Polislik Başvurusunda Elenenler Tekrar Başvurulabilir Mi?

Polislik Başvurusunda Elenenler Tekrar Başvurulabilir Mi?

En çok hayal edilen meslekler arasında olan polislik için birçok kişi başvuruda bulunmaktadır. Polis olmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bunlardan bazıları PMYO ve POMEM okullarını başarı ile kazanıp, başarı ile bitirmektir. Mezun olurken atanmak istediğiniz birimi seçersiniz. Bu seçim normal polis memurluğu olabileceği gibi PÖH gibi alanlar da olabilmektedir. Polislik başvurusu yapacak kişiler belirtilen şartları karşılayanlardan olmak zorunadır. Aksi takdirde polisliğe engel olabilecek herhangi bir durum dahilinde elenmesi söz konusudur. Polislik başvurusunda elenme olursa tekrar başvurulabilir mi konusunda ise sizleri detaylı bir şekilde bilgilendireceğiz.

Polislik Başvurusunda Bulundum ve Elendim

Böyle bir durum söz konusu olabilir. Fakat elendiği zaman vazgeçmeyip bir daha çalışmak isteyenler, şansını tekrar denemek isteyenler var. Polislik başvurusunda elenmek, tekrar başvurmaya engel değildir. Eğer elenme nedeniniz sağlık ve ön sağlık problemleri ise, bu problemler düzeldiğinde tekrardan başvuru yapabilirsiniz. Yine mülakat aşamasında vs. elenenler tekrar başvuru yapabilir. Elendiğiniz zaman tek geri dönüşü olmayan bir durum bulunur. Bu da polisliğe engel herhangi bir durumunuzun bulunması. Bu aşamada geçici olmayan hastalıklar, terör örgütleri ile bağlantıda olmak gibi seçenekler vardır. Polislik başvurusu içerisinde tam olarak aranan şartlara göz gezdirdiğiniz zaman bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polis Olmak İçin Kabaca Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Polis memuru olma yolunda PMYO ve POMEM okullarına başvuracak adayların belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Yüzeysel olarak sizler için polis olma şartları konusunda maddeleri sıralayacağız. Fakat polis olma şartları çok daha kapsamlı maddeler içermektedir. Sitemiz içerisinde arama yaparak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  • T.C vatandaşı olmak,
  • Sabıka kaydına sahip olmamak, temiz geçmişe sahip olmak,
  • Lise mezunu olmak (daha üstü de olabilir ön lisans, lisans vb.),
  • Türkçe diline hakim, Türkçe konuşmasında sorun bulunmayan kişiler,
  • 18 yaşını doldurmak, 27 yaşından gün almamış olmak,
  • Yaşa göre beden kitle endeksinin uyumlu olması,
  • Kadınlar için 1.62, erkekler için 1.67 minimum boya sahip olmak,
  • Hakkında herhangi bir sebepten soruşturma başlatılmamış olmak,

Yukarıda sıralanan maddelerden birine bile ters düşen kişiler polislik başvurusu elenme potasına gireceklerdir. Dolayısı ile tekrar başvuru yapsanız bile kabul olmayacak, polislik yolunda hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

Çürük Almak Polis Olmaya Engel Midir?
Lisede Disiplin Suçu Polisliğe Engel Mi?
Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.