Polislik Sınavları Ne Zaman 2018

22.05.2018
A+
A-
Polislik Sınavları Ne Zaman 2018

Polis olmak için bu alanda eğitim veren kurumlara giriş yapılarak buradaki eğitimi başarı ile tamamlamak gerekmektedir. Polis olmak istiyorsanız POMEM ya da PMYO kurumlarından bir tanesine giriş yapmanız şarttır. Her iki kurumdan da mezun olan kişiler polis olmaktadır. Arada bazı farklılıklar bulunmakta ve adaylar kendi durumlarına göre bunlardan bir tanesini tercih etmektedir. Bu kurumlara olan talebin çok fazla olmasından dolayı sınavla öğrenci almaktadır. Polislik sınavları adı verilen sınavlardan başarılı olan kişiler bu okullara girebilmekte ve polis olabilmektedir. Bu sınavlar yılın sabit bir zamanında yapılmadığı için adaylar tarafından sınavın ne zaman yapılacağı merak edilmektedir. Bu yazımızda sınavın ne zaman yapılacağı ve sınavla ilgili diğer hususlar hakkında bilgi vereceğiz.

Polislik Sınavları Ne Zaman ve Başvuru Tarihleri

Polis olmak istiyorsanız yukarıda bahsedilen sınavlara girmeniz gerekmektedir. Son dönemde alımlar daha çok POMEM’e yapılmaktadır. Polis Akademisine bağlı bu eğitim kurumlarına 10 bin kişi alınacak ve bunlar eğitimin sonunda polis olarak göreve başlayacaklar. POMEM sınavının duyurusu daha önce yapılmış ve adaylara 23 Mart’a kadar başvuru süresi verilmişti. Fakat çok fazla başvuru olunca bu süre bir hafta kadar daha uzatıldı. Nihayetinde başvuru süresi tamamlandı ve adaylar bu defa da polislik sınavları ne zaman sorusunu sormaya başladı. Bu sorunun cevabı da geçtiğimiz günlerde Polis Akademisinin resmi sitesinden verilmiştir. Buradaki duyurudan yapılacak olan sınava dair giriş belgelerinin yayınlandığı açıklanmıştır. Böylece adaylar sınava hangi tarihte nerede gireceklerini öğrenmiş oldu.

Polislik sınavları ne zaman 2018 sorusunun yanıtı için yayınlanan duyuruda adayların girecekleri ön sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik testinin yeri ve zamanı açıklanmıştır. Bilindiği gibi POMEM’e giriş yapabilmek için geçilmesi gereken aşamalar bulunmakta ve bunlardan bir tanesi ön sağlık kontrolüdür. Burada adayların sağlık durumları ve genel görünümleri genel olarak değerlendirilmektedir. Bu aşamada sorun yaşamayan adaylar sonraki aşamalara geçmeye hak kazanırken buradaki kriterlere uymayan adaylar burada elenmektedir. Bundan dolayı da sonraki aşamalara geçememektedir. Bir diğer aşama ise fiziki yeterlilik testi adı verilen sınavdır ki burada da adaylar oldukça fazla zorlanmaktadır.

Polislik Sınavları ve Bu Sınavların Aşamaları

Polislik sınavları 2018 yılında farklı zaman dilimlerinde yapılacak gibi görülmektedir. 22. Dönem POMEM için yapılacak sınavların tarihi ve yeri Polis Akademisi tarafından açıklanmıştır. Adaylar bu tarihleri ve sınav yerlerini öğrenmek için buradan sorgulama yapmak durumundadır. Bu sorgulama işlemi için adayların e-devlet şifresi ile sisteme girmeleri ve sorgulamayı bu şekilde yapmaları istenmektedir. Aksi durumunda sorgulama yapılamayacaktır. Adaylar belirtilen tarih ve yerde önce ön sağlık kontrolüne ardından da fiziki yeterlilik sınavına girecektir. Bu aşamalarda geçen kişiler daha sonra Polis Akademisinin internet sayfasından duyurulacak ve mülakata girmeye hak kazanacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Bu aşamalara dair sonuçlar sadece internet üzerinden duyurulacaktır ve bunun dışında posta ya da telefon ile herhangi bir tebligat yapılmayacaktır. Dolayısıyla adayların sonuçları takip etmeleri kendi sorumluluklarındadır.

Polislik sınavları farklı aşamalardan oluşmaktadır ki bunlardan en zoru olarak fiziki yeterlilik sınavı görülmektedir. Farklı istasyonlardan oluşan uzun bir parkur bulunmakta ve adaylardan bu parkuru tamamlamaları istenmektedir. En kısa sürede bitiren adaylar başarılı olarak kabul edilirken diğer adaylar ise elenmektedir. Bundan dolayı adayların birçoğu bu parkura daha önceki süreçlerde hazırlanıp gelmekte ve böylece biraz daha fazla avantaja sahip olmaktadır. Bu hazırlanma sürecinde geçmiş yıllarda yayınlanan parkur bilgileri kullanılırken sınava yakın zamanda yeni parkur bilgileri de paylaşılmaktadır. Söz konusu parkurlar genellikle hep aynı olmakta ve bazı ufak değişiklikler yapılabilmektedir. Bu da adayların hazırlanmaları için uzun bir zamana sahip olduklarını göstermektedir.

Polislik sınavları 2018 yapılırken yukarıda bahsedilen aşamaları başarı ile geçen adaylar internet üzerinden açıklanacak ve adaylar sorgulama yaparak sonraki aşamaya gidip gidemeyeceğini anlayacaktır. Daha sonra ise mülakat için kazanan adaylar yine sınav merkezlerine davet edilecek ve sınavın son aşaması yapılacaktır. Burada adayların farklı özellikleri bir komisyon tarafından ölçülecektir. Kişilerin kendini ifade etme, özgüven, takım çalışması ve uyum gibi farklı özellikleri bu mülakatta değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda komisyon tarafından adaylara puanları verilmektedir. Alınan puanlar sıralamada kullanılacağı için son derece önemlidir ve bundan dolayı da adayların mülakata gereken önemi vermesi gerekmektedir.

Polislik Sınavları Ne Zaman Yapılmaktadır ve Nereden Öğrenilmektedir?

Polislik sınavları ne zaman sorusu her polis alımında adaylar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Fakat burada önemli olan başvuru zamanlarını kaçırmamaktadır. Çünkü diğer tarihler internet üzerinden açıklanmakta ve adayların bir şekilde bundan haberleri olmaktadır. Tabi interneti takip etmeleri şartı ile. E-Devlet şifresi ile yapılacak sorgulamada adaylar hem sınavların yerlerini hem de zamanlarını çok rahat bir şekilde öğrenebilmektedir. Ayrıca yine buradan yapılan sorgulama sayesinde sınav giriş yeri belgelerini de alabilmektedir. Bu belgeler ile sınav yerlerine gidilmekte ve yapılan sınavlara girilmektedir.

Polislik sınavları ne zaman 2018 sorusunun cevabı öğrenildikten sonra adayların istenilen belgeleri hazırlaması da çok önemlidir. Çünkü ön sağlık kontrolünden önce istenen belgelerin kontrolü yapılmaktadır. Bu belgeler de Polis Akademisinin resmi internet sitesinden duyurulmakta ve adaylar buradan öğrenebilmektedir.

Sınavsız Polis Alımı Yapılacak mı ?

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Nasıl Polis Olunur 2018


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. blank Ramazan dedi ki:

  Benim gömülü bir dışım var ve bir dişim eksik sıkıntı olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 2. blank Ufuk Devecioğlu dedi ki:

  Bende sedef hastalığı var sizce engel olur mu sadece dirseklerimde ve diz kapağımda var

  1. blank Admin dedi ki:

   sorun olabilir.

 3. blank Sinem dedi ki:

  Sağ dirsegimde 1 cm dikiş izi var zamanında estetik dikiş olmamış admin sorun olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 4. blank Damla dedi ki:

  Bn lise mezunuyum 30 haziranda tyt sınavına girecem ve ordan en az kaç puan almam lazım bide bu polislik sınavı dediğiniz mülakatlar falan demi

  1. blank Admin dedi ki:

   puanlar belli değil henüz

 5. blank onur dedi ki:

  boy sınır kaç tır acaba boy sıkıntısı varmı

  1. blank Admin dedi ki:

   167 cm

 6. blank Ali dedi ki:

  Peki tyt puanı ile mi polis olunuyo yoksa başka sınava girmek gerekiyor mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Başvuru için TYT lazım.

 7. blank Ali dedi ki:

  Polislik mülakatlarına mı sadece girmek yeterli başvuru nasıl yapılıyo

  1. blank Admin dedi ki:

   İnternetten başvuracaksın.

 8. blank Ayşe dedi ki:

  Yeni başvurular ne zaman

  1. blank Admin dedi ki:

   Eylül gibi

 9. blank Leyla dedi ki:

  Skolyoz engel mi

  1. blank Admin dedi ki:

   10 ve üstü evet.

 10. blank Vatann dedi ki:

  Tyt barajım 140 ben şimdi başvuru yapamıyor muyum.?

  1. blank Admin dedi ki:

   Yapamıyorsun.

 11. blank BERFİN dedi ki:

  28 MART 1993 DOĞUMLUYUM VE ÖN LİSANS KPSS SİNE GİRECEĞİM SINAVDAN SONRAKİ SÜREÇTE NE YAPMAM GEREKİYOR VE YAŞIM ENGELMİDİR SINAVA GİRMEME ?

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan zamanı başvuracaksın.

 12. blank Esma dedi ki:

  Ben polis olmak istiyorum 12 ye geçtim kpss ye bu yil kayit yapmadm geçersiz olur diye yanlış mi düşündüm acaba girmedigim için beni almama gibi bi durum olurmu bide onumizdeki polislik sınavı basvurulari ne zaman baslyo

  1. blank Admin dedi ki:

   Lise sonda TYT gireceksin

 13. blank Dkdlsk dedi ki:

  Bugün gidip başvuru yapabilir miyim ?

  1. blank Admin dedi ki:

   Bugün başvuru son.

 14. blank Djkdjss dedi ki:

  Sınavlar ne zaman olacak

 15. blank özcan dedi ki:

  admin kpss ön lisansa girecem kasım ilk ve acil yardım okuyorum 1 yılım daha var nasıl polis olabilirim

  1. blank Admin dedi ki:

   sınava girdikten sonra olan alıma başvurup

   1. blank Beyazıthan dedi ki:

    Admin abi polislik sınavı ne zaman

    1. blank Admin dedi ki:

     polislik sınavı yoktur..Mezuniyet durumunuza göre kurumlara başvuru yapacaksınız…ve aldığınız puana göre..