POLİSLİK

Polislere Hangi Silahlar Veriliyor ?

Polislik mesleğini kendine hedef seçmiş ve bu hedef doğrultusunda çaba gösterip polis olmaya çalışan adayların aklında çeşitli sorular bulunuyor. Bu sorulardan biri de polislere hangi silahlar veriliyor sorusudur. Elbette doğal olarak bu mesleği icra etmek isteyen insanlar, sürekli yanlarında taşıyacakları ekipmanlardan biri olan silahlar hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedirler. Elbette az çok hepiniz polislere verilen silahlar hakkında bilgi sahibisinizdir. Ancak bilmeyen arkadaşlar için bu konuyu netleştirmek isteriz. Sık sorulan sorularla birlikte detaylı bilgileri de sizlere iletmeye çalışacağız.

Polisler Silahı Nasıl Temin Ediyorlar ?

Öncelikle şunu belirtelim ki polisler silahlarını kendi paralarıyla alırlar. Birçok adayın polislere silahın devlet tarafından verildiğini düşündüğünü biliyoruz. Ancak şunu ifade edelim ki Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında görevli olan tüm rütbelerdeki polisler göreve başlamadan önce silahlarını parasını ceplerinden kendileri ödeyerek satın alırlar. Ayrıca durum böyle olmasına rağmen polislerin istediği silahı seçmesi mümkün değildir. Yani parasını ceplerinden ödedikleri için daha modern ya da kullanışlı silahları seçemiyorlar. Polisler sadece yetkililer tarafından belirlenen ve düzenlenen ihaleleri kazanan firmaların ihalede sundukları silahlar arasından seçim yapabiliyor.

Aslında bu durum polis arkadaşlar açısından da zaman zaman sıkıntılara neden oluyor. Bunun temel sebebi yetkililerin belirledikleri marka ve modellerin çıkardığı sıkıntılar. Ülkemiz terörle mücadele eden bir ülke olduğu için polislere de kaliteli ürünlerin verilmesi şart. Ancak ellerindeki silahlar bazen yetersiz kalabiliyor. Polislere satın alım yetkisi verilen silahlar konusu altında birbirinden farklı silahları inceleyeceğiz. Bunun sebebi polislere tek model silahın satın alma yetkisinin verilmiyor oluşu. Yani emniyet mensubu arkadaşlara birbirinden farklı model ve markalarda silahlar satın alabildiğini görmekteyiz.

Öncelikle hepinizin aklında neden herkese tek tip silah vermek yerine birbirinden farklı model ve markalarda silah veriliyor sorusunun olduğunu biliyoruz. Daha öncesinde sıklıkla ülkemizdeki polisler tarafından Amerika Birleşik Devletleri menşeili SIG Sauer markalı silahlar satın almaktaydı. Ancak son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve ülkemiz arasında meydana gelen sorunlar neticesinde, üst düzey yetkililer tarafından Türk Polisi için SIG Sauer markalı silahların bırakılması kararlaştırılmıştır. SIG Sauer marka silahlar yerine de yerli üretim silahlara yönelinmiştir. Bu doğrultuda yerli üretim yapan silah firmalarıyla çeşitli ihaleler yapılarak emniyet görevlileri için alınacak silahlar belirlenmiştir.

Polisler Hangi Silahları Kullanıyor ?

Ülkemizdeki polisler uzun yıllar boyunca SIG Sauer silahını kullanmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri menşeili bu silahın kullanımı ülkemizdeki yetkililer tarafından durdurulup yerine yerli silahlar getirilmiştir. Ülkemizde üretim yapan Sarsılmaz, Canik ve Girsan gibi firmalar tarafından polis teşkilatı için çeşitli silahlar üretilmektedir. Yapılan ihaleler neticesinde emniyet mensupları için satın alınacak silahlar belirlenmektedir. Saydığımız üç firma günümüde polis memurları için en çok silah temin eden firmalar olarak ön plana çıkıyor.

Bu firmaların birbirinden farklı birçok ürünü olsa da ihale sonucu emniyet teşkilatına silah satabilme yetkisi verilmiş modelleri hakkında sizler için detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bu üç popüler firmanın ülkemizdeki polis memurları tarafından sıklıkla satın alınan silah modellerini sizler için inceledik. Elbette daha detaylı bilgi için firmaların kendilerine ulaşıp aklınızdaki tüm sorulara cevaplar bulabilirsiniz. Bu silahlar hakkında sizlere daha detaylı bilgiler verip inceleyecek olursak;

En Çok Kullanılan Polis Silahları

Sarsılmaz ST9

Polis memurları tarafından sıklıkla tercih edilen silahlardan biridir. Sarsılmaz firmasının ürettiği silah modellerinden biridir. Bu firma 1880 yılından beri silah üretimi yapan 136 yıllık köklü bir firmadır. CAD/CAM ve PDS sistemlerine sahip 11 eksenli CNC tezgahlarda ürünlerini üretmektedir. Bu sayede ortaya kaliteli silahlar çıkmaktadır. Sarsılmaz ST9 da firmanın en çok satan silahlarından biridir. Universal çalışmak için uygun olan patentli kapağa sahiptir. Yalnızca üst kapak değiştirilerek aynı gövdede üç kalibre uygulanabilir şekilde tasarlanmıştır. Değişebilen ergonomik bir kabzeye sahiptir. Hem sağ hem de sol el kullanımı için uygun bir silahtır. Aynı zamanda lazer ve fener gibi silah aksesuarlarının kullanımı için uygundur. Polisler tarfından sıkça tercih edilen silahlardan biridir.

 Canik TP9

Ülkemizdeki kolluk kuvvetleri için en iyisini ve en kalitelisini üretmeyi, bunun yanında yerli savuna sanayini geliştirip bu konuda özgüven kazanılmasını kendine misyon edindiğini belirten Canik firması tarafından üretilen bir üründür. Yine polisler tarafından çok tercih edilen ürünlerdendir. Polimer gövdeye sahip olan ürün, değişebilen 2 ebat kabzeye de sahiptir. Çift taraflı şarjör kilidi mevcuttur. Askeri standartlara uygun pikatiny ray sistemi vardır. Sağ ve sol elle kullanılabilir şekilde üretilmiştir. Poligon atışlarına ve uzun kullanıma yeterli olacak şekilde tasarlanmıştır. 60.000 atım namlu ömrüne sahiptir. Silah için çeşitli sitelerde kampanyalar düzenlenmektedir. Emniyet mensupları için silahta ciddi indirimler mevcuttur. Normalde 3650 TL civarında bir fiyatı olan ürün, emniyet mensupları ve bu mensubun emeklileri için 2150 TL civarı bir fiyata satılmaktadır. Bu fiyat avantajı da Canik TP9’un popüler olma sebeplerinden biridir.

 Girsan MC 28 SA

Girsan silah firmasına ait bir model olan Girsan MC 28 SA, 2016 yılında yapılan ihale neticesinde ihaleyi kazanan firma olmuştur. Polis teşkilatına 35 bin adet silah satışı yapmıştır. İğne emniyet bloğu, hazne dolu göstergesi, tetik emniyeti, iğne kurulu göstergesi gibi güvenlik ve emniyet açısından önemli özelliklere sahiptir. Kırlangıç geçme arpacık ve kırlangıç geçme yarıklı gez gibi nişan düzeni özellikleri vardır. 50.000 namlu atış ömrü bulunmaktadır. Kısa geri tepmeli olarak çalışan silah, yarı otomatik ateşlemeye sahiptir. İhaleyi kazandıktan sonra emniyet mensubu birçok polis memuru bu silahlardan edinmiştir. Ülkemiz emniyet güçlerindeki en popüler silahlardan biri olma özelliğini taşır.

İshiara Kitabı ve Renk Körlüğü Testi

Polislere Göre Mesleki Anlamda En Büyük Sorunlar

Polislik Sağlık Kurulu Raporu

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu