Güncel Bilgiler

Polis ve Bekçilerin Kimlik Kartları Değişiyor

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan yazı ile polis ve bekçilerin kimlik kartları değişiyor haberi hızla yayılmıştır. Emniyet teşkilatı yönetmeliğinde yapılan bu yeni değişiklik ile artık kimliklerin daha güvenli ve daha kullanışlı olacağı yönünde tahminler yürütülmektedir.

Eğer Emniyet Genel Müdürlüğü adı altında hizmet veren bir memursanız polis ve bekçi olmasanız bile kimlik kartınızda yapılacak olan değişiklikten siz de etkileneceksiniz demektir. Yapılan duyuruda ise yeni kimlik kartları sayesinde artık bir çok belge tarihe karışacak, polisler fazladan belge veya kart taşımak zorunda kalmayacaklar. Aynı durum bekçiler için de geçerli olacak. Değiştirilen yönetmelikte toplamda 4 adet farklı kimlik sınıfı bulunmaktadır. Bu sınıflar emniyet müdürleri, müdür altındaki polisler, bekçiler ve emniyet müdürlüğü adı altında hizmet veren diğer kişilerdir. Toplamda yeni tasarım olarak 4 sınıfında farklı arayüzleri olacak. Bunu belirleyen faktör ise yaptığı görevdir.

Artık Silah Ruhsatı Taşımaya Gerek Kalmayacak

Değişen kimlikler sayesinde yukarıda belirttiğimiz 4 grubunda silah taşıma ruhsatını ayrıyetten yanında bulundurması gerekmeyecek. Yeni polis kimliği sayesinde içerisinde yer alan bilgilerde kişilerin silah ruhsatı da bulunacak.

Yeni bekçi kimliği‘de aynı şekilde olup, artık bu kişilerin fazla yükten kurtulacağı haberi tüm personeli olumlu yönde etkilemiştir. Yeni tasarım kimliğin ön tarafında bulunan bilgiler ise isim, soy isim, fotoğraf, rütbe, ve sicil bilgileri yer alacak. Arka yüzünü çevirildiği zaman göreceğimiz bilgiler kullandığı tabanca markası, seri numarası, modeli ve çap bilgileri olacaktır.Böylece yeni kimlikler silah ruhsatı olarak da kullanılabilecek. Bunlara ek olarak kart tasarımının ön tarafında 8 köşeli polis rozetinin yer alacağı kesin bilgiler arasındadır. Emniyet genel müdürlüğünde hizmet sınıfı personellerinin rütbelerine ise “İdari” kelimesi yazılacaktır.

Bu kapsamda yayınlanan diğer bilgiler ise, personellerin görevden uzaklaştırılma, alınma gibi durumlarda emekli kartlarını alamayacakları kesin bir şekilde belirtilmiştir. Bu cezalara çarptırılmayan kişiler sorunsuz bir şekilde yeniden düzenlenen emeklilik kartına sahip olabilecekler. Personellerin bu kartları sürekli olarak yanlarında bulundurması zorunlu olup, korumak ile yükümlü olmuşlardır.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?
Mahalle Bekçiliği Hakkında Çok Sorulan Sorular
Emniyet Genel Müdürlüğü Branş İşaretleri

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba ben 1986 dogumluyum yani 32 yasindayim 3 yaş büyü yazılmış ben ufakken babam kimlik çıkarırken nüfusta büyük yazdirmis ben polis olmak istiyorum sicilim temiz ilk okul mezun uyum olamaz sam da vatan emniyet müdürü tarafından gönüllü polis olabilirim cok istiyorum Lütfen admin is içler bakanimiz ve emniyet müdürü tarafında dan olabilirim lütfen bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ediyorum

      1. Sayin admin bey ben cok istiyorum fahri uyesi olabilir miyim peki ama ben cok istiyorum is içler baskani süleyman soylu istanbul vatan emniyet Müdürlüğüne gidip konuşabilir miyiz yani hic olmasa dahii emekli polis uyesi olabilir miym devlete bir katkısı olsun istiyorum ben vatanim için feda ederim ama cok istiyorum Lütfen umut varmidir yardimci olun lütfen ailemin tek evladiym teşekkür ediyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu