Polisler Oy Kullanabilir mi 2024

20.03.2024
274
A+
A-
Polisler Oy Kullanabilir mi 2024

Polisler Oy Kullanabilir mi?

Polisler oy kullanabilir mi diye bakıldığında aslında bu sorunun cevabının binlerce kişi tarafından merak edildiği yadsınamaz bir gerçektir. Seçim zamanlarında oy kullanmak hem bir vatandaşlık görevi hem de temel haklardan birisidir. Toplumdaki tüm vatandaşlar mevcut şartları taşıması halinde bu haklarını kullanabilirler. Oy kullanılmamasının yasalarda belirtilen durumlar haricinde belirlenmiş olan yasal yaptırımları da bulunmaktadır. Peki toplumda huzurun ve güvenliğin sağlanmasında aktif olarak görev yapan polisler oy kullanabilir mi?

Ülkemizde diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi yerel ve genel seçimler düzenlenmektedir. Seçim zamanlarında polisler de diğer vatandaşlar gibi vatandaşlık görevlerini yerine getirmek adına oy kullanabilirler. Oy kullanma konusunda polislere sunulan bir öncelik hakkı da bulunmaktadır. Bu öncelik, görev yapan polislerin görev yerlerine daha hızlı bir biçimde geri dönmeleri içindir.

Toplumda huzurun korunmasında ve sağlanmasında görev yapan polisler seçme haklarını zamanı geldiğinde diğer tüm vatandaşlar ile eşit bir biçimde kullanmaktadır. Görev halindeki polis için oy kullanma sırasında ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Bu durum polisin görevinin aksatmaması ve olası toplum düzenine aykırı durumların ortaya çıkmaması için alınmış bir tedbir olarak düşünülmüştür.

bekciler oy kullanabilir mi

Görevli Polisler Silahları ile Oy Kullanabilirler mi?

Seçim zamanlarında sandık başına giden vatandaşlar belirlenmiş olan yasal düzenlemeleri yerine getirmek ile mükelleftir. Oy kullanma sırasında kişinin ruhsatlı bile olsa silahı ile oy kullanması yasalarla yasaklanmıştır.

Bu durum görevli polisler silahları ile oy kullanabilirler mi sorusunu gündeme getirmektedir. Hali hazırda görevi nedeniyle silah taşımak zorunda kalan pek çok polis sandık başına giderken silahlarını yanını almamaları konusunda bilgilendirilmiştir. Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan bu durum görevli olduğu halde sandık başına giderek oy kullanmak durumunda olan polisler için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Sandık başına giden kişilerin gizli oy kullanma prosedürlerine uyarak ve yasalarda belirtilen biçimlerde oy kullanmaları gerekmektedir. Yasalarımıza ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan kararlara göre seçim zamanı polis memurları silahları ile sandık başına gidememektedir. Bu durum toplum huzurunun ve güvenliğinin sağlanması açısından alınmış bir tedbir olarak görülmektedir. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de seçim süreci bazı olumsuz durumların ortaya çıkmasına müsait kritik süreçlerdir. Seçimin huzurlu bir biçimde sonlandırılması için polislerin de bu gereken kurallara uyması gerekmektedir.

Seçimde Görevli Polis Oyunu Nasıl Kullanır?

Seçim nedeniyle oy kullanması gereken ve sandıktan uzakta olan polis memurları ve güvenlik güçleri için Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevli polis ve güvenlik güçlerinin yalnızca seçmen kütüğüne kayıtlı oldukları sandıkta oy kullanması gerektiği açıklaması çıkmıştır. Bu durum pek çok polis ve güvenlik gücü çalışanı için oy kullanamamak olarak geri dönmüştür.

Seçimde görevli polis oyunu nasıl kullanır sorusuna cevap aranırken bu durumun yalnızca seçmen kütüğüne kayıtlı sandıktan oy kullanılır ile yanıt bulması pek çok kişinin oy kullanma hakkından mahrum kalmasını doğurmuştur.

Anayasaya Göre Kimler Oy Kullanamaz?

Seçimlerin yürütülmesinde ve kimlerin oy kullanabilir olup olmadığının belirlenmesinde kaynak olarak kullanılan anayasa oy kullanma işlemlerinin yasal düzenlemelere göre yapılmasını sağlamaktadır.

Polisler Oy Kullanabilir mi 2024

Anayasaya göre kimler oy kullanamaz diye baktığımızda ise;

  • Silah altında bulunan er ve erbaşlar
  • Askeri öğrenciler
  • Taksirli suç nedeniyle hüküm giymiş olan kişiler hariç seçim zamanı cezaevinde bulunan hükümlüler oy kullanamazlar.

Polisler ise kayıtlı bulundukları seçim kütüğüne bağlı sandıkta oylarını öncelikli olarak kullanabilir. Anayasada belirlenen kişilerin dışında oy kullanma yetisine sahip herkesin seçim zamanı mutlaka oy kullanması gerekmektedir. Bu durum vatandaşlık görevleri arasında yer almaktadır. Aksi takdirde yasalar ile belirlenenlerin dışında oy kullanmayanlar cezaya tabi tutulmaktadır.

 

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.