Polislere Kamera Sistemi Getirilecek

Polislere Kamera Sistemi Getirilecek

Polislere kamera sistemi getirilecek haber başlığı son zamanlarda gündeme oturmuş durumda. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber artık her meslek dalı da bu teknolojiden etkilenmektedir. Konu polislik olunca da teknolojiden yararlanmamak elde değil. Polislere getirilecek çeşitli özellikler sayesinde artık polis memurları işlerini daha özenli yapabilecekler. Bu konumuzda ise polislere yaka kamerası konusuna değineceğiz. Polislerin vatandaşlara daha iyi hizmet verilmesi planlanan bu yenilik ile beraber artık yeni bir çağa geçmiş bulunuyoruz. Yazımızın devamında polis yaka kamerası ve uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceğini öğrenebileceksiniz.

Polis Yaka Kamerası Nedir?

Polis yaka kamerası, polislerin yakasında bulunacak olan aksiyon kameralara benzer bir kameradır. Bu kamera sayesinde artık polislerin halk ile girdiği diyalog ve görüntüler izlenebilecek. Kameralar hem ses hem de görüntü alma özelliğini taşıyor olacak. Daha önce motorcuların kasklarında gördüğümüz kameralara benzer fakat daha fazla donanıma sahip bu kameraların taşıması da kolay olacak. Dolayısıyla yaka kısmına asılabilir olacak. Böylece polislerin bakış açısında olarak muhatap oldukları vatandaşlar da görünebilecek.

Polis Yaka Kamerası Uygulaması Hakkında

Polislere kamera sistemi getirilecek haberi aslında Dünyanın pek de yabancı olmadığı bir haber. Büyük metropol şehirler olan Londra, New York gibi yerlerde de polislerde yaka kamerası bulunuyor. Böylece polise yönelik şikayetler veya polisin vatandaşa kötü davranması gibi durumlarda yaka kamerası incelenebiliyor. Böylece hem polislerin kendini kanıtlayabilmesi, hem de vatandaşın şikayetinde haklı olduğunu kanıtlayabilmesi için sistem yerinde olacak. Yaka kameraları GSM hatları üzerinden alık veri iletebilecek ve anlık olarak ses/görüntü aktarımı sağlayabilecek. Aynı zamanda kayıtları da tutabilecek.

Londra üzerinde bu kamera sistemi sonrasında polise şiddetlerin azaldığı, polis tarafından da uygulanan orantısız gücün büyük oranda düştüğü gözlemlenmişti.

Polis Yaka Kamerası Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacak?

Polislere kamera sistemi getirilecek konusunda en çok merak edilen soru ise bunun ne zaman uygulamaya polislik sokulacağıdır. Uygulama öncelikle ilk olarak İstanbul üzerinde kullanılacak. Projenin ilk etabı bu şekilde olduktan sonra diğer büyük şehirler ile bu uygulama Türkiye üzerinde yaygınlaşacak. İstanbul’da ilk olarak 2019 Kasım ayının başlarında gereksiz çakar yakanların denetiminde kullanılmıştı. Dolayısıyla yaka kameraları çoktan faaliyete girdi.

2020 Polis Alımı Şartları
Polislik Başvurusunda Elenenler Tekrar Başvurulabilir Mi?
Polsan Nedir?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.