Polislik Sağlık Kurulu Raporu


Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2232 YORUM
 1. Avatar Cihat dedi ki:

  Ön sağlıktan geçtim ama göğüs kafesimden ameliyat olmuştum intibakta ameliyat geçmişine bakıyorlar mi sıkıntı olur mu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Geçmişe bakılıyor.

 2. Avatar ismail dedi ki:

  İyi günler ben besyo son sınıf ögrencısyım.bu sene pomem basvuracagım ve kucukluk hayalım fakat bende troıd var.troid var dedıysem bellı bıle degıl ılac kullanıyodum doktor vermıstı kan degerlerım tamamen normal cıkıyor zamanında ufak bır nodul vardı galıba tsh falan normal cıkıyor duzgun ılac kullanınca elenme sebebi diyorlar dogru mu kesın bılgı var mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirinde.

 3. Avatar bekçi adayı dedi ki:

  merhaba. ben bekçilik için sağlık raporu aldım hastane olur verdi. herşeyimde normal sağlam yazıyor. 3-4ay önce idrarda yanma vardı hastaneye gitmiştim. enfeksiyon vardı geçti gitti. bu doktor e nabızda böbrek taşı yazmış muayene kısmına. e nabıza bakıyorlarmı taş falan yok bende . geçmişte buna bakıp sıkıntı yaparlarmı. bakılıyorum daha doğrusu e nabıza falan

  1. Avatar Admin dedi ki:

   herşey olabilir, sonucu beklemeniz gerekiyor.

 4. Avatar Koray dedi ki:

  Sa admin ikinci sağlık kontrolünde anüse ve penise bakılıyor mu ve 2 aylıkken küçük bi fıtık ameliyatı olmuşum kasığımdan izi bile yok engel mi teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bakılmıyor ve sorun olmaz.

 5. Avatar koray dedi ki:

  benim raporumda kardiyolojide minimal mitral yetmezlik yazıyor ve bu a dilimi altına kardiyoloji dokrotu sağlam yazdı. teşhis bölümnde sağlam kararda çarşı ve mahalle bekçisi olur diyor ankara beni çağırır mı sizce

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Ankara anın sağı solu belli olmuyor.

 6. Avatar Hakan dedi ki:

  Admin iyi günler. Benim kuzen psikolojik rahatsızlık geçirdi. Hala sakinleştirici iğne kullanırken 21. Dönem pomemi kazandı. Aynı şekilde benim de psikolojik rahatsızlığım vardı ben 22 döneme girdim ancak beni elediler tedavim bitmiş olmasına rağmen. Bu trajikomik durumlar nasıl oluyor. Niye ben geçirmediler de kuzenimi geçirdiler. Bu yönetmelik herkese geçerli değil mi 😊

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O an evraklarınızı inceleyenin hassasiyetine bağlı durum maalesef.

  2. Avatar Tolga dedi ki:

   Merhaba tedavi biteli kaç yıl olmuştu

   1. Avatar Toprak dedi ki:

    Merhaba saglıkta polikistik over sendromu polisliğe engel mi?

 7. Avatar Emre dedi ki:

  Merhaba admin kuzenim bana pmyo da intibak sırasındaki sağlık kontrolünde anüse bakıldığını söyledi doğruluk payı nedir birde sol kulağımda yüzde 20 lik bi tiz seslerde işitme kaybı var ama desibel derecesini bilmiyorum doktor desibel olarak belirtmedi sadece yüzde 20 tiz sesler sıkıntı dedi bu engel mi başvurmam için bu arada gayet iyi duyuyorum sıkıntı olmuyor normal hayatta

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Öyle birşey yok. Db önemli.

 8. Avatar Büşra dedi ki:

  22 dönem pomem ne başvurdum ön saglıktan geçtim ama polikistik över var düzenli ilaç kullanmıyorum polisliğe engel teşkil edermi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 9. Avatar Yasin dedi ki:

  Alalık hastalığı sıkıntı oluyor mu admin

  1. Avatar Admin dedi ki:

   O hastalığı bilmiyorum.

 10. Avatar Burak dedi ki:

  Erkeklerde cinsel organ ve anal kontrol var mı genel sağlıkta? Şimdiden teşekkürler admin.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Öyle bir kontrol yok.

 11. Avatar Yunus dedi ki:

  Iyi gunler admin . 21 dönem intibak sirasinda kendi istegimle istifa ettim. Pişman oldum ve tekrar basvurdum spor mulakatini da gectim. Sözlü mülakatta komisyonda görünür mü istifa ettiğim. Ve bi sorun cikar mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   kesin kayıtta ayrılmadığın için sorun olmaz.

 12. Avatar Emin dedi ki:

  Anal fistül sorunum var. Bunun için hiç doktora gitmedim. Elenme sebebi oldugunu okudum. Kazanırsam genel sağlıkta belirlenme ihtimali nedir. Sizce simdiden ameliyat olmalı mıyım ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir. Siz karar vereceksiniz.

 13. Avatar cem dedi ki:

  1 sene önce psikiyatri doktoruna gittim 5mg lık bir ilaç yazdı ilacı hiç kullanmadım bile ön sağlıktan geçtim okul döeminde bu sorun olur mu yoksa orada ki duruma göre mi değerlendirilirim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde

   1. Avatar cem dedi ki:

    peki elendik diyelim ve ilaç kullanım tarihi üzerinden 2 sene geçti yönetmeliğe göre bu A dilimine giriyor peki doktor veya okul daha önce bundan dolayı elendiğimizden dolayı problem yapar mı yoksa yönetmeliğe göre değerlendirme mi söz konusu olur.

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Bu konular şans işi. ben buradan kesin birşey diyemem.

 14. Avatar Emin dedi ki:

  Admin anal kontrol yoksa makatta fistül olduğunu başka ne türlü tespit edebilirler. Sorulara cevap için simdiden tesekkur ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor isterse, gerek görürse kontrol eder. Genelde bakmaz.

 15. Avatar Emin dedi ki:

  Admin fistül sebebinden okul tarafından elensem. Başka dönem tedavi olup tekrar okula girebilir miyim ?

 16. Avatar Mami dedi ki:

  Fmf hastasiyim sorun olur mu acaba ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 17. Avatar ahmet dedi ki:

  kan verirken ve iğne olurken bayılma gibi bir durumum var sizce sorun yaşarmıyım değerlerim hepsi normel

  1. Avatar Admin dedi ki:

   doktor takdirinde.

 18. Avatar Sühan dedi ki:

  Merhaba . Kadın doğum kısmında ultrasonla bakım oluyor mu? Düzenli ilaç kullanmıyorum. Ve hayatıma en ufak olumsuz bir etkisi yok polisliğe engel midir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 19. Avatar Hakan dedi ki:

  22. Dönemde ön sağlıkta elendim. Seneye tekrar sınava girsem neyden elendiğimi bilirler mi ?

 20. Avatar İsar dedi ki:

  Şuan resmi bir kurumda çalışıyorum, aynı zamanda üniversite de okuyorum ancak PÖH istiyorum. İşimde ilk yılımı 2-3 ay oldu dolduralı haliyle yıllık iznim olmadığından Üni. sınavlarına rapor alarak gidiyordum. Geçmiş raporları kontrol ettim Doktor, Anal Fissûr/Anal Apse yazmış normalde bunlar öğrenciliğe engel ancak bende bu hastalıklar yok. Geçmişte aldığım bu raporların etkisi ne derece olur. Ben hasta değilim ancak raporlarda bu şekilde yazılmış, sağlıkta sorun çıkar mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Raporlar artık dikkate alınıyor. Doktora takdirine bağlı.

 21. Avatar Mesut dedi ki:

  Admin benim akciğerde 3.5 mm nodül çıktı bu eleme sebebimidir?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Nodüle göre doktor karar verir

 22. Avatar Salih dedi ki:

  Hocam kolay gelsin e nabızdan tahlil sonuclarima baktimda anti HPs (Elisa)aralik degeri normal de 0.10 olması lazımken benim 74 çıkmıs bu hastalık hepatip b miyim.simdi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hiçbir fikrim yok.

