POMEM 24. Dönem Başvuru Şartları ve Tarihleri

06.04.2019
1.727
A+
A-
POMEM 24. Dönem Başvuru Şartları ve Tarihleri

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklaması yapılan POMEM alımının detayları belli olmaya başladı. Söylenildiği üzere 3000 kadın personel POMEM bünyesine giriş yapabilecek. 3000 kişiden 500’ü ön lisans mezunundan diğer 2500 kişi ise lisans mezunlarından oluşacak. Başvuruları Polis Akademisi resmî web sitesi üzerinden E-devlet şifreniz ile yapacak olup başvuru şartlarının hepsini taşıyor olmanız gerekmektedir. POMEM 24. Dönem başvuru şartları ve tarihleri yazımızın devamında sizinle paylaşılacaktır. Aynı zamanda başvuru tarihlerini de yazımız üzerinden okuyarak geç kalmadan başvuru durumunuzu tamamlayabilirsiniz.

POMEM Sınav Ücreti Yatıranlar Hakkında

POMEM bünyesinde düzenlenecek olan sınava bir miktar para yatırmak durumunda kalacaksınız. Bu paranın miktarını yazımızın ileriki alanlarında okuyabilirsiniz. Yapılan açıklamada başarısız olanlar, birden fazla ücret yatıranlar, ücret yatırdığı halde internet üzerinden ön başvuru yapmayan, ön başvuru yaptığı halde birebir başvuru yapmayan adayların ücretleri kesinlikle geri teslim edilmeyecek. O yüzden başvuru aşamalarını ve tarihlerini çok iyi bir şekilde takip edip POMEM 24. Dönem başvuru konusunda dikkatli olmalısınız. POMEM 24. Dönem Başvuru Şartları ve Tarihleri için adaylar tüm aşamaları sitemiz üzerinden günü gününe takip edip detaylı bilgi sahibi olabilirler.

24. Dönem POMEM Başvuruları

 • Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2017 veya 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), ön lisans mezunları için yapılan 2018 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (70,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (2.500) kadın, ön lisans mezunu (500) kadın olmak üzere toplam (3.000) KADIN öğrenci alımı yapılacaktır.
 • Adaylar, 08-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Polis Akademisi resmî web adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak ön başvurularını yapabileceklerdir.
 • Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır.
 • Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesindenilan edilecektir.
 • Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

POMEM 24. Dönem Başvuruları Hakkında Uyarılar

 • Adaylar hangi tarihte ve nerede başvuru ve sınava katılacaklarını pa.edu.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Ayrıca adaylara posta yoluyla veya değişik iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet ilanı tebligat niteliğindedir. Adayların sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edildikten sonra değiştirilemez. İnternet ilanının takip edilmemesi sebebiyle şahsen başvuru ve sınavlara katılamamaktan doğan sorumluluk adaylara aittir.
 • Şahsen Başvuru ve Sınav Merkezine gelirken adayların; cep telefonu, ses, görüntü, kayıt cihazı veya değişik benzeri elektronik eşya bulundurmaları yasaktır.

POMEM 24. Dönem Başvuru Şartları

POMEM 24. Dönem Başvuru Şartları ve Tarihleri için öncelikle aşağıda verilen tüm başvuru şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alındıktan sonra olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Dolayısı ile yatırdığınız para da boşa gidecektir.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından lisans mezunları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak,
 • Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2017 veya 2018 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),
 • Kadınlar için 162 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 • Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53’üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • EMNİYET TEŞKİLATI PERSONELİNDEN ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

24. Dönem POMEM Sınav Duyurusu
23.Dönem Pomem Mülakat Anıları
2019 POMEM Parkuru Erkek / Kadın

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Songül dedi ki:

  Üniversite 4.sinif ogrencisi olup bu sene Haziranda mezun olacak olmak ,basvuruya engel mi ? Ama kpss 2018 puanim var

  1. Admin dedi ki:

   hayır …

  2. saliha dedi ki:

   mrb bende seninle aynı durumdaym net bişy öğenebildin mi bende başvrucam ama herkes bişy diyr

 2. Nslhn dedi ki:

  Yeterli başvuru olmaması durumunda önlisans kpss puanı düşer mi acaba

  1. Nslhn dedi ki:

   69.75 puanım bi umut soruyorum. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Admin dedi ki:

    geçersiz….

  2. Admin dedi ki:

   hayır…

 3. Özgür dedi ki:

  Bu başvurular sadece kadınlar için mi, erkek pomem başvuruları ne zaman başlıyor, bir yazıda kadınların KPSS puanı yüksek olduğu yazıyordu bu yüzden kadınların puanı değişmedi erkeklerini değişme ihtimali var yazıyordu, erkeklerin başvuruları ve başvuru puanları aynı mıdır ?

 4. Tuğba dedi ki:

  Admin kadın polislerde belli bir kabul sayısı var mı 10 katı kadar vs , yoksa yeterli puanı alan kişiler direkt parkura girebiliyor mu bir ön eleme olacak mı ?

 5. Hamide dedi ki:

  Bence 55 kpss önlisans puanı olmalıydı lisans için 50 puan olmalıydı. 2014 puanım 72 ama malesef 2018 puanıyla alıyorlar. Hayallerimize ulaşmamızı engelliyorlar üzücü..

 6. saliha dedi ki:

  Allah rızası için biri şu duruma netlik getirsin :)Lisans son sınıftakiler başvurabiliyor mu mezun olmamıza iki ay var Süreç 2 ay süreceği için bazıları olur diyor Bu konu ile net bir bilgisi olan varsa yardımcı olabliir mi 🙂

  1. Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…

 7. İsmet dedi ki:

  07.02.1990 başvuru yapabiliyor mu net bileğisin olan

  1. Admin dedi ki:

   18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),

 8. nur dedi ki:

  2019 kpssye hazırlanıyorum. POMEMin alımı tahmini hangi ay olur? Alıma hak kazanırsam temmuzdaki kpss ile çakışır mı? çakışırsa kpssye giremez miyim ???

 9. Fatih dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum ve polis olmak istiyorum. İlk yapmam gereken ilk adım nedir acaba yardımcı olur musunuz? Bir de ön bir dişim biraz kırık ve çenem az ilerde bunlar sağlık sorunu teşkil eder mi? Cevaplarsanız sevinirim.