POMEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

07.10.2016
A+
A-
POMEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Polis meslek eğitim merkezi sınavlarının yapıldığı bugünlerde sınavlardan çıkan adayların sınav sonrası sıralamaların ve başarı puanlarının nasıl hesaplanacağı neye göre okullara girileceği kafalarını kurcalamaktadır. Polis meslek eğitim merkezi (POMEM) sınavları bilindiği gibi 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama kpss puanı, 2. aşama fiziki yeterlilik parkuru ve son aşama da mülakattır. Bu 3 aşamanın yüzde puanlarına göre pomem başarı sırası belirlenmektedir. Peki bu puanlamalar nasıl yapılmaktadır bunu aşağıda sizlere detaylı olarak anlatacağız.

POMEM Başarı Puanı Nasıl Hesaplanır?
Değişen polislik sınav sistemleriyle birlikte polislik içinde sınav sistemleri geçtiğimiz yıllarda düzenlendi. Polis meslek eğitim merkezi (POMEM) adaylarının başarı sıralamasına esas olan POMEM giriş puanı şöyle belirlenir; adayın KPSS puanının %30’u, fiziki yeterlilik sınavı puanının %30’u ve mülakat sınavı puanının %40’ının toplamıdır. Bu da demek oluyor ki bu sınavlarda en önemli olan sınav mülakat sınavıdır çünkü %40 etkilidir.

Başarı puanı hesaplamaya örnek verecek olursa bir aday; Kpss den 65 almış, fiziki yeterlilikten 90 almış ve mülakattan da 95 almış diye düşünürsek puanını şöyle hesaplayabiliriz.
1- KPSS puanının %30’u 19,5
2- Fiziki yeterlilik sınavının %30′ u 27
3- Mülakat sınavı puanının %40 38
bunların toplamı bize başarı puanını vermektedir. Buna göre adayımızın puanı 84,5’tur. Buna göre tüm adayların puanları sırasıyla hesaplanacak ve yukarıdan aşağıya doğru başarı sırası oluşturulup polis meslek eğitim merkezi sınavını kazanan adaylar belirlenecektir.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. (2) POMEM giriş puanına göre erkek, kadın ve Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir.

İlerleyen yazılarımızda pomem yedek alımlarının nasıl yapıldığından sizlere bahsedeceğiz. Şimdiden tüm adaylara başarılar…


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Tufan dedi ki:

    Gözlük kullanıyorum göz numaram ikisi de 2 ye 25 polis olmama engel mi

    1. blank Admin dedi ki:

      Lazer gerekebilir.