Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?


29.01.2019
A+
A-
Polislik İçin AYT ve TYT Puanları Nedir?

Polis olmaya karar veren genç ve 26 yaşını doldurmamış kişilerin kafasını kurcalayacak bir soru oluşabilir. Polislik için AYT ve TYT puanları nedir dendiği zaman kavramlara yabancı olan kişiler bu konular hakkında zorluk çekiyorlar. Polis olmak için TYT puanınızı kullanarak Polis Meslek Yüksekokullarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de belirli bir taban puanına erişmelisiniz. Taban puanı konusunda başarı elde ettikten sonra çeşitli mülakatlardan geçer, diğer adaylar ile başarı dereniz karşılaştırılır ve PMYO için alımlar gerçekleşir. Baraj puanlar, PMYO için gerekli koşullar ve daha fazla detaylı bilgiyi yazımızın alt kısımlarını okuyarak edinebilirsiniz.

PMYO Nedir?

Açılım olarak Polis Meslek Yüksekokulları olarak karşımıza çıkar. Polis olmayan isteyen kişilerin liseden mezun olduktan sonra bu okulu tercih etmesi gerekmektedir. Lise mezunları için polis olma yolunda başka bir seçenek yoktur. Fakat geçtiğimiz aylarda İçişleri Bakanı sözcüsünün yaptığı açıklamada bekçilikte iyi performans gösteren kişileri polisliğe alabileceklerini sözlü olarak ifade etmişti. Ortada herhangi bir yazılı kanun olmamaktadır. Bekçiler ise ilkokul mezunlarından alınabilmektedir.

Polis Meslek Yüksekokulları ön lisans derecesinde eğitim vermektedir. Bu okullardan mezun olduğunuz zaman diplomanız ön lisans diplomalarına denk sayılacaktır. Böylece PAEM veya POMEM gibi daha kapsamlı ve yüksek rütbe sahibi olabileceğiniz okullara gidebileceksiniz. Tabi öncelikle PMYO okulunda başarı elde etmeniz ve okulu iyi bir derece ile bitirmeniz gerekmektedir. Başarılı olan kişiler PÖH, polislik gibi bölümlere atanabilmektedir.

Açık Öğretimden Okul Bitirip PMYO İçin Başvuruda Bulunulabilir Mi?

Bu konuda resmî yazılarda herhangi bir ayrım yoktur. PMYO okulları için açıktan lise bitirmiş öğrenciler de başvuruda bulunabilir. Fakat bunun için TYT sınavına giriş yapmaları gerekmektedir. Dolayısı ile liseden tamamen mezun durumda olmalısınız. Eğer açık öğretim süreniz devam ediyor ve mezun gözükmüyorsanız hem TYT sınavına giremez hem de PMYO için başvuruda bulunamazsınız. PMYO için giriş yollu olan TYT olmadan giriş yapmak mümkün değildir. Aynı zamanda açık öğretim ile lise diploması aldıktan sonra başvuru için 26 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurup, 27 yaşından gün almamış olan kişiler başvurularını başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu konu ile ilgili olarak alt başlığımızda polislik TYT puanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Polislik İçin AYT ve TYT Puanları

Polislik için girecek olduğunuz PMYO için öncelikle AYT puanına ihtiyacınız olmadığını belirtmeliyiz. PMYO için alımlar TYT puanı üzerinden yapılmaktadır. Böylece polislik için AYT ve TYT puanları konusunda ikileme düşmenize gerek kalmayacak. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından PMYO için gerekli baraj puanına ulaştıktan sonra ise başvuruda bulunabiliyorsunuz. Temel Yeterlilik Testi ÖSYM tarafından düzenleniyor olup 12. Sınıflar ve mezun kişiler için uygulanmaktadır. Aynı zamanda açık öğretimden lise okuyan kişiler de Temel Yeterlilik Testine giriş hakkı kazanabiliyorlar.

Polislik İçin TYT Baraj Puanları

Temel Yeterlilik Testi sınavından açıklanan baraj puanı almanız durumunda mülakatlara katılabilme şansı elde ediyorsunuz. O sene başvuran öğrencilerin başarı sıraları karşılaştırılarak en başarılı kişilerden itibaren mülakatlara çağırılmaya başlanılır. Mülakatlarda veya gerekli şartları taşımayan kişilerden sonra ise yedek alımlar başlar. Böylece barajı geçen kişilere kadar sıra gelebilmektedir. Polislik baraj puanı 2019 yılı için henüz belli olmamış durumdadır. Fakat aşağı tarafta sizlere geçmiş yıllara ait baraj puanların istatistiklerini vereceğiz.

 • 2011 yılı 300 puan
 • 2012 yılı 260 puan
 • 2013 yılı 250 puan
 • 2014 yılı 250 puan
 • 2015 yılı 270 puan
 • 2016 yılı 270 puan
 • 2017 yılı 260 puan
 • 2018 yılı 260 puan

Yukarıdaki yıl ve puanlara baktığımız zaman PMYO 2019 taban puanı 260 ve 270 civarlarında olabileceğiniz söyleyebiliriz. Duruma göre yapılabilecek açıklamada baraj puanını 250 olarak da görmemiz mümkün olabilir. Bunun için Polis Akademisi tarafından yayınlanacak başvuru şartlarını takip etmek zorundayız. Sitemizde sizler için Polis Akademisinin yayınladığı duyuruları anlık olarak okunabilir ve kolay şekilde sizlere sunuyoruz. Siz de sitemizi takip ederek tüm güncel duyurulara anında ulaşabilirsiniz.

2019 PMYO İçin TYT Tarihi
PMYO Mezunlarının Ataması Nasıl Olur ?
PMYO Baraj Puanına Okul Puanı Ekleniyor mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Çevik kuvvet dedi ki:

  TYT SİSTEMİ DEĞİŞTİ ARTIK SÜPER ZEKİ OL MATEMATİK YAPAMIYORSAN BİR ŞEY İFADE ETMİYOR BU YÜZDEN AKADEMİ UYUMAMASI LAZIM SINAV PUANINI DÜŞÜRMELİ FİZİKİ MÜLAKATLAR ZORLAŞTIRMALIDIR.

 2. Enes dedi ki:

  aöf öğrencisi olmam polislik başvurusu yapmamda problem olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 3. Omer dedi ki:

  Puanı düşürün lütfen 260 alamıyorum gazi şehit yakınımız yok onların 150 ne güzel yıllardır polis olmak istiyorum olamıyorum lütfen puanı düşürün…

  1. Polis dedi ki:

   Yakın değil 1. Derece akraba zaten umarım olmaz gazi veya şehit yakının

 4. Zeynel dedi ki:

  Lise mezunu poh yada polis alimi yapilacakmi bu yil bilginiz varmi alim olsa sartlar nelerdir

 5. Zeynep Altuntaş dedi ki:

  Gazi ve şehit yakınının olması, kadın-erkek subay ast subay vb ayrımı yapılması, bence bu adaletsizlik. Daha düşük puanla girip kazanmam için babamı sınıra mı göndereyim yani? Bu puanları yahut şartları kim belirliyorsa, bi insanın geleceği söz konusu. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle belirleyin şartları lütfen. Teşekkürler.

 6. Ömer dedi ki:

  Merhabalar. POMEM ön lisanla öğrenci aldığı için, ön lisansı PMYO’da tamamlayıp POMEM’e girebiliyor muyuz?

 7. Murat dedi ki:

  Ben aöl de okuyorum mezun Temmuz’un 30 da olacağım Tyt sınavından başarılı olursam pmyo on kayıtta bulunabilirmiyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   bu yıl yetişmez..

 8. Aygül dedi ki:

  Önlisans mezunuyum ama açıktan 4 yıla tamamlıyorum kime ne başvuru yapabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   pomem e başvuru yapabilirsiniz…

 9. Aygül dedi ki:

  Önlisans mezunuyum ama açıktan 4 yıla tamamlıyorum pomem
  başvuru yapabilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 10. Zeynel dedi ki:

  Lise mezunu poh alimlari olacakmı olsa sarlar ne olur

  1. Admin Admin dedi ki:

   net açıklama yapılmadı daha..

 11. seda dedi ki:

  Admin 2019 da taban puan belli oldumu?