 23. Avatar Sinan dedi ki:

  Kardiyoloji bölümünden LVEF. %60 diyo kan pompalayan bi bölüm herhalde sıkıntı var mı yönetmelik de bulamadım aralıgı 50 65 arası dediler sadece kalp kapakçığında gevşeklik var diye gözüküyor az bişey kapaklar gevşek yapıda mıkdomatöz yazıyor. Sorun teşkil edermi yönetmelikde bulamadım

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 24. Avatar Seçkin dedi ki:

  Başlangıç aşamasında hipertansiyon hastalığım var. Düzenli ilaç kullanıyorum. Herhangi bir sorun teşkil eder mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

 25. Avatar Soner dedi ki:

  Ben güreş yapıyorum kulagım kırık sorun olurmu

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 26. Avatar hamza dedi ki:

  polislik başvurusunda bulunucam ancak daha önce trafik kazası geçerdim ve bir üniversitenin hastanesinden iş kaybı raporu aldım(%10) tazminat için. sağ ayağımdan dolayı ancak şuan hiçbir engel yok ve ayak fonksiyonlarım tam öğrenmek istediğim bu rapor bana engel teşkil edermi yada bu raporu sistemden direkt görebiliyorlar mı?şimdiden teşekkür ederim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Rapor varsa sorun olur.

 27. Avatar okan dedi ki:

  up darlık(böbrek çıkısında daralma) sorunu var minimüm düzeyde amelıyatlık bır durum yok ama ilişkim kesildi mahkeme ile dönme sansım var mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Şansınızı deneyebilirsiniz.

  2. Avatar Tolga dedi ki:

   Sonuç ne oldu dostum bende de aynı sorun var ona göre hareket edeyim

  3. Avatar Tolga dedi ki:

   Merhaba sonuç ne oldu dostum aynı sorun bende de var

 28. Avatar ZeynepDeniz dedi ki:

  Doğuştan sol böbreğim 6 cm (normal bir böbrek 13 cm) doktor ultrason kontrolünde tesadüfen farketti önemli olan işlevi hiç bi sorun yok dedi.Yönetmeliğe göre hipoplazik böbrek elenme sebebi bu durumu intibakta farkederler mi ve işlevinin yeterli olması yani bi sorun oluşturmuyorsa da elenir miyim?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabilir.

 29. Avatar Mustafa dedi ki:

  Bende lens var renk körlüğü için onla gitsem öğrenci olur’u alabilir miyim ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır.

 30. Avatar Osman dedi ki:

  İyi günler. Ben bir sene önce antideprasan kullanmıştım. Ön sağlık incelemesinde bundan bahsetmeli miyim yoksa ilerde sıkıntı çıkar mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bahsedersen elenirsin. Bahsetmezsen az da olsa şansın var.

 31. Avatar Ahmet dedi ki:

  Hocam, ben 22.dönem spor mülakatını geçtim, sözlü mülakatı kazanırsam intibak eğitimindeki sağlık kontrolünde gözden dolayı elenir miyim, göz derecelerim 1,25 miyopi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 32. Avatar Gürkan dedi ki:

  Hocam ben 2-3 sene önce Roaccutane sivilce ilacı kullandım yaklaşık 6 ay kadar. Bir sıkıntı olur mu ? Bide antidepresan olayını size sormuştum sorun olabilir demiştiniz başka birinede ön sağlıkta söylemezsen şansın var demissiniz sistemde çıkmıyor mu bu zaten ? Nasıl onun şansı olupta bizim olmuyor?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Roac sorun olmaz. Psikiyatr ilanlar sorun olur psikolojik tedavi için olanlar vs.

   1. Avatar Gürkan dedi ki:

    Pomemde okuyan bir arkadaşıma sordum son 2 yıl içinde mavi reçete ilaç kullanımı yasak , 6-7 yıl önce kullanılmış antidepresan sıkıntı olmuyor dedi

 33. Avatar FURKAN ATEŞ dedi ki:

  ÖNÜMÜZDEKİYIL POLİSLİK SINAVLARINA GİRECEM İNŞALLAH BU YIL SUBAT AYINDA KALP AMLİYATI OLDUM BURDA BAZI POLİS ABİLERİME SORDUM ONLARDA ÖNEMLİ OLAN SAĞLIK RAPORU DİYORLAR POLİS OLMASINDA HİÇBİR ENGEL YOKTUR RAPORU ALIRSAN SINAVLARA GİRERSİN DİYORLAR BİRDE SÜREKLİ İALÇ KULLANIYORUM POLİS OLABİLİRMİYİM BİLGİLENDİRİN LÜTFEN

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İki durumda sorun olabilir.

 34. Avatar Riza dedi ki:

  Admin kolay gelsin sahlik kuruluna girdim polislik icin butun kan degerlerim normal cikti sadece slt 60 cikti ama doktor butun degerlere normal yazdi bi problem ckarmi butun doktorlardan normal raporu verdi

  1. Avatar Riza dedi ki:

   Pardon alt degeri 60 cikti

   1. Avatar Admin dedi ki:

    Doktor takdirinde.

 35. Avatar melis dedi ki:

  meraba kalbimde mitral kapak prolapsusu var(kalp kapakçığim bir tarafi hafif bombeli)hicbir saglik sorunu yaratmiyor doktor ilaca ve tedaviye gerek yok dedi.ama b dilimine giriyorum sizce direkt elenir miyim yoksa insiyatifli davranip saglam raporu verir mi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Elenirsiniz.

   1. Avatar melis dedi ki:

    neden peki hicmi sansim yok

    1. Avatar melis dedi ki:

     baska bi ogrenciye bu sebeoten dolayi saglam raporu verilmis benim hicbir şansım yokmu lütfen cevap verin

 36. Avatar göksel dedi ki:

  sağlıkta doktor geçer onayı verdikten sonra başka mecralar tarafından inceleme yapılır mı ?

 37. Avatar göksel dedi ki:

  yani sağlıktan doktor insiyatifiyle geçtikten sonra elenme durumum olur mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Olur neden olmasın.

 38. Avatar Hande dedi ki:

  Hafif capli dalsk buyumesi elenme sebebi mi 129 mm sadece

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirinde.

 39. Avatar sinan dedi ki:

  merhaba admin,benim sol ayak baş parmağım kırılmıştı ve tendon kopması var bundan dolayı eklem yerini kıramıyorum ve bütün parmaklarımıda kıramıyom bundan dolayı bu eklem yeri tırnak bölgesindeki yer orta bölgedeki eklem yeri ayağı bağlayan eklem yeri değil ayağı bağlayan eklem yerini hareket ettirebiliyom çok iyi ve yürümeme engel değil koşabiliyom spor yapabiliyorum ve bu yüzden ameliyat olmadım bide bende küpe deliği var bir tane oda sol kulağımda ama belli olmuyor sorun olurmu bide boy oranı kaç kesin olarak

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hepsi doktor takdirinde.

 40. Avatar evren dedi ki:

  admin ben doktorun yanlis bi teshisinden dolayi, hastaneden olur raporu aldim fakat ankara saglik isleri dairesinden olamaz yazip dizeltilmesi icin raporu gondermisler. doktorlar tekrakr yanlisligi duzeltip ankaraya gonderdi. kendi hatalari. itiraz falan etmedim. kendileri halletti. ankara bu degisiklgi kabul edermi.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz kanısındayım.

 41. Avatar Ümmühan dedi ki:

  Merhabalar benım abim şimdi polislik eğitiminde sağlık raporundan gectiğinde sağ kullagın 37 db cok hafıf işitme cıkmıs raporu sanırsam ankaraya yolanmıs dıger arkadaslarının belgesı gelmıs baska hastanede tekrardan muayene edılcek dıye cok hafıf işitmede elenme olurmu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet sorun olabilir.

 42. Avatar Büşra dedi ki:

  Kadın Doğum bölümünde polikistik over hastalığı Sağlık yönetmeliginde A B. C dilimlerinin hepsinde geçiyor bu ne anlama geliyo engel teşkil ediyor mu

 43. Avatar Ateşli Oğlan dedi ki:

  Admin kardeş ben bıçaklandım bi ara o yüzden göğüs tüpü taktılar.Spontan pnömotoraks değil yani.Engel teşkil edermi biraderim beeee ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

 44. Avatar Oğuz dedi ki:

  Sözlüyüde geçip hastane de Emar çekilcekmiyiz ve Admin geçmişte kulaktan ameliyat oldum 9 yaşında falan orada sorarlarsa söylim mi yoksa hastane kayıtlardan yani bilgisayardan görünür mü

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Onlar teşhis etsin.

 45. Avatar damla dedi ki:

  nişanlım A.GAFFAR OKKAN POMEMDE asilden girdi karaciğer büyük çıkmış bide 1.derece yağlanma çıkmış gözdede toplam 3.25 astigmat sonra doktorlar sağlam raporu vermişler ama bir kaç gün önce sanırım raporların hepsi ankaraya gönderilmis önümüzdeki günlerde rapor gelir sizce ne olur.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Muhtemelen olumsuz gelir.

 46. Avatar Yeliz dedi ki:

  admin sağlık raporunda geçmiş dönemde gittiğimiz e nabızdaki bütün doktorlara ve sonuçlarına bakılıyor mu ? bilgilendirebilir misiniz?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Artık bakılıyor.

 47. Avatar Cansel dedi ki:

  Admin, yazıda verilen her testin yapılmadığı yazıyor. TSH değeri vs yok tiroit olduğu nasıl anlaşılıyor ve paem tsh değer aralığı olarak hangi değerleri kabul ediyor bilginiz var mı? Paylaşırsanız sevinirim.

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Bu yazı eski, artık tüm testler yapılıyor.

 48. Avatar Yeliz dedi ki:

  admin sağlık raporunda geçmişteki e nabızda yer alan hastalık bilgilerimize de bakılıyor mu ?

 49. Avatar mehmet dedi ki:

  bende 1.derece av blok(tedavi gerektirmeyen hafif iletim bozukluğuymuş) doktor sağlam yazıp altına not düşse dahi kardiyoloji B-2-b :” nedeni bulunamayan ve diğer kalp hastalıklarının eşlik etmediği ritim ve iletim bozuklukluları” bu maddeye dayanarak elenirmiyim?Doktora yorumlattım maddenin çok açık bir yelpaze olduğunu emin olmamakla beraber takılabileceğimi söyledi.Kuruldan geçemezmiyim.Maddenin başında nedeni bulunamayan yazıyor yani nedeni bulunan aritmiler engel değil mi? teşekkürler

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olabilir. Kesin birşey diyemeyiz.

 50. Avatar Mehmet dedi ki:

  Kardesim karacigerin ölü kist sebebiyle elendi. 3 gün itiraz süresi var. itirazını nasıl ve nereye yapmalı. İkinci bir sağlık raporunda geçme olasılığı var mı ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İtiraz etse bile zor. İtiraz noktası hakkında kesin bir bilgim yok.

  2. Avatar Mehmet dedi ki:

   Kardesim benim de ayni sebepten ilisigim kesildi. Yurutmeyi durdurma icin dilekce verdim. Ekle beni mutlaka goruselim.

   Facebook: mehmet.tokmak.904

 51. Avatar ali dedi ki:

  skolyoz pomeme engel mi? ve burnumda iki tane ben var engel mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   İkisi de engel olabilir.

 52. Avatar ahmet tan dedi ki:

  hemoglobin 13.5 mcv 68 (78) mch 20(25) mchc 30(31) bu pAarantez içindeki degerlerim düşük kanda anemi dediler sıkıntı olur mu admin hemoglıbın yuksek ama

  1. Avatar ahmet tan dedi ki:

   mcv mch ve mchc ye bakılıyor mu

 53. Avatar Kübra dedi ki:

  Parmağın eğri olması engel mi??

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.

   1. Avatar Kübra dedi ki:

    Peki ameliyat ile düz olursa sorun olur mu???(dikiş izi)

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Doktor takdirinde.

 54. Avatar Kübra dedi ki:

  Bir de burnumda çinler var sorun olur mu????

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 55. Avatar Murat dedi ki:

  İyi günler Çenem asimetrik duruyor yani dikkatli bakılınca da anlaşılmıyor ve konuşmamı vs hic birşeyi etkilemiyor.. ama muayenede anlaşılır illaki. Engel olur mu ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 56. Avatar İbrahim Burak dedi ki:

  Admin iyi günler. Şu anki gözlük numaralarım 1.50 ve 1.75.
  PMYO veya POMEM’de bir sıkıntı yaratır mı?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Hayır sorun olmaz.

 57. Avatar Leyli dedi ki:

  Merhaba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu ? Doktor bi sey olmaz dedi

 58. Avatar Leyli dedi ki:

  Mehraba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu? doktor bi sey olmaz dedi

 59. Avatar Leyli dedi ki:

  Merhaba karaciğerde hemonjiom tespit edildi bu elenme sebebi olur mu doktor bi sey olmaz dedi

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor dediği olur.

 60. Avatar Remzi dedi ki:

  Admin bey fıtık için mr çekiliyormu acaba fıtık kesin elenme sebebimidir

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Doktor takdirindedir.