Polislere Göre Mesleki Anlamda En Büyük Sorunlar

06.09.2017
A+
A-
Polislere Göre Mesleki Anlamda En Büyük Sorunlar

Ülkemizde genç nüfus arasında rağbet gören mesleklerin başında polislik geliyor. Polis alım ilanlarına binlerce genç başvuruyor. Uzun uğraş ve emeklerle bu yüce mesleğe başlayan polisleri ise emniyet teşkilatının sorunlar yumağına dönmüş mekanizması bekliyor.

Geçtiğimiz aylarda yaptığımız polislik mesleği çalışma saati haberimizde, ülkemizde en yoğun mesai yapanların başında emniyet teşkilatı çalışanları olduğunu paylaşmıştık.(Kaynak) Dünya çapında en uzun haftalık mesai sıralamasında ülkemiz maalesef en üst sıralarda.

Sosyal medyadaki en büyük Polis Sayfalarından biri olan “Polis Haber” sayfası, üyeleri arasında yaptığı anket ile bu sorunu tekrar gündeme getirdi. “Mesleki anlamda en büyük sorununuz nedir?” sorusu yöneltilen emniyet teşkilatı mensupları, bu soruya aşağıdaki şekilde cevap verdiler:

%37,8 Sosyal hayat olmaması, uykudan ibaret bir yaşantı olması
%28,3 Çalışma saatlerinin çok yoğun olması (12-12)
%12 Angaryaya dönüşen ek görevler
%9,4 Amir baskısı – Mobing görmek
%9,2 Mesleki sorunlar sebebi ile psikolojinin bozulması

blank

Anket katılımcılarına sorulan bir diğer soru ise “Meslekten ayrılmayı düşündünüz mü?” oldu. Sonuçlar oldukça çarpıcı: blank

 

Anketten de anlaşılacağı üzere, personelin %87’si az ya da çok meslekten ayrılmayı düşünmüş!

Ankete katılanların meslek kıdem dağılımları ise aşağıdaki gibidir:

%42,3 1-5 yıl arası
%26,6 6-10 yıl arası
%13,3 0-1 yıl arası
%8 15 yıl ve üzeri

blank

Genç katılımcı sayısının bu kadar yüksek olduğu bir araştırmada, meslekten ayrılma isteğinin bu kadar fazla olması oldukça dikkat çekici.  Emniyet teşkilatı personelinin uzun zamandır devam eden bu problemleri, umarız ilgililer ve yetkililer tarafından dikkate alınır ve çözülür.

Kaynak: https://www.facebook.com/PolisHaberVideo/


ETİKETLER: ,
blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank vtnsvr45 dedi ki:

  Mesleğe girenin psikolojisi bozuk, emin olun giremeyenin de giremedi diye psikolojisi bozuk. Tüm zorluklara rağmen bu uğurda emek ve gönül vermiş biri olarak Cumartesi günü mülakatım var hayırlısi ile. Allah hepimizin sonunu hayır etsin vatana millete huzur ve refah, bütün kolluk kuvvetlerimize hayırlı görevler diliyorum. Saygılar..

 2. blank Merve dedi ki:

  Kimin umrundaki. 1000 polis istifa eder, akedemi alım yapıyorum der 1000 kişi alır. Olan polise oluyor, devlete birşey olmaz.

  1. blank rumeysa dedi ki:

   Aynen öyle devlet polisin umrunda degil ki olan hep polise oluyor ama yine de allah inşallah bize bu mesleği nasip eder

   1. blank Eren çakır dedi ki:

    Oldunuzmu polis???