Polsan Nedir?

03.09.2019
936
A+
A-
Polsan Nedir?

Polsan açılım olarak Polis Bakım ve Yardım Sandığı olarak bilinmektedir. Adından da anlayacağınız üzere polis memurlarının oluşturduğu ve yararlanabildiği bir kuruluştur. Bu kuruluş aktif olarak polislik görevinde olan kişilerin katılması ile oluşmaktadır. Bu kuruluşa katılmak için başvuru sırasında maaşınızın bir bölümünü buraya ödemek için sözleşme imzalıyorsunuz. Burada oluşan fonlar ile hem size hem de başkalarına yardım düzenlenebiliyor. Aynı zamanda polis memuru emeklisi olanlar da dilekçe vererek bu kuruluşa katılma isteklerini belirtebiliyorlar.

Peki ne işe yarar bu Polsan? Bünyesinde Elmacık Su, Sigortacılık gibi markaları ile polislere uygun fiyattan yardım yapabilmektedir. Aynı zamanda kredi çekebilmeniz de mümkündür. Piyasada bulunan bankaların kredi faiz oranlarından çok daha düşük faizler ile borç para alabiliyorsunuz. Bunlardan yararlanmak için maaşınızın bir bölümünü bağışlamak zorundasınız. Polislerin daha rahat bir ekonomik hayat geçirmesi için 1913 yılından beri hizmet veren Polsan bu hizmete devam edeceklerini bildirmektedir.

Polsan Üyelik Nasıl Silinir?

Polis okullarında okuyan kişiler daha rahat bir okul hayatı geçirmek için polsan’a üye olurlar. Fakat bir süre sonra bundan pişman olmaktadırlar. Bu pişmanlıklarının neticesinde ise polsan üyelikten ayrılma konusu akıllarına gelir. Bu işlem o kadar basit olmamakla beraber belirli şartları bulunmaktadır. Polsan’dan ayrılmak için sandığa en az 3 yıl boyunca üye kalmanız gerekmektedir. Eğer 3 yıldan kısa bir süre içerisinde ayrılmak isterseniz bu maalesef mümkün olmayacaktır. O yüzden üye olmamış kişiler bu kriteri göz önünde bulundurmalıdırlar.

Polsan ve Bankaların Farkı

Polsan ve banka farkları oldukça büyüktür. Bankalar ticari olarak hizmet verdikleri için kâr amacı gütmektedirler. Bu yüzden polsan bankalar ile çok farklı bir konsepte sahiptir. Polis Bakım ve Yardım Sandığı içerisinde kâr amacı güdülmediği için yapılan işlemlerde dosya masrafları, abartı faizler gibi işlemler uygulanmamaktadır. Aynı zamanda işlem ücreti kesintisi ve bankaların uyguladığı gibi diğer kesintilere maruz kalmıyorsunuz. Bankalarla çok fazla işi olan polis memurları özel bankalar yerine POLSAN’ı tercih ederek daha düşük faiz oranları ve işlem ücreti olmadan işlerini halledebilirler.

Şehit Ailelerinin Hakları Nelerdir?
Polis Şark Görevi Kaç Yıl?
Erzak Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Kadir dedi ki:

  Bizim paramızı bize kredi verirken bankalardan daha yüksek faize kredi veren polsandir. Ortaklarına bir oyak gibi olmayan hiç bir faydası olmayan polsandir. Oyak benim gibi bir ortağına 300 bin lira verirken polsan 70 bin lira vermek demektir. Anlayacağınız müdürlerin geçim kaynagidir

 2. Vatan dedi ki:

  Bankada kredi faizi 1.47 polsanda 1.90 daha uyguna veriyorsunuz uylerin cogu icralik arkadaslar kredi kullanabilmek icin mecburiyetten uye oluyor hicbir getirisi yok para sadece deger kaybediyor

 3. Vatandaş ismail dedi ki:

  Polsan maşallah kredi verirken kredi faiz oranları konusunda çokkk duyarlı.yüksek oranları ile diğer bankalarla yarış halinde.kefilli 1.90 çok düşük dimi?

 4. Mehmet Fidan dedi ki:

  Asla alakası yok banka faizi ne ise polsan faizi aynı en güzeli oyak neden polsanda oyak gibi olamıyor emekli olunca ikramiyenden fazla para alıyorsun polsan üyelerinden taşınmaz mal alınıyor taşınmazların değerinden sana bir şey yok emekli olunca elde sıfır