23. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman ? 2018 Sınav Ne Zaman?

12.07.2018
5.436
A+
A-
23. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman ? 2018 Sınav Ne Zaman?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmak üzere her yıl düzenli şekilde POMEM tarafından öğrenciler eğitim için kabul edilir. POMEM eğitimini başarıyla tamamlayan her aday polislik görevini icra etmeye başlar. Adaylar bu eğitim sonrası isterlerse PÖH, isterlerse de polislik mesleğinin diğer branşlarında görev yapmaya başlarlar. Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren tüm polis eğitim birimleri gibi, POMEM için başvuru yapacak adaylardan da bazı şartları karşılamaları beklenmektedir. Her yıl binlerce aday PÖH olmak amacıyla POMEM eğitimleri için başvuru yapsa da yalnızca kontenjan dahilinde yani sınırlı sayıda aday alınabilmektedir. Bu sebeple de başvuran adayların birçok farklı kritere göre hazırlanması şarttır.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri için adaylarda aranan ilk şart lisans mezunu ya da ön lisans mezunu olunması gerektiğidir. Burada dikkat edilecen en önemli nokta lisans mezunu adaylara ayrılan kontenjanın, ön lisans mezunu adaylara ayrılan kontenjana oranla hayli yüksek olduğudur. Yani eğer 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmuşsanız POMEM için başvuru yaptığınızda kabul edilme ihtimaliniz 2 yıllık üniversite mezunlarına oranla çok daha yüksektir. Özellikle Polis Özel Harekat görevlilerinin son dönemde yürüttüğü başarılı operasyonlar, birçok gencin POMEM eğitimi için başvuru yapıp, PÖH olmayı hedeflemesine yol açmaktadır. Ancak adayların sadece eğitim durumları değil, fiziki yeterlilikleri ve sözlü mülakattaki başarıları da POMEM’e kabul edilmek için aranan şartlardandır.

2018 – POMEM Başvuru Tarihleri Açıklandı Mı ?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri bünyesinde eğitim görmek için başvurmayı düşünen adaylar, 2018 POMEM Başvuru tarihleri ne zaman sorusunun cevabını aramaktadırlar. Öncelikle hem lisans mezunu adaylar için hem de ön lisans mezunu adaylar için başvuru tarihi aynı olacaktır. Bu yıl için netleşen POMEM başvuru tarihi henüz belli değildir. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamalar netiesinde 22 Temmuz tarihinde yapılacak olan KPSS sınavından hemen sonra POMEM alımları için başvuruların açılacağını tahmin ediyoruz. POMEM için başvurmayı düşünen adaylar tüm kriterleri karşıladıklarından emin olduktan sonra başvuruda bulunmalıdırlar. Çünkü POMEM başvurusu yapacak adayların birçoğu Polis Özel Harekat mesleğini hedefledikleri için POMEM eğitimi alıp daha sonrasında PÖH olmayı amaçlamaktadırlar.

Ancak adayların unutmaması gereken şey, bu mesleğin hem fiziken hem de psikolojik olarak son derece zinde bir yapıya sahip olıunmasını gerektiren bir meslek olduğudur. POMEM için başvuru tarihleri netleşmese dahi adayların 2018 Temmuz ayı için her daim hazırlıklı olmasında fayda var. 2018 KPSS sınavının yaklaşık 2 hafta içinde yapılacağını düşünürsek, Temmuz ‘un son haftası ya da Ağustos’un ilk haftası POMEM için başvuruların açılacağını söyleyebiliriz. Elbette en doğru tarihleri Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinden duyurular kısmına bakarak edinebilirsiniz. Ancak henüz bu konuda net bir tarih verilmedini belirtmekte fayda var. Bununla birlikte geçmiş tarihlere bakarak adayların bazı hazırlıklar yapmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz. Şu aşamada POMEM için başvuru yapmayı düşünen adaylar ilk aşama olan KPSS sınavından P3 puan türünden iyi puan almaya çalışmalıdırlar.

2018 – POMEM Adayları İçin KPSS Sınavı Ne Zaman ?

Son dönemde özellikle de sınır ötesi terör operasyonlarında birçok başarıya imza atan Polis Özel Harekat mesleğini icra etmek isteyen adaylar, bu amaç doğrultusunda POMEM eğitim birimine başvuru yapmaktadır. POMEM’de eğitim gören adaylar mezun olduktan sonra PÖH olmak için başvuru yapabilir ve ekstra bir eğitim alarak Polis Özel Harekat mesleğini icra edebilirler. Öncelikle POMEM için başvuru yapmayı düşünen adayların tüm şartlar için tek tek hazırlık yapması gerekir. Yani 2 hafta içinde yapılacak olan KPSS için ders çalışılması, başvuru sonrası girilecek olan fiziki mülakat için spor yapılması vs. gibi durumları örnek verebiliriz. 2018 POMEM adayları, diğer tüm memur adayları gibi 22 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan KPSS sınavına katılmak zorundadır. Şimdi 2018 yılında POMEM başvurusu yapmayı düşünen adaylar için istenilen şartları detaylı şekilde sizlere aktaralım.

2018 – POMEM Başvuruları İçin Adaylarda Aranan Şartlar Nelerdir ?

POMEM için başvuru yapacak adaylar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Yurtdışında ikamet edip Türk vatandaşı olan birçok gurbetçi de Türkiye’de polis olmayı isteyebilir. Onlar da eğer Türk pasaportuna ve Türk vatandaşlığına sahipse POMEM için başvuru yapabilirler. Ancak Türk asıllı olsalar da bulundukları ülkenin vatandaşlığını almışlarsa POMEM başvurusu yapmaları mümkün olmaz. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların da POMEM eğitimi için başvuru yapması mümkün değildir. Başvuracak tüm adayların Türk vatandaşı ve Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olması zorunludur. Zaten adaylar resimli ve TC Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanları ile bireysel olarak başvuru yapmak zorundadır.

18 yaşından büyük adaylar ve 28 yaşından gün almamış adaylar POMEM eğitimi için başvuruda bulunabilirler. Bir adayın lise mezuniyeti sonrası en az ön lisans derecesini bitirmesi minimum 2 yıl süreceğinden, 18 yaş resmi olsa da genellikle POMEM eğitimi için başvuran adaylar 20 yaşından büyük olmaktadır.

POMEM başvurusunda bulunacak tüm adayların en az ön lisans derecesinde mezuniyete sahip olmaları gerekir. Kısa zaman önce yalnızca lisans mezunları POMEM başvurusunda bulunabiliyorken, değişen kural ile birlikte artık hem lisans hem de ön lisans mezunları başvuru yapabilmektedir. Burada önemli olan nokta, ön lisans mezunu adaylara, lisans mezunu adaylara oranla çok daha az kontenjan ayrıldığıdır. Eğer lisans mezunu bir adaysanız, POMEM başvurusunda daha avantajlı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Tüm adaylar için tek yazılı sınav niteliği taşıyan sınav KPSS ‘dir. Henüz 2018 yılı için POMEM taban puanları resmi olaran ilan edilmese de, geçmiş dönemdeki POMEM alımlarını incelediğimiz zaman bazı bilgileri verebiliriz. Tahminimize göre bu yıl için lisans mezunu adaylardan istenilen taban puan, KPSS P3 puan türünden 60.000 olacaktır. Ön lisans mezunu POMEM adaylarından istenilen taban puan ise KPSS P93 puan türünden 70.000 taban puan olacaktır. Yani 4 yıllık üniversite mezunları ve 2 yıllık üniversite mezunları arasında baraj puan açısından yukarıdaki gibi fark bulunur. Bu puanların şehit veya vazife malüllerinin çocukları veya eşleri için daha düşük tutulduğunu da belirtelim.

Başvuracak adayların silah taşımak için ya da silahlı görev yapmak için fiziki veya kanuni olarak hiçbir engeli bulunmamalıdır. Sonuç olarak POMEM mezunu adayların yapacağı meslek direkt olarak silahlı bir görev olacaktır. Bu sebeple de adayların fiziken de kanunen de silah kullanmakla ilgili problemleri bulunmamalıdır.

Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren tüm polis eğitim birimlerinde olduğu gibi POMEM için de minimum boy şartı mevcuttur. Erkek adaylar için istenmekte olan minimum boy sınırı 167 cm iken, bayan adaylarda aranan minimum boy şartı 162 cm’dir.

Boy şartının yanı sıra kilo şartı da bulunur. Adaylarda aranan kilo, vücut kitle endeksi sınırları dahilinde olmalıdır. Yani bir aday çok kilolu ise polis olmak için başvuru yapamaz. Bu durumdaki adayların POMEM başvuru tarihlerine kadar kilo vermeleri gerekmektedir.

POMEM için başvuruda bulunacak adayların daha önce alkol, uyuşturucu maddeler gibi kötü alışkanlıklar sebebiyle tedavi görmemiş olması gerekir. Aynı şekilde tüm adayların bu tür alışkanlıklardan dolayı halihazırda tedavi görmüyor olmaları gerekir.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. EMRE dedi ki:

  Pomem okula yerleştirmesi neye göre yapılıyor?

  1. Hakan dedi ki:

   Pek bir kural yok akademi dağıtıyor.

 2. Hasan dedi ki:

  Admin 23.döneme basvuru için illa 2018 kps sonucunu mu beklerler . s. Soylu 22 dönem temmuzda okulsa olacak 23.donem eylul basinda girip 2018 bitmedrn mezun olacak demişti ne olur sizce

  1. Hakan dedi ki:

   Şuan net birşey yok.

 3. Caner dedi ki:

  2017 kpss puanı ile başvurabilir miyiz?

  1. Hakan dedi ki:

   Evet

 4. Buse dedi ki:

  Merhaba. Bir sorum olacak. Önlisans eğitimi alıp POMEM ile polis olduktan sonra açıktan lisansa tamamlayıp PAEM ile komiser yardımcılığına geçebilir miyiz? Yani polis memuru lisans eğitimini tamamlayıp PAEM e dışardan alıma başvurup komiser yardımcısı olabilir mi?

  1. Hakan dedi ki:

   Başvurabilirsin.

 5. İlknur dedi ki:

  Merhaba admin sizce 23. Dönem pomem için kpss açıklanması beklenebilir mi yoksa ağustos içinde fiziki yeterlilik olma ihtimali nedir? Bakanın açıklamasında eylülde eğitim deniyor. Bu konuda yorumunuz nedir?

  1. Hakan dedi ki:

   KPSS beklenecek.

 6. Taylann dedi ki:

  17/11/1990 doğumluyum pomeme daha ne kadar başvuru yapabilirim

  1. Hakan dedi ki:

   Bu sene son.

 7. Taylannnn dedi ki:

  1990 doğumluların son hakkımı

  1. Hakan dedi ki:

   Son hakkın.

 8. muhammet dedi ki:

  kesin acıklama yapılmıstı . temmuz 22 de sınav acıklanır acıklnmaz ılanı verecekler 🙂 yani sınavdan sonra …

 9. Fatih dedi ki:

  Önlisans kasımda önlisanstan girenler kasımda mı gidecek polisliğe

  1. Admin dedi ki:

   ilanlar henüz net değil.

 10. SELİM dedi ki:

  paem için kpss sadece bir ön koşul mu yoka ne kdr yüksek olursa daha mı iyi sıralama da
  kıscacası kpss nin önemi nedir

  1. Admin dedi ki:

   erkeklerde 70. ne kadar yüksek o kadar şans.

 11. SELİM dedi ki:

  teşekkürler admin

 12. üzeyir dedi ki:

  Ben bu sene sınava gircem yalnız doğum tarihim 25.07.2001 alırlarmı acaba lise son sınıfım ?

  1. Admin dedi ki:

   Seneye.

 13. Nur dedi ki:

  Merhaba ben bu sene mezun oldum. PAEM’E başvuracağım ancak staj eksiğim olduğu için bir dersim kaldı gözüküyor. 1 Ekim de stajım bitiyor. Ön başvurularda veya sonrasında bir sorun olur mu ?

  1. Admin dedi ki:

   Sorun olur.

 14. didem dedi ki:

  lise mezunu ve önlisans mezunu sadece pmyo ve pomem’e mi girebiliyor?
  pomem’e girebilmek için kpss önlisansı mı beklememiz gerekiyor ?

  1. Admin dedi ki:

   Liseliler PMYO, diğerleri POMEM.

 15. __kkslcnsynglu_ dedi ki:

  KPSS şartmı sadece lise mezunu olsak olmaz mı ?

  1. Admin dedi ki:

   Olmaz.

 16. Esra plt dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben önlisans mezunuyum şimdi önlisans KPSS’den sonra bizde hem pmyo hemde POMEM başvuru yapabilir miyiz hangi sitede açıklanır bide pmyo ile POMEM arasında ne fark var yani polis memur olduğunuz zaman inşallah nerelerde görev yaparız bilgi verirseniz seviniriz teşekkürler sevgi ve saygılarımla??

  1. Admin dedi ki:

   Yapabilirsin. PMYO 2 yıl POMEME 6 ay eğitim. Polis olursun ikisinden de.

 17. Fatma dedi ki:

  Admin 2016 kpss puanım 62 ama önlisans öğrencisiyim 1. sınıf pomem e başvuru yapabilirmiyim ?

  1. Admin dedi ki:

   Hayır

 18. ÇAĞLAR dedi ki:

  ADMİN bu seneki pöh alımlarında yaş sınırı ne ben 04.04.1991 doğumluyum bazı yerlerde 31.12.1991 den küçük olma şartı kimindede SOYLU nun yaşı 30 a çektiğini bildirdiği yazılar var girebilirmiyim bu sene?

 19. Fts dedi ki:

  2018 kpss sinav sonucunu kesin bekleyeceklermi yoksa 2017 e goremi alacaklar ?90 dogumluyum bu sinav son hakkim ?

  1. Admin dedi ki:

   beklenecek

 20. Bahattin dedi ki:

  Boy ölçümü yapilirken ayakkabi ile mi yapiliyor yoksa ayakkabı cikariliyormu?

  1. Admin dedi ki:

   Ayakkabısız.

 21. Bahattin dedi ki:

  Boy konusuna takildim da yanitlarsaniz cok sevinirim..

 22. sibel dedi ki:

  Ben 2018 kpss ye girdim ama 2019 da lisans mezunu olucam seneye pomem’e basvurabilirmiyim?Ön başvurular martta oluyorsa okul haziranda bitiyor yani ay farkı ile mezun gorunmuyor oluyorum.

  1. Admin dedi ki:

   Evrakları götürürken mezun olmuş olmalısın

 23. Emre dedi ki:

  Bu sene ön lisans mezunuyum kasımda ön lisans KPSS ye girerek 2019 pomem alımlarını mı beklemem gerekiyor

  1. Admin dedi ki:

   alım ilanı gelince entleşecek ama kpss puanın olması lazım

 24. Tugba dedi ki:

  Bayan jandarma ya da astsubay olmak icin boy sarti kac acaba

 25. murat dedi ki:

  merhabalar ben ordu da yaşıyorum pomem sınavları için hangi il de girmem gerekir

  1. Admin dedi ki:

   herhangi bir il olabilir