Polis Tayinleri Nasıl Yapılmaktadır?

05.05.2017
1.619
A+
A-
Polis Tayinleri Nasıl Yapılmaktadır?

Polis tayinleri ile ilgili olarak ilk tayinin nasıl yapıldığını önceki yazımızda sizlerle paylaşmıştık arkadaşlar. Önceki yazımızda okulda ilk atama ile tayinlerin başarı sırasına göre kura ile yapıldığını ve detaylarını sizlere anlatmıştık. Bu yazımızda da meslek boyunca polis tayinleri nasıl olmaktadır ondan bahsedeceğiz.

Polisin İlk Görev Yeri Doğu mu Yoksa Batı mı Olmaktadır?
Polis memurlarının ilk atamadaki görev yerlerine baktığımız zaman burada yönetmelik devreye girmektedir. Polislerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre yeni mezun polislerin ilk görev yerleri 1. bölgeye yapılmaktadır ancak bunun istisnaları bazen olabilmektedir.

Polis Tayinleri Neye Göre Yapılmaktadır?
Polis memurlarının tayinleri belli kriterlere göre yapılmaktadır. Polis memurları ilk ataması yapıldıktan sonra emniyet genel müdürlüğünün atama ve yer değiştirme yönetmeliğine tabi tutulmaktadırlar. Daha önceki yazılarımızda bu yönetmeliği sizlerle paylaşmıştık. Polislerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği

Polis tayinleri ile ilgili tüm detaylar yukarıda ki linkte yer almaktadır gene de polis adaylarının bilgilenmesi açısından kaç tercih yapılır tayin döneminde ve nasıl atama olur ondan kısaca bahsedelim. Polis memurları atamaya tabi oldukları zaman şubat ayında polis memurlarından tercih yapmaları istenir bu tercih sayısı 7 adettir ve belli bölgeler bulunmaktadır ve her polis memuru her bölgeden en az 1 tane tercih yapmak durumundadır. Tercihlerini yapan adaylar tercih sonuçlarını mayıs sonu veya haziran başında öğrenebilmektedirler ve genel olarak o yıl ki atama durumuna göre ayrıca illerin personel durumuna göre polislerin 1. veya 2. tercihlerine tayinleri yapılmaktadır.

Polislerin atama durumu oldukça karışık olduğu için şuanda bu şekilde kısa bir bilgi verelim dedik arkadaşlar zaten polis memuru olanlar bu durumlara vakıftırlar.

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Lutfiye coban dedi ki:

    2018 afyondan antalya ya gelmek icin polis tayin basvuruları bitti mi?Batidan batiya tayin 23 yıllık polis memuru icin soruyorum