Güncel Bilgiler

Polis Şark Görevi Kaç Yıl?

Çoğu kişinin çocukluk hayali olan polislik mesleği, günümüzde halkın huzur ve güvenliğini sağlamak için hizmet vermektedir. Kimi çocuklar ise bu hayalinin peşini bırakmayıp, çok çalışarak polislik mesleğini elde etmektedirler. Kutsal meslekler arasında yerini alıyor olup, halkın gözünde adeta birer kahraman gibidirler.

Bu mesleği yapacak olan kişilerin meslek hakkında bazı bilgilere sahip olması gerekmektedir. Örneğin polis olup mesleğini eline alanların şark görevi hakkında kafalarında soru işaretleri oluşmaktadır.Mesleği severek yapacak olan kişiler bu görevleri memnuniyet ile karşılamakta olup, gittiği yeni yerlerde yeni tecrübeler edinerek, yeni insanlara tanışmaktadır. Bu yüzden polisliğin sosyo aktivitesinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Aklınıza gelen ilk sorulardan bir tanesi de polislik şark görevi kaç yıl şeklinde olabilir.

Polislik Şark Görevi Nedir?

Polislikte zorunlu olarak yapmanız gereken bir görev şark görevidir. Bu görev için genellikle doğu illeri verilmektedir. Görevin tanımı ise “görev şartları zor” olarak nitelendirilen yerlerde belirlenen süre kadar görev yapmanız zorunlu kılınmıştır. Polis memuru olacak kişilerin bu görevi göz önünde bulundurması gerekmektedir çünkü bu görevi herhangi bir şekilde atlatma şansları yoktur. Göreve bir kez gönderildikten sonra en az 15 yıl tekrardan şark görevine atanmıyorsunuz. Fakat gerekli görüldüğü takdirde üst düzey yöneticiler tarafından alınan kararlar ile şark görevine ikinci sefer çıkabiliyorsunuz. Bu kararda, ilk şark görevinizde yaptığınız işler ciddi miktarda etki göstermektedir. Bu yüzden polis şark görevi kaç kez yapar sorusuna verilebilecek kesin bir yanıt olmamaktadır.

Polislik Şark Görevi Süresi Ne Kadar?

Yukarıdaki soruya net bir cevap verilemediği gibi, bu başlığa da tam bir yanıt verilememektedir. Bunun nedeni ise polis memurlarının şark görevini yapacağı yere göre, şark görevi süresi değişiklik göstermektedir.Riskli karakol olarak nitelendirilen yerlerde bu zorunlu görev 1 sene ile sınırlandırılabiliyor olup kesin bir garantisi olmamaktadır. Bazı illerde ise polislik şark görevi 7 yılı bulmaktadır. Evli olan kişiler için zor olabilecek bu durum nedeniyle eşlerini de yanlarına alarak uzun görev illerinde kalacak kişiler, ailesi ile birlikte hayatlarını sürdürebilirler.

2018 Sivil Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Polisliğe Engel Hastalıklar Neler ?

Yılda Kaç Polis Emekli Olur?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Abi ben mardin nüfusuna kayıtlıyım kısmet olursa pomemden mezun olursam ilk atamada mardini seçme şansım var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu