Önemli Haber
Ana Sayfa / PMYO / Polislik Göz Şartları!
Polislik Göz Şartları!

Polislik Göz Şartları!

 

Polis olmayı isteyen bir çok adayın sağlık yönünden en çok çekindikleri konunun başında göz şartları gelmektedir. Göz şartlarının polis olmak isteyen adayları genel olarak korkutmasının nedeni gözlerdeki bozukluklar ve renk körlüğüdür. Daha önceki yazılarımız da sizlere renk körlüğü ile ilgili olarak Renk Körlüğü Testi yazımızda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da göz şartlarını inceleyeceğiz.

PMYO Göz Şartları!
Polis meslek yüksek okulu sınavlarında ilk göz muayanesi bilindiği üzere mülakata gidildiği gün yani evrakları elden teslim edeceğiniz gün yapılmaktadır. Mülakat günü yapılan göz testinde sadece renk körlüğüne bakılmakta ve eğer ki aday renk körü ise elendiği kendisine beyan edilerek bir sonraki aşamaya geçememektedir. Mülakat aşamasındaki göz testini geçen adaylar ise eğer ki sınavlarda başarılı olurlar ise intibak eğitimi sırasında detaylı renk taramasına gireceklerdir. Bu tarama da gözlerin kaç derece olduğuna ve herhangi bir görme sorununun olup olmadığına bakılmaktadır. Bu aşamada adaylardan gözlerinin 1 derece üzeri olmaması şartı istenilmektedir. Bu şartları taşımayan adayların raporları olumsuz verilmektedir.

Pomem ve Paem Göz Şartları!
Polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezlerine girmek isteyen adaylar için göz şartlarına bakacak olursak arkadaşlar 2 alım için de göz şartlarının 2 dereceye kadar sorun olmadığı görülmektedir. 2 derece üstü ise polis olamaz arkadaşlar. Göz derecesi 2 üstü olan adayların lazer tedavisi olmaları gerekmektedir.

154 Yorum

 1. Ben internetteki bazi renk koru testlerini yaptim yari yariya gorebiliyorum elenirmiyim

 2. Peki ya çok az mm ktarda göz kayması varsa elenirmiyiz

 3. Peki ya çok az mm ktarda göz kayması varsa elenirmiyiz

 4. tek göz için mi 2 derece ?

 5. Admin bende diş teli var gittiğimde herhangi bir sıkıntı olurmu maddeyi okudum ama icimde suphe var

 6. Benim her iki gözüm 3.25 lens kullanıyorum polis olmayı çok istiyorum sorun olur mu

 7. Admin genel sağlık 19. Dönem Pöh için Ankara da hangi hastane de yapıyorlar bilgin var mı

 8. değerler tek göz için mi ? pomem

 9. Benimki de 1 derece pmyo ya başvurmadan ameliyat olsam mülakatlarda sorunudur ?

 10. 05. 12.1999 doğum. Lise 2 bi sıkıntı olurmu

 11. Gözdeki leke sorun olurmu

 12. Göze lazer yaptırıp mülakata girsem sıkıntı olurmu

 13. Müstakbel polis

  Herbir gözümün numarası 1.50 miyop 0.75 astigmat sıkıntı olur mu? Astigmat ve miyop toplanarak mı hesaplanıyor. Yoksa miyop ve hipermetrop tek mı hesaplanıyor?

 14. Barış CENGİZ

  Merhabalar.Dün göz doktoruma gittim ve 1.75 e 2.00 gözümde astigmat çıktı.Suan için gözlük verdi 1.25 derecede.Önlisans mezunuyum.Lisansa yükseltip POMEM’e başvuru yapmak için suanki göz derecelerim yeterlimi yani göz testinden geçebilir miyim.PMYO ve POMEM göz derece şartı farklı diye biliyorum.

 15. Ben bi özel harekât polisine sordum göz şartını dedi göz numaran 3 ü geçmeyecek benim bi gözüm 1,25 diğeri 1,50 polis olabiliyormuyum veya göz şartı daha mı düşük ?

 16. hocam
  ben doktora gidip bi baktırıcam eğer uygun değilse çizdirip öyle gireyim değil mi mülakata ?

 17. Hocqm iki gözün toplamı kaçı geçmeyecek

 18. Merhaba benim gözler uzagi göremiyor polis olabilirmiyim acaba? ???

 19. Selamun aleykum . Sağ sol göz ayrı ayrı mı 2 yi geçmeyecek yoksa toplamı mı cevap verirseniz sevinirim

 20. Selamun aleykum peki bu derece sadece pmyo mu için geçerli yoksa hepsi için ni . Bide göz derecesinde sadece miyobu baz alarak mi topluyorlar diğerleride dahil mi bu dereceye

 21. Bayanlar da başvuruda bulunabiliyor mu?

 22. Pomem için goz derecem 1.70 – 1.75 lazer olmak istiyorum problem olur mu? Aciklama da 2 üstü için lazer demişsiniz ama ben gÖzden elenmek istemiyorum

 23. yazıları okudum peki pö lazer kabul edermi göz için ?

 24. % 40 göz tembelliği var bir gözümde sağlık raporunu geçebilir miyim

 25. 1 Hazirandan önce lazer tedavi olunursa orda sağlık aşamasında sıkıntı olmaz değilmi ?

 26. Tek gözde görme derecesi 10/7 çift gözde 20/16 bu sene için mi geçerli yoksa düzeltmeden önce mi öyleydi

 27. bu görme derecesi hakkında tek gözde 7/10 çift gözde 16/20 bu sene içinmi geçerli yoksa düzeltmeden öncemi böyleydi

 28. Gözümde 3.50 miyop var sizce geçme ihtimalim var mı ona göre başvuru yapacağımda?

 29. Benim gözlerde hicbir problem yok sadece sağ gözde 2.25 astigmat var onun haricinde ne sağda ne de solda hiçbir şey yok sorun teşkil ediyor mu ?

 30. selamın aleyküm… göz doktoruna göründüm.. kağıtta 1.25 1.25 bir göz dier gz 0.75 e 0.75 yazıyordu.. doktor harf felan okuttu.. sol gözün 1 sağ gözün 0,5 miyop dedi. kağıda göre bi tanesi 2.5 yapıyor ama doktor 1 derece dedi… sorun olur mu acaba ?

 31. Benim gözümün toplam derecesi 4 fakat tek gözüm 2.25 diğer gözüm ise 1.5 mülakatlara girdim kazandım ama son sağlık kaldı lazer tedavisi olamıyorum sorun olurmu ?

 32. Pöh olacaklar için pomemdeki göz şartları mı geçerli oluyor?

 33. Pöh olacaklar için pomemdeki göz şartları mı geçerli?

 34. Pöh’e katılmak istiyorum lazer tedavi olur mu?
  Sol:2.5 sağ:3

 35. pöh ::Her iki göz için 0.75 astigmat cihaz bu değerleri çıkardı bazı yerlerde astigmat 2 dereceyi geçmiyecek diyor yani bu 2 derece tek göz için mi ? Şimdi benim takıldım nookta :Göz şartlarda 1 geçmicek ve 2 geçmicek diyor::1 Derece değeri hangi hastalık için geçerlii ? 2 derece değeri hangi hastalık için geçerli?

 36. Merhaba, gözlerin her ikisi de 2’yi geçmiyorsa ön sağlık, fiziki yeterlik sınavı ve mülakata gözlüklü şekilde girebilir miyim?

 37. Gözlerimin biri 1.25 digeri 0.75 lazer ameliyatı oldum polis özel harekat için sorun olurmu

 38. Selamun aleyküm gözümde bi yağ bezesi var sınava kadar amelyatla aldırsam sorun olur mu ? Ya da bu yağ bezesi sorun olur mu görmemde hiçbir problem yok

 39. Boynumda bir et beni var 1-2 cm uzunluzunluğunda mülakata öyle gitsem bir sorun çıkar mı aldırsam da birazcık iz kalır diyorlar aldığımda bir sorun olur mu?

 40. Ben pomem diye biye biliyorum ama başka yerlerden baktığımda bazıları pmyo diyor.Yani pöh olmak için pmyo mu pomem mi okunması gerekli?

 41. mesela göz numarası 1.75 olan biri pöh oluyor.Peki yine de bozuk gördüğü için göreve çıkınca gözlük veya lens kullanabiliyormu?

 42. Bu göz şartları mertebeye göre değişiyor mu? Yani bir masabaşı iş yapan polis memuruyla operasyonlara çıkan pöh ın göz derecesi aynı mı oluyor?

 43. Sağ Gözümde çok hafif yukarı doğru kayma var görmede sorunum yok sorun olurmu

 44. Göz numaralarının ikisi de 2 numara. Gözlükle birlikte genel sağlık raporunu alıp eğitime katılma şansım var mi?

 45. Pmyo için sağ gözüm 1 derece miyop,sol gözüm 1.25 derece miyop sorun olur mu? Olabilirse mülakattan önce lazer tedavisi olsam sıkıntı çıkmaz değil mi

  • Ön sağlıkta sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum(ne derece ile geçenler var…)
   Kazanırsanız lazer yaptırırsınız.

 46. Genel sağlık kontrolünde gözde miyop ile ilgili sorun çıkarsa bu kişi orada elenir mi yoksa lazer ameliyatı olma fırsatı veriliyor mu

 47. benim gözlerim uzağı görmüyor derece kaç bilmiyorum pmyo girmek için sağ gözü derece 1 sol gözün derece 1 mi olmak zorunda

 48. Bekçilik içinde göz şartı polislikle aynımı

 49. benim sağ göz 1 sol göz 1 derece pmyo girebilir miyim

 50. admin benim göz numarası 2’nin üzerinde ancak lazer tedavisi olacağım p.ö.h için durum nedir. Ayrıca ek olarak uzman çavuş veya j.öh için sıkıntı olurmu bu konuda bilginiz varmı tedavi olacağım yani. teşekkürler

  • Lazer tedavisi olacaksanız problem olmaz. Askeriye için kesin olmamakla birlikte orada da sorun olmuyor diye biliyorum artık.

 51. Gozde katatRkt varsamiyop astigmat sikinti olurmu ameliyattan sonra

 52. Siz nasil herseyi biliosunuz bide polislkte torpil isi varmi

 53. abi benim göz derecesi 1.70 diğer gözümde o civarlarda 18 yaşını doldurmadan göz cizdirilmiyomuş seneye ygs sınavına girince taban puan alsam bile eylül de doğduğum içn gözünü cizmezler diyolar napabilirim

 54. Sağ:1.75
  Sol:2.25 gözlük (miyop) kullanıyorum.Gözlüklü şekilde katılsam sınavı kazanırsam detaylı göz taramasindan önce cizdirsem olur mu ki? Zaten tek günde hallediliyor.

 55. Gözlerim sınırın üstünde miyop astigmatta var mülakat fiziki yeterlilik ön sağlık bunlara ameliyat olmadan girsem kazaninca sağlık kontrolü oluyor sanırım yine kazandıktan sora cizdirsem problem olur mu paem için sorum bu arada

 56. Gözümde kayma var ameliyat olup düzeltici sorun olur mu

 57. Admin kardesim sorum sana,aydinlatirsan mutlu olurum.paem e basvuru yapicam ancak lazer ameliyati olmam gerekiyor ama hangi asamada olacagimi bilmiyorum yani goz testi ne zaman yapiliyor paem de.

 58. pmyo ön sağlık taraması ile intibak eğitimi arasında lazer yaptırabilecek zamanımız olabiliyor mu?

  • Eskiden intibak eğitimi öncesi olmasa da sonrası oluyordu. Bu sene baya sarktı işler. Bilemiyorum zaman olur mu.

   • pmyo, intibak eğitimi sonrası lazer olacağımızı bildirsek bile göz nedeni ile elemezler mi?

    • Hayır, Ankara’ya sevk ederler. O zaman aralığında lazer olabilirsiniz. Riske atmamak için erkenden olmanızı tavsiye ederim.

    • Hayır, Ankara’ya sevk ederler. O zaman aralığında lazer olabilirsiniz. Riske atmamak için erkenden olmanızı tavsiye ederim.

 59. Kolay gelsin, göz muayenesinde asıl olarak makinada çıkan sonuca mı bakılıyor? Çünkü normalde 1.75 gözlük kullanıyorum, ama makinada daha yüksek çıkıyor.

 60. Göz derecem -1 ve -2 elenir miyim sizce?

 61. Paem için iki gözün mü yoksa tek gözün mü göz kusuru 2’yi mi geçmeyecek?

 62. Merhabalar 2017 Paem alimina kabul edildim.Ilk defa katılacağım. Gözle ilgili sorum olacakti.Goz derecelerim her ikisi de 2.50 uzeri miyop çizdirme icin yaptırdığım on muayenede bir sorun cikmadi goz merceklerim uygun cikti.Ben simdi on muayeneye lensle katilsam bir sorun cikmaz degil mi olur da asil olarak kazanirsam cizdiririm diye düşünuyorum yoksa oncesinde cizdirirsem ve kazanamazsam masraf olacak çok. Renk korlugum zaten yok. Yani bu halimle lesnle katilmam bir sorum olmaz degil mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 63. İlginize çok teşekkür ederim sağ olun içim rahatladı,iyi günler dilerim.

 64. Benim kızım pmyo kazandı çok şükür ama her iki gözde 1 buçuk yani iki göz 3 derece çizilmesimi gerek . Çizdirirsek kayıt gününe kadar iyilesmezse bi sıkıntı olurmu

 65. Kayıt günü 6 eylül şimdi Çizdirirsek kayıt gününe kadar tm olarak iyileşirmi acaba eğer iyileşmezse bi sıkıntı olurmu maddi durumum iyi değil bi sıkıntı olursa hiç borçlanmayayım lütfen acık bi cevap yazarmisiniz

  • Bir kaç ayı buluyor iyileşmesi diye biliyorum. Kesin bir şey söyleyemeyiz, ne bu ameliyatı geçirdik ne de doktoruz. En iyi bilgiyi göz doktorundan alabilirsiniz.

 66. İyi günler.Pmyo kazandim Sağ göz 0.75. sol gözüm ise 1 derece.ve astigmat. Bir sorun olurmu acaba Sağlık yönetmeliğini okudum ama bişe anlamadım yardımcı olur musunuz

 67. Selamun aleyküm admin.
  Gözümde küçüklükten kalma beyaz kısmında bir kan lekesi var noktadan hafif büyük. Sorun olur mu askeriye ve polislikte ?

 68. Merhabalar. Ben baskomiserlik yardimciligina basvuru yaptim. Goz kusur ikiye kadar iki ustu olamaz biliyorum bunu da. Sorum su , goz kusurlari nasil hesaplaniyor acaba. Astigmat da dahil ediliyor mu bu kusurun icine. Toplaniyo mu nasil oluyo o. Benim goz de miyop var. Sol iki sag bir bucuk . Ama astigmat da var ayri olarak o da buna dahil mi ediliyor.

  • Her göz ayrı ayrı miyop+astigmat toplamı 2, hipetmetrop+astigmat toplamı 2 dereceyi geçmeyecek şekildedir.Göz kusurunu kafaya takmayın. Sorun olsa bile lazer tedavisi için imkan veriliyor.

 69. Bende bir gozde goz tembelligi var bekci olabilirmiyim

 70. Benim sol goz derecesi 2.5 askerlikden muaf durumdayim bekci olabilirmiyim gozluk kullaniyorum gozlukle bisorun olmuyor

 71. Askerlikden muaf durumdayim gozdenbirgozde 3derece goz tembelligi var bekci yada infaz koruma memuru olanbilirmiyim

 72. Merhabalar göz yönetmeliği okudum fakat tam anlayamadim ben göz içi mercek(lens) taktiricam acaba bi sorun olur mu çünkü lazere uygun değilmiş gözüm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir