Polis Özel Harekat (PÖH) Başvuru Şartları ve Alımları 2023

15.03.2020
483
A+
A-
Polis Özel Harekat (PÖH) Başvuru Şartları ve Alımları 2023

Polis Özel Harekat yani halk arasında yaygın bilinen ismiyle PÖH bildiğiniz üzere yoğun ilgi görmektedir. Polis Özel Harekat (PÖH) başvuru şartları ve alımları 2023 yılında en çok merak edilen konular arasında yerini almıştır. PÖH timi çoğu gencin hayallerini süsleyen bir polislik dalı olmuştur. Yer aldığı görevler ve Türkiye’deki itibarı ile saygı duyulan PÖH hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda öğrenebileceksiniz. PÖH başvuru şartları ve PÖH alımları 2023 yılında ne olacak sorularına basit bir şekilde yanıt bulabilirsiniz.

Polis Özel Harekat (PÖH) Nedir?

PÖH, başlıktan da anlayacağınız üzere Polis Özel Harekat kelimelerinin baş harflerini ifade etmektedir. Polis Özel Harekat timi normal polis memurları ile karıştırılmamalıdır. Polis Özel Harekat içerisinde bulunan kişiler donanımlı eğitimler almış ve ağır makineli tüfekleri dahi kullanabilen kişilerdir. Dolayısıyla görev türleri de polis memurlarına göre daha tehlikelidir. Polis Özel Harekat görevleri içerisinde terörle mücadele gibi ağır görevler bulunur. EGM bünyesinde çalışan birim TSK yani Türk Silahlı Kuvvetleri ile iletişim içerisinde göreve çıkabilmektedirler. PÖH tercihinde bulunan kişiler, EGM tarafından belirlenmiş zorunlu görev il-ilçelerinde yine belirlenen süre dahilinde görev almaktadırlar. Bu bölgeler doğu illeri olup aynı zamanda doğu görevi olarak da geçmektedir.

Polis Özel Harekat Kadın Alımı Yapıyor Mu?

Polis Özel Harekat (PÖH) başvuru şartları ve alımları 2023 ana maddelerinden önce yine merak edilen bir soruyu cevaplayalım. Bildiğiniz üzere PÖH olmak isteyenler sadece erkekler değil. Kadın polis adayları da PÖH bünyesinde görev almayı hayal etmektedirler. Tabii ki kadın polis adayları da PÖH için başvuruda bulunabilir. 2019 yılında POMEM bünyesine sadece kadın özel harekatçıların alındığını da belirtelim. Yani EGM kadın özel harekatçılara da önem göstermektedir. Günümüzde PÖH içerisinde birçok kadın personel bulunmaktadır.

Polis Özel Harekat (PÖH) Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle PÖH bünyesinde çalışabilmek için belirli başvuru şartlarını karşılıyor olmanız gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz başvuru şartları, dış kaynaktan alınan Polis Özel Harekatçılar için geçerli olacaktır. Ayrıca PÖH alımları melek içerisinden de yapılmaktadır. Meslek içerisinden yapılan alımlarda ilgili şubeler başvuru şartlarını detaylarıyla birlikte sizlere iletmektedirler.

 • T.C vatandaşı olmak.
 • En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya denk okullar.
 • Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak. (Açık lise ve açıktan üniversiteler kabul edilmektedir.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar).
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.
 • Adayın kendisinin ve eğer evli ise eşinin; sabıka ve sicil kaydı temiz olmak.
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak.
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Polis Özel Harekat (PÖH) Alımları 2023

Polis Özel Harekat (PÖH) Başvuru şartları ve alımları 2023 yılında henüz netlik kazanmadı. Geçtiğimiz günlerde Polis Akademisi tarafından kadın özel harekat için yapılan sınavların sonuçları açıklanmıştı. 2023 yılında yapılacak olan alımların açıklanması bu işlemlerin tamamlanmasından sonra beklenmektedir. Ancak ihtiyaç olmaması durumunda 2023 yılında dış kaynaktan PÖH alımı olmadığını da görmemiz mümkün olabilir. Dolayısıyla Polis Akademisi (pa.edu.tr) tarafından resmî bir açıklama yapılmadan net bir şey söylemek yanlış olacaktır. Yapılan açıklamaları polisnoktasi.com site adresimiz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

2023 PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama
2023’de PÖH Alımı Olacak Mı?
Diyabet Hastaları PÖH veya JÖH Olabilir Mi?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.