POLİSLİK

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi

Polis olmak isteyen kişiler yapılacak olan alımları çok büyük bir heyecanla beklemektedir. Bilindiği gibi zaman zaman polis alımları yapılmakta ve bu alımlar POMEM ya da PMYO’ya yapılmaktadır. Yakın zamanda yapılan açıklamalar ışığında POMEM’e yaklaşık 10.000 polis alınacağı bilgisi ilgililer tarafından verilmeye başlanmıştır. Bu açıklama polis adaylarını sevindirirken başvuru şartlarının nasıl olacağı konusu da oldukça merak etmektedir. Polislikte yaş şartı esnetilir mi? KPSS puan barajı kaç olacak? Gibi soruların yanıtlarını rahatlıkla bulabileceksiniz. Başvuru yapabilmek için yaş şartının esnetilip esnetilmediğini ve KPSS barajının kaç olacağı gibi detayları merak edenler yazımızı sonuna kadar okuduğunda bu sorulara cevap bulabilecektir.

Polislikte yaş şartı esnetilir mi konusunda öncelikle başvuru şartları hakkında genel bir bilgi verilmesi faydalı olacaktır. POMEM başvurusu yapabilmek için belirlenen KPSS barajının geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca kılavuzda yayınlanan yaş şartının da sağlaması aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Bunun dışında ise genel şartlar bulunmakta ve bunlar Türk vatandaşı olmak, adli sicilin temiz olması, terör örgütleriyle irtibatın olmaması şeklindedir. Bunların tamamı sağlanmadan başvuru yapılması söz konusu olmamaktadır. Dolayısıyla da adaylar tarafından özellikle KPSS ve yaş şartları oldukça merak edilmektedir. Yaş konusunda önemli bir kitlenin esneklik beklentisi bulunmaktadır. Birçok kişi özellikle yaş şartı sebebiyle başvuru yapamamaktadır. Dolayısıyla da böyle bir beklentinin oluşması gayet doğaldır ve bu talep yıllar geçtikçe artmaktadır.

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi ve KPSS Puan Barajı Düşürülür Mü?

Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusunu soran kişiler aynı zamanda KPSS barajını da merak etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan barajlar bilinirse bu seneki baraj hakkında da ciddi bir fikir elde etmek mümkün olacaktır. Geçmiş yıllarda KPSS puan barajı lisans puanı P3 türünden 60 iken ön lisans mezunları için P93 türünde 70 idi. Fakat özel durumu olan kişiler için söz konusu baraj puanları biraz daha düşüktü. Şehit veya Vazife Malulü yakınları için P3 puan türünden baraj 48 iken P93 türünden baraj puan 56 idi. Dolayısıyla özel durumu olan kişilerin bu şartı sağlama olasılığı normale göre biraz daha kolaydır. Fakat bu sene baraj puanların nasıl olacağı konusu henüz netlik kazanmamıştır.

Yukarıda geçmiş yıllarda yapılan puan uygulamaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bu sene yapılacak alımlarda barajın nasıl olacağı konusu buraya bakılarak anlaşılabilmektedir. Bazen farklı uygulamalar yapılsa da genellikle uygulama yukarıdaki gibi olmaktadır. Adayların beklentisi bu puanların biraz daha düşmesi şeklindedir fakat bununla ilgili herhangi bir çalışma olduğu ya da düzenlenme yapılacağı ile ilgili şimdiye kadar net bir açıklama yapılmamıştır. Polis adayları bu puanların 50 ile 60 puan arasına çekilmesini istemektedir. Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusu da adaylar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Puan ile ilgili açıklama bulunmamakta fakat yaş konusundaki hususlar yazımızın bundan sonraki bölümlerinde yer almaktadır.

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi ve Şuanda Yaş Şartı Kaçtır?

Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusu polis adaylarının en önemli sorunlarından bir tanesidir. Bunun nedeni ise yaş sınırından dolayı pek çok kişinin başvuru yapamaması ve dolayısıyla da polis olma şansını kaçırmasıyla ilgilidir. Bilindiği gibi devlette görev almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte ve bu şartları sağlayan kişilerin yapmış olduğu başvurular kabul edilmektedir. Söz konusu durum polislik başvurusu için de geçerli olup bunlardan bir tanesi de yaş sınırıdır. Yakın zamanda yapılacak alımların POMEM bünyesine yapılacağından dolayı adaylarda aranan şartlar arasında 30 yaş sınırı da bulunmaktadır. Adayların 30 yaş sınırının üzerinde olması durumunda başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Dolayısıyla da bu yaş sınırının esnetilmesi adayların en önemli talepleri arasında yer almaktadır.

Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusunun cevabı şuanda bilinmemektedir. Yani yapılacak olan kılavuzlarda belirtilen bu sınır kılavuz yayınlanmadığı için tam olarak bilinmemektedir. Fakat kulislerde ya da gayri resmi yapılan açıklamalar incelendiğinde söz konusu durumdan bahsedilmediği de anlaşılmaktadır. Dolayısıyla şuanda bu yönde bir çalışma yok gibidir. Fakat alımlardan hemen önce bu yönde bir çalışma yapılması ve insanların polis olabilmesi için önlerindeki engellerden bir tanesi olan yaş sınırının esnetilmesi mümkündür. Fakat şuanda bu yönde herhangi resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Olacağı yönünde böyle bir açıklama olmadığı gibi olmayacağı yönünde de net bir açıklama bulunmamaktadır. Fakat şuanda POMEM başvuru için yaş şartı 30’dur.

Polislikte Yaş Şartı Esnetilir Mi ve Diğer Yaş Sınırları

Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusunun cevabını zaman verecektir. Fakat devlet kendine hizmet edecek polisi alırken genç ve dinamik olmasını aynı zamanda da uzun süre bu şekilde hizmet etmesini istemektedir. Dolayısıyla da genç kişileri almak istemekte ve bundan dolayı da farklı yaş sınırları getirilmektedir. Örnek vermek gerekirse PMYO’da yaş sınırı daha düşüktür ve oraya giriş istenen yaş 26’dır. Çünkü orada adaylar 2 yıl da eğitim görmektedir. Tüm bu durumlar dikkate alındığında yaş sınırının esnetilmesi çok mümkün görülmemekler beraber son dönemlerdeki farklı durumlar bunu mümkün kılabilir. Polislikte yaş şartı esnetilir mi sorusunun cevabı net olarak kılavuz yayınlandıktan sonra verilebilir. Bundan dolayı da adayların yapılacak açıklamaları ve yayınlanacak ilanları yakından takip etmesi gerekmektedir. Böylelikle bu konu hakkındaki açıklamalar kaçırılmayacaktır.

Ben ve Sivilce İzleri Polisliğe Engel Mi

Ameliyat Olan Polis Olabilir mi ?

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Yaş sınırın 35 olmasını istiyoruz yetkilerden bu konu üzerinde durmalarını istiyoruz arttık

  2. Lütfen yaş sınırı esnetilsin hakkımız olduğunu düşünüyorum yaş sınırı 35 olsun ve lisans mezunları icin bayanlara da sans verilsin .tesekurler

  3. Yaş sınırı 30 degil ki 31 aralık 1989 dogumlu ve sonrası başvurabiliyor Allah aşkına kac 80 milyonun icinde kac kişi aralıkta dogmuş kimse bana yaş sınırı 30 demesin bu sene 1990 dogumlulara son. Buradan Devlet büyüklerimize ve yetkili makamlara sesleniyorum düzelsin artık 31 aralık 01 Ocak olmalı…

  4. Yaş sınırı 35 olsun lütfen sesimizi duyun artık yaşın 35 olması engel değildir yargıtayın vermiş olduğu karar bile 35 ama kimse uygulamıyor lütfen yardımcı olun yüzbinlerce genç yaş mağduru duyun sesimizi artık yetkilerden rica ediyoruz 35 olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu