Ana Sayfa / POMEM / POMEM Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

POMEM Eğitimi Hakkında Merak Edilenler

Polis  Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)  eğitimleri devam ediyor. Ülkemiz emniyet personeli ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan bu okullar hakkında oldukça fazla konu merak edilmekte. Önlisans mezunlarına POMEM okuyarak polis olma imkanı tanınması ile bu okullara olan ilgi de oldukça artmış durumda.

Bu yazımızda, 20. dönem eğitimi gören bir polis adayının, POMEM eğitimleri konusunda merak edilen sorulara  verdiği cevapları sizlerle paylaşacağız.

POMEM okullarında kameralı ve akıllı telefon kullanmak yasak mı?

Yasak.

Kadın ve erkek öğrenciler, aynı fiziki eğitimi mi alıyor?

Evet.

Okulda  hangi malzeme ve ekipmanları veriyorlar?

Bir başlarken bir de ortalarında iki defa istihkak veriyorlar. Eşofman spor ayakkabı palaska havlu terlik mont parka çevik kıyafetleri valiz tişört şapka bere kışlık bot çorabına kadar veriyor. Okulun bitimine doğru da kadrocuların giydiği mavi gömlekler, mezuniyet kıyafetleri, kadro pantolunu ayakkkabı falan ne varsa veriliyor.

Eğitim zorluğu nedeniyle bırakan oluyor mu?

Evet, birçok aday okulu farklı gerekçelerle yarıda bırakıyor.

20. dönem POMEM mezuniyeti ne zaman?

7 Aralık.

20. dönem erken mezuniyet konusu dolaşıyor internette. Aslı var mı?

Okulda bize o konuda bir bilgi iletilmedi. Eğitim süresi zaten kısa…

POMEM öğrenci koğuşları kaç kişilik oluyor?

10-20 kişilik oluyor.

Burs olarak aylık ne kadar para alıyorsunuz? Geri ödemeli kredi mi, burs mu?

300 TL civarı alıyoruz. Burs alıyoruz.

Okullarda sigara satılıyor mu kantinlerde? Aralarda içebiliyor mu tiryakiler?

Okullarda sigara satışı yok. Sigara içebiliyorsunuz aralarda, boş zamanlarda. İzin zamanı dışarıdan bolca getiriyor tiryakiler.

Çevik kuvvet forması ile mi eğitim alıyorsunuz?

Evet.

İzin gerektiğinde, bunaldın vs, kolaylık sağlıyorlar mı yoksa izin konusu katı mı?

Bunaldın diye bi izin vermezler kardeşim. Ama mazeret iznin var 10 gün. Acil izne çıkman gereken bir durum olursa 10 günlük halkından kullanırsın. Onu da tamamen vermezler. 2 3 gün en fazla. Bitirme mülakatında da sorarlar. Mazeret izninin tamamını kullanırsan “Neden bu kadar izin kullandın?”  diye.

Hafta sonları nöbet oluyor mu ? Oluyorsa, ne kadar zamanda  bir denk geliyor ?

Okul okul farkeder. Yozgat POMEM de devriye, kule ve yatakhane nöbeti tutturuyorlar erkeklere. 2 günde 1 nöbet geliyordu mutlaka. Evci çıkabilirsen hafta sonu ve nöbeti gelirse, onu değiştirirler. Hafta içine gelince tutarsın. Sadece senin yerine de evciye çıkmayan biri tutar.

Evci izninin sınırı var mı?

İzinler açık olduğu sürece çıkarsın. İzinler kapanırsa çıkamazsın. Tek sınır bu.

Koğuş ve devriye nöbetinde ne yapıyorsunuz kısaca?

Devriye nöbetinde belli bir yer veriyorlar. 2 saat boyunca orda volta atıyorsun. Dışardan bir tehlike falan gelirse telsizden anons geçiyorsun ama genelde olmaz öyle birşey. Yatakhane nöbetinde de 2 saat oturup bekliyosun mesela. 11-1 nöbetçisi isen yat saati 11 se 11 30 gibi odalara girip kendi katının yoklamasını alıyorsun. 5-7 nöbetçisi isen sabah 6 da spor varsa katındaki herkes kalkmış mı diye kontrol ediyorsun. Gitmeyen bir uyanık görürsen onu komiserlere bildiriyorsun. Yozgata gideceklere 3 kat içlik ve kayak eldiveni şapka ısıtıcı ne varsa öneriyorum. : )

Güvenlik soruşturması tam olarak ne zaman bitiyor?

Okulun son günleri bitirme mülakatında komisyonun önüne geliyor.

Okul döneminde bitmeyebilir. Bitmezse de herkesle birlikte atamanız yapılmıyor. Her 1.5 ayda bir Ankara Akademi bitirme mülakatı yapıyor. Sizin soruşturma ne zaman biterse en yakın bitirme mülakatı için Ankara’ya çağırıp orada yapılıyor mülakatlar.

Beden eğitimi ile alakalı eğitimler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Beden eğitimi dersinde  okula girişteki gibi parkurlar koyuyorlar. Sınavları o şekilde yaptılar bize. Ayrıca her sabah sporu deriz de spor değil o ısınma yapıyorsun. Şınav çektiriyorlar sürekli, artıyor onun sayısı eğitim süresince. Amaç kolunun kuvvetlenmesi işte. Normalde bir ceza verildiğinde de şınav veriliyor. Okula girince işin gücün sınav çekmek oluyor.

POMEM adaylarına neleri tavsiye edersiniz? Okula gelmeden şunu şunu yapın, şunlara hazır olun vb…?

Önce detaylı şekilde hastahanede muayene olun. Özellikle tam kan sayımı yaptırın. Bilmediğiniz hastalıklar çıkabiliyor eleniyorsunuz. Boştan yere. Detaylı muayene olun. Spor yapın. Kondisyonunuzu artırın. Az uyumaya alışın. 11 de yatıp her gün 5 30 da kalkacaksınız. Sabırlı olmayı tavsiye ediyorum en çok.

Polis okulunda da sonrasında da anlam veremediğiniz o kadar çok şey yaşayacaksınız ki…. O yüzden şimdiden sabır diliyorum hepinize.

POMEM sonu tayinleri nasıl yapıyorlar? Derece yapanlar istediği ile mi gidiyor yoksa, önündeki belli il olan listeden mi tercih yapıyor? Dereceye girmek demek kaçıncı olmak demek?

Kura yok herkes seçiyor. İlk 10 kişi genelde polis okullarına gidiyor istediği yere. Geriye kalan herkes de sıralamaya giriyor. mesela 18. Dönemde 62 il açıldı orda mesela atıyorum Trabzon 5 kişilik kontenjan var 11. sıradaki adam Trabzon diyorsa Trabzonun kontenjanı 4 kalıyor. Mesela 5 kişinin 5 ı de seçti o il kapanıyor bu şekilde sıra sana gelene kadar. Herkes önünde kontenjan olan ilerden istediğini seçiyor, en sona kalanlarda artık nerede kontenjan kalırsa oraya gider.

Bunun haricinde de okula cbk bbk tem kom istihbarat gibi şubelerden mülakata geliyorlar. Aradıkları kriterler sende varsa, seni kabul ederlerse, nokta atama yapılıyor. Okul bitince direk o birime gidip başlıyorsun ve nokta atama yapılan kişi kuraya girmiyor.


Bu makalede tam 203 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

203 Soru Var

 1. merhaba mezuniyet töreninde kura çekiliyor görev yeri belli oluyor kaç gün içinde göreve başlanıyor acaba?

 2. 30 Mart’ta alimlar bitiyor mülakata çağırılma süresi ortalama ne kadar?

 3. On başvuru yapıldıktan sonra ne zaman parkur ve sözlü mülakata çağırıyorlar.

 4. Merhaba arkadaşlar
  Yozgat polis okulunda okuyan arkadaşım rahatsızlığı nedeniyle 5 gün istirahat aldı eve gitme şansı varmı

 5. ilk 10 kişi polis okuluna gider demiş.yani bu 10 kişi polis okulunda öğreticimi oluyor? ben beden eğitimi mezunuyum polis okulu öğreticiliğine girme sürecim nasıl olur?

  • POMEM için lisans veya önlisans mezunu olup KPSS puanı gerekiyor. O mezunlar, istedikleri ilde görev alıyorlar farklı konu.

 6. Polis okulunda egitimdeki ogrenciye mektup yollansa, mektup direk ogrencinin eline geciyormu ?

 7. Pmyo da 2 sene sonra ataniyosun pomem de kac sene suruyo direk lise mevzunlari girebiliyomu yoksa universite okumak gereklimi

 8. Pomemde her hafta boy kilo mu ölçülüyor?

 9. Egitideyken aile ile notere gidip senet imzalama olayi var mi arkdas soyledide hala devam ediyo mu oyle bidey

 10. İyi akşamlar ben evliyim ve pomem in 4 aylık eğitim sürecinde eve gidip gelme durumu nasıl olacak 6 aylık cocugum var

 11. Temmuz için alım yapılacağı belli oldu artık peki kpss puanlarindan yine 2016 ve 2017 mi baza alınacak

 12. Ön lisans ile lisans arasında eğitim farkı oluyor mu

 13. İyi günler pomem den mezun olunduktan sonra 1 aylık staj da maaş alınıyor mu? Teşekürler

 14. Eğitim sürecinn son dönemlerinde ne tür egitimler yapılıyor . Polis okulunda egitim sürecinde olan bir ögrncinin beş dakika bile müsait olamayacağı ailesiyle bile görüşemeyecegi zamanlar olurmu?

 15. Yeni Mezunum malum kpssye girmedim bir sonraki Pomem ilani Kpss 2018 ile alinacak demi yoksa bu seneki mezunlar basvuramayacak mi ?

 16. imzalanan senet karşılığı nedir ücret nekadar yani

 17. Daha yeni mezun oldum sınıf öğretmeniyim pomem için benim girdiğim kpss puanın geçerli olur mu genel kültür genel yetenek te olucak alan bilgisi dışında

 18. Pomemde kaç yil egitim veriliyor ?

 19. Pomemde ehliyet veriliyormu peki veriliyorsa ne kadar oluyor

 20. Merhaba. Sinuzit ameliyati pomem girisinde engel gosterir mi?

 21. Merbaha pomem okursam egitimi hangi sehirde ve nerede görecegim bellirli bir sehir varmi secebilme hakkimiz varmı simdiden tesekkür ederim.

 22. Merhaba, ben sağ kol bileğimden kist nedeniyle ameliyat oldum ve iz var bu polis olmama engel olur mu ?

 23. Evli ve çocuk sahibi bayanlar başvurabilirler mi O süreç nasıl işliyor

 24. 4 yıllık üni okudum ama senem uzadı. başvuru şartlarında ise lisans mezunu deniyor .2017 kpss p3 76 puan. bu sene de girdim aynı şekilde 60 üzeri bekliyorum. kısacası mezun değilim halâ alttan dersim var başvurabiliyor muyum

 25. Eğitimde pantolon şart mi

 26. Merhaba ben hipermetropum ve gözlerimi sınav öncesi lazerle çizdiricem.Artık lazer serbest diye biliyorum.Bu göz kontrolü okula kabul edildikten sonra mı oluyor ?

 27. Merhaba ben hipermetropum ve gözlerimi lazerle çizdiricem.Artık lazerle çizdirmek kabul ediliyor diye biliyorum.Göz ve sağlık kontrolü okula kabul edilip intibak başlayımca mı yapılıyor ?

 28. Merhaba bende anksiyete bozukluğu var bir ortamda falan bağırmam gerektiğinde dilim birkaç saniyeliğine tutuluyor bı anda çok heyecan oluyor. Askerde eğitimlerde bunun sıkıntısını çok çektim pomemdede aynı durum var mı bağırma tekmil verme falan

 29. Merhaba bende anksiyete bağlı konuşma bozukluğu var sesli şekilde konuşmam bağırmam gerektiği yerlerde birkaç saniyeliğine dilim tutuluyor heyecan yaptığım zaman. Askerde eğitimlerde bunun sıkıntısını çok çektim pomemdede aynı durum söz konusu oluyormu eğitim askerlik gibimi

 30. Merhaba ben önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyım acaba eğitim de veya sonrasın da bilgi işlem biriminde çalışmal istediğimi dile getirsem bir etkisi olurmu

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir