Asker AlımlarıPOLİS HABER

Polis ve Subaylar Saç Uzatabilir Mi?

Polis ve Subaylar saç uzatabilir mi sorusu bu mesleğe başlayacaklar için veya meslek içerisinde saç uzatmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Bilindiği üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli katı kuralları barındırmaktadır. Disiplini sağlayabilmek adına bu kurallar yönetmelikte ve Resmi Gazete içerisinde bulunur. Peki bu katı kurallar arasında saç ile ilgili olan maddeler var mı ve bu maddeler bizlere neler söylüyor? Yazımızın devamında polis ve subaylar saç uzatabilir mi sorunuza yanıt bulabileceksiniz.

Polisler Saç Uzatabilir Mi?

Polisler saç uzatabilir mi sorusuna yakın zamanda gelen güncelleme ile yanıt verebiliriz. Gündem olan bazı konular nedeniyle polislerin saç ve sakal uzatma konusunda bir duyuru yayınlanmıştı. Bu duyuruyu sizlere alıntı metni ile alt kısımda paylaşalım.

“Her türlü sakal ve bıyık ile uzun saç bırakılmayacaktır. Ancak görevin özelliğine göre belirli konularda görev yapan personele en üst birim amiri tarafından saç, sakal, bıyık için aşırıya kaçmayacak şekilde yazılı izin verilecektir.”

Yukarıdaki cümleden de görüldüğü üzere hem saç hem sakal uzatmak polisler için yasak. Ancak polis olarak bir göreve çıktıysanız ve amiriniz görev icabı olarak sizden sakal veya saç uzatmanızı isterse bunu yerine getirebilirsiniz. Ancak maalesef kendi kararınız ile saç veya sakal uzatamazsınız. Aynı zamanda duruda değinilen diğer konulara göz gezdirebilirsiniz.

  • “Teçhizat ve işaretler dışında üniforma ile birlikte her türlü kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve abartılı yüzük takılmayacaktır.
  • Her türlü sakal ve bıyık bırakılmayacaktır. Saçlar kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta, favoriler kulak deliği hizasında ve yere paralel olacaktır. Saç bakımına özen gösterilecek, taranmamış, toplanmamış, kirli veya abartılı saçla görev ifa edilmeyecek ve tırnak uzatılmayacaktır.
  • Kadın personelde uzun saç bırakanlar saçlarını toplayacak, kısa saç bırakanlarınsa saç uzunluğu omuz hizasını geçmeyecektir.
  • Kadınlar, şapka, kep veya örgüleri altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, üniforma içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri kıyafetler giyinmeyecektir.”

Subaylar Saç Uzatabilir Mi?

Emniyet Genel Müdürlüğünde olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde de yönetmelik mevcuttur ve saç için madde bulunur. Subayların uzatabileceği saç miktarı ve tarifi yönetmelik içerisinde verilmiştir. Polis ve subaylar saç uzatabilir mi başlığı altında böylece tüm detayları öğrenmiş olacağız.

“Madde 83 – a) Erkekler :

Erbaş ve erlerin (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) saçları; üstte 6 cm. yanlarda ise 2 cm. olacak ve kulak üstüne düşmeyecek şekilde tıraş edilir. Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler; şapka, bere veya kep giydikleri zaman saçları dışarı taşmayacak şekilde tıraş olurlar.

Subay, askerî memur, astsubay ve askerî öğrenciler ile erbaş ve erler (uzman erbaş ve uzman jandarma dahil) her gün sakal tıraşı olacaklar ve şapka, bere veya kep içinde kalan saçlar; göze çirkin gözükmeyecek şekilde taranmış olacaktır.(3)”

2020 – Kara Harp Okulu Başvurusu
Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır
Hava Harp Okulu Öğrenci Alımı

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Neden saç uzun olamaz bu kuralı disiplin anlayışı olarak görmek ilk hangi zekinin aklına gelmiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu