Ana Sayfa / POLİSLİK / Polislik Renk Körlüğü Testi
polislik renk körlüğü

Polislik Renk Körlüğü Testi

Polis olmak isteyen adayların kafasına takılan sorulardan bir tanesi de renk körlerinin polis olup olamayacağıdır. Renk körleri ne yazık ki polis olamaz arkadaşlar. Geçtiğimiz yıllarda renk körlüğü ile ilgili olarak bir vatandaş TBMM ye başvurarak renk körlerinin asker ve polis olmasının önündeki engelin kaldırılması konusunda dilekçe verdi ancak sonuç ne yazık ki değişmedi. Geçmiş dönemde verilen dilekçeye cevap ise şu şekilde oldu Milli Savunma Bakanlığı, TBMM Dilekçe Komisyonu’na gönderdiği yazıda, “renk körü olanların kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemedikleri için, profesyonel olarak askerlik mesleğini icra etmek üzere yetiştirilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Polis Akademisi’ne bağlı polis okullarına (POMEM, PMYO ve PAEM) öğrenci seçiminde Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği  baz alınmaktadır. Renk körlüğü hususunda ilgili yönetmeliğin konuyu ele alan maddesi aşağıdaki gibidir:

IV- GÖZ HASTALIKLARI

2) İshiara kitabı ile yapılan muayenede parsiyel veya total diskromatopsi (renk körlüğü) bulunmayacaktır.

Renk körlüğü testine gelecek olursak arkadaşlar polis olmak isteyen adaylar bu teste mülakat aşamasından önce küçük sağlık taramasın da tabi olmaktadırlar. Bu küçük sağık taramasında yetkili doktor adaylara elindeki defter içerisinde bulunan renkler içindeki sayıları gösterirler. Renk körü olup olmadığınızı anlayıp buna göre sizleri eleyebilmekteler. Polis adaylarının o aşamaya gelmeden önce bu teste bakmaları amacıyla biz de sitemize bu testi eklemeye karar verdik. Ayrıca kafanıza takılan soruları yorum alanından sorabilirsiniz.

12

Renk körü olanlar ve normal görenler 12

5

Normal görenler 5 olarak görür. Tüm renklere karşı renk körü olanlar hiç bir şey görme

7

Normal görenler 7 olarak görür. Tüm renklere karşı renk körü olanlar hiç bir şey görmez.

14

Kırmızı ve Yeşil renk körü olanlar 5. Normal görenler hiçbirşey görmez.

26

Renk körü olanlar 2 veya 6.Normal görenler 26 olarak okurlar.

8

Kırmızı – Yeşil Renk körü olanlar 3. Normal görenler 8 olarak okurlar.

renk körü

Normal görenler sırasıyla:
Üstteki:
1. resim: 7
2. resim: 13
3. resim: 16

Alttaki:
1. resim: 8
2. resim: 12
3. resim: 9

Daha detaylı ve kesin sonuçlar için İshiara Renk Körlüğü Kitabı ve Testi yazımıza bakabilirsiniz.

Bu makalede tam 158 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

158 Soru Var

 1. ben liseden mezun olduğumda polislik ön mülakatında renk körü olduğum gerekçesiyle elenmiştim fakat buradaki sayıları normal olarak görebiliyorum. 2016 pomem için başvuru yapmama engel olur mu? teşekkürler

  • admin

   Öncelikle bir göz doktoruna başvurunuz.

  • Polis annesi şerefini üzerimde taşıyacaktım, bu sistemi biri bana açıklayabilirmi? Her türlü yeterliliğe sahip yüreği vatan sevgisi dolu oğlumun hayallerinin neden yıkıldığını biri bana açıklasın. Renk körlüğü saçmalığıyla böyle evlatların hayallerini neden yıkıyorlar? Bu çocuklar siyahı beyaz kırmızıyı yeşilmi görüyorlar , bütün görev yapan polisler ellerinde renk kutucuklarıylamı görev yapıyorlar? Şahsım adına öyle bir evlat yetiştirdim ki renk körü teşhisi koyulan o gözlerini bile kırpmadan vatanı için canını ortaya koyar. 15 Temmuzda evlatlarımla köprüde vatan savunması yaparken kimse muayeneye tabi tutup renk körüsün diye eve yollamadı oğlumu. bu haksız uygulamanın kaldırılmasını istiyorum, umudumuzu öldürmeyin bir senemiz kaybolabilir ama tekrar imkan tanıyın bizlere.

 2. Bu uygulamayı biran önce kaldırmalısınız insan doğuştan Allah tarafından verilen bir engel bile sayılmayan bir olgu yüzünden ayrıştırılmamalı beyin gücünün önüne geçmenin anlamı nedir. Oy kullanırken askerlik yaparken sorun yok polis olurken neden sorun benim ilkokulda sorulan ne olucaksın sorusuna verdigim cevaptaki hayalik polis olmak bunu benim elimden alanada hakkımı helal etmiyorum. Allah hesabını soracak.

 3. Ben bugün gittim göz doktoruna renk körlüğüm kesinleşti fakat kontak lens ler çıkarılmış ve bu lensleri denettirdi hepsini gördüm sayıların.Peki ben bu lens lerle girersem mülakata sıkıntı çıkar mı.

  • admin

   Doktor lensi anlayacaktır zaten ve sağlık şartlarında (Ek cümle:RG-27/10/2010-27742) Görme ve diskromotopsi muayenesinde lens kullanılmasına izin verilmez. deniyor.

 4. Ahmet Çalışkan

  Renk körlügünü tamamen ortadan kaldiran gö lensi kullanarak bu engel ortadan kalkabilir. Neden hala renk körleri dışlanıyor?

 5. Bazılarını okuyorum bazıların okuamıyorum sorun olurmu

 6. Doktara gitmistim Dogustan gelen goz tembelligi var bende Gozumuzu cizdirsek sorun olurmu?

 7. Gozlerim miyop yani uzagi göremiyorum . toplami 4 olmayacakmis ancak 3-3,5 şeklinde epey bozuk . simdi ben soyle bi duyum aldim . ilk basta mulakatlara girmemde engel olmuyor . daha sonrasinda da genel bi saglik taramasina kadar lazer ameliyati olabilecek kadar bi zaman araligi oluyormus . o arada cizdirebiliyormusuz . renk korlugum yok testlerden bunu anladim . birde yol izleme gibi bi test varmis . klasik oyunlar olur ya bulmacalar bi yerden baslanir diger tarafa cikmaya calisilir o sekilde . sayilari ezberleyenler oluyormus o acidan .

 8. şimdi renk körlüğünü gideren lensle sınav kabul edilmiyor kabul. ilerleyen yaşla gelen miyopi yada hipermetrop astigmat bunlarda görüşü engelliyor. ozaman göz derecesinde ki ilerlemeden dolayı da bir çok memurun görevine son verilmesi lazım. ama protez- yani gözlükle yada lensle görevini gerçekleştirmesinde bi sakınca görülmüyor. ben 2000-2001 imam hatip mezunuyum. mezun olduğum gün başvuruya gittim sen imamhatiplisin dediler. şimdi haliyle yaşın geçmiş diyorlar. 4 yıldan beri de özel güvenik olarak çalışıyorum.
  renk körlüğüne gelirsek madem engel memur olmaya. ozaman engelli kadrosundan memur olma şansı versinler.

  • Hll olsun kardeşim haklısın ben hava harp okulu sınavına girdim renk körlüğünden elendim karaya girdim renk körlüğünden elediler. PÖH olma şansı doğdu dedik onuda bu renk körlüğü muhabbetiyle aldılar , gerçek hayatta hiçbir sıkıntım yok . Renk körü olmayan arkadaşlar ne görüyolarsa bende görüyorum ama testte sıkıntı yaşıyorum ve önüme çıkan bu güzel meslekleri yapamayacağım söyleniyor hayatımız resmen karartılıyor . Bu derdimize bi çare olunsun ARTIK !!!

 9. Usta bende burdaki yazıların çogunu okuyorum sıkıntı yok okumadigim sayilardada kırmızı yeşil ayirt edebiliyorum bunun bu sekilde olmasi cok sacma ayıptır günah tir ya. Yada bu şekilde degil de başka sekilde yapsınlar testi

 10. usda bu lensı varmıs ısdanbulda takıp gırsek goze ısık veya makıne duduyolarmı bılgısı olan varmı

 11. Yunus emre türk

  İyi günler , ben PÖH başvuru yaptım . Yüzümün sağ tarafınfa ben izi değil de küçük bir izler var fazla da değil sorun yaşatır mı ?

  Teşekkür ederim …

 12. uzağı göremiyorum fazla ama normal görmemde sıkıntı yok bu sağlık ta elenirmiyim

 13. Bende gecen sene poh den elendim 36 saniye parkur derecem vardi profesyonel basketbol oyuncusuyum. Ama bu sene tekrar giricem. Ayriyetten askerlik basvurusu yaptim ve astegmen olarak gorev yapicam. Boyle celiski sacmalik gormedim ben. Ben polis asker olamiyorum ama zorunlu gorevlerde doguda operasyona cikabiliyorum. Benim buna itirazim yok gonulden istiyorum ama beni de askerlige veya polislige de alin. Mhp millet vekili bununla ilgili yasa degisikligi sunmus ama kabul edilmedi sanirim daha.

 14. sa uzagi göremiyorum ama yakıni net görüyorum sağ gözüm 2 25 sol 2 derece çok istiyom ona gore para yatircam

 15. Bİz bu vatan için kellemizi koyuyoruz sizler Kelle değil Göz istiyorsunuz. neyse kolay gelsin

 16. admincim sadece yukardaki tersler soru olarak çıkacaksa sorun yok.farklı bi renk körü testi şekli getirip sorarlar mı?

 17. senden kelleni istemiyolar bu vatan ugruna bu bayrak ugruna savasmayı istiyolar sana vatan için öl demezler savaş derler savaski bu vatanı kurtaralım…sen ölğrsen oo ölürse bu vatanın hali ne olacak ..

 18. Bi sorum Olacak Admin ? Renk koru olanlar Polis Olamaz Diyolar Kardesim Ozaman Nie Askere aliyolar Boye bi sacmalik Olmaz Boyle Adalet Olmaz Bilsigin Sacmalik Bu

  • admin

   Onu ben demiyorum yönetmelik diyor.

   • Bu bildigin Sacmalik Kardesim Ozaman Askerede Almamalari Lazim Neymis Ozel Harekat Olamazarmis Ne Alaka Kardesjm Askere Nasil gidiliyosa oylede Ozel Harekat Polis vs. Olabilir Askerde de Silah Altindasin

    • 28ay komando olarak askerlik yarım bi sürü operasyon a katıl dım bir sürü kelle aldık askerden sonra askeriye sınavları anda renk kör lüğünden elendim en sevdiğim askeri personel olma hayalinden Vazgeçtim özel harekât a girdim orada renk körlüğü neden ele diler ama askere alırken kimse bana renk körüsün demedi

 19. Şahsen muracaat ve mulakat tarihleri ne zaman aciklanacagi hakkinda bi bilginiz var mi ?

 20. Ben sadece renklerde yeşil mavi renk körlügü var sıkıntı olurmu digerlerini görüyorum?

 21. hacı bende astım hastalığı var ama sistemde öyle yazıyor doktor direkt teşhisi koydu hemen yoksa aslında asım değilim bide dayım adam öldürme ve adam yaralama var sıkıntı çıkarmı

 22. Kardeşim bende renk körlüğü yok mesela renkleri görüyorum ama bu testlerdeki bazı sayıları anlayamıyorum.Lütfen cevap verirsen sevinirim.

 23. Kardeşim Pmyo’da sınıfta kalma diye bir şey var mı? Cevap verirsen çok ama çok mutlu olurum:)

 24. 1.75 miyopum sıkıntı olur mu. Özel harekatı olmak istiyorum boyum 160 alınır mıyım

 25. Admin sadece yukarıda ki renk korlugu testi kağıtlarini mi sorar yoksa başka test te sorar mi

 26. Gs'Lī Çevvik Kuvvet Polisi

  Çevvik Kuvvet Te de mi soruyorlar ? ve Çevvik kuvvet te elenmeler nasıl oluyor engel aşamaları nelerdir

 27. Buna dilekce yi nereye yollucaz yollasak

 28. Bu konu hakkinda nereye dilekce vercez yda nerden vereecegiz

 29. Kızlarda saç boyu ne kadar olmalı saçım belime geliyor kestirecek miyim?

 30. Ne yazık ki sırf renk körüyüz diye polis olamıyoruz ama gel gör ki aklı kıt daha dogru duzgun konuşmasını bilmeyenler polis olabiliyorlar doğuştan gelen bir rahatsızlık bizim suçumuz günahımız ne duyun sesimizi

 31. Normal hayatta hiç bir problem yaşamıyoruz. işin anlaşılmayan kısmı o testlerdeki gibi hiç bir yerde bir polis memurunun bu tarzda görevinde bir eksiklik yaşayacak bir durumda kalmayacağını herkes BİLMELİ. iki polis memurunu biri normal diğeri renk körü bir sürü farklı silah eğitimleri vb testlerden geçirsinler sonuçlarda başarı oranlarını görürler. gercek hayatta hiç bir yerde problem yaşamayan kırmızı ışık yeşil ışık doğada ki renklerde vs hiç sorun yaşamıyorsun taki o kağıtta ibaret teste gelene kadar. ÇOK SAÇMA VE ADALETSİZ. adeletsizliğe en basit örneği. adam komando bir sürü eğitim alıyor tatbikatlara operasyonlara ne eğitimlerde ne operasyonlarda bir sorun yaşıyor. üstelik renk körlüğü diye bir tabiri bile bilmiyor komando ha kaç tane başarılı operasyonu olmuş. komando olurken askerlik yaparken esasen orda bulunma görevi ne VATANI KORUMAK KENDİNİ SİPER ETMEK SAVAŞMAK. komando askerlik görevini bitiriyor pöh olmaya karar veriyor renk körüsün elendin. polis olmak istiyor renk körüsün elendin. vs diğer kurumlar ve okullar . ŞİMDİ SÖYLEYİN BANA ADALET BU İŞİN NERESİNDE. NEYMİŞ YÖNETMELİK KANUN YASA …. BU YÖNETMELİKLER KANUNLAR ADALET TESİS EDİLMESİ İÇİN HALK İÇİN ÇIKARTILIR. ŞİMDİ BİZLERİM YETKİLİ MERCİLERDEN RİCAMIZ BU İŞE EL ATMALARI GEREKTİĞİ YA RENK KÖRLÜĞÜ TESTLERİNİ GERÇEK REEL OLARAK YAPSINLAR YA DA ADALETE SIRT ÇEVİRİP BÖYLE DEVAM ETSİNLER. HÜKÜMET YANLISI BİRİ OLARAK YAZIYORUM BUNU. BU SORUN SÜRE GELEN BİR SORUNDUR. BU YÜZDEN BURDA YAZMAK ÜSTEDİM. BİR ÜNİVERSİTE MEZUNU OLARAK ZATEN BENÜM ONUME DAHA ONCE BU SORUN LİSE ZAMANINDA KARŞIMA ÇIKTI YİNE KARŞIMA CIKACAKMIŞ GİBİ DURUYOR. BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN BU VATANA GÖNÜL VERMİŞ POLİS ASKER OLMAYI HAYAL EDİP BÜYÜYEN KARDEŞLERİMİZİN ÖNÜNE BU PROBLEMLERİN GELMEMESİ İÇİN SESİMİZİ YETKİLİ YERLERE DUYURMAMIZ İCAP EDER. İNŞALLAH SESİSİMİZİ DUYURUP HAYIRLI NETİCELER ALIRIZ. BİZ ELENMEKTEN KORKMUYORUZ PARKURDAN VS NERDEN ELERSENİZ ELEYİN AMA BU KAĞIT ÜZERİNDEKİ SÖZDE KÖRLÜKLE ELEMEYİN. BİZİ HÜZÜNLENDİREN ŞEVKİMİZİ KIRAN DA BU OLUYOR VE BUNU BİZ SEÇMEDİK DOĞUŞTAN GELEN BİR ŞEY FAKAT BİZİ ENGELLEMEYEN BİRŞEY. MÜMKÜN OLDUĞUNCA YAYALIM.

  • Bu yazıyı cumhurbaşkanlığına gönderin sayın cumhurbaşkanımız, şüphesiz bir çare bulur.

  • Hocam BİMER veya cumhurbaşkanlığı basın yazmanın tam zamanı

  • S.aleyküm kardeşim ben de geçen sene bimere cimer baya dolu bi yazı godnerdim ama malesef prosödür gereği olumsuz sonuç geldi bi şeyler yapmak gerekse yaparız ben de varım ama eski bi yönetmelik değişmesi lazım avrupsda bi çok ülkede renk korleri polis olabilir ehliyetde de sorun teşkil etmiyor renk korlugi hem ozel bi ayrıntı soylim mesela güvenlik memurlaridna da silah var ama onlar alınırken renk korlugi aranmiyo oysa silahsa güvenlikçilerde de silah var poliste de dediğim gibi eski bi yönetmenlik kalkması lazım vatanini milletini seven yurtaslarimziin onundeki bu engelin kalkmasi lazim. Kimse yanlış anlamasin arkadaşlar burda her hangi bi kurumu bi şahsi vb bi durumu eleştirmek kasıtlı şekilde kötü bi şey ima etmeye calismaiyorum sadece bu engelin pek sorun teşkil etmediğini söylüyorum

 32. Rabbim bunun hesabını sorar bu konuyla ilgili kim varsa hakkım haram zıkkım olsun hayellerimi suya düşürdünüz

 33. Renk körlüğü şartı avrupada kalktı. 2018 e kadar Türkiyede de kalkması mümkün olabilir mi acaba?

 34. evde internette baktıgımda görebiliyorum ama pöh mulakatında elendim dilekçe versem yeniden katılabilirmiyim

 35. Bimere yazin arkadaşlar bu konuyu Bizimde jöh pöh olmaya hakkimiz var sadece 2 sayiyi okuyamadigimdan dolayı saglik raporu bile vermiyorlar

 36. 2017 sözlü mulakat nerde yapilacak hocam. Yardımcı olabilir misiniz?

 37. Abi benim 3 tane dişin dolgu ve 3 tane disime sabit protez yada ımplant yapılacak. 2 disime daha dolgu veya sabit protez , implanttan ikisinden biri yapılacak bunlar sorun olurmu?

 38. Abicim okudum da kafamı birsey kurcaladı yardimci olur musun? On grup dişlere sabit protez veya ımplant yaptirabilirmiyiz?

 39. anladım sağolun abicim. abicim ben yağlı bir cilde sahibim bu sorun olurmu, diğeride polis akademisi fakülte yüksek okulu hersene alım yapıyormu, bu konu hakkında bilgiler verebilirmisiniz

 40. abi duz tabanlık polis olmaya engelmi,kesin olunmaz mı ve. düz tabanlığın bir seviyesi varmı polisliğe alınmak için doktora gidip gösteriyimmi, beni aydınlatırsanız çok sevinirim abi

 41. polis akademisi fakülte yüksek okulu hakkındada beni bilgilendirirseniz çok mutlu olucam abicim, herşey için teşekkür ederim abicim , çok sağolun. Allah razı olsun sizden

 42. Özel harekatın renk körüyle ne alakası var o kadar emek ettik renk körü diye elediler

 43. siizce mulakata sizin verdiniz yanı ınternette yazan sorulara calışsak gecme ihtimalimiz ne kadar 2 ygs sınav barası kac puan ıyı gunler tsk

 44. Merhaba ben de polis olmak istiyorum ama annem pek iyi bakmiyor hatta izin vermiyor desem yeridir. Bu arada ben 17 yasindayim. Polis olanlar biraz yardimci olabilir mi acaba yani bikr fikir verseniz lutfen mesela pmyo da nasil egitimler goruluyor biraz anlatsaniz oralari…

 45. Konunun üstünden bayağı geçmiş ama alımlar yetersiz olmuş arkadaşlar ve renk körü mağduru binlerce arkadaşımız var elenen bence bimere veya c.baskanligina birlik olarak derdimizi anlatmanın tam zamanı burada boş yere tartışmaktan daha iyi olacağına ve Allah in izniyle olumlu sonuç olacağına inanıyorum

 46. Merhaba benim sol gozum 3.25 tembellik var sag gozum ise 1.5 astigmat gozluk kullaniyorum gozlukle gorme degerlerim gayet iyi renk korlugum yok sizce pomem saglik taramasinda sorun yasarmiyim..

 47. Mert kardeş İNŞ. Dediğin olur ama geçen sene renk körğ birisi ilgili yüksek birime basvurusunu yapmış dilekçe ile fakat olumsuz sonuç gelmiş. O kdr hazırlanan eden var renk körü lensleri var gerekirse bunlar kullanılmalı öyle bir durumda fakat kontrol de illaki detaylı bir göz taraması yapılıyor. Ama polis olamaz diye elemek mantıksız egm içerinde yada dısarısında renk körü olmayan polis le renk körü olan vatandaş aynı görevi gerçekleştirir. Bu engel değil bizce ama ……

 48. Sa hocam kolay gelsin ben 1. Ve 2. Yi göremedim 3 zaten yok bende goremedım diğerlerini gördüm hatasız söyledim sondaki tabloyuda hatasız okudum lütfen iyi haber ver benden polis olurmu

 49. Sa hocam kolay gelsin ben 1. Ve 2. Yi göremedim 3 zaten yok bende goremedım diğerlerini gördüm hatasız söyledim sondaki tabloyuda hatasız okudum lütfen iyi haber ver benden polis olurmu.

 50. S.aleyküm arkadaşlar ben de malesef renk körü maduruyum ve hem de hiç basvurmadan tesadüfen öğrendim 2010 yilinda ygs sinavina girdikten sonra girmeyi dusunuyordum ki girecektim de ta mi bi arkadas bilgisayarda bu renk korlugu testie bakana kadar merak ettm je yapiuirsun duye ve bana soyledi bak dedi bi baktim bazikarini okuyamadim ve hatta saka uaptigimi sandi ama malesef okuyamadim ve çok üzüldüm ondan dolayi hiç başvurmadim. Geçen sene bimere de cimere de yazı gönderdim hem de baya dolu bi yazıydı lakin “prosödür” şartlar falan deyip gectiler malesef.

 51. Renk körlerini almama sebepleri gece görüş kamerası ile görememeleriymiş bunu sebebi de yeşil ver kırmızı renkte olduğu için

 52. Arkadaslar acıkcası bu gece gorusu gece atıs yapamama vb seyler bana bahane gıbı gelıyor..renk korlugu testınde bakıyorum 10 tane varsa 6 sını goruyorum..bu arada ava cıkmayı seven bırıyım gece ısık yardımı olmadan cok ava gıttım..her seyı net goruyorum..yerı gelıyor normal bır ınsanın goremedıklerını gorup vuruyorum..itiraz edicem ne olursa olsun..SACMALIKK

 53. 2009 da pomem mülakatında renk körlüğünden elendim dosyama kırmızı mühürle iptal yazısı vurdular bu sene tekrar başvurdum testteki rakamların bazıları okuyorum bazılarını okuyamıyorum sizce tekrar mülakata gitmeli miyim . 2009 da ki mülakat sonucunu veritabanlarında var mıdır?

 54. Saçmalık olan bi statü , askerliğimi piyade komando tim keskin nişancısı olarak yaptım , nato denetlemesi 600 metre kanas ile 3 de 3 yaptım nato denetlemesi atış taktiri ve keskin nişancı brovesi aldım ayrıca 2 tane tsk atış denetlemesi hk33 (çıplak göz) ile 200 metre taktirim var, ustun hizmet belgem var , 3 tane operasyon taktirim var ama gel gör ki polisliği geçtim sözleşmeli er bile olamiyorum bunları yaparken sen renk korusun geri dur denilmezken simdi devletin hic bir silahli kuvvetine giremiyorum

 55. Merhaba. Bir sorum olucak size. Ben polis olmak istiyorum ama miyop sorunum var 18 yaşına geldiğimde lazer olucam sıkıntı olur mu polis olmamda

 56. sa bundan 3 sene önce pmyo mülakatına girdim renk körlüğünden elendim daha sonra hiç üzerine düşmeyip üniversiteye başladım ama hala içimde polis olma hayali var yıllardır kişinin dosyasına işleyip katıldığı bütün mülakatlarda önüne çıkarabilirler mi.Renk kartelasına bakıyorum bi tüm renklere karşı kör çıkıyorum bi normal çıkıyorum bi çözüm bulmak istiyorum ama çaresiz bir durumdamıyım bi yol bulunabilir mi hep ikilemde kalıyorum.

 57. Kitabi ezberleyip geçenler var ezber yapsak olur mu

 58. Benim dudağımın çaprazında ben var bu sorun olurmı

 59. Bu test hangi ulkelerde var peki avrupada kalkti MI

 60. Gökhan çetinkaya

  Renk koru olanlar POLIS ASKER OLABILIR.ewt olabilir.malesef ulkemizde kapitalizm diye bir sistem var.bu sistem bastan asagi yanlis.renk koru sadece Allahin verdigi bir kusurdur.ben renk koruyum ama acik soleyim ne polislige nede askerlige zerre kadar ozenmedim.askerligimi hakkari dağ ve komando tugayinda yaptim.89/1 .isin ilginc tarafi komando secimlerinde renk korlugum tespit edildigi halde hudut karakoluna hemde kanasci olarak gonderildim.amk sacmalik burda basliyo işte.madem ben renk koruyum beni niye komando yaptiniz niye kanasi hic egitim almadigim halde elime verdiniz.size yemin ediyorum 3 gunluk kanas egitimi aldim bir uzman cavustan.gerisi geldi.inanip inanmamak size kalmis 180 kisilik amk ormanli karakolunda pöh de var jöh de vardi.hepsinden iyi nisanciydim onlar 200 metrede benden iyi vuramiyorlardi hedefi.simdi bu meslegi sevip gonul veren kardeslerim renk korlugu emin olunki normal gorenlerden daha iyi nisan alir ve net gorur.kalem tutan el vatani kurtarmaz vatani anne dusmani tas gibi sikan el vatani kurtarir.benden bu kadar.admin ####genc bozkurt25###

 61. Merhaba Ben 13 Yaşındaım Ve Pöh Olucam 0.25 Göz Sorunum Var Sadece Sol Göz Sorun Olurmu

 62. Renk körlerini insanlar hiçbir şeyi göremez sanıyor.Halbuki sadece ishihara testinde ayırt edemiyoruz.Mesela bana 300 metre ileriye renkleri sorsalar bilirim.Ama bunu hala anlamadılar.İnşallah bu kalkarsa ben olamasam bile başkaları olur.Eminim benim gibi binlerce kişi var.Allah herkesin gönlüne göre versin.AMİN

 63. Kontak lens kullananlar renk körlüğü testinden gecebilirmi

 64. Ben kızım ama polis olmak istiyorum.cevremdeki çoğu insan buna karşı fakat bu beni asla ilgilendirmiyor. Henüz 10.siniftayim boyum küçük belki 12.sinifa kadar polis olmak için gereken boya gelirim belki de gelemem. Gözlüğüm de var. Bunlar bence en en en büyük engellerim benim. Bu yüzden çok umutsuzum. Bence polis olmak benim için Koskocaa bir hayal. 🙁

 65. 12.sinifta Ygs den sonra polislikle ilgili sınavlara girildiğinde Lys ye kötü bir etkisi olur mu?
  Bir de polis olmak için tüm sınavlara girdik ama kazanamadık normal üniversite hazırlıklarına devam edebilir miyiz?

 66. Renk körlüğü sınıflaması yapıyorlar mı ? Kısmi renk körlüğü(diskromatopsi) olanlar da elenir mi ?

 67. Çok saçma bi sistem tek hayalim polis olmak di O zaman renk körü olanlar askerede.gitmesin ,söz konusu vatan sonuçta böyle saçma sapan şeylerden elemeyin insanların emeklerini sömürmeyin

 68. Tek hayalimiz polis olmak subay olmak o kadar emek veriyoruz renk körlüğünden eliyorlar çok saçma bir sistem çoğu ülkede böyle bir sistem yok renk körleride askeriye ye emniyete memur olarak girebiliyolar bunun kalkmasını istiyoruz. Benim gibi düşünen arkadaşlar birleşelim birlik olalım ankaraya gidelim toplanalım anket yapalım varmısınız.

 69. Dişimde 4 tane dolgum var. Polisliğe engel midir? Teşekkürler

 70. Renklerin hepsini okuyorum da sadece bir tanesi hariç polislik sınavı başvuru şu yaptım sorun olur mu

 71. Bence bütün renk körleri olarak Ankara’da toplanıp sesinizi duyuralım hepimiz de bu hayalle yaşıyoruz

 72. Arkadaşlar herkez bu konu hakında yakınıyo bimere şikayet edelim cimere şikayet edelim boyle olmaz birlik olup toplanalım sesimizi duyuralım.

 73. Allah vergisi bir durumdan dolayı hayallerinden olanlardan kim sorumlu olucak acaba biz bu vatan için canımızı vermeye hazırız neden peki askerlikte böyle bir durum söz konusu değil eğer sırf termal kameralardan filansa renk körü olanlar askerde nasıl görüyor kimse onu sormuyor askerlik yapmaya gelince renk körlüğü diye birşey yok ama görev almak isteyince saçma sapan bi kriter inşallah en kısa zamanda kalkar rabbim yardımcımız olsun

 74. S.a arkadaşlar BN 4 yıl öncesine kadar testteki sayıları okuyordum ama gecen yıl ehliyet alırken renk koru olduğumu fark ettim simdik te bazılarını okuyorum bazılarını okuyamiyorum ve bnm en büyük hayalim polis olmak nasıl olacak bilmiyorum .. Bana yardımcı olursanız sevinirim

 75. Vatan sana canim feda

  Arkadaslar bende de bu illet cikti malesef. Ehliyetim var silahli ozel guvenlik belgem var askerligimi aslanlar gibi yaptim dag taş gezdim. Benim icin en ufak bir engel teskil ediyorsa eger Allah canimi alsin. Herkes ne goruyorsa normal hayatta bende bizde burdaki renk korlugunden elenen herkes de ayni seyi ayni rengi goruyor Bundan herkes emin olsun. Cogumuz arac kullaniyoruz Allah askina soyleyin bana trafik isiklarinda kirmiziyla yesili karistiraniniz oldu mu ? Dunyanin hic bir ulkesinde artik bu renk korlugu testi sacmaligi uygulanmiyor. Sadece bu tasina toptagina kurban oldugumun Turkiyesinde var. Allahim bu nasil bi imtihandir bilmiyorum. Simdi soruyorum Almanyada ingilterde veya baska bi yerde renk korlugu engel degil ordakilerde insan burdakilerde. Ama neden turkiyede bize vebali gibi davraniliyor. Butun hayallerim yikildi hala daha bu durumu kabullenemiyorum. Arkadaslar imkani olan hukuki bilgisi olan birileri eger saglik sartlari yonetmeliginin bu maddesinin iptali icin dava acarsa ben eminim ki bu madde kesinlikle iptal edilecektir. Allah hakkimizda hayirlisini nasip etsin. Insallah tez xamanda bu sacmaliktan kurtuluruz.

 76. Ben pomemden girdim kazandım intibak dönemi bitti 15 gün sonra tekrar sağlık heyeti geldi ve bende kısmı renk körlüğü olduğu ortaya çıktı. Elendim bunun için herhangi bir hukuki yolu var mı

 77. Ben polislik mülakatinda renk körlüğünden elenmistim ve o kadar zoruma gitmişti ki anlatamam hala da içimdedir yani o an …ve oradaki komiser dahi uzulmustu 1.80 boy 70 kilo herşey uygundu,o yaşıma kadar renk körü olduğumu bilmeyi bırak böyle bir şey duymamıştım dahi . Üniversiteden mezun olduğum arkadaşlarımın nerdeyse hepsi ya polis oldular ya da askeriyede personel…daha sonra askere gitmeye karar verdim…renk körü olarak alinmadigim mesleğe vatani görevimi yapmak için hakkari semdinliye taaaa Irak sınırına gönderildim !! Vatan borcumuz her daim hazırım lakin renk körü olan biri için sıcak çatışmanın yaşandığı bir bölgede renkleri ayıramayan bir insanın o bölgede işi ne diye sormazlar mi ? Gittim aslanlar gibi yaptım hemde 15 ay yaptım ve artık polislik ve askeriye için yaşta geçmişti ama içimde de uhde kaldı hiçbir zamanda askerden kaçmak için renk körüyüm madem polis asker olamıyorum peki neden askere gidiyorum gibi bir soruyla gitmedim hiçbir yere çünkü körde olsam topal da olsam bu benim en başta vicdani gorevimdi saygılar …

 78. Renk korlugu magduru

  Arkadaslar memurlar . Net in watsap nosuna haber yapmalari icin mesaj yazin inanin olumlu gelismeler olacaktir. Ben hergu yaziyorum herkes yazarsa gundem olusturabiliriz.

  Memurlar.net telefon 0532 540 0590

 79. Küçükken şaşı ameliyati oldum şimdi hiç bir sorun yok polislige girebilirmiyim yada milli savunma üniversitesine

 80. normal askerlikte renk körü olup olmadığına bakmazlar bi uzman çavuşluğa girdik diye renk köründen elerler yazık lan milletin emeğini söndürmeye yazık oo yasaları düzenleyenler savaşsın dağlarda ozaman millet vekilleri felan savaşsın dağlarda pkk ile kendilerini abd zannediyor bu dangalaklar kusursuz asker istiyorlar herhalde değmez arkadaşlar burakın kendileri savaşsın kendileri korusun ülkeyi yatmakla olmuyor

 81. Bekçilik sağlıkta göz ölçümü ve muyane lensle girebilirmiyiz?

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir