Polislikte İlk Görev Yeri Nasıl Belirlenir?

Polislikte İlk Görev Yeri Nasıl Belirlenir?

Polis olmak isteyen adayların polis olmadan önceki aşamalarla ilgili sorularına cevap verirken, polis okulunun sonunda mesleğe geçmeden önceki sorularını da cevaplamaya gayret etmekteyiz. Polis olmadan önce polis adaylarının kafasına takılan sorulardan olan ilk tayin yani görev yeri nasıl seçiliyor bu yazımızda buna açıklık getireceğiz.

Polis Okulu Bitince Nerede Görev Yapacağım?
Polis yetiştiren kurumlara baktığımız zaman hepsinde eskiden kura sistemi şu şekildeydi. İlk olarak okulda dereceye giren polis adaylarının gelen kura içerisinde istedikleri illeri almalarına izin verilirdi ve sonrasında da polis adaylarının okuldaki başarı sırasına göre toplar içerisinde bulunan illeri kura olarak şans faktörüne bağlı olarak çekmekteydiler. Bu kura sisteminde adaylar kendilerine çıkan kurayı başka bir aday ile becayiş yapma şansları vardı. Ancak günümüzdeki kura sistemi bu şekilde değil arkadaşlar.

Günümüzde ilk mesleğe başlarken görev yeri ise şu şekilde belirlenmektedir. Okullara kura da olan iller getirilir ve okuldaki polis adaylarının başarı sırasına göre kura içerisinde bulunan illerden adaylar görev yerlerini seçerler. Günümüzde her polis adayı kendi kurasını başarı sırasına göre kendisi belirlediği için adaylar arası becayişe izin verilmemektedir. Unutmamak gerekir ki arkadaşlar kura da her il bulunmamaktadır illeri polis akademisi belirlemektedir.

Polislerin İlk Ataması Hakkındaki Yönetmelik Maddeleri

Madde 22 – (Mülga : 213/2001 – 2001/2146 K.) Bölgeler ve Hizmet Süreleri

Madde 23 – (Değişik : 15/2/2002 – 2002/3814 K.) Personelin bölgelere göre zorunlu hizmet süreleri; a) Birinci bölgenin; A- Alt bölgesine girenler 10 yıl, B- Alt bölgesine girenler 8 yıl, C- Alt bölgesine girenler 7 yıl, D- Alt bölgesine girenler 6 yıl, E- Alt bölgesine girenler 5 yıl, F- Alt bölgesine girenler 4 yıl, G- Alt bölgesine girenler 3 yıl, b) (Değişik: 6/6/2016-2016/8872 K.) İkinci bölgenin; A- Alt bölgesine girenler 7 yıl, B- Alt bölgesine girenler 6 yıl, C- Alt bölgesine girenler 5 yıl, D- Alt bölgesine girenler 4 yıl, E- Alt bölgesine girenler 3 yıl, F- Alt bölgesine girenler 2 yıldır. (Değişik fıkra: 6/6/2016-2016/8872 K.) Birinci bölgede hizmet süresini dolduranların atanma talebinde bulunmaları veya bu nedenle birimi tarafından atanmalarının talep edilmesi halinde, tercih formları alınmak suretiyle talepleri Genel Müdürlükçe değerlendirilir. Bu maddenin uygulanmasında personelin görev yapmakta olduğu alt bölgeler de gözönüne alınır. (Ek fıkra: 14/6/2010-2010/591 K.) Personelin hizmet süresinin hesaplanmasında süre başlangıç tarihi, atandığı yerde göreve başlama tarihidir. Hizmet süresinin hesaplanmasında aynı il sınırları içinde bulunan farklı birimlerde geçirilen süreler birleştirilir. Birinci bölgede hizmet süresini dolduranların süre hesabında, yıl döngüsü olarak genel atama dönemleri esas alınır; ancak üç aya kadar eksik hizmeti olanlar bölgedeki hizmet süresini tamamlamış sayılır. (Değişik fıkra: 6/6/2016-2016/8872 K.) Personelin, bu Yönetmelikte belirtilen süre kadar en az bir defa ikinci bölgede hizmet görmesi zorunludur. İkinci bölgede, Bakanlıkça uygun görülen yerlerde, o yer için belirlenmiş zorunlu hizmet süresi kadar daha kesintisiz olarak görev yapanlar, zorunlu bölge ikinci görevini tamamlamış sayılır. Bu Yönetmelikte öngörülen mazeretler dahil, her ne sebeple olursa olsun ikinci bölge hizmetinden sarfınazar edilemez. Ancak, sağlık veya eş durumu sebebiyle ikinci bölgeye gidemeyeceği belgelenenler hakkında Yönetmeliğin 39 uncu maddesinin (a) ve (b) bentleri uygulanır. (Ek fıkra: 14/6/2010-2010/591 K.; Mülga fıkra: 16/2/2016-2016/8539 K.)


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 142 YORUM
 1. Avatar hatice dedi ki:

  merhaba ben 31.03.2002 doğumluyum 10 sinifim tam olarak kac yilinda mulakatlara girebillirim .Teseķurler

 2. Avatar hatice dedi ki:

  merhaba ben 31.03.2002 doğumluyum 10 sinif öğrencisiyim benim tam olarak nezaman mulakatlara gireebilirim.teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   2 sene sonra.

   1. Avatar hatice dedi ki:

    peki mulakatlara nerede giriliyor

    1. Avatar Admin dedi ki:

     En yakın polis okulunda.

   2. Avatar hatice dedi ki:

    peki mualakatlara nerde giriliyor

 3. Avatar Ayşegül dedi ki:

  Merhaba nişanlım 21 dönemde sınavlara girdi. Okula kabul edilirse okul bitmeden evlenmeyi düşünüyoruz. Ben özel sektörde çalışıyorum ilk görev yerine eş durumuyla tayin olabilir mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Çok zor.

 4. Avatar hatice dedi ki:

  peki mulakatlara hangi sehirlerde giriliyor [ sanlıurfa]

 5. Avatar hatice dedi ki:

  pmyo kapanicakmis dogru mu acaba

 6. Avatar Ersin dedi ki:

  Pmyo baraj puani kaç olur ve okullar hangi ilde bilginiz varmi teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Henüz belli değil.

 7. Avatar Dilara dedi ki:

  Öncelikle merhaba admin😊 soruya gelicek olursak polis okulundan mezun olan bayanların bir sure sonra sadece masa bası is yani büroya verdiklerini duydum dogru mu acaba?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır

 8. Avatar Eren gokcen dedi ki:

  Selamun aleykum ben matis 2016 da tsk sozlesmeli er olarak goreve basladim suriye sinirindayim 2 taktirim var sicil no hepsi var bizde gbt de uzmcvs astsby olarak gorunuyor. Memur statusundeyiz yani 2019 temmuzda sozlesme bitiyor uzatmicam Pöh e gecmeyi dusunuyorum ama 2019 da lise acikdan okiyorum 2019 da kredim 155 160 tarzi olur lise 4 oluyor yani 23 yasindayim kayit olmam icin 192 krediyi tamamlamam gerikiyormu maksat ennerken kpss olayi tekrar gelmeden giris yapmak. Istanbulda tasiyorum bu ile dusme sansim yuzde kac sknti yok tabi dogu olsada olur
  Bide tsk da 3 yil gorev yapmam. Mulakatlarda avantajim olurmu normal bir sivil insana gore cok daha tecrubeliyim simdiden tesekkurler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İlanı görmek lazım.

 9. Avatar Eren gokcen dedi ki:

  E posta yanlis yazildi buraya cevaplarsaniz sevinirim

 10. Avatar svş dedi ki:

  Mrb bnlise son sinif ogrencisiyim erzurum pomem de okusam bitirdikten sonra istedigim ilde gorev yapmak icin ne yapmam gerekiyor

 11. Avatar Gamze dedi ki:

  Admin . Ilk Görev Yeri Olarak Kendi Memleketimizi Seçebiliyor muyuz Örneğin Sivaslıyım Sivasta Ilk Görev Yerimi Yapabiliyormuyum ??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Belli şartları var ama çok umutlanmayın.

 12. Avatar mustafa dedi ki:

  merhaba..pomem bitirdik atamamız yapıldı diyelim..o ilde kaç yıl kalıyoruz ve bundan sonraki süreçte kaç yılda bir tayin çıkıyor..teşekkürler

 13. Avatar BayDooku dedi ki:

  Admin hocam bir kısım hakkında bilginize ihtiyacım var. Pymo okuduğumuz şehirdemi görevlere başlıyoruz yoksa illerin farklı yellerine rastgelemi dağıtılıyoruz?

  Biraz daha açarsam; İstanbulda pymo okuyan biri istanbuldamı göreve başlar yoksa başka şehirleremi tayin olur?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İstanbul da olabilir Ankara da. Ama memleketinde çok kalmazsın.

 14. Avatar Msl dedi ki:

  Yeni bu degisklk oldu dediler nişanlım şuan Diyarbakır’da eğitimde bitirince urfada yer varsa göreve urfada başlayabilir mi nufusu urfaya kayıtlı

 15. Avatar Msl dedi ki:

  Yeni bu degisklk oldu dediler nişanlım şuan Diyarbakır’da eğitimde bitirince urfada yer varsa göreve urfada başlayabilir mi nufusu urfaya kayıtlı 8

 16. Avatar Msl dedi ki:

  Lütfen acil cevap

 17. Avatar asenaa dedi ki:

  kadın mezunlara rahat yerler fln veriliyormuş ya puana bağlı olup olmaksızın özel dilekçeyle iyi veye kotu puanla mezun olduysam bile doğu yu tercih etme olanağım var mı???

  1. Admin Admin dedi ki:

   var…

   1. Avatar asenaa dedi ki:

    çok teşekkürler