POMEM

POMEM Eğitim Süresi Kısaltıldı!

Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim bilindiği üzere yönetmelikte eğitim en az 6 aydır yazıyordu. 15 temmuz sonrası açığa alınan ve meslekten ihraç edilen polislerin fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan polis açığının doldurulması amacıyla dün yapılan değişiklikle polis meslek eğitim merkezi eğitim süresinde kısaltılmaya gidildi. Polis meslek eğitim merkezi giriş yönetmeliğinde yapılan değişikliklere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

POMEM Eğitim Süresi 4 Aya Düşürüldü!
Polis meslek eğitim merkezi giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikle eğitim süresi en az 6 aydan en az 4 aya düşürüldü. Yıl yıl değişiklik gösteren lisans mezunu polis alımındaki pomemde bu sene ayrıca bi değişiklik yapılarak 4 aya indirildi eğitim süresi. Şuanda mevcut polis meslek eğitim merkezinde okuyan öğrenciler içinde eğitim süresi 4 aydır şeklinde de ayrı bir düzenleme yönetmeliğe girmiş durumda.

Yapılan Yönetmelik Değişikliği Tam Olarak Şu Şekildedir!
6 Ocak 2017 CUMA
Resmi Gazete
Sayı : 29940

İçişleri Bakanlığından:

POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZLERİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1 – 15/7/2015 tarihli ve 29417 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “altı” ibaresi “dört” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinde yer alan “altı” ibaresi “dört” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“Eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin durumu
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Halen eğitim-öğretime devam etmekte olan öğrenciler için de bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.”
MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

119 Yorum

 1. Admin pöh ve pomem alımları devam edicek şeklinde söylentiler var bunların ne kadar doğruluğu vardır? Herhangi bir bilgiye sahipseniz açıklarmısınız?

  1. Şuanda eğitiminde 4 aya indirilmesi ise net bir şey söylemek yanlış olacaktır.

 2. Normalde 3 ay pomem temel polislik 3 ay özel harekat atış spor eğitimi vardı şimdi nasıl olcak 4 ay ?

 3. Pöh alımında parkuru geçtim 46 sanıyeyle ama 2010 yılında bacağimdan ameliyat olmuştm platin takılmıştı fakat bana bir engeli yok intibak eğitiminde sıkıntı çıkarırlarmı?

 4. lisans mezunu değilsek yani polisliğe ygs den girdiğimiz zaman eğitim süresi ne kadar oluyor?

 5. Erkek arkadasım kazandı suan eğitimde üni 4.sınıf mezuniyet belgesini tek ders sınavı oldugu için intibakdan önce alamayacak gibi görünüyor. Demişler ki lisans mezunu 6 ay lise 18 ay eğitim bu dogru mu bi bilginiz var mı

    1. Sizin durum biraz karışık. En net cevabı ilgili kişiden alabilirsiniz. Biz yanlış yönlendirmeyelim.

    1. Şeyda Hanım, erkek arkadaşınıza sorsanız daha iyi olmaz mı? Kendisinden duymanız sizi daha memnun edecektir.

 6. Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı belirli aralıklarla POMEM sınavı açmış bulunmakta olup bende başvuru yapma aşamasındayım fakat yeni düzenlemeye göre bu sınavı kazanıp POMEM eğitimini bitirmek 4 ay sürecek.Önceden POMEM eğitimi 6 aydı devlet memuru olanlar için sınavı kazanmak ve sonrasında 6 aylık süre okulda geçtiği için kanuna uygun olarak istifa ve yeni göreve başlamak sorun olmuyodu .Şuan yeni düzenlemeyle 4 ay sürecek olan eğitim ve 657 devlet memurları kanununa göre 6 ay geçmeden başka bir memuriyete geçiş olmadığını artı Ohal de olmamız sebebiyle ben sınava başvurup kazanır isem durumum ne olacak bu konu hakkında bilgi almak istiyorum teşekkür eder hayırlı mesailer diliyorum.

 7. İyi günler ben lise son sınıf öğrencisiyim ve polislik istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor bayan alımları daha mı zor ve eğitim süreleri ne kadar sürüyor

   1. Yeni başlayacak olanlar için bi arkadaşım eylülde gidicegini söyledi ankaraya 2 sene doğru mu emin olmak için sordum:)

  1. Hayır. yatılı eğitim alıyorsunuz, polislik eğitimini ne olarak hayal ediyorsunuz bilmiyorum ama askerliğe yakındır, sporu, içtiması, disiplini, emir-komuta zinciri vs. vardır, yaz kampı değildir kısacası haberiniz olsun.

   1. Benim tıp1 diyabet hastasıyım igne kullanıyorum sivil polis olmak istiyorum engel varmıdır acaba

    1. Kan durumuna göre sorun olabiliyor. Sağlık yönetmeliğini alıp bir doktora başvurun.

 8. Admin merhaba bn bu yıl önlisans dan mezun oluyorum eğer yazın polisliği kazanırsam kaç ay eğitim gorucem,ve konser yardımcısı olabilir miyim

  1. POMEM eğitimleri 5-6 ay sürüyor. Lisans mezunu olmadan komiser yardımcısı olamazsınız.

 9. Ön lisans mezunuyum lisans son sınıf öğrencisiyim 21. Dönem pomem sözlü mülakatı bekliyorum nasip olurda geçersem bu sene lisans eğitimini tamamlayamıyacam komiser yardımcısı olurmuyum sonuçta komiser yardımcıları pomem mezunu olanlar oluyor.

  1. Olamazsınız. Polis olduktan sonra lisans eğitimini tamamlayıp hizmet içi alım PAEM okumanız lazım.

 10. Sevgili “polis noktası”
  Sayfayı sürekli takip ediyorum, yeni yazılarınız eklendikçe bildirim alıyorum ve bu çok mutlu ediyor beni. Takip ettiğim tek ve en güzel sayfa. Herkes adına çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık….?

 11. iyi günler admin . benim kolumda küçüklükten kalan 16 dikişlik bi cam yarası var bu engel mi polislik için ve ya engelse ne yapa bilirim

 12. Iyı akşamlar boyun fıtığım var polis olmama kesin engel mi?2) formda belirtirsem elenir miyim? cvp verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

 13. 4 ay eğitim aldıktan sonra direkt polis mi oluyoruz yoksa 4 ay sonunda başka eğitimler varmı varsa toplam eğitim nr kadar sürüyor polis olmak için

 14. Bayan alınları nasıl oluyor ben bu sene son sınıf öğrencisiyim nasıl başvurabilirşm ve bayan alımı özellikle nasıl oluyor bunu merak ediyorum

 15. Sizce eğitimin 4 aya indirilmesi teşkilata ve güvenlige bir sıkıntı veririr mi? Pmyo polisinin pomeme göre aldıgı eğitim süresinden dolayı donanım farkı olur mu?

 16. Mart nisan ayı gibi pomem alımı olabilirmiş ve bu alımın tamamı pöh olma ihtimali varmış 22. Dönem alımı pöh olursa temmuz kpss den sonra normal polislik için 23. Dönem pomem alımı olurmu sizce ?

 17. BU SENE POMEMLI NASIL OLUNUR .
  KPSS LİSANSDAN SONRA MI VE KPSS PUANI DEGISIRMI VE
  PARKUR COK ZOR GORUKUYOR . PARKURDA DEGIDIKLIK OLUR MU.

 18. ADMIN SEBEBINI BILMEDIGIM DOKTORLARINDA HUY ETMISSIN DEDIGI VE AGRI OLMAMASINA RAGMEN AYAGIMDA TOPALLAMA OLUYORÇ POMEM DE BU SIKINTI CIKAR MI.

 19. slm admin pmyo ya girerken sağ omzun düşük diyerek elediler mülakatta, simdi pomeme başvurdum doktora gidip film çektirdim doktor çok hafif yuzde 5 falan bi eğiklik söz konusu dedi, tekrar bi sorun çıkar mı mülakatta teşekkürler

 20. Pmyo okuduktan sonra önlisans mezunu oluyor muyum sonra kpssye girip pomeme geçiş yapabilir miyim?

   1. Kusura bakmayın paem okuyup komiser olup rütbe yükseltmek için sormak istemiştim yanlışıkla paem yerine pomem yazmışım

    1. POMEM mezunları, 2 yıl zorunlu çalıştıktan sonra PAEM başvurusu yapabilir.

    2. Pmyo mezunlari icinde gecerli mi bu 2 yil sonra paeme basvurabilir miyiz?

 21. Pomem sözlü sınavını kazanan kişiden geçici kayıt sırasında Ön lisans veya lisans diplomasını alıp kontrol ettikten sonra geri veriyorlar mı? yoksa dosyaya koyup vermiyorlar mı?

 22. kpss puanı ile komiser yardımcılığını kazanan aday kaç ay eğitime katılır ve evden mi deva eder eğitim yoksa orada yurtta mı kalınıyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu