Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir?

Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir?

Bir meslek sahibi olmak isteyenler için polislik çok özel bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Hem vatani bir görev olması hem de saygınlığa sahip olması, adayların bu mesleği tercih etmesine neden oluyor. Polis olmak isteyen adayların POMEM ve PMYO’dan bir tanesine girmeleri ve buradan da başarı ile mezun olmaları gerekiyor.

Polis olmak isteyen ya da halen polis olarak görev yapan kişiler tarafından polislikten amirliğe nasıl geçilir sorusu soruluyor. Buradan alınacak olan cevaba göre de adaylar kendilerine bir yol haritası belirlemek istiyor. Dolayısıyla da bu sorunun cevabı çok önemlidir.

Polislikte Yükselme Var mı?

Polis olarak görev yapan kişiler, yükselip yükselemeyeceklerini merak ediyorlar. Polis memuru olarak bir süre görev yaptıktan sonra farklı görevlere yükselmek isteyenler, bunun mümkün olup olmadığını, mümkün ise nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Polislikte yükselme imkanı vardır fakat bunun için bir takım aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Polislikten amirliğe nasıl geçilir sorusunun cevabı da bu aşamalardır. Adayların bu aşamalara göre hareket etmesi ve istenilen puanları alması durumunda polislikten amirliğe giden yolu açmış olurlar.

Polislikten Amirliğe Geçiş Nasıl Yapılır?

Polislikten amirliğe geçişin nasıl yapıldığını anlatmadan önce bilinmesi gereken farklı hususlar vardır ve adayların öncelikle bu konular hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Amirliğe giden yolun ilk adımı komiser yardımcılığıdır ve yükselmek isteyen adayların öncelikle bu aşamaya geçmesi gerekir.

Komiser yardımcısı olmak isteyen adayların izlemesi gereken farklı yollar vardır fakat polislikten sonra komiser yardımcısı olmak için tek bir yol vardır. Polislikten amirliğe nasıl geçilir konusunda polislerin Polis Amirleri Eğitim Merkezi’ne giriş yapmaları gerekiyor. Bu kurumun kısaltılmış adı PAEM’dir.

Ülkemizde komiser yardımcısı yetiştiren tek bir kurum vardır ve bu kurum da PAEM’dir dolayısıyla da adayların mutlak suretle bu okula girmeleri gerekiyor.

PAEM’e Giriş Şartları

Polislikten amirliğe geçiş için adayların mutlak surette bu okula giriş yapmaları gerekiyor. Bunun için ise izlenmesi gereken belli bir yol vardır. PAEM dışarıdan alım yaptığı gibi polis adaylardan da alım yapmaktadır.

Dışarıdan PAEM’e girmek isteyen adayların lisans mezunu olması ve KPSS’den istenilen puan barajını aşmasını gerekiyor. Bu puan barajı ise genellikle 70 olarak belirleniyor. Fakat herhangi bir değişiklik olup olmadığının öğrenilmesi için kılavuzun incelenmesi gerekiyor. Polislikten amirliğe nasıl geçilir sorusuyla ilgili diğer detaylar yine yayınlanan bu kılavuzun içerisinde yer alıyor.

Dışarıdan yapılan alımlarda istenilen şartların önemli bir kısmı meslek içi alımlarda da aynen uygulanıyor. Bunların başında lisans mezunu olma şartı vardır. POMEM mezunları lisans mezun olarak kabul edilmesine karşın PMYO mezunları lisans mezunu değil ön lisans mezunu olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla da PMYO mezunlarını eğer amirliğe geçiş yapmak istiyorlarsa dışarıdan lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Ayrıca polislikte 2 yıl geçmesi gibi bir şartta vardır ve bu şartın yapılacak olan alımlarda uygulanıp uygulanmayacağı kılavuzdan tekrar kontrol edilmelidir. Böylece bir değişiklik yapılmış ise rahatlıkla öğrenilecektir.

PAEM’e Giriş İçin Yapılan Sınavlar

PAEM için yapılan başvurularda bir takım şartların sağlanması gerekmekte ve bunlardan bir kısmı yukarıda anlatılmıştır. Bunların dışındaki önemli şartlardan bir tanesi de yapılacak olan sınavlardan başarılı puan alınmasıdır. Polislikten amirliğe nasıl geçilir konusunda yapılan sınavlar çok önemli bir yer tutar.

PAEM’e giriş için fiziki ve sözlü sınavlar yapılmaktadır. Fakat bunlardan önce adaylar ön sağlık kontrolüne alınır ve komiser yardımcılığı için gerekli olan vücut yapısına sahip olunup olunmadığına bakılır. Erkek adayların boylarının en az 167 cm, bayan adayların ise 162 cm olması gerekir. Fakat bu şartların benzeri polisliğe girişte de uygulandığı için polislikten amirliğe geçmek isteyenler için bu kontrollerde elenme olasılığı yok denecek kadar azdır. Adayların sadece vücut kitle endeksine dikkat etmesine gerekiyor. Bu da boy ile kilo uyumudur. Söz konusu endeksin 18 ile 27 arasında olması istenmektedir.

Fiziki Yeterlilik Sınavı

Polislikten amirliğe nasıl geçilir sorusunun yanıtlarından bir tanesi de fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmaktır. Bu sınavda başarılı olmak için adayların sınavdan önce hazırlanması çok önemlidir. Polis olurken de benzer bir sınava giren adaylar, yaptıkları görevlere bağlı olarak körelebilirler. Bundan dolayı da kendilerine aşırı güvenerek hazırlıksız gitmek, olumsuz sonuçların alınmasına neden olabilir.

Bu sınavlar her yıl benzer bir parkurda yapılır ve adayların bu parkuru en kısa sürede tamamlamaları istenir. Tamamlama süresine göre puanlar verilirken adayların istasyonlarda yapmış oldukları hatalar, bitirme süreleri saniye olarak eklenir ve böylece süre biraz daha artarak alınan puan düşmüş olur. Adayların bu sınavdan en az 70 almaları gerekirken puan ne kadar yüksek ise amirliğe geçiş o kadar kolay olacaktır.

Mülakat (Sözlü Sınav)

Polislikten amirliğe nasıl geçilir konusundaki bir diğer sınav ise mülakattır ve adayların burada bir takım becerileri ve bilgileri ölçülür. Bir komisyon tarafından yapılan bu sözlü sınavda adayların kendini ifade etme becerileri, özgüvenleri, bilgi birikimleri, kavrama yetenekleri ve benzer özellikleri ölçülmektedir. Buradan da adayların en az 70 almaları gerekmektedir.

Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Polislikten amirliğe geçiş için adayların sağlam bir şekilde hazırlanmaları çok önemlidir. Bu sınavların kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Özellikle geçmiş yıllarda yapılan sınavlara ulaşılarak buna göre bir strateji belirlenmelidir.

Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?

Askerden Muaf Olmak Polisliğe Engel midir?

Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.