Polislerin Ek Göstergeleri 3600’e Çıkıyor

28.05.2018
1.281
A+
A-
Polislerin Ek Göstergeleri 3600’e Çıkıyor

Tüm memurlarda olduğu gibi polislerde de uzun süredir göstergelerinin yükseltilmesi için büyün bir beklenti vardı. Polisler için beklenilen haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Katıldığı bir panelde konuşan Erdoğan, ‘’ Devletimizde çalışan öğretmen, polis, din görevlisi ve hemşirelerimize buradan bir müjde vermek istiyorum. Emeklilik ek göstergelerde değişiklik yaparak 3600’e çıkarıyoruz.’’ açıklamasında bulundu.

Ek gösterge nedir diye merak edenler için açıklayacak olursak, ek gösterge memurların maaşlarının hesaplanmasında uygulanmaktadır. Bununla birlikte emekli maaşlarının hesaplanması için de ek gösterge uygulanır. Memurların ek göstergeye önem verme sebebi, emeklilik için haklarını arttıran bir uygulama olmasıdır. Bundan doalyı memurlar uzun süredir ek göstergelerinin artmasını bekliyorlardı.

3600 Ek Göstergeden 250 Binden Fazla Polis Yaralanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası planlanan ek gösterge değişimiyle ilgili daha detaylı açıklamalar bakan Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. 3600 ek gösterge artışıyla ilgili konuşan çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Sarıeroğlu, öncelikle bu çalışmayı kısa sürede tamamlamak istediklerini belirtti ve 3600 ek göstergeden toplamda 1 milyondan fazla memurun yararlanacağını, bunlardan 250 binden fazlasının polis memurlarını kapsayacağını duyurdu.

Ek göstergelerin 3600 e çıkarılacak olmasından sonra polis, hemşire, din görevlileri ve öğretmenler tarafından akıllarda acaba ben de yararlanabilecek miyim sorusu oluşmaya başladı. Toplamda 1 milyondan fazla memurun yararlanabilecekleri bu gösterge artışı ile memurların çok ciddi avantaj elde edecekleri biliniyor. Değişiklikle birlikte memurların hem maaşlarında hem de emekli maaşlarında ciddi artış meydana gelecek.

Polisler İçin Ek Göstergenin 3600 Olmasının Önemi

Geçtiğimiz günlerde polis memurlarının 3600 ek göstergeye tabi tutulması için Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan önerge sonrasında da Meclis Plan Bütçe Komisyonu’na ulaşmıştı. Polislerin özlük hakları ve sosyal haklarındaki mağduriyetlerin yok edilmesi amacıyla verilen bu teklif yasalaşıp ek göstergeler 3600 olduğu zaman polislerin hem şu an aldıkları maaşlarında hem de alacakları emekli ikramiyelerinde ciddi derecede artış meydana geleceği biliniyor.

Polis memurları için ek gösterge artışının önemli olmasının sebepleri vardır. Öncelikle polis maaşları 3600 ek gösterge yasalaştıktan sonra 400 lira ile 500 lira civarında bir artış yaşayacak. Bununla birlikte emekli ikramiyelerinde de 17 bin lira ile 27 bin lira civarında artışlar meydana gelecek. Bu şekilde hem emekli ikramiyelerinin hem de güncel maaşlarının artacak olması polisler açısından ek göstergenin son derece önemli bir değişiklik olduğunu gösteriyor.

Ek Gösterge Yükseldikten Sonra Maaş Artışı Ne Kadar Olur ?

Uzun süredir beklenen ek gösterge artışıyla birlikte, polis memurlar, hemşireler, öğretmenler ve din görevlileri 3600 ek gösterge artışı ile birlikte maaşlarının ne kadar olacağını merak etmeye  başladılar. Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgi vermek amacıyla şunu belirtmekte fayda var ki, 1 Ekim 2008 yılından önce Emekli Sandığına bağlı bir işte çalışan devlet memurlarından emekli kesintisi için esas seviyesi 1 / 4 olup, toplamda 30 yıl ve üzeri hizmette bulunanlar ve aylık maaş açısından bu memurların % 15 lik gelir vergisi dilimi açısından ek göstergeler arasındaki değişim 2018 yılının ilk 6 aylık dönemi için şu şekilde olmaktadır.

Ek göstergeleri 2200 ‘den 3600 ‘e çıkanlar için artışlar:

Aylık net maaş artışı: 23 TL

Emekli Maaşı artışı: 641 TL

Emekli ikramiyesi 23 Bin 121 TL

Ek göstergeleri 300 ‘den 3600 ‘e çıkanlar için artışlar:

Aylık net maaş artışı: -38 TL

Emekli Maşı Artışı: 569 TL

Emekli İkramiyesi Artışı: 20 bin 516 TL

Rakamlar yukarıda verdiğimiz gibi olacaktır. Yasa yürürlüğe girip maaşlarınızı aldıktan sonra bu konuda daha net bir fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda 3600 ek gösterge artışıyla birlikte aldığınız net maaşı da en sağlıklı olarak o şekilde görebilirsiniz. Burada ek gösterge konusu bir milyondan fazla kamu görevlisini ilgilendiren bir durum. Yani ek gösterge artışı yapılması sayesinde memurların emekli olduktan sonra maaşlarının ciddi şekilde artacağını söylemek mümkün.

3600 Ek Gösterge’den Emekli Olan Memurlar da Yararlanabilecek

Burada ek göstergergeler hakkında önemli bir konuyu daha atlamamak gerekiyor. 3600 ek gösterge artışı yalnızca şu an çalışan memurları etkilemiyor. Daha önce emekli olan memurlar da bu ek gösterge artışından yararlanabilecek. Yani bu sayede şu an polis emeklisi olan vatandaşların maaşlarında ciddi artışlar meydana gelecek. Sadece polis emeklileri değil, bahsettiğimiz gibi öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin emeklileri de bu yasadan yararlanabilenler arasında.

Daha önce 6663 sayılı kanun kapsamında polislerin, uzman jandarmaların ve uzman erbaşların ek göstergelerinde bir artış meydana gelmişti. Daha önce 2200 olan ek göstergelerinin 3000 e çıkarılması memurlar tarafından tatmin edici bulunmamıştı. Uzun süredir bu memurlar tarafından ek göstergelerinin daha yüksek bir seviyeye çıkarılması konusunda talep vardı. Bu yasa değişikliği neticesinde memurların isteği de gerçekleşmiş olacak.

3000 ile 3600 Ek Gösterge Farkları Nelerdir ?

Öncelikle bu yasanın 15.10.2008 tarihi ve öncesinde memurluk hayatına başlayanlar için önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü 3000  ve 3600 ek göstergeler emekliler açısından son derece farklıdır. Emekli maaş hesabınında yer alan en önemli etkenlerden birinin ek gösterge olması sebebiyle ek gösterge yükselişi memurlar için maddi anlamda ciddi avantaj demektir.

Bu konunun anlaşılabilir olması için örneklendirecek olursak, ek göstergesi daha önce 3000 olan 25 yıllık bir öğretmenin ek göstergesi 3600 olduktan sonra emekli maaşı 2433 liradan 2966 liraya yükselecektir. Yani toplamda 533 liralık çok ciddi bir artış yaşanacaktır. Emekli ikramiyesi ise, 77 bin 961 liradan 95 bin 57 liraya yükselip 17 bin 96 lira artış olacaktır.

İlkokul Mezunu Polis Olur mu ?

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

İshiara Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. leyla polat dedi ki:

    Memura neden verilmiyor.Oda 657 tabi değilmi.En çok oy memurdan alıyorsun.Memurun oyunu alamazsınız bu gidişle.3600 ek gösterge memurun da hakkı var.