Ana Sayfa / PMYO / Polislik Göz Şartları!
Polislik Göz Şartları!

Polislik Göz Şartları!

Polis olmayı isteyen bir çok adayın sağlık yönünden en çok çekindikleri konunun başında göz şartları gelmektedir. Göz şartlarının polis olmak isteyen adayları genel olarak korkutmasının nedeni gözlerdeki bozukluklar ve renk körlüğüdür. Daha önceki yazılarımız da sizlere renk körlüğü ile ilgili olarak Renk Körlüğü Testi yazımızda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da göz şartlarını inceleyeceğiz.

PMYO Göz Şartları!
Polis meslek yüksek okulu sınavlarında ilk göz muayanesi bilindiği üzere mülakata gidildiği gün yani evrakları elden teslim edeceğiniz gün yapılmaktadır. Mülakat günü yapılan göz testinde sadece renk körlüğüne bakılmakta ve eğer ki aday renk körü ise elendiği kendisine beyan edilerek bir sonraki aşamaya geçememektedir. Mülakat aşamasındaki göz testini geçen adaylar ise eğer ki sınavlarda başarılı olurlar ise intibak eğitimi sırasında detaylı renk taramasına gireceklerdir. Bu tarama da gözlerin kaç derece olduğuna ve herhangi bir görme sorununun olup olmadığına bakılmaktadır. Bu aşamada adaylardan gözlerinin 1 derece üzeri olmaması şartı istenilmektedir. Bu şartları taşımayan adayların raporları olumsuz verilmektedir.

Pomem ve Paem Göz Şartları!
Polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezlerine girmek isteyen adaylar için göz şartlarına bakacak olursak arkadaşlar 2 alım için de göz şartlarının 2 dereceye kadar sorun olmadığı görülmektedir. 2 derece üstü ise polis olamaz arkadaşlar. Göz derecesi 2 üstü olan adayların lazer tedavisi olmaları gerekmektedir.

93 Yorum

 1. Ben internetteki bazi renk koru testlerini yaptim yari yariya gorebiliyorum elenirmiyim

 2. Peki ya çok az mm ktarda göz kayması varsa elenirmiyiz

 3. Peki ya çok az mm ktarda göz kayması varsa elenirmiyiz

 4. tek göz için mi 2 derece ?

 5. Admin bende diş teli var gittiğimde herhangi bir sıkıntı olurmu maddeyi okudum ama icimde suphe var

 6. Benim her iki gözüm 3.25 lens kullanıyorum polis olmayı çok istiyorum sorun olur mu

 7. Admin genel sağlık 19. Dönem Pöh için Ankara da hangi hastane de yapıyorlar bilgin var mı

 8. değerler tek göz için mi ? pomem

 9. Benimki de 1 derece pmyo ya başvurmadan ameliyat olsam mülakatlarda sorunudur ?

 10. 05. 12.1999 doğum. Lise 2 bi sıkıntı olurmu

 11. Gözdeki leke sorun olurmu

 12. Göze lazer yaptırıp mülakata girsem sıkıntı olurmu

 13. Müstakbel polis

  Herbir gözümün numarası 1.50 miyop 0.75 astigmat sıkıntı olur mu? Astigmat ve miyop toplanarak mı hesaplanıyor. Yoksa miyop ve hipermetrop tek mı hesaplanıyor?

 14. Barış CENGİZ

  Merhabalar.Dün göz doktoruma gittim ve 1.75 e 2.00 gözümde astigmat çıktı.Suan için gözlük verdi 1.25 derecede.Önlisans mezunuyum.Lisansa yükseltip POMEM’e başvuru yapmak için suanki göz derecelerim yeterlimi yani göz testinden geçebilir miyim.PMYO ve POMEM göz derece şartı farklı diye biliyorum.

 15. Ben bi özel harekât polisine sordum göz şartını dedi göz numaran 3 ü geçmeyecek benim bi gözüm 1,25 diğeri 1,50 polis olabiliyormuyum veya göz şartı daha mı düşük ?

 16. hocam
  ben doktora gidip bi baktırıcam eğer uygun değilse çizdirip öyle gireyim değil mi mülakata ?

 17. Hocqm iki gözün toplamı kaçı geçmeyecek

 18. Merhaba benim gözler uzagi göremiyor polis olabilirmiyim acaba? ???

 19. Selamun aleykum . Sağ sol göz ayrı ayrı mı 2 yi geçmeyecek yoksa toplamı mı cevap verirseniz sevinirim

 20. Selamun aleykum peki bu derece sadece pmyo mu için geçerli yoksa hepsi için ni . Bide göz derecesinde sadece miyobu baz alarak mi topluyorlar diğerleride dahil mi bu dereceye

 21. Bayanlar da başvuruda bulunabiliyor mu?

 22. Pomem için goz derecem 1.70 – 1.75 lazer olmak istiyorum problem olur mu? Aciklama da 2 üstü için lazer demişsiniz ama ben gÖzden elenmek istemiyorum

 23. yazıları okudum peki pö lazer kabul edermi göz için ?

 24. % 40 göz tembelliği var bir gözümde sağlık raporunu geçebilir miyim

 25. 1 Hazirandan önce lazer tedavi olunursa orda sağlık aşamasında sıkıntı olmaz değilmi ?

 26. Tek gözde görme derecesi 10/7 çift gözde 20/16 bu sene için mi geçerli yoksa düzeltmeden önce mi öyleydi

 27. bu görme derecesi hakkında tek gözde 7/10 çift gözde 16/20 bu sene içinmi geçerli yoksa düzeltmeden öncemi böyleydi

 28. Gözümde 3.50 miyop var sizce geçme ihtimalim var mı ona göre başvuru yapacağımda?

 29. Benim gözlerde hicbir problem yok sadece sağ gözde 2.25 astigmat var onun haricinde ne sağda ne de solda hiçbir şey yok sorun teşkil ediyor mu ?

 30. selamın aleyküm… göz doktoruna göründüm.. kağıtta 1.25 1.25 bir göz dier gz 0.75 e 0.75 yazıyordu.. doktor harf felan okuttu.. sol gözün 1 sağ gözün 0,5 miyop dedi. kağıda göre bi tanesi 2.5 yapıyor ama doktor 1 derece dedi… sorun olur mu acaba ?

 31. Benim gözümün toplam derecesi 4 fakat tek gözüm 2.25 diğer gözüm ise 1.5 mülakatlara girdim kazandım ama son sağlık kaldı lazer tedavisi olamıyorum sorun olurmu ?

 32. Pöh olacaklar için pomemdeki göz şartları mı geçerli oluyor?

 33. Pöh olacaklar için pomemdeki göz şartları mı geçerli?

 34. Pöh’e katılmak istiyorum lazer tedavi olur mu?
  Sol:2.5 sağ:3

 35. pöh ::Her iki göz için 0.75 astigmat cihaz bu değerleri çıkardı bazı yerlerde astigmat 2 dereceyi geçmiyecek diyor yani bu 2 derece tek göz için mi ? Şimdi benim takıldım nookta :Göz şartlarda 1 geçmicek ve 2 geçmicek diyor::1 Derece değeri hangi hastalık için geçerlii ? 2 derece değeri hangi hastalık için geçerli?

 36. Merhaba, gözlerin her ikisi de 2’yi geçmiyorsa ön sağlık, fiziki yeterlik sınavı ve mülakata gözlüklü şekilde girebilir miyim?

 37. Gözlerimin biri 1.25 digeri 0.75 lazer ameliyatı oldum polis özel harekat için sorun olurmu

 38. Selamun aleyküm gözümde bi yağ bezesi var sınava kadar amelyatla aldırsam sorun olur mu ? Ya da bu yağ bezesi sorun olur mu görmemde hiçbir problem yok

 39. Boynumda bir et beni var 1-2 cm uzunluzunluğunda mülakata öyle gitsem bir sorun çıkar mı aldırsam da birazcık iz kalır diyorlar aldığımda bir sorun olur mu?

 40. Ben pomem diye biye biliyorum ama başka yerlerden baktığımda bazıları pmyo diyor.Yani pöh olmak için pmyo mu pomem mi okunması gerekli?

 41. mesela göz numarası 1.75 olan biri pöh oluyor.Peki yine de bozuk gördüğü için göreve çıkınca gözlük veya lens kullanabiliyormu?

 42. Bu göz şartları mertebeye göre değişiyor mu? Yani bir masabaşı iş yapan polis memuruyla operasyonlara çıkan pöh ın göz derecesi aynı mı oluyor?

 43. Sağ Gözümde çok hafif yukarı doğru kayma var görmede sorunum yok sorun olurmu

 44. Göz numaralarının ikisi de 2 numara. Gözlükle birlikte genel sağlık raporunu alıp eğitime katılma şansım var mi?

 45. Pmyo için sağ gözüm 1 derece miyop,sol gözüm 1.25 derece miyop sorun olur mu? Olabilirse mülakattan önce lazer tedavisi olsam sıkıntı çıkmaz değil mi

  • Ön sağlıkta sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum(ne derece ile geçenler var…)
   Kazanırsanız lazer yaptırırsınız.

 46. Genel sağlık kontrolünde gözde miyop ile ilgili sorun çıkarsa bu kişi orada elenir mi yoksa lazer ameliyatı olma fırsatı veriliyor mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir