Polislik Sınavları Ne Zaman 2023

16.03.2019
1.330
A+
A-
Polislik Sınavları Ne Zaman 2023

Polis olmak isteyen adayların önünde girebileceği iki adet okul bulunmaktadır. Polislik sınavları ne zaman 2023 sorusu ise bu okullara yönelik olarak sorulmalıdır. Polis olabilmek için PMYO veya POMEM okullarını tercih edecek olup PAEM okulunun rütbe yükseltme okulu olduğunu belirtelim. PMYO ve POMEM her yıl için ihtiyaç durumuna göre ve o yıl mezun ettiği kişi sayısına bakarak yeni öğrencileri bünyesine katmaktadır. PMYO için daha kolay giriş imkanları bulunurken POMEM ise daha kapsamlı giriş başvuru koşulları istemektedir.

POMEM Sınavları Ne Zaman?

POMEM için başvuracak kişilerin lisans ve ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Ön lisans mezunlarından %20’lik bir kısım alınır ve adayların aynı zamanda KPSS’ye de girmesi gerekir. KPSS ayrımı için lisans veya ön lisans ayrımı yapılmayıp tüm mezun kişilerin girmesi gerekmektedir. Alınan taban puan neticesinde adaylar başarı sırasına göre değerlendirilir ve gerekli koşullar sağlandığı takdirde mülakat aşamalarına çağırılırlar. Yazılı sınavlar da POMEM okulunun bir parçası olmaktadır. Polislik sınavları için KPSS şartı olduğu için KPSS sınav tarihini kendinize ilk adım olarak belirleyebilirsiniz. Geçtiğimiz yıl KPSS’den sonra 23. Dönem POMEM alımlarının mülakatları 31 Ocak ile 03 Şubat arasında yapılmıştı. İhtiyaca göre yapılan alımlar olduğu için başvuru ve mülakat tarihleri değişiklik gösterebilmektedir. Polis adaylarının şansını deneyebileceği en iyi yerlerden biri POMEM’dir. 2023 yılında 24. Dönem POMEM alımlarının kontenjan sayısının ise 15 bin olacağı duyuruldu. Bu alımlar tek seferde yapılabileceği gibi parça olarak da yapılabilecektir. 24. Dönem POMEM adayları için 1500 kadın, 13500 erkek öğrenci alınacağı şimdiden belirlendi.

PMYO Sınavları Ne Zaman?

PMYO uzun adıyla Polis Meslek Yüksekokulları öğrencilere 2 yıllık eğitim vererek mezun olduklarında ön lisans diploması sağlamaktadır. Üniversiteler gibi eğitim dönemlerine sahip olup eş zamanda eğitime başlamaktadır. Polislik sınavları ne zaman 2023 sorusuna PMYO için net bir cevap verilebilir. PMYO okuluna ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu TYT sınavı ile girebiliyorsunuz. Dolayısı ile genel olarak Haziran ayının ortalarında yapılan sınavlar ile polis olma hayalinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Sınavlar herkese eşit şekilde uygulanıyor olup polis adaylarının asıl çabayı mülakat aşamalarında sarf etmeleri gerekmektedir. Fiziki yeterlilik testi aşamasında alacağı yüksek puanlar ile okula giriş olasılığını büyük oranda arttırabilirler. PMYO dersleri ise Eylül – Ekim ayı arasında başlamaktadır.

Polislik Sınavları Takibi Nereden Yapılır 2023

Polislik sınav takibi yapmak isteyen adaylar için birçok alternatif bulunmaktadır. PMYO için sınava girecek olanların ÖSYM’nin resmi sitesini takip etmeleri yeterli olacaktır. Burada YKS-TYT adına başvuruları gördüklerinde başvuru işlemlerini belirtilen tarihler aralığında tamamlayıp yine belirlenen tarihler aralığında sınava girebilirler. POMEM tercih edecek kişilerin ise pa.edu.tr adresini ziyaret etmeleri gerekmektedir. POMEM için kesin tarih verilemeyeceği için sık sık resmî polis akademisi sitesini ziyaret etmekte fayda olacaktır. Alternatif olarak sitemizi takip edebilir ve tüm başvuru veya sınav tarihlerinden haberdar olabilirsiniz. PMYO, POMEM, PAEM dahil olmak üzere tüm güncel bilgileri sizlerle paylaşmaktayız.

Polislik Sınav Aşamaları

Polislik sınav aşamaları yazılı ve mülakat aşamalarından oluşmaktadır. Adaylar ilk olarak belirtilen yazılı sınavlara girerler. Burada gösterilen başarıya göre mülakat aşamalarına çağırılırlar. PAEM için KPSS sınavına girdikten sonra ayrı olarak PAEM’in yazılı sınavına girer ve buradan da başarı elde ettiğiniz zaman sözlü mülakat aşamalarına geçersiniz. Kişilik testi, fizik yeterlilik testi gibi aşamaları başarı ile geçen kişiler arasında değerlendirme yapılır ve alımlar tamamlanır. Aynı durum PMYO için de geçerlidir. TYT’den gerekli taban puanı alan adaylar başvurularını yapabilirler. Başvuru koşullarını sağlayan adaylar mülakatlara çağırılırlar ve mülakatlarda aldıkları puanlara göre yerleştirmeleri yapılır.

Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar

Polis olmak isteyen adayların gerekli başvuru şartlarını karşılaması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler polislik için başvuruda bulunamazlar. Bunun yanında birçok madde bulunmaktadır. Sizler için bazı maddeleri derledik. Polislik sınavları ne zaman 2023 yılında polis olmak isteyen adaylar için merak konusu olup aynı zamanda başvuru şartları da merak konusudur.

 • TC vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından yararlanabiliyor olmak.
 • Silahlı görevlerde bulunma engeli olmamak.
 • Terör örgütleri ile iş birliğinde bulunmuyor veya bulunmamış olmak.
 • Alkol veya uyuşturucu madde bağımlısı olmamak, tedavisini görüyor olmamak.
 • Aktif olarak siyasi partilerde üyeliği bulunmuyor olmak. (başvuru tarihi itibari ile)
 • Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm boyuna sahip veya daha uzun olmak.
 • Gerekli sağlık koşullarını karşılayabiliyor olmak.
 • Daha önce polis okullarından ihraç edilmemiş olmak.
 • Polislik görevinden sağlık problemleri dışında uzaklaştırılmamış olmak.

2023 Polis Maaşları
Polis Özlük Hakları 2023
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?
24. Dönem POMEM Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?
2023’da PAEM Alımı Olacak Mı?
2023 PMYO İçin TYT Tarihi

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. SELAHATTİN dedi ki:

  ŞEHİT ÇOCUKLARINA ÖNLİSANS MEZONU İSE KPPS ŞARTI VAR MI

  1. Admin dedi ki:

   evet..

 2. sedat dedi ki:

  merhaba benim nişanlım egitimini tamamlayıp polis oldugunda ataması nasıl olucak ewli olmasımı gerekiyor eş durumunda yanında eşinin kaldıgı sehirde görev yapması için şimdiden teşekkür ederim