PAEMPOMEM

POMEM İle PAEM Arasındaki Farklar!

Polis olmak isteyen adaylar için daha önceki yazılarımızda ülkemizde polis yetiştiren okulları ve alım aşamalarını Polis Yetiştiren Okullar bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Pomem ve paem arasındaki farkları ve benzerlikleri de bu yazımızda sizlerle detaylı olarak paylaşacağız arkadaşlar. Polis meslek eğitim merkezi veya polis amirleri eğitim merkezi hedefi bulunan adayların kesinlikle bu yazımızı okumalarını tavsiye etmekteyiz.

POMEM ve PAEM Arasındaki Benzerlikler!
* Pomem ve paem de lisans mezunu öğrenci alımı yapmaktadırlar.

* Pomem ve paeme giriş için kpss zorunluluğu vardır.

* Pomem ve paemin yaş sınırı 30 dan gün almamış olmaktır.

* Pomem ve paem sağlık şartları aynıdır.

POMEM ve PAEM Arasındaki Farklar!
* Pomemden mezun olan öğrenciler polis memuru olarak göreve başlarken paemden mezun olan öğrenciler komiser yardımcısı olarak göreve başlarlar.

* Pomem ve paem eğitim süreleri farklıdır. Paem eğitim süresi daha uzundur. Pomem eğitim süresi şuanda en az 4 ay iken, paem eğitim süresi en az 11 aydır.

* Pomem ve paem alım sayısı farklıdır. Pomem alım sayısı her zaman daha fazladır. Pomem alımı yıllık 10 bin civarı olurken paem alımı 2 bin civarıdır.

* Pomem ve paem öğrencileri farklı okullarda okurlar. Paem okulu sadece Ankara da mevcuttur.

* Pomem ve paemin kpss baraj puanları farklıdır. Paem baraj puanı daha yüksektir. POmem baraj puanı 60 a kadar düşebilirken paem baraj puanı 70 dir.

Bizim aklımıza gelen polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi arasındaki benzerlikler ve farklılıkları sizler için bu yazımızda toparladık. Sizlerde kafanıza takılan sorular olursa yorum alanından bizlere sorabilirsiniz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

178 Yorum

 1. admin 1990 ekim doğumluyum 2018 yılındaki alımlara giremezsem 2019 da ki alımlara girebilme şansım var mı yaş kurtarır mı?

   1. Sebebi nedir aceba 2002 liler olabilir emniyetten 1 trafik polisi ile.konustum dedi pomem 18 yastakinler direk basvuru yapabiliyor dedi bana

 2. Bu sene 12.sinifim 2020de lise mezunu kpss ye girsem pomem olabilir miyim üniversite okumadan olabilir miyim acaba

  1. 2002 dogumluyum 11 e gectim universite okumuyacagim trafik polisi olabilirmiyim.
   pomem bavurabilirmiyim

 3. Merhaba ben POMEM istiyorum önlisans tan 70 puan almam gerekiyor 60 alırsam parkur ve sözlü mülakattan aldığım puan etkiler mi geçer miyim

 4. Merhaba ben 4 yıllık üniversite mevzunuyum kpss puanım 62 pomeme girebiliyorum kazanıp Allahın izniyle polis memuru olduktan sonra en yüksek hangi rütbeye ulaşabilirim bana kurum içinden biri bu alım durduruldu demişti bunun aslı varmıdır teşekkür ederim

 5. Merhaba
  Önlisans ve lisans ile göreve başlayan polisin arasında fark var mı ? ve önlisans ta rütbe yükselmesi var mı?

 6. Okulum daha bitmedi önlisans okuyorum suan son sinifim kpssye girdim 70 aldim 2019 da ne zaman basvurmam gerekiyo

 7. Paem mezunları kaçıncı dereceden başlıyor mesleğe ben pomem mezunu muhendisim 7/1 görünüyor

 8. Merhabalar 2018 yılında önlisans kpssden 66 puan aldım bu sene pomem yada paeme başvuru yapabilir miyim sizce ?

 9. admin gözüm miyop. biri 2.25 diğeri 2.75. mülakkattan önce veya sonra lazer ile düzeltilirse sorun olur mu?

 10. pomemden mezun olan her. zaman sadece polis olarakmi kalıyor yükselme yokmu paemde poh başvurusu yapiliyormu

 11. paem 2 yıllık Üniv mezunları pomem 4 yıllık Üniv mezunlarını mi alır birinde komiser yardımcısıyken öbüründen ne vasıfla mezun olursunn?

 12. Okuduğum bölümde 6. senem bölümüm 4 yıllık ve şuan son senemdeyım hala 8 dersim var . Pomem yada Paem e basvuru yapabilir miyim ?
  14 Temmuz da gerçekleştirilen KPSS ye katıldım ve gerekli puanları çekeceğimi düşünüyorum ama önümde 1 senem daha var bölümüm de . Acaba başvuru yapabilir miyim ?

 13. Ben inşaat mühendisiyim ve polislikte mühendis olarak görev yapma imkanı varmış. Bunun için ne yapabilirim. Neye başvurmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu