alımı pomem mi pöh mü olur?

    1. admin dedi ki:

     POMEM olmasını bekliyorum.

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba admin bu evci izninde pomem okulunun bulundugu ilin sınır olan il ve ilçelere evci izin verildiği yaziliyor . ama resmi gazete açıklananda ise böylece bir bilgi yazmiyor bu bilgi ne kadar doğru bir süphe kaldı aklımda bu bilgileri nereden tehmin ediyorsunuz simdiden iyi günler

  1. admin dedi ki:

   Nereden okuduğunuzu, resmi kaynağı yazın.

    1. admin dedi ki:

     O yazı eski mevzuat. 2005 tarihli. Yenisi 2015 tarihlidir.
     http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/07/20150715-5.htm

 6. merve dedi ki:

  türbanlı polis alımı var resmileşti diye biliyorum ama ben önümüz de ki alımlar için girsem türbanlı bir sorun oluşturur mu

  1. Admin dedi ki:

   Türban sorun oluşturmaz.

 7. oğuz dedi ki:

  Bazı okullarda evci izni hala verilmedi Mersin Pomem de bu haftasonu verilirmi önümüzdeki haftasonuna mı kalır evci izinleri neden gecikiyor

  1. admin dedi ki:

   Okul yönetimi takdirinde konular bunlar. Onlara danışmak lazım.

 8. Hüseyin dedi ki:

  Her hafta evciye cikabilirmisin bulunduğum ilde pomem var ve 3 ay tatili nasıl geçiyor herhangi bir staj goruyomuyuz? Bu sene tyt den gorucez baraj puanı belli oldumu ve Kastamonu pomemin kontenjanı kaç ?

 9. Ugr dedi ki:

  Merhaba eşim 6 buçuk aylık hamile ben şuan sonuçları bekliyorum inşallah okulu kazandığimda eşim doğum yaparken izin veriliyormu verilirse kaç gün oluyor

  1. Admin dedi ki:

   İzin için okuyun: POMEM İZİNLERİ

 10. Nazik dedi ki:

  10 nisan 2018 Salı polis gününde pomem öğrencilerine izin çıkarmı

 11. Özlem dedi ki:

  Ben evliyim çocugum var 15 aylık allah kısmet eder bu dönem kazanırsam bayanım istanbulda ailem var arnavutköy pomem de olursam evci izin kullanabiliyormuyuz duydugum bı habere gore 20 dônem kısa oldugu ıcın coguna ızın verılmemıs lutfen yardımcı olurmusunuz??bu konu bıxım ıcın cok onemlı sımdıden tesekkur ederim.

  1. Admin dedi ki:

   Okulun takdirinde.

 12. Aynur dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı pomemlere ziyaretçi alıyorlarmı alıyorlarsa ziyaretçi saati kaçtan kaça bide yakın derece akraba olması şartmı

 13. Aras dedi ki:

  Merhaba teyzem 3.derece akraba sayılıyormuş ben teyzemin evinde ikametgah ediyorum evimiz istanbul bahçelievler de sarîyerde ki okulu kazanırsam evime gelemicek miyim?

 14. Hilal uygun dedi ki:

  2018 erzurum pomem 28 29 somestr tatli 30 ve 1 mayisla birlesirmi admin 4 gun izin verilirmi acaba

 15. Yasin dedi ki:

  Eğitimdeyken kpssye girmeye izin verilir mi acaba admin

  1. Admin dedi ki:

   Genelde veriliyor.

 16. Eminee dedi ki:

  Merhaba benim esim egitimde su an egitim bittikten sonra ise baslamasi icin kac gun veriliyor tasinma islemleri vs icin

  1. Admin dedi ki:

   kesin bilgim yok.

 17. Osman dedi ki:

  Merhaba iyi günler bayanlar için egitim süreci içinde evlilik için mazeret izni kullanıla biliyor mu? Aydınlatırsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   O şekilde bir izin yok

 18. Adem dedi ki:

  Sınavı kazanan adaylar direk kayıt tarihinden sonra eğitimlere başlayacak mıdır ?

  1. Admin dedi ki:

   hayır…