Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

28.05.2018
A+
A-
Pomem Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Polislik mesleğini hedefleyen adaylar polis olabilmek için Pomem, Paem veya Pmyo’da eğitim görmek zorundadır. Bu eğitim birimlerinin tamamı Polis Akademisi bünyesinde olsa da alım şartları ve eğitim süresi gibi çok sayıda faktör birbirlerine göre değişiklik gösterir. Adaylar tarafından yüksek şekilde talep gören ve başvuruda bulunulan Pomem, ülkemizin emniyet güçlerindeki polis açığını gidermek amacıyla her yıl düzenli olarak lisans mezunlarını polis olması için eğiten Polis Meslek Eğitim Merkezi’dir. Hangi lisans bölümünde okuduğunuz fark etmeksizin sizden istenilen yeterlilikleri karşılıyorsanız Pomem bünyesinde eğitim alıp polislik mesleğine başlayabilirsiniz.

Elbette prestijli bir meslek olmasından dolayı birçok insan küçük yaşlardan beri polis olma hayali kurar. Ancak herkes polis olamayacağı gibi, bu mesleği icra etmek için aranan şartlar fazladır. Yani hem çeşitli mülakatlardan, hem yazılı sınavdan hem de sağlık açısından sizden istenilen tüm şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Ülkemizde her türlü eğitim için çok sık aralıklarla değişiklikler veya yeni kanunlar yürürlüğe girmektedir. Doğal olarak ta bir yıl öncesinde istenilen şartlar ile bir yıl sonrasında istenilen şartlar hangi meslek grubu adayı için olursa olsun değişiklik gösterebilmektedir. Sizleri güncel olan Pomem adaylarından istenilen tüm yeterlilikler hakkında bilgilendireceğiz.

Pomem Başvurusu İçin Sırasıyla Hangi Adımlar Uygulanır ?

Polis olmak isteyen ancak başvuru aşamaları ve işlemleri hakkında net fikir sahibi olmayanlar için, Pomem giriş başvurusunda uygulanması gerekenleri ve sırayla hangi adımların yapılması gerektiğini anlatacağız. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Pomem ve Paem ikisi de lisans mezunu öğrencileri kabul ettiği için başvuru şartları hemen hemen aynıdır. Bunun yanında Pomem son alım yılı itibariyle ön lisans mezunu adaylardan da alımlar yapmaya başladı. Yani hem lisans hem ön lisans mezunları Pomem başvurusunda bulunabilirler. Şimdi sizler için sırasıyla Pomem başvurusunda bulunacak adaylar için uygulanması gereken adımları teker teker anlatalım;

 • Pomem başvurusunda bulunacak adayların ilk yapması gereken şey KPSS sınavına girmek olmalıdır. KPSS P3 puan türünden lisans mezunlar en az 60 puan almalıdır. Ön lisans mezunları ise 70 puan ve üzeri almalıdır. Burada dikkat edilecek husus bu puanların baraj puan olduğu gerçeğidir. Siz ne kadar yüksek puan alırsanız Pomem tarafından kabul edilme ihtimaliniz o kadar artar. 1 Puanın bile bu sınavda önemli olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz. Size tavsiyemiz KPSS sınavına çok iyi şekilde hazırlanmanızdır.
 • KPSS sınavından sonra açılacak olan başvurular için pa.edu.tr adresine girip ön başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Unutmayın başvuru tarihinden önce yapılmış olan son 2 KPSS puanı kabul edilmektedir. Örneğin siz 2018 yılı için yapılacak olan Pomem başvurusunda bulunabilmek için 2017 yılında yapılmış olan ve 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavları esas alınır. Yani 2016 yılında almış olduğunuz KPSS puanı 2018 itibariyle geçerli olmayacaktır. Şu ince detayı da bildirmekte fayda var, eğer Pomem başvuruları 2018 KPSS sınavından önce yapılsaydı, o zaman da 2016 ve 2017 KPSS sınav sonuçları etkili olacaktı.
 • KPSS sınavını başarıyla geçtiniz ve sizden istenilen baraj puanlardan daha yüksek puan aldınız, aynı zamanda Polis Akademisi resmi internet sitesinden ön başvuru da yaptınız. Bundan sonra yapmanız gereken başvuru yerinizin neresi olacağını beklemektir. Polis Akademisi tarafından başvuru yeriniz açıklandıktan sonra da sizden istenilen evraklarla birlikte şahsi olarak gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Belgelerinizi tamamlayıp başvuru yerinize size belirtilen gün ve saatte Evraklarınızı görevlilere teslim ettiniz. Son aşamada yapmanız gereken ön sağlık mülakatı, fiziki yeterlilik mülakatı ve sözlü mülakat sınavlarını geçmek olmalıdır. Bu mülakatların içeriği ve sizden istenilen şartlar hakkında aşağıda daha detaylı bilgiler bulacaksınız. Bahsettiğimiz mülakatların tamamını başarıyla geçen adaylar için de yapılacak tek şey sınav sonuçlarının duyurulmasını beklemek olacaktır.
 • Sınav sonuçları açıklandığında eğer sınavı kazandıysanız ve Pomem eğitimi görmeye kabul edildiyseniz sizlere kazandığınız okul ve intibak tarihleri iletilecektir. Kazandığınız okula gidip 2 hafta kadar süren intibak eğitimini de başarıyla geçmişseniz 1 haftalık izinle evinize yüklenme senedi imzalamaya gideceksiniz. Bu 1 haftalık süreçten sonra da kazandığınız okula gidip asıl eğitim öğretime başlayacaksınız.

Pomem Başvurusu İçin Adaylardan İstenilen Şartlar

Polis olmak için Pomem başvurusunda bulunacak adayların karşılaması gereken çeşitli yeterlilikler vardır. Bu yeterliliklerin tamamını karşılayıp Polis Akademisi tarafından istenilen tüm şartlara uygunsanız Pomem başvurusunda bulunabilirsiniz. Şimdi sırasıyla polis olmak isteyen adaylar için Pomem başvurusu adımlarını sizler için sıralayalım;

 • Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Pomem başvurusunda bulunabilir. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklular veya yurtdışında yaşayıp Türk asıllı olan ancak vatandaşlıkları bulundukları ülkede olan adaylar başvuruda bulunamazlar.
 • Sadece 18 yaşını dolduran ve 30 yaşından gün almamış adaylar başvuruda bulunabilir.
 • Pomem başvurusunda bulunmak isteyen adaylar lisans ya da ön lisans mezunu olmak zorundadırlar. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden veya 2 yıllık bölümlerinden herhangi birini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı değişkenler mevcuttur. Lisans mezunları ve ön lisans mezunları arasında alımlar arasında sayı farkı vardır. Örneğin son Pomem alımlarında 13 bin kişi alınmıştı bunun 8 bin tanesi lisans mezunu adaylardan oluşuyordu. Yani lisans mezunu bir aday olmanız Pomem tarafından kabul edilmek için işinizi daha kolaylaştıracaktır. Bayan aday alım sayısının erkek adaylara oranla hayli düşük olması sebebiyle bayanların özellikle KPSS sınavından daha yüksek puan almaları kendileri adına iyi olacaktır. Bu yıl yapılan resmi açıklamaya göre lisans ve ön lisans mezunu toplam 10 bin aday alımı yapılacağını da buradan adaylara aktaralım.
 • KPSS sınavından istenilen baraj puan ya da daha yüksek bir puan almak gerekmektedir. Her yıl Pomem için belirlenen KPSS baraj puanı Polis Akademisi tarafından duyurulmaktadır. Bu yıl için lisans adaylarının 60 ön lisans adaylarının 70 baraj puan uygulamasına tabi tutulacağını tahmin ediyoruz.
 • Adayların silah taşımaya yönelik herhangi fiziki ya da hukuki bir engeli bulunmamalıdır.
 • Emniyet Teşkilatı’nın belirlemiş olduğu sağlık şartlarına uygun olmak, polisliğe engel olacak herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması gerekmektedir.
 • Boy şartı erkekler için en az 167 cm bayanlar için ise en az 162 cm olmalıdır. Ayrıca adayların boylarıyla uyumlu vücut kitle endeksine sahip olmaları gerekir. Yani fazla kilolu ya da aşırı zayıf olmamak gerekmektedir.
 • Kasten işlenen suçlardan ötürü bir yıl ya da daha uzun süreli hapis cezası almış olan adaylar başvuruda bulunamazlar. (Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse dahi bu şart geçerlidir.)

Devletin güvenliğine karşı suçlar, sahtecilik, dolandırıcılık, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, rüşvet, sahtecilik, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, kaçakçılık, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama

POMEM Mezunu Nasıl Komiser Yardımcısı Olur?

POMEM Mezunlarının Atanması Nasıl Olur?

Kadınlar Hangi POMEM Okullarında Okur


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Avatar tuğrulcan dedi ki:

  merhaba ben önlisans mezunuyum şuan açıköğretim lisans öğrencisiyim 2016 kpss puanım 66 başvuru yapabilir miyim? kpss şartı kalkar mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlan gelince belli olur.

 2. Avatar tolga dedi ki:

  ben üniversite 3. sınıf bitirdim şuan . 02.11.1990 dogumluyum kpss den yeterli puanı alsam pomem e alım süreci ne kadar zaman oluyor çünkü muhtemelen o sürede 4. sınıfta olucam . kpss puanı 2 yıl geçerli. 1 sene bekleyip girebiliyormuyuz nasıl oluyor

 3. Avatar Ayşenur tuzlu dedi ki:

  Dis tellerim var bu sene ön lisanstan basvuru yapacaqım tellerim sıkıntı olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Diş teli sorun olmaz.

 4. Avatar Alperen dedi ki:

  Sağlık yönetmeliğine baktım ancak cevap bulamadım. Kaburgamda belirsiz bir kırıklık var.( yıllar önce oldu kemik kaynadı) Bu sorun olur mu? Hastaneye giderek polislik şartlarına uygun olup olmadığını nasıl anlarım. Teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 5. Avatar Alperen dedi ki:

  Alımlar için PAEM mi önce açılır POMEM mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Takvim belli değil.

 6. Avatar ali68 dedi ki:

  BEN ÖNLİSANS MEZUNUYUM 2018 KPSS YE GİRECEM DAHA ÖNCE HİÇ KPSS YE GİRMEDİM BASVURU YAPABİLİRMİYİM ?

 7. Avatar ali68 dedi ki:

  BEN ÖNLİSANSDAN BU SENE MEZUN OLACAM KPPS 2018 GİRECEM DAHA ÖNCE KPSS YE GİRMEDİM POMEME BAŞVURU YAPABİLİRMİYİM ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   KPSS siz olmaz.

 8. Avatar Abdulsamet dedi ki:

  18 yas siniri sinava girilecek tarij uzerinden degilmi ben 17/12/2000 dogumluyum

 9. Avatar Abdulsamet dedi ki:

  17/12/2000 dogumluyum 01/08 2018 trihinde yapilacak sinav uzerinden polislik naşvurusu yapabiliyormuyum tesekkurler

  1. Avatar Birgül dedi ki:

   Türbanlı olmak sorun olur mu polis olmak için

   1. Admin Admin dedi ki:

    hayır…

 10. Avatar Muhammed dedi ki:

  Evli olmak pomem veya paeme engel teşkil eder mi ? Eğer engel değilse basvuru şarti gibi durumlar soz konusu mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   engel olmaz

 11. Avatar ali68 dedi ki:

  2018 kpps ye gircem olmuyomu yine

 12. Avatar Merve dedi ki:

  Saglik bakanliginin sozlesmeli alımlarına atandiktan sonra pomemi kazanırsam nasil bir yol izlemeliyim bu polislige engel olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   engel olmaz

 13. Avatar Aysun dedi ki:

  Merhaba bayanlarda burunda hızma ve kulaktaki gazla delikler sorun olur mu çıkarılsa izi kalsa bile

  1. Avatar Admin dedi ki:

   genelde sorun oluyor.

 14. Avatar Dadas dedi ki:

  Sol kolda omuza doğru dirsekten 10 cm yukarda 1 çok belirgin olmak üzere 4 5 tane faca izi var cocukluktan kalan. Yazlık giyildiginde asla görülmüyor sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirindedir

 15. Avatar Esra plt dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum KPSS hazırlanıyorum inşallah 70 –
  70 alırsam POMEM başvurabilir miyim ve nasıl hazırlanmalı
  Malıyım ilanlar nerde hangi sitede yayınlanıyor Bilgi verirse
  İrseniz sevinirim saygılarımla

  1. Avatar Admin dedi ki:

   70 alırsan sözlüye çağrılırsın. Sözlü için uygulamamızı tavsiye ederiz.

 16. Avatar Mehmet dedi ki:

  Merhaba sol kolumda ameliyat izi var platin takılıp çıkarılmıştı sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

 17. Avatar Sema dedi ki:

  Özel üniversitede okumuş olmak fark ediyor mu?
  Yine başvurabilir miyim?

 18. Avatar Emre dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum 2016 kpss onlisans 78 puanim var onumuzdeki basvurulara katilabilir miyim bu puanla

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

   1. Avatar Emre dedi ki:

    Ama onlisans sinavi daha olmadi ki gene de olamz miyim

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Kılavuz gelince şartlar netleşir.

 19. Avatar gamze dedi ki:

  miyop olmak lens kullanıyor olmak sorun oluyor mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Lens ile giremezsin.

 20. Avatar merve dedi ki:

  merhaba ben lisans mezunuyum bu sene kpss den yüksek puan alamazsam 2019 kpss ile de alım oluyor mu yoksa 2 yıllık mı geçerli oluyor kpss

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Alım oluyor.

 21. Avatar ey dedi ki:

  dövme sorun olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Nerede olduğuna bağlı

 22. Avatar Volkan dedi ki:

  Merhaba, bir arkadaşımın davasında tanık sıfatında bulunuyorum. Mahkeme 6 Kasım’da. Bu tanıklık problem çıkartır mı sizce?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz

 23. Avatar halil dedi ki:

  ne zaman alım olacak ilan gelecek bilginiz var mi

  1. Avatar Ömer Faruk dedi ki:

   Selam aleyküm engelli raporum var başvuru yapalır mı

 24. Avatar Barış dedi ki:

  Kayitlar kpss den öncemi sonrami olacak 2018-2019 için yani bu yıl

 25. Avatar ŞevketCanCumali dedi ki:

  Merhaba ben bu sene ön lisans tamamladım ama kpss başvurusunu orta öğretimden yaptım
  orta Öğretimden başvuru yapabilirmiyim

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 26. Avatar Rümeysa dedi ki:

  Universite son sinif ogrencisiyim.kpssden p3 puanim 62.ama suan mezun degilim.23.donem pomeme basvurabiliyormuyum

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 27. Avatar Serkan dedi ki:

  Merhaba ben açık öğretim lise mezunuyum polis olmak için ne yapmam lazim tyt sinavina girip 260 ve ustu bir puan alip herhangi bir polis okuluna basvuruda bulanabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır sadece pmyo ya başvuru yapabilirsiniz…

 28. Avatar Ali Dursun dedi ki:

  Selamun Aleyküm çocukluk hayalimdir Polis olmak dövme var kollumda ve ensemde sildiricem sildikten sonra sorun olurmu sağlık kontrollünde kalmam dmı Reis ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır….

 29. Avatar Ebru dedi ki:

  Önlisans puani çok yüksek 60 yapsınlar bu ne yaaa

 30. Avatar Mahsun dedi ki:

  Ben ön lisanstan mezunum 2016 da p93 puanın 71 di 2018 ki 64 acaba baş vurabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 31. Avatar Ahmet Uçarlı dedi ki:

  Kasten yaralama suçundan 1 sene 9 ay ceza aldım fakat cezaevine girmedim hükmün açıklanmasına karar verildi polislik için başvurabilirmiyim?