Polislikte Fazla Mesai Ücreti Var Mı?

25.12.2018
944
A+
A-
Polislikte Fazla Mesai Ücreti Var Mı?

Polislik mesleği birçoğumuzun hayalinde olan kutsal meslekler arasında yerini almaktadır. Bu hayale kimimiz çocukken kapılıyor, kimimiz ise yetişkin çağlarımızda polis olmak istiyoruz. Hayallerinin peşinden koşup polislik mesleğini edinenler ise hayatına mutlu bir şekilde devam ediyor.

Polislik hakkında merak edilen bir konu ise polislikte fazla mesai ücreti var mı konusudur. Alt başlıklarımız da bu konuya detaylı olarak değinecek olup, polislik kavramını iyice tanımalıyız. Bu mesleği seçmeden önce ne ile karlılaşacağımızı bilmeliyiz.Polis memurları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmektedir. Görevleri ise devlet ve kamu mallarını korumak, toplum içi huzuru sağlamak, toplum içi olayları engellemek gibi çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Gecesini gündüz edip bizler için hizmet veren polisler işlerinden hiç şikayetçi olmamaktadır.

Polislik Maaşı Ne Kadar?

Her yıl başında yeniden belirlenen polislik maaşları 2018 yılında ocak ayı zammı enflasyonuna göre belirlenmişti.  Bu sene yine maaşları 2019’un ocak ayına göre belirlenecek olup gerekli görüldüğü takdirde enflasyon oranına göre maaşlarında artış olacaktır. Polislerin güncel maaşı 2018 yılı için en düşük 2890 TL olarak belirlenmiştir. Emekliler ise 1870 TL’den 1978 TL’ye yükselen bir tutara sahip olmuşlardı. Bu yıl enflasyon böyle devam ederse maaşlarda yine ciddi bir oranda artış geleceği gözler önüne serilmektedir.

Polislik maaşları geçen 6 aylık enflasyona göre belirleniyor olup, eğer ocak ayından sonra daha fazla enflasyonda artış görülürse aradaki fark memurların mevcut maaşlarına eklenerek ödeme yapılıyor. Bu durumda hiçbir polis memuru zor durumda kalmıyor. İşini emeğiyle yapan emekçi polislerimiz maaş konusunda gönüllerini ferah tutabilirler. Ülkemizde yaşanan fiyatların artış nedeni enflasyondan kaynaklanmaktadır. Polisler de maaşlarına enflasyon üzerinden zam aldığı için kendilerine daha rahat bir yaşam sürebileceklerdir.

Normal şartlarda polislere mesai ücreti ödenmemektedir. Fakat son zamanlarda TBMM’ye gelen tasarı ile polislerin de ek mesai ücreti isteğini dile getirerek yasa önerisinde bulunuldu. Süreç devam ederken buna destek olanlar ise her işe koşturulan emekçi polislerimizin de mesai ücreti almaya haklarının olduğunu savunarak gece gündüz demeden çağırıldıklarında işe gidiyorlarsa mesai ücreti de almalılar eşliğinde konuşmalar geçti.

Polis Şark Görevi Kaç Yıl?
Yılda Kaç Polis Emekli Olur?
Polislerin Doğu Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
Sosyal Medya Paylaşımları Polisliğe Engel Olur mu?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.