POMEM Eğitim Süresi Uzadı mı?

27.09.2018
2.966
A+
A-
POMEM Eğitim Süresi Uzadı mı?

Polis olmak isteyen lisans ve ön lisans mezunu adayların girdiği Polis Meslek Eğitim Merkezleri 4 ay eğitim veren parasız yatılı ve devlet giderlerinin devletçe karşılandığı polis okuludur.

Polis adayı öğrencilerin öğrenim ve eğitim gördüğü PMYO, POMEM ve PAEM belirli süreli eğitim veren polis okullarıdır. Eğitim süreleri olarak PMYO 2yıl, POMEM 4 ay ve PAEM 11 aydır. Bu okulların eğitim sürelerindeki farklılık, adaylardan istenilen şartlarda da kendini göstermektedir. Bu yazımızda sosyal medya ve diğer mecralarda revaçta olan POMEM eğitim süresi değişikliği haberleri hakkında siz değerli polis adaylarını aydınlatmaya çalışacağız.

POMEM Eğitim Süresi Nasıl Değiştirilir?

POMEM polis olmak isteyen lisans ve ön lisans adaylarının girdiği polis okuludur. POMEM eğitimleri 4 aydır. Bu eğitim süresi uzayabilir ve kısalabilir. Eğitim süresi ile ilgili işlemler yetkili mercilerce düzenlenir ve değiştirilebilir. POMEM eğitim süresi hakkındaki madde yönetmelikte aynen şöyle geçmektedir;

‘’ Eğitim-öğretim ile sömestr izninin; süresi, başlama ve bitiş tarihleri Başkanlıkça belirlenir. Eğitim-öğretimin başlangıcında öğrencilere Başkanlıkça belirlenecek süreyle intibak eğitimi yaptırılır. ‘’ Yönetmelikteki POMEM eğitim süresi hakkında ilgili madde aynen bu şekildedir. Yani buradan da anlaşılabileceği gibi POMEM eğitim süresi hakkındaki muhatap alınacak tek merci Polis Akademisi Başkanlığıdır. Peki son dönemlerde çıkan ‘’POMEM eğitim süresi uzadı ‘’ haberleri doğru mudur?

POMEM Eğitim Süresi 8 Ay mı Oldu?

Evet, son zamanlarda özelliklerde sosyal platformlarda bu haber oldukça fazla yer almaktadır. Özellikle polis olmak isteyen adayları yakından ilgilendiren bu haberin doğruluğu hakkında birkaç çıkarımda bulunmaya çalışacağız.

Son dönemlerde özellikle de 23. dönem POMEM İlanının beklendiği bu zamanlarda bu haber dilden dile dolaşmakta ve adaylar tarafından bir hayli araştırılmaktadır. Bu haber ile ilgili olarak öncelikle şunu söylemek gerekir ki şu anda POMEM eğitim süresinin değişmesi hakkında resmi bir açıklama yoktur. Şu an için başkanlıktan bir açıklama gelmemiştir.

Ancak birkaç gelişme olduğunu söylemek yanlış olmaz.

PMYO, POMEM ve PAEM Eğitim Sürelerinde İyileştirilmeye Gidilecek

Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya başkanlığında Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ufuk Ayhan ve 8 polis okulu müdürü katılımıyla koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar POMEM, PMYO ve PAEM adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Yapılan koordinasyon toplantısında şu sıralar gündemde olan POMEM eğitim süresinin değişmesi haberiyle ilgili olarak önemli gelişmeler olmuştur. Emniyet Genel Müdürü Sayın Celal Uzunkaya yapmış olduğu konuşmasında;

“Ülkemizde 5 PMYO, 26 POMEM, 9 eğitim kurumu olmak üzere 40 tane aktif eğitim merkezi bulunmakta olduğunu belirterek “Bu eğitim merkezlerinde verilen teorik ve uygulamalı eğitime daha fazla zaman ayrılacağını ve eğitim süresinde iyileştirmeye gidileceğini söyledi ‘’.

Buradan da anlaşılabileceği gibi eğitim süreleri hakkında bir düzenleme yapılacak. Ancak bu düzenleme kapsamında eğitim sürelerinin uzaması, uzasa da ne kadar uzatılacağı hakkında bir açıklama yapılmamıştır.

POMEM Parkuru Erkek / Kadın

POMEM ile Nasıl Polis Olunur, Başvuru Şartları Nelerdir ?

Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Zaferrrr dedi ki:

  Admin her yıl pomem alımı oluyor mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Evet.

 2. Bedir dedi ki:

  Admin sizce pmyo kazanmak mı kolay yoksa pomem?

  1. Admin dedi ki:

   POMEM aha kolay.

 3. arvin dedi ki:

  admin ben kpssden 70 aldim ve paeme baswurdum sizce mulakata cagirilirmiyim bide pomemde 70 ile sansim nedir tesekkurler

  1. Admin dedi ki:

   Çok zor.

 4. Ozlem dedi ki:

  Merhaba. Pomem de her basvuran cagriliyo mu?

  1. Editör dedi ki:

   Evet çağrılırsınız.

 5. Ozlem dedi ki:

  Merhaba pomemde basvuran kadinlarin hepsi cagrilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   Çağrılırsınız.

  2. Mert dedi ki:

   Bu sene önlisans mezunu olucam inşallah pomem için kpss den 80 almam yeterli olur mi sizce

   1. Admin dedi ki:

    evet..

 6. Bozitto dedi ki:

  Admin pomem e başvuru yapacağım kpss önlisans puanım 73 olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   evet…

   1. Emre dedi ki:

    1.5 ay sonra askere gideceğim
    Pomem başvuru yapabilir miyim ?

 7. Bozitto dedi ki:

  Admin pomem e başvuru yapacağım kpss önlisans puanım 73 olur mu ? Sence

 8. taylan dedi ki:

  admin pomom başvurusuna ön lisans kpss 69 çağırırmıyım

  1. Admin dedi ki:

   hayır…