POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

09.05.2016
A+
A-
POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru

Arkadaşlar bilindiği üzere pomem alımlarında fiziki yeterlilik parkuru çok önem taşımaktadır. POMEM fiziki yeterlilik parkurunu erkeklerde 40 saniye ve daha aşağı, kadınlarda 45 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan almaktadırlar ve bu size büyük avantaj sağlayacaktır. POMEM fiziki yeterlilik parkurunda erkek adayların başarılı sayılabilmeleri için 50 saniyede, kadın adayların başarılı sayılabilmeleri için 55 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. POMEM fiziki yeterlilik parkurundan en az 60 puan almak gerekmekte 60 puan altında alan adayların eleneceklerdir.

POMEM Fiziki Yeterlilik Parkuru ve Talimatlarına Aşağıdan Ulaşabilirsiniz

Başlangıç çizgisi ile ağırlık taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde, sağlık topu dokunma hareketi etabının bitimindeki duba ile bitiş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda olan ve toplamda 7 etap ile 70 metre uzunluğundaki parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak;

1) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan veya soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramanın ceza olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir. Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemenin ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir. Lastiklerin iç genişliği 17 inch (43.18 cm) olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır.
3) Ağırlık taşıma etabında, kadınlar 20 Kg (10×2), erkekler 30 Kg (15×2), ağırlığındaki iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır. Dubanın dışından dolaşmayan adaya ceza olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa, sonra ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaktır. Her bir eksik dokunma için ceza olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

5) Düz takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne doğru (1) bir defa düz takla atacaktır. Düz takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan adaya ceza karşılığı olarak bitiş süresine (1) bir saniye ilave edilecektir.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 105 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, çubukları devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) iki saniye ilave edilecektir.

8) Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkuru içinde herhangi bir etabı yapmayan aday elenir.

Polis Meslek Eğitim Merkezi aday değerlendirme ve seçme işlemlerinin bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge, kondisyon, çeviklik, çabukluk ve esneklik açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

Oluşturulan parkuru, erkek adayların başarılı sayılabilmeleri için 50 saniyede, kadın adayların başarılı sayılabilmeleri için 55 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu erkeklerde 40 saniye ve daha aşağı, kadınlarda 45 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.
Not: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

pomem parkuru


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. blank Veli dedi ki:

  takla atamıyorsak direk elenir miyiz? Bir şekilde yan yuvarlanma vs yapsak saniye cezası mı yerız elenır mıyız?

  1. blank Admin dedi ki:

   Takla atmalısınız. Nasıl polislik yapacaksınız ondan bile çekiniyorsanız?

   1. blank Veli dedi ki:

    takla ile polislik yapmanın ne alakası var anlamadım? Takla atarak mı polislik yapılıyor? Küçüklükten beri atmamanın oluşturdugu bır durum bu , bunun cesaretle ozguvenle pek bır alakası yok. Siz küçüklükten beri zıplamasaydınız ilk zıplayın dendıgınde zıplayamazdınız bu kadar basit.