POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

30.04.2018
2.843
A+
A-
POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ilk derece amir yani komiser yardımcısı ihtiyacını karşılamak için iki yola başvurmaktadır. Bu yollardan birisi meslek içerisinde görev yapan polislerden alım yaparken bir diğer yol ise Lisans mezunu olan kişiler arasından tercih edilmektedir. Son yıllarda yaşanılan olaylardan ilk derece amir ihtiyacının fazla olması nedeni ile Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl 900 erkek ve 100 bayan olmak üzere 1000 kişilik kontenjan açarak meslek içerisinde 2 yıl boyunca görev yapan ve şartları tutan polisler arasından seçilmektedir. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Sorusuna cevap arayan polisler Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan şartlara sahip olduklarında başvurabilirler.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Şartları Nedir?

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Diye merak edenler için belirtilen şartlar şu şekilde sıralanmıştır.

 • Komiser Yardımcılığına başvuracak polis memurunun 2 yıl bir fiil görev yapmış olması,
 • 45 yaşından gün almamış olması,
 • Son 2 yıl boyunca performans değerlendirmesinin yüksek olması,
 • Son 2 yıl boyunca mesleği ile alakası herhangi bir ceza almamış gerekmesi,
 • Meslekten çıkarılma suçundan dolayı hakkında idari veya adli soruşturmanın olmaması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan polis memurları Polis Akademi Başkanlığı tarafından belirtilen başvuru tarihleri içerisinde belirlenen banka hesaplarına sınav ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücretini ödeyen adaylar daha sonraki süreçte belirlenen sınava girmeleri ve o dönem belirlenen geçerli puanı almaları gerekmektedir.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Sınav Soruları

Meslek içinde bulunan polisler girmiş oldukları yazı sınavda karşılarına çok seçmeleri olarak 100 soru çıkmaktadır. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Diyenler Komiser Yardımcısı adaylarına

 • %30 Meslek Mevzuatı,
 • %10 Ceza Muhakeme Hukuku,
 • %10 Ceza Hukuku,
 • %10 Anayasa,
 • %10 İdari Hukuk,
 • %10 İnkılap Tarihi,
 • %10 Genel Kültür sorularından sorumlu bulunmaktadır. Sınavda başarılı olan adaylar daha sonra fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına tabi tutulmaktadırlar. Tıpkı polis alımlarındaki Komiser Yardımcısı adayları da 7 etaptan oluşan parkurda başarılı olmaları gerekmektedir. Parkurda başarılı olmak için erkek adayların 40 saniye ve altında bayan adayların ise 45 saniye ve altında yaptıkları zaman tam puan almaktadırlar. Fiziki yeterlilik sınavı ile ilgili şartları Polis Akademi Başkanlığının https://www.pa.edu.tr/2017-yili-paem-giris-sinavi-fiziksel-yeterlilik-sinav-talimati-ve-parkuru-duyurular.html adresinden detayını öğrenebilirler.

Fiziki yeterlilik sınavından başarılı olan adaylar daha sonra sözlü mülakat sınavına katılmaktadırlar. Adaylara Genel Kültür, güncel konular, tarih ve siyasi olaylardan sorulara yönetilerek adayların konu hakkında bilgilerinin yanı sıra kendilerini ifade edebilme, beden dilini kullanma, öz güvenine bakılmaktadır. Başvuran adayların girmiş oldukları yazılı sınavlarından almış oldukları puanın %30’u, fiziki yeterlilik sınavının %30’u ve sözlü mülakat sınavının %40’ı alınarak en yüksek puan alan adaydan sıralama yapılmaktadır. Sıralama sonucunda belirlenen kişiye kadar olan adaylar kazanmış sayılarak Ankara Gölbaşı’nda bulunan okula kabul edilmektedir. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Sorusunun cevabından sonra sınavda başarılı olsalar dahi başvuru şartlarını taşımadığı belirlenen adaylar okullardan ilişikleri kesilmektedir.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Eğitim Süresi ve Görevleri

Ankara Gölbaşında 6 aylık eğitim gören Komiser Yardımcıları eğitim süreçleri içerisinde mesleki bilgilerini yenilerken amirlik süresince görevleri ve sorumlukları ile ilgili bilgilere sahip olmaktadırlar. Eğitimi başarı ile tamamlaması gereken adaylar sonraki süreçte eski görev yerlerine dönmeyerek yeniden kura çekerek taktıkları rütbeleri ile görevlerine başlamaktadırlar. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Sorusuna cevap olarak adayları zorlu bir süreç beklemektedir. Bu zorlu süreci geçen adaylar atandıkları yeni yerlerinde İl Emniyet Müdürünün takdir yetkisine göre çeşitli görevlerde bulunurlarken genellikle karakollarda grup amiri, şubelerde çeşitli kademelerde görev almaktadırlar. Komiser Yardımcıları kendine bağlı bulunan personelin sevk ve idaresini yapmak, planlamak, görevlendirmek, personel ile ilgili her türlü sıkıntıları üst amire aktarmakla görevlidir.

Bunun yanı sıra Şube Müdürünün verdiği talimatları ve görevleri yerine getirmekle sorumlu olduğu kadar bu talimatları polis memurlarına iletmek ve talimatların yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmekle görevlidir. Görevde bulundukları sürece performans değerlendirmeleri zayıf olmayan, disiplin cezası almayan ve hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturma olmaması durumunda her 3 yılda bir rütbe almaktadırlar. Başkomiser rütbesine kadar yükselme şansı bulunan komiser yardımcıları daha yükselme şansları bulunmamaktadır. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Ve şartları nelerdir sorusunun cevabından ne kadar maaş aldıklarına da bakmak gerekmektedir.

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?  Maaşları Ne Kadar?

Hizmet süresi, görev yaptığı yer, kademe ve derecesine göre komiser yardımcılarının almış oldukları maaşlarda farklılık oluşmaktadır. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Ve maaşları olarak ortalama 4.600 TL ile 5.200 TL arasında maaşları değişmektedir ki doğu da görev yapanlar ayrıca terör tazminatı almaktadırlar. Evli olmaları durumunda aile yardımı ve çocuk parası da maaşlarına yansıyacağı için maaşlarda farklılıklar oluşmaktadır. Çalışma süreleri olarak herhangi bir değişiklik olmadığı gibi sorumlulukları artan Komiser Yardımcıları alternatifleri bulunduğu gibi birçok dezavantajları da bulunmaktadır.

Dezavantajları arasında rütbeli oldukları için eskiden olduğu gibi sadece kendilerinden sorumlu olmadıkları gibi emri altında bulunan diğer personellerden de sorumlu olmaktadırlar. Ayrıca kendilerine verilen emir ve talimatları yerine getirilmesi konusunda her zaman takipçi olmaktadırlar. POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur? Sorusuna yukarıda belirtilen şartları tutan herkes başvuru yaparak sınavlarda başarılı olmaları durumunda bu hakka sahip olmaktadırlar. Her yıl açılan sınavları takip etmek isteyen kişiler Polis Akademisi Başkanlığının sayfasını takip etmeleri gerekmektedir.

PMYO Mezunları Nasıl Komiser Yardımcısı Olabilir

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser Yardımcılığı Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

 

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Süleyman dedi ki:

  Admin pomem den paem e gidenler emniyet müdürlüğüne kadar terfi alamıyorlar mi . Yazıda başkomiserlige kadar yazıyor

  1. Admin dedi ki:

   Bir noktadan sonra siyaset belirliyor.

 2. Berk tunali dedi ki:

  Askeriye gibi değil. Rütbe bekleme süreleri bitince tekrar sınava giriliyor.

 3. Sergen dedi ki:

  Merhabalar hem paem e hem de pomem e başvurabilirmiyim ? Birine başvurmak zorunda kalirsam hangisine basvurmaliyim puanim 84 ? Pomem birincisinin komiser yardımcısı yapıldığı doğru mu şimdiden cok teşekkürler..

  1. Admin dedi ki:

   ikisine de başvurabilirsin

 4. hakan dedi ki:

  21.dönem pomem öğrencisiyim derslerimize giren emniyet müdürleri oluyor onların söylediği şey: “Yükselme engeli kalkmış bulunmakta yani pomem’den mezun olup komiser yardımcılığı rütbesiyle yükselişe başlayan her arkadaşım yaş ve yükselme şartlarını yerine getirdiği takdirde 1.sınıf emniyet müdürü olabilir.”

  1. said dedi ki:

   hocam eminsiniz dimi emniyet müdürleri diyorsa doğrudur. kendimi ona göre plan yapıcam da o yüzden eminmisiniz dedim yanlış anlamayın

 5. ayla_denge@hotmail.com dedi ki:

  benim oğlum çok güzel yüzüyor çok güzel deniz polisi olur 2 yıllık ön lisans mezunu olabilirmi yardımcı olunuz

  1. mayki dedi ki:

   mersin den kıbrısa kadar yüzebilirse neden olmasın