Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis olmak isteyen adaylar, polis okullarına geçici kayıt yaptırdıktan sonra, intibak eğitimi görürken aynı zamanda sağlık kurulu raporu da alırlar. Sağlık kurulu raporu, adayın polislik görevini yerine getirip getiremeyeceğine yönelik emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği baz alınarak yapılan tetkit ve tahlileri içermektedir. POMEM, PAEM, PMYO ve PÖH farketmeksizin, adayların hepsi sağlık kurulu raporu almak zorundadır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan ve sağlık kurulu raporu sonucu olumlu olan adaylar, eğitim gördükleri okula kesin kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.

Sağlık Kurulu Raporu Yasal Dayanakları

Polis adaylarından istenilen sağlık kurulu raporu, okulların yönetmeliklerinde yer almaktadır. POMEM giriş yönetmeliğinin 22. maddesi, PAEM giriş yönetmeliğinin 21. maddesi, PÖH  yönetmeliğimin 16. maddesi ve PMYO giriş yönetmeliğinin 17. maddesi, sağlık kurulu raporu aldırmanın temelini oluşturan maddelerdir.

Geçici kayıtları yapılan adaylar, sağlık kurulu raporu almaları için hastaneye yönlendirilirler.  Rapor, muayene, bulgu ve sonuçları ile radyolojik inceleme ve laboratuar tetkiklerinin sonuçlarını kapsar. Bu işlemler, grup grup ve intibak sürecinin 2. veya 3. günü yapılmaya başlanılır. Öğrencilerin sağlık kuruluşlarına götürülmeleri, muayeneleri ve işlemleri okul tarafından görevlendirilen eğitmenler eşliğinde, okul araçları ile ve tamamen ücretsiz, planlı ve düzenli bir şekilde yapılır. Sağlık kurulu raporu, okulun bulunduğu ilin devlet hastanesinden alınmaktadır. Bazen, ilgili hekimler bu süreç için okul kampüsüne de gelebilir. Bu süreç, yaklaşık 3 ile 7 gün arası sürmektedir. Tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık kurulu raporunun düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara uyulur.

 1. Aday, mevcut sağlık durumu ile değerlendirilir.
 2. Teşhis ve bulgular ile verilen karar arasında çelişki olmamalıdır.
 3. Boş hane bulunmamalı, tarih ve sayı yazılmalıdır.
 4. A sağlık diliminde olmadığı anlaşılan adayın hangi sağlık diliminde olduğu belirtilir.
 5. Karar hanesine “öğrenci olur” ya da “öğrenci olamaz” kararı yazılır.

Öğrenci adaylarına ait sağlık kurulu raporları, öncelikle eğitim öğretim kurumlarındaki hekimlik veya il emniyet müdürlüğü hekimlerince incelenir. Bu birimlerde hekim bulunmadığı takdirde il sağlık müdürlüğünden geçici görevli hekim talep edilir. Adayların geçirmiş bulunduğu hastalık veya ameliyatlarına dair raporlar, daha önce öğrenci adaylığına başvurarak işlemlerini yarıda bırakanlar ve sağlıktan elenenlere ait tüm belgeler birleştirilir, eğitim öğretim kurumları ve il emniyet müdürlüğünce ön incelemesi tamamlanan bu belge ve sağlık kurulu raporları Daire Başkanlığına gönderilir. Hastanelerce düzenlenmiş sağlık kurulu raporları incelenir, uygun olması halinde aday hakkında “Öğrenci Olur” şeklinde kesin karar verilir. Hakkında öğrenci olamaz şeklinde karar verilmiş adaylar  Ankara merkezli hakem statüsünde olan başka bir tam teşekküllü hastaneye teşhis veya bulgu ile ilgili sağlık kurulu raporu aldırmak üzere sevk edilir. Sevk edilen hastaneden alınan sağlık kurulu raporundaki bulgu ve teşhise göre öğrenci olup olamayacağına karar verilir. Komisyon kararları oy birliği ile alınır ve alınan kararlar kesindir. Komisyon kararlarına itiraz kabul edilmez.  Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığınca, adayın bağlı olduğu okula göre “…… ÖĞRENCİSİ OLAMAZ” kararı verilen adayların ilişikleri, Başkanlık onayı ile kesilir ve öğrencinin okuluna gereği yapılmak üzere bildirilir. Noktalı yerlere, adayın okul türü yazılır. Bu durumdaki öğrenciler, okuldan uzaklaştırıldıkları için tazminat ödemezler.

Sağlık Kurulu Raporu İçin Hastanede Yapılacak Muayeneler

 1. DAHİLİYE: Kardiyoloji, endokrinoloji, nefroloji, hematoloji, gastroenteroloji, romatoloji ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar.
 2. GENEL CERRAHİ
 3. SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI
 4. KULAK, BURUN, BOĞAZ HASTALIKLARI
 5. AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI
 6. GÖZ HASTALIKLARI
 7. ÜROGENİTAL SİSTEM HASTALIKLARI
 8. KADIN HASTALIKLARI
 9. KAS VE İSKELET SİSTEMİ HASTALIKLARI
 10. SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI
 11. RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI
 12. CİLT HASTALIKLARI
 13. (Ek:RG-27/10/2010-27742) VEREM SAVAŞ DİSPANSERİNDEN (PPD, PA Akciğer grafisi yapılarak) AKTİF TBC VARDIR YA DA YOKTUR ŞEKLİNDE RAPOR DÜZENLENMELİDİR.

Rapor alma sürecinde adayların boy ve kiloları ölçülebilir. Boy-kilo endeksini sağlayıp sağlamadıkları kontrol edilebilir.(DETAY) Kardiyoloji bölümünde kalp delikleri, kapakçık sorunları, ritim bozuklukları vb. yönelik detaylı incelemeler yapılır. Daha önce yaşanmış, kırık, çıkış ve ameliyat geçmişleri incelenir. Menisküs, göz dereceleri, omurga eğriliği, çene bozuklukları, görme oranı, renk körlüğü, elde titreme oranı, vücutta iz-ben-dövme-yara kontrolü gibi ilgili yönetmelik baz alınarak kontroller yapılır. İşitme testi uygulanır. Diş eksikliği kontrol edilir.(Dolgu, implant diş eksikliği sayılmaz.) Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları, psikoloji kaynaklı ilaç geçmişi incelenir.

Hastanede Yapılacak Tetkikler

Aşağıdaki tetkikler sağlık şartları yönetmeliğinde yer almaktadır. Her adaya kesin yapılacak diye bir husus yok. İlgili uzman doktorların isteği ve talebi ile hepsi yapılabilir. Genelde okulda, hastaneye götürülmeden birkaç gün önce idrar ve kan örnekleri alınır ve adayın rapor alacağı gün sonuçlar ilgili doktorların önünde hazır bulunur. Doktor, dilerse tekrar tetkik isteyebilir ya da detaylı muayene edebilir. Tamamen doktorun insiyatifinde konulardır.

 • Tam kan sayımı
 • Sedimantasyon
 • Tam İdrar Tetkiki
 • Serum Biyokimyası
 • AKŞ
 • TKŞ
 • HgA1c
 • ALT
 • AST
 • Üre
 • Cre
 • 5)Seroloji
 • VDRL (veya RPR)
 • HbsAg (pozitif olanlarda HBV DNA bakılacaktır.)
 • Anti HIV I-II
 • Anti HCV
 • HCV RNA (Anti HCV (+) pozitif olanlarda)
 • EKG
 • Akciğer Grafisi

Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğinde detaylı olarak hangi durumların polisliğe engel olacağı ve olmayacağı açıklanmaktadır. Konu hakkında sorusu olan ziyaretçilerimiz yorum bölümü ve soru-cevap kısmından bize iletebilirler.


Bu makalede tam 1.823 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

1.823 Soru Var

 1. Admin benim bacağımın iç kısmında çocukken oluşmuş bir kesik var hastaneye gittik ama pansuman yapılıp gönderildi diye hatırlıyorum pöhe kabul edildim ve benim bunu kanıtlamamı istiyorlar, geriye dönük bu bilgiye nasil ulasabilirim?

 2. mrb admin 21 dönem pomem gözden ilişiğim kesildi mahkemeyle hakem hastaneye gönderilince bütün bölümlerden mi tekrar rapor alınacak yoksa sadece gözden mi ?

 3. Mrb atmin binin sol elimin serçe parmağında doğuştan olmak üzere tam olarak açılmıyor beni Ankara’ya çağırdılar bu sıkıntı olurmu ..olursa ne yapmalıyım.tesekurlar…

 4. Azı dişlerimden birtanesini çektirmiştim. Diş eksikliği sorun oluyor mu bu açıdan?

 5. 5 sene önce düşürdüğüm taş için sorun yaşarmıyım.

 6. Kalp kapakçığı 2 yapraklı olursa polisliğe engel olur mu

 7. Yetişmeyen sağlık raporu

  Merhabalar. Malum 21.dönemin dönem sonu mülakatları yarın başlıyor 19nda da mezuniyet vardı. Yalnız eşimle birlikte okulun %10u gibi bi oranı sağlık raporları sonuçlanmadığı için mezun olamıyo 😔🙄 bu normal bi durum mu ne kadar süre sonra sonuçlanır aceba?

 8. ADMİN BENİM SIRTIMDA 7 CM LİK YATAY BİR ÇİZİK VAR. POLİS OLMAMA ENGEL Mİ?

 9. İlk gittigimiz Heyet hastanesi olumsuz hakem hastane olumlu verdıgi taktirde sonuç ne olur?

 10. Ben 22.dönem mülakat sonuçlarını bekliyorum beklerken bir hastaneye gidim dedim kanımda hipertiroidi cıktı tiroid hormonum fazla calisiomus eger kazanırsam intibak sağlıkta bana sıkıntı cikarirlar mi elerler mi beni

 11. Meraba benim kardeşim şuan 21. Dönem aydın pomemde karaciğer ast değeri 90 çıkmış hastaneye sevketmişler perşembe mezuniyet vardı akıbeti ben olur sizce

 12. Usta benim sırtıda 15 cm bir yatak yanık izi var sorun olurmu bu?

 13. usta sırtımda 15 cm lik yatay yara izi var sorun olurmu?

 14. hastanede doktor raporda eksik yer bıraktığı için mezun olamıyom ne yapabilirim hukuki olarak veya mağduriyetim giderilirmi

 15. Amin 21.dönem pomem öğrencisiyim sağlık rapirim son gun geldi ve beni hakem hastaneye sevk etti kan şekeri degeri ile ilgili heyete girdim polis okulu öğrencisi olabilir raporu verdi kan şekeri değerlerim normal değerler içinde fakat 100un altında olması istemiyordu hakem hastanenin karari kesin kabul edilir mi acilllll yorumunu bekliyorum teşekkürler 🙂

 16. Safra kesen taş fazlalığı nedeniyle alındı pomem öğrencisi olmama engel mi?

 17. Admin merhaba . Benim ilk skr raporum geç geldi ve mezuniyetede katılamadım. Başka bir hastaneye sevk edildim sorun çıkmadı ve skr heyetinden polis olur raporu aldım olumlu olarak. Bu karar kesin mi artık ?

 18. Allah razı olsun admin içimi rahatlattın

 19. Benim safra kesemde polip çıktı. Ankara direk eler mi yoksa başka hastaneye sevk mi eder

 20. Sağ böbreğimde 2 milimetre büyüklüğünde taş olduğu saptandı.Doktor herhangi bir müdahale olmaksızın bol bol su içerek kendiliğinden düşeceğini söyledi.POMEM genel sağlıkta öğrenciliğe engel teşkil eder mi ?

 21. Benim özel eğitim amaçlı raporum var ve 7 yaşındayken alınmış bir rapor ve süresiz verilmiş polisliğe girerken sorun olur mu ?

 22. Öncelikle kolay gelsin ben sol ayak baş parmağımdan ameliyat oldum platin takıldı 1.75cmlik bir sorun olur mu

 23. ben 55 dönem pöh adayıyım ilk okula girişte sağlık muanyesi oldum ordan öğrenci olur kararı verildi yani sağlam hiçbir sıkıntım yok mezun olmamıza yakın memurluğa geçiş için yine sağlık muanesi olduk karaciğerde hemonjiom cıktı 1 cm altında sevk edildim ankara eğitim ve araştırmaya a 1 dilimi yazdılar son durum ne olur bekliyoruzzz

 24. Admin bende gizli tansiyon sorunu var. Günde bir kere bir ilaç kullanıyorum. Onu kullanmazsam tansiyonum yüksek görülüyor. Ama bu hiçbir şekilde günlük yaşamıma etkili olmuyor gayet sağlıklıyım polislik genel sağlığında elenir miyim?

 25. benim kolumda 5cm lik bir cizik var küçükken ağaçtan düşmüştüm pireketin üstüne sorun olurmu pireket cizdi yani

 26. admin bende tansiyon yüksekliği var. Son yılda ortaya çıktı doktor bana bir ilaç verdi günde 1 kere olmak üzere her gün alırsam tansiyonum normal oluyor. Şimdi mülakatı geçti ve polislik sonuçlarını bekliyorum eğer olurda olumlu olursa genel sağlıkta elenir miyim? Lütfen soruma cevap verir misiniz?

 27. merhaba paem öğrencisiyim sağlık işlemlerim henüz sonuçlanmadı son gittiğim hastan daha yetkin bir hastanenin karar vermesi gerektiği yönünde karar verdi okul 2 hafta sonra bitiyor benim işlemlerim muhtemelen sonuçlanmayacak henüz ilişikde kesilmedi yani y.d ile gelmedim göreve başlayabilirmiyim süreç nasıl olacak

 28. Merhabalar ben doğuştan tek böbrekliyim bu sıkıntı olur mu sağlık raporu alırken

 29. Kilo alıp vermeden kaynaklı vücut çatlakları ve kolumda küçük bi yanık izi var engel mi pmyo ya girmeye engel mi bir de gözlerimden lazer ameliyat olup derece düşürtsem kabul edilir miyim

 30. Hem devlet hastanesinde hemde şehir hastanesinde muayene oldum kalbde 4.kapakta hafif tıkanıklık var önemli bisey değil dedi doktor. Polislik için de olduğunu söyledim sorun etmezler sıkıntılı durum değil dedi. Yönetmeligi de okudum anlamadım sıkıntı olurmu sizce.

 31. 21. dönem sağlık raporlarından tek bir değer için okulun bulunduğu şehirdeki hastaneye sevk edildim ve değerim normal çıktı ve tekrardan olumlu raporunu aldım. daha sonra sağlık daire başkanlığına gönderildi ve yaklaşık 15 gün oldu bizim öğrenciliğimiz devam etmekte ve mezuniyet için sağlık daireden gelen sonucu beklemekteyiz. bu süreç ortalama kaç gün sürer ve ağustos ayı içerisinde yemin edip mezun olma oranımız nedir?

 32. admin kan verirken bayılma olduğu zaman sorun çıkarırlar mı

 33. Admin kolay gelsin 22 .donem pomemi kazandim 27 sinde intibak egitimi baslayacak hatayda ama benim 1 eylülde düğünüm var 30 agustosta da bayrak kalkacak mazeret izni verirler mi

 34. Admin kolay gelsin 22 .donem pomemi kazandim 27 sinde intibak egitimi baslayacak hatayda ama benim 1 eylülde düğünüm var 30 agustosta da bayrak kalkacak mazeret izni verirler mi

 35. Ritim bozukluğunun kabul edilebilen belirli değerleri var mı acaba?

 36. Merhaba ben 22. Dönem kazandım sağlık raporunda hamilelik engel mi

 37. Admin lolay gelsin. Bende keratokus var sonuc ne olur tesekkirler.

 38. hpv siğil engel teşkil ediyor mu ?

 39. İyi gunler admin.
  Ben ön sağlik ve fiziki yet. gectikten 10 gun sonra bir kaza sonucu sağ kolumdaki iki kemik kırıldı.Ameliyat oldum.İki tane platin taktılar.
  Elimi suanda serbest kullanıyorum.Herhangi bir sıkıntı yok.Ameliyat izi belli olmuyor.
  22. Dön mi kazandım.
  İntibak eğtminde sıkıntı yaşar mıyım?
  Doktora söyleyim yoksa söylemim ameliyat olduğumu.
  Şimdiden tşkrler…

 40. 22.Donemi pomemi kazandım Kolumda hurma büyüklüğünde doğum lekesi var sorun olur mu.

 41. Mrb admin
  0.35-5.5 aralığında 5.62 çıkan guatr
  40-150 aralığında 179 çıkan trigliserid pomemde elenme sebebi mıdır?

 42. İyi gunler admin.
  Ben ön saglk ve fiziki yet. gectikten 10 gun sonra sağ elim iki yerden kırıldi.Platin taktılar 90 gun falan oldu.
  Gunluk hayata kullanyrm.Ameliyat izi fazla belli olmuyor.
  Şuan 22. Dönem pomem i kazandım.
  İntibak eğitimi de sıkıntı olur mu?
  Elenme riski war mı?
  Ordakilere ameliyat olduğumu söyleme gereği war mı?
  Şimdiden teşkurler.

 43. Merhaba hocam ben 18 yaşındayım tyt girecek bu yıl bende kalp kapakcigi açıklığı var kaLP romatizma polislike engel olurmu yardimci olabilirmisniz hocam

 44. Admin bende kalp kapakçığı genişlemesi var sorun olur mu ?

 45. Selamunaleykum admin, polis özel harekat Kursundayken bir seneyi dolduran kursiyerlere yeniden saglık raporu aldırmışlar. Egitimde bir sene geçtigi için. Peki meslekte de var mı bir seneyi doldurunca yeniden saglık raporu alma ?
  Alakan için teşekkürler

 46. S.a admin. Bundan iki sene öncesi stres ve heyecana bağlı olarak bayıldım. Ve hastaneye gittiğimde bişeyimin olmadığı söylendi. Ben şüphelendim özel bir hastanede nöroloji servisine gittim. Bana epilepsi tanısı konmuş. Sonra nasil olur deyip devlet hastanesine gittim. Devlet hastanesi bir sorunum olmadığını geçici olduğunu söyledi. İlaç falan da kullanmadım gayet sağlıklıyım. Şimdi ise e-nabız da iki karar da çıkıyor. Bu benim için sorun teşkil eder mi ?

 47. Safra kesesinin olmaması engel mi

 48. Trafik kazasinda 5 cm lik bi dikis atildi bilegime sorun olur mu

 49. dostum alt ast değeri normal seviyeden yüksek çıktı. biri 3 diğeri 11 yüksek . hepatit ler negatif sence okulda sorun olurmu az kaldı 12 gün

 50. varis başlangıcı pomem için sorun mu

 51. e nabız ıncelenıyor mu ?

 52. Konka hipertrofileri sadece tek burunda konusma ve nefes almamda sikinti yok astsubaylikta elediler , polislikte elerler mi ? Tesekkurler

 53. varış başlangıcı pomem için sorun mu

 54. l) (Ek:RG-14/12/2012-28497) Kontrollerde hepatobilier sistemde fonksiyon bozukluğu yapmadığı görülen ve total bilirubin düzeyi %3mg’ın altında olan gilbert sendromlu olgular öğrenciliğe kabul edilir.
  Bu madde güncel sağlık yönetmeliğinde hâlâ geçerli mi?
  Total billirubin normal değeri 0-1 aralığında olmalıymış benim sonucum 1.6 çıktı sorun yaratır mı? Teşekkür ederim.

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir