POLİSLİK

Polis Olmak İçin Ne Olmaması Gerekir

Polis Olmak İçin Ne Olmaması Gerekir?

Polis olmak için ne olmaması gerekir sorusu bu mesleği yapmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır.

Toplumlarda güvenliğin ve adaletin sağlanmasında etkili rol oynayan polisler bu mesleğe seçilirken son derece titiz bir elemeden geçirilir. Bu mesleğin yerine getirilmesinde bazı faktörlerin mesleği yapacak kişide olma şartı arınırken bazı olguların da bu mesleği yapacak kişilerde kesin suretle bulunmaması aranmaktadır. Bunlara bakılacak olursa:

  • Alkol kullanımı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı sebebiyle tedavi görmüş olmak
  • Kişinin kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olması
  • Polis eğitim kurumlarından Sağlık Yönetmeliği hükümleri haricinde bir neden ile çıkarılmış olmak
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv soruşturması nedeniyle olumlu olmamak polislik mesleğine alımlarda öne çıkan kati kusurlardır.

Bu durumların yanı sıra polislik mesleği için uygun olmayan nitelikler arasında yer alan psikolojik faktörler de polisliğe başvuracak kişilerde incelenen detaylar arasında yer almaktadır. Aşırı güç kullanımı eğiliminde bulunan kişilerin bu mesleğe uygun olmadıkları belirtilmektedir.

Etik davranışlar sergileyen ve öfke kontrolü konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin de yine polislik mesleğine kabul edilmeleri engellenmektedir. Polis adaylarında dikkat edilen bir diğer psikolojik vurgu ise; empati yoksunluğu ve önyargılı düşünce biçimidir. Bu kişilerin mümkün olduğunca toplumun güvenliğini ve adaleti sağlamakla görevli polislik mesleğinden uzak tutulması amaçlanmaktadır.

Polis memuru olmak için kişinin fiziksel ve zihinsel becerilerinin yanı sıra belirli kişisel özelliