Polis Özlük Hakları 2023

02.01.2019
A+
A-
Polis Özlük Hakları 2023

Polisler bildiğiniz üzere devlet bünyesinde memur ünvanı ile çalışmaktadır. Toplum içerisinde toplum huzurunu korumak, kamu huzurunu sağlamak ve yaşanabilecek olaylara çözüm getirme amacı ile görevlerini sürdürmektedirler. Kutsal meslekler arasında yerini alan polis memurları birçok durumdan şikayet etmektedirler ki bunda haklıdırlar. Gece gündüz demeden göreve çağrıldıkların da mecburi olarak gitmek zorundalar. Geceleri gündüzüne karışan polis memurlarımızın çalıştığı ek sürelere ise ödenen ücret yoktur.

Normal devlet memurları 8 saat çalışıp memur maaşı alırken, polis memurları ise 12-13 saat çalışıp yine aynı maaşı almaktadır. Bu durum hem adaletsiz hem de polislerin emeklerine karşı duyulan saygısızlıktır. Polis özlük hakları burada devreye girmektedir. Yaptığı fazla mesailerin karşılığını en iyi şekilde almak polis memurlarının en doğal hakkıdır. Gecesi gündüzüne karışan polis memurları ne ailesinin yüzünü doğru düzgün görebilmekte ne de bir sosyal yaşantıya sahip olabilmektedir. Tüm bunların karşılığında ise aldıkları maaş onlardan çok daha az çalışan kişilerin maaşına eşit durumdadır.

Polislik Özlük Hakları Beklentileri

Aylık çalışma saati 240’ı bulan polis memurları haklarının tam olarak ödenmesi istemektedir. Emekli olduklarında maaşlarının yarısını zorla alan polis memurları, emekli olana kadar birikim yapmak amacı taşımaktadır. Emekli olduklarında yarı yarıya aldıkları emekli maaşı tüm polis emeklilerine zor yetiyor olup hepsi ek iş yapmaktadır. Buna karşın polislik süreleri boyunca verdiği emekler, harcadığı süre boşa gitmektedir. Yine en düşük seviyede çalışan devlet memuru ile eşit emekli maaşına sahip oluyorlar. Fakat iş süreleri boyunca yaptıkları iş kesinlikle aynı olmuyor. Polisler bu yüzden özlük haklarını düzgün bir şekilde istemektedirler.

3600 Ek Gösterge

Yayınlanan 132 maddelik tasarıda polis memurları ve emeklileri için herhangi bir ek gösterge maddesi yer almıyor. Bu yüzden tüm polisler 3600 ek gösterge istemektedirler. Bu miktarın haklarını olduğunu savunarak verdikleri emeğin büyük olduğunu, sosyal yaşantı ve aile yaşantısı olmadan bu devlet için çalıştıklarını dile getirmektedirler. Bunun karşılığında ise haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini belirtiyorlar.

blank

Günümüzde Çoğu Polis Memuru İcralık Durumda

Özlük hakları kapsamında ek gösterge isteyen polis memurları bu konuda haklı olduklarını kanıtlamaya gerek duymadan görülen manzara bizlere bunu kendiliğinden kanıtlamaktadır. Günümüzde çalışan ve emekli olan polis memurlarından on binlercesi icralık durumdadır. Borçlarını ödeyemeyen polislerin arasında intihara sürüklenenler de bulunuyor. Çalıştıkları saatler karşılığında emeklerinin hepsini ücret olarak alamayan polislerin çoğu ödeyemedikleri borçları yüzünden evlerinin kapısında icra memurlarını görüyorlar. Tek istekleri yayınlanan tasarıda ek gösterge isteyip çalıştıkları mesai saatlerinin maaşlarına yansıtılmasıdır.

Bu duruma ek olarak ise acı bir tablo ile karşılaşmaktayız. Şehit olan polis sayıları ile intihar eden polis sayılarını karşılaştırdığımızda görüyoruz ki intihar eden polislerin sayısı çok daha fazla olmakta. Bu durum ise aileleri ile yapılan konuşmalarda borçlardan ve yaşam şartlarından dolayı kaynaklandığı öğreniliyor. Verdiği emeklerin karşılığını alamayan polisler bunu kaldıramayıp malesef intihara eğilim göstermektedir ve çoğu memur eğilim göstermekle kalmayıp intihar eğilimini gerçek olarak uygulamaktadır. Bu durum hem polis memurunun kendisi hem de ailesi için çok acı bir tablodur.

Eski Polis Kanununu Kullanıyoruz

Polis kanunlarında yer alan maddelerin çoğu 1934 ve 1979 yılından kalma maddeler ile devam etmektedir. O yılın şartlarına göre düzenlenmiş olan bu maddelere günümüzde uymak bir hayli zor olmaktadır ve insanların yaşamlarını büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Bu tasarı ve kanunlar tekrardan gözden geçirilip günümüze göre uyarlanmalıdır. Böylece polisler haklarına daha rahat bir şekilde kavuşabilir veya bu kadar fazla çalışmak zorunda kalmayabilirler.

Polislikten Amirliğe Nasıl Geçilir?
Polislikte Fazla Mesai Ücreti Var Mı?
Polislere Hangi Silahlar Veriliyor ?
Üniversite Okurken Polis Olunur Mu ?
Polisliğe Engel Suçlar ve Cezalar Nelerdir ?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. blank Filiz dedi ki:

  Bende çok sık duyuyorum intiharlari,malesef bu mesleğe yeterince önem verilmiyor umarım bu durum yeni yılda güncellenir ve hak ettikleri emeklerinin karşılığını alırlar.

 2. blank Yüksel dedi ki:

  Artık PÖH alımları Meslek içerisinden olucak diyorlar doğrumu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Net bilgi yok..

 3. blank Berk dedi ki:

  Benim askerlik 2020 / ocak ayında temmuz 14 de yapılacak kpss sınavından sonraki alımlarda askerlik sıkıntı olur mu polisler ne zaman menzun oluyor sonuçta menzun olan kişi polis sayılıyor degil mi ?

 4. blank Mesut dedi ki:

  Merhaba.pomem mezunuyum 4.senem sözleşmeli subaylığı kazandığım taktirde istifa Edip subaylığa gecerbilirmiyim teşekkürler

 5. blank elif dedi ki:

  polislerde eş durumu hakkında bilgi verir misiniz ? Eşi özel sektörde çalışan bayan polisin ataması nasıl yapılır?

 6. blank Albina dedi ki:

  Sınırlar da çalışan polisler hangi polisliği okumalı lütfen cevap 🤲🏻♥️