Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?

29.01.2019
A+
A-
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?

Polis olmaya karar veren genç ve 26 yaşını doldurmamış kişilerin kafasını kurcalayacak bir soru oluşabilir. Polislik için AYT ve TYT puanları nedir dendiği zaman kavramlara yabancı olan kişiler bu konular hakkında zorluk çekiyorlar. Polis olmak için TYT puanınızı kullanarak Polis Meslek Yüksekokullarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de belirli bir taban puanına erişmelisiniz. Taban puanı konusunda başarı elde ettikten sonra çeşitli mülakatlardan geçer, diğer adaylar ile başarı dereniz karşılaştırılır ve PMYO için alımlar gerçekleşir. Baraj puanlar, PMYO için gerekli koşullar ve daha fazla detaylı bilgiyi yazımızın alt kısımlarını okuyarak edinebilirsiniz.

PMYO Nedir?

Açılım olarak Polis Meslek Yüksekokulları olarak karşımıza çıkar. Polis olmayan isteyen kişilerin liseden mezun olduktan sonra bu okulu tercih etmesi gerekmektedir. Lise mezunları için polis olma yolunda başka bir seçenek yoktur. Fakat geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı sözcüsünün yaptığı açıklamada bekçilikte iyi performans gösteren kişileri polisliğe alabileceklerini sözlü olarak ifade etmişti. Ortada herhangi bir yazılı kanun olmamaktadır. Bekçiler ise ilkokul mezunlarından alınabilmektedir.

Polis Meslek Yüksekokulları ön lisans derecesinde eğitim vermektedir. Bu okullardan mezun olduğunuz zaman diplomanız ön lisans diplomalarına denk sayılacaktır. Böylece PAEM veya POMEM gibi daha kapsamlı ve yüksek rütbe sahibi olabileceğiniz okullara gidebileceksiniz. Tabi öncelikle PMYO okulunda başarı elde etmeniz ve okulu iyi bir derece ile bitirmeniz gerekmektedir. Başarılı olan kişiler PÖH, polislik gibi bölümlere atanabilmektedir.

Açık Öğretimden Okul Bitirip PMYO İçin Başvuruda Bulunulabilir Mi?

Bu konuda resmî yazılarda herhangi bir ayrım yoktur. PMYO okulları için açıktan lise bitirmiş öğrenciler de başvuruda bulunabilir. Fakat bunun için TYT sınavına giriş yapmaları gerekmektedir. Dolayısı ile liseden tamamen mezun durumda olmalısınız. Eğer açık öğretim süreniz devam ediyor ve mezun gözükmüyorsanız hem TYT sınavına giremez hem de PMYO için başvuruda bulunamazsınız. PMYO için giriş yollu olan TYT olmadan giriş yapmak mümkün değildir. Aynı zamanda açık öğretim ile lise diploması aldıktan sonra başvuru için 26 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurup, 27 yaşından gün almamış olan kişiler başvurularını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu konu ile ilgili olarak alt başlığımızda polislik TYT puanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polislik İçin AYT ve TYT Puanları

blank

Polislik için girecek olduğunuz PMYO için öncelikle AYT puanına ihtiyacınız olmadığını belirtmeliyiz. PMYO için alımlar TYT puanı üzerinden yapılmaktadır. Böylece polislik için AYT ve TYT puanları konusunda ikileme düşmenize gerek kalmayacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından PMYO için gerekli baraj puanına ulaştıktan sonra ise başvuruda bulunabiliyorsunuz. Temel Yeterlilik Testi ÖSYM tarafından düzenleniyor olup 12. Sınıflar ve mezun kişiler için uygulanmaktadır. Aynı zamanda açık öğretimden lise okuyan kişiler de Temel Yeterlilik Testine giriş hakkı kazanabiliyorlar.

Polislik İçin TYT Baraj Puanları

Temel Yeterlilik Testi sınavından açıklanan baraj puanı almanız durumunda mülakatlara katılabilme şansı elde ediyorsunuz. O sene başvuran öğrencilerin başarı sıraları karşılaştırılarak en başarılı kişilerden itibaren mülakatlara çağırılmaya başlanılır. Mülakatlarda veya gerekli şartları taşımayan kişilerden sonra ise yedek alımlar başlar. Böylece barajı geçen kişilere kadar sıra gelebilmektedir. Polislik baraj puanı 2019 yılı için henüz belli olmamış durumdadır. Fakat aşağı tarafta sizlere geçmiş yıllara ait baraj puanların istatistiklerini vereceğiz.

 • 2011 yılı 300 puan
 • 2012 yılı 260 puan
 • 2013 yılı 250 puan
 • 2014 yılı 250 puan
 • 2015 yılı 270 puan
 • 2016 yılı 270 puan
 • 2017 yılı 260 puan
 • 2018 yılı 260 puan

Yukarıdaki yıl ve puanlara baktığımız zaman PMYO 2019 taban puanı 260 ve 270 civarlarında olabileceğiniz söyleyebiliriz. Duruma göre yapılabilecek açıklamada baraj puanını 250 olarak da görmemiz mümkün olabilir. Bunun için Polis Akademisi tarafından yayınlanacak başvuru şartlarını takip etmek zorundayız. Sitemizde sizler için Polis Akademisinin yayınladığı duyuruları anlık olarak okunabilir ve kolay şekilde sizlere sunuyoruz. Siz de sitemizi takip ederek tüm güncel duyurulara anında ulaşabilirsiniz.

2019 PMYO İçin TYT Tarihi
PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?
PMYO Baraj Puanına Okul Puanı Ekleniyor mu?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 74 YORUM
 1. blank Çevik kuvvet dedi ki:

  TYT SİSTEMİ DEĞİŞTİ ARTIK SÜPER ZEKİ OL MATEMATİK YAPAMIYORSAN BİR ŞEY İFADE ETMİYOR BU YÜZDEN AKADEMİ UYUMAMASI LAZIM SINAV PUANINI DÜŞÜRMELİ FİZİKİ MÜLAKATLAR ZORLAŞTIRMALIDIR.

 2. blank Enes dedi ki:

  aöf öğrencisi olmam polislik başvurusu yapmamda problem olur mu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 3. blank Omer dedi ki:

  Puanı düşürün lütfen 260 alamıyorum gazi şehit yakınımız yok onların 150 ne güzel yıllardır polis olmak istiyorum olamıyorum lütfen puanı düşürün…

  1. blank Polis dedi ki:

   Yakın değil 1. Derece akraba zaten umarım olmaz gazi veya şehit yakının

   1. blank Serdar dedi ki:

    Tyt baraj puanı düşecek,parkur zorlaşacak diyorlar .Sizin düşünceniz nedir?

    1. blank Sevda dedi ki:

     4 yılık polislik için ayt gerekiyormu yoksa sadece tyt mi

  2. blank Frkan dedi ki:

   Ayt ye yirmek veya barajı geçmek gerekiyormu

   1. blank Admin dedi ki:

    tyt yeterli…

 4. blank Zeynel dedi ki:

  Lise mezunu poh yada polis alimi yapilacakmi bu yil bilginiz varmi alim olsa sartlar nelerdir

 5. blank Zeynep Altuntaş dedi ki:

  Gazi ve şehit yakınının olması, kadın-erkek subay ast subay vb ayrımı yapılması, bence bu adaletsizlik. Daha düşük puanla girip kazanmam için babamı sınıra mı göndereyim yani? Bu puanları yahut şartları kim belirliyorsa, bi insanın geleceği söz konusu. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle belirleyin şartları lütfen. Teşekkürler.

 6. blank Ömer dedi ki:

  Merhabalar. POMEM ön lisanla öğrenci aldığı için, ön lisansı PMYO’da tamamlayıp POMEM’e girebiliyor muyuz?

  1. blank Büşra dedi ki:

   Komiser olmak istiyorum lise 3 öğrencisiyim ayt sınavına girmem gerekiyormu yoksa polislik gibi sadece tytden mi ilerleniliyor lütfen bilgilendirme yaparmisiniz ?

 7. blank Murat dedi ki:

  Ben aöl de okuyorum mezun Temmuz’un 30 da olacağım Tyt sınavından başarılı olursam pmyo on kayıtta bulunabilirmiyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   bu yıl yetişmez..

 8. blank Aygül dedi ki:

  Önlisans mezunuyum ama açıktan 4 yıla tamamlıyorum kime ne başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   pomem e başvuru yapabilirsiniz…

 9. blank Aygül dedi ki:

  Önlisans mezunuyum ama açıktan 4 yıla tamamlıyorum pomem
  başvuru yapabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

  2. blank Sevda dedi ki:

   4 yılık polislik için ayt gerekiyormu yoksa sadece tyt mi

 10. blank Zeynel dedi ki:

  Lise mezunu poh alimlari olacakmı olsa sarlar ne olur

  1. blank Admin dedi ki:

   net açıklama yapılmadı daha..

 11. blank seda dedi ki:

  Admin 2019 da taban puan belli oldumu?

 12. blank Serpil dedi ki:

  Merhabalar ben lise mezunuyum 16 08 1993 doğumluyum polislik mülakatlarına katılabilir miyim

 13. blank leyla dedi ki:

  merabalar ayt sınavına girmemiz gerekmiyo dimi?

  1. blank Semih par dedi ki:

   Benim tyt puanim taban puanını tek başına gecemiyo ama ayt puaniyla beraber barajı geçiyo yani taban puanı sadece tyt ylemi alıyo yoksa ayt puanida ekleniyomu

   1. blank Admin dedi ki:

    tyt ile alım yapılıyor…

 14. blank Duygu Yılmaz dedi ki:

  İnternet üzerinden başvuru formunu bulamıyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim bu yıl tyt sınavına gireceğim. Nereden başvuru yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. blank Admin dedi ki:

   BAŞVURULARI NEREDE VE NASIL YAPACAĞIZ ?
   1 ) Şu an 12.sınıf iseniz okuduğunuz okulda başvuru yapacak ve sonrada ücreti yatıracaksınız ve böylece başvurunuz tamamlanmış olacak arkadaşlar.

   2 ) Eğer mezunsanız ve elinizde ÖSYM şifreniz varsa o şifrenizle bu link girip başvuru yapabilirsiniz. Başvuru aşamalarını aşağıda adım adım anlatacağız

   Ama şifrenizi unuttuysanız sayfanın altından şifremi unuttum deyip şifreyi geri alma şansımız olabilir.

   Oradan da şifremizi kurtarmazsak ve de şifremiz hiç yoksa eğer yakınımız da ki liselerden 5 TL karşılığında şifre alıp ondan sonra internetten başvuru yapacağız ve sonradan da bankadan parayı yatırınca başvuruyu tamamlamış olacağız

   3 ) Kendi okulunda sınav başvurusu yapılmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan öğrenciler ise başvurularını :

   ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya Sınav başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.

 15. blank Osman dedi ki:

  Lise son sınıf öğrencisiyim ösym sınavında hem tyt hem de ayt ye başvurdum.Pmyo için sıkıntı olur mu ? Ayt ye girmesem.

  1. blank Admin dedi ki:

   tyt sınavı yeterli..

   1. blank Osman dedi ki:

    Teşekkür ederim.Yani ikisine de girsem bir şey olmaz değil mi ? Çünkü ikisine de girmek istiyorum.

    1. blank Yakup dedi ki:

     Hocam pymo icin 250 ham puan gerekiyor da ben mesela ayt ye girmek istiyorumda bı sıkıntı olmaz dimi yani demek istediğim ayt girsem sadece tyt puanı ile başvuru yapabilir miyim

 16. blank ceren dedi ki:

  21.11.2000 doğumluyum bu sene başvuru yapabilir miyim

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 17. blank maksude dedi ki:

  merhaba ben maksude polis olmak istiyorum lise mevzunuyum 18 yasindayim polis olmak icin universiteye gidip hangi bolumden mevzun olmamiz gerekiyor biliyormusunuz

  1. blank Admin dedi ki:

   lise mezunları tyt sınavına girip pmyo ya başvuru yapabilir…

   1. blank Mehmet Emin dedi ki:

    Lise mezunuyum. Tyt den barajı 183 ham taban puanla ve 218 okul puanıyla geçtim başvuru yapabilir miyim ?

    1. blank Admin dedi ki:

     hayır…

  2. blank Maksude dedi ki:

   Merhaba ben maksude büro yönetimi ve asistanığı bölümü okuyorum o bölümden mezun olduktan sonra polis olmak istiyorum bunun için nereye başvurmalıyım

 18. blank Yeliz dedi ki:

  Ben evliyim ve26 yaşın dayim 8 ci sınıfa kadar okudum bende polis olmak istiyorum ve ne yapicagimi bilmiyorum yardimci olur musunuz

  1. blank Admin dedi ki:

   başvuru yapamazsınız…

  2. blank Mirac dedi ki:

   Tyt ham puanına göremi hesaplanıyor yoksa okul puanı dahil olmak üzere yerleştirme puanı baz alınıyor lütfen cevap verin.

   1. blank Admin dedi ki:

    ham puan…

 19. blank Berat dedi ki:

  Lütfen barajı düşürün ve parkuru zorlaştırın polis olmak istiyorum tek hayalim

 20. blank Ezel dedi ki:

  Başvurumuzu tyt sınavı sonuçları açıklandıktan sonrw mı yapıp ücret yatıracağız yoksa geçti mi başvuru zamanı

 21. blank Nur dedi ki:

  Merhaba ben liseden yeni mezun oldum 27.07.2001 doğumluyum başvuru yapabilir miyim bir sıkıntı yaşar mıyım bu doğum tarihinden? Lütfen ilgilenir misiniz

  1. blank Admin dedi ki:

   2020 de başvuru yapabilirsiniz…

  2. blank Papatya dedi ki:

   Tyt puanım yetersiz ayt sözel olarak yetiyor ama ayt den almaz mi acaba

 22. blank bayram dündar dedi ki:

  bu sene sınava girmedımde 2017 deki puanım bu sene için gecerli olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   2017 sınavı baz alınırsa evet…

 23. blank derman dedi ki:

  bende lise mezunuyum. ösym linkinden bahsettiniz başvuru için nasıl nereye tam olarak başvuru yapmalıyım?

 24. blank Büşra nur dedi ki:

  260 baraj puanı için yapılmasi gereken tyt net sayisi kaçtır? Bazı siteler 46-47 netle 260 veriyor bazılarında ise 258 civarı bir not çıkarıyor yanıtlarsanız sevinirim..

 25. blank Ebru dedi ki:

  Admin ben bu sene liseden mezun oldum hem tyt hemde ayt sınavına girdim yinede basvurabilir miyim pmyo ya lütfen acil cevap

  1. blank Admin dedi ki:

   2019 sınavları baz alınırsa alımlarda başvuru yapabilirsiniz..

  2. blank Elif dedi ki:

   Merhaba Ankara’daki polis akademisyen PMYO ile alırmı polis akdemilerinin hepsi aynimi puan olarak çünkü nette birşey bulamıyorum bununla ilgili

   1. blank Eda dedi ki:

    20 yaşındayım çocuk gelişimi önlisans mezunuyum nasıl başvurabilirim? Ne yapabilirim

    1. blank Admin dedi ki:

     pmyo ve pomem e başvuru yapabilirsiniz..

 26. blank Mahmut dedi ki:

  230 ham puan var yerlestirme puani 272 ….taban puan 260 veya 250 olursa basvuru yapabilirmiyim ..bu arada puan yuksek baya dusurulmeli….tesekkurler cevaplandirirsan

 27. blank Beyza dedi ki:

  Puan yükselir mi ve ne zaman belli olacak başvuru şartları

  1. blank Admin dedi ki:

   yükselmez…

 28. blank Ahmet dedi ki:

  Tyt ham puan sözel eşit ağırlıkmı yoksa en baştaki ouanmı olmalı

 29. blank Akd ag dedi ki:

  Polis okulları 5 ilde tekmi var???????

 30. blank Mert dedi ki:

  Lisede okuldan atılmak Polisliğe Engel oluyor mu?

 31. blank Tuğba dedi ki:

  Arkadaşlar ham puan ile girilmek zorunlu mu ?

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 32. blank usueer00 dedi ki:

  pmyo pomem pöh hepsının baraj puanları aynımı

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır farklı sitemizde içerisinde hepsinin detayları yazıyor…

 33. blank marsel dedi ki:

  160 boyundayim ama polis olmayi cok istiyorum neyapmam gerekiwyir

  1. blank Admin dedi ki:

   yeterli değil…

 34. blank Srdar dedi ki:

  Tyt puanı düşecek ,parkur zorlaşacak diyorlar ,doğrumu???

  1. blank Yakup dedi ki:

   Yunus polisi olmak gereken şartlar neledir

 35. blank sıla dedi ki:

  lise son sınıf öğrencisiyim 2021-2022 dönemi için tyt taban alt puanı belirlendi mi ?

 36. blank Serdar dedi ki:

  Ben komiser yardımcısı olmak icin 4 sene okumak gerekir 4 sene okumak içinde ayt ye girmek zorunlu ayt den kac puan almak zorunda kalınıyor cevap verirseniz sevinirim