Polis – Vatandaş İlişkileri Nasıl Olmalı?

Polis – Vatandaş İlişkileri Nasıl Olmalı?

Polis memurları hepinizin bildiği üzere, halk arasında bir kişinin bir başka kişiye karşı hak ihlali yapma durumunda ortamdaki  adaleti sağlayacak olan kişilerdir. Olaylara anında müdahale ederek ortamda olayların büyümesini engellemek polislerin işidir. Polislik teşkilatında çalışan memurlar aynı zamanda kamuda da huzuru sağlamak ile görevlendirilebiliyor. Genel bir biçimde sıralayacak olursak, kamu huzuru, toplum huzuru, suç ve suçu işleyen kişileri bulma, devlete karşı eylem planı yapanları etkisiz hale getirme gibi görevleri üstlenmektedirler. Polis ve vatandaş ilişkileri ise oldukça önemli bir konudur. Suçlu bulma ve huzuru sağlama konusunda vatandaştan anlayış bekleyen polisler mutlaka vatandaşlara iyi davranmalıdırlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis ve Vatandaş İlişkileri Konusunda Çalışıyor

Polislerin vatandaşlar ile nasıl iletişim kuracağı konusunda sürekli olarak polis memurlarını eğitime alan EGM, bu konuda başarıya ulaşmak için oldukça ısrarcı gözükmektedir. Polisler halk gözünde imajını koruyarak kamu ve toplum huzurunu sağlarken nasıl sağlıklı bir ilişki kuracağı konusunda oldukça zorlanmaktadır. Vatandaşlarımızın polislerin işlerinin zor olduğunu anlaması gerektiği gibi, polislerin de suçsuz olan vatandaşlara kötü muamele yapmaması gerektiğini bilmelidir. Polislere karşı vatandaşların hoşnutsuz olmasından kaynaklı olarak polisler de iletişim konusunda kendilerini geliştirmemektedirler.

Şikayet Oldukça Fazla

EGM tarafından yapılan açıklamaya göre polis memurlarına gelen şikayetlerin oldukça fazla olduğu söylenmektedir. Bu durumun tek taraflı bir hata olmadığını söylemekte fayda var. Vatandaşlar stres altındaki polislere ters tepkiler verdiği zaman kontrolü sağlayamayan polisler de ters olarak cevaplar verebiliyor. Bu yüzden kişiler arasında şikayet durumu oluşuyor. Ağır şikayetlerin ise oldukça düşük yaşandığı bilinmektedir. Polislere karşı yapılan ağır suçlamalar karşısında ise gerekli işlemler başlatılarak şikayetin doğruluğu test ediliyor.

Polis ve Vatandaş İlişkileri Hangi Şekilde İlerlemeli?

Vatandaşlarımızın polislere karşı hoşgörülü olması gerekmektedir. Gün içerisinde türlü suçlular ile uğraşan polislerin tahammül seviyesi düşük olabiliyor.

Aynı şekilde polislerimiz de halkımıza karşı iyi niyetli yaklaşmalıdır. Suçsuz olanlar ile sıkı iletişim kurarak toplum ilişkilerini daha iyi bir hale sokarak kendilerine karşı olan halkın güvenini ve saygısını fazlasıyla kazanabilir.

Kısaca diyebiliriz ki polis – vatandaş hoşgörü içerisinde bir yol izlemelidir

Polis Özlük Hakları 2019
Şehit Ailelerinin Hakları Nelerdir?
Polislik Dış Görevde Ek Ücret Verilir Mi?
Bordo Bereli Nasıl Olunur?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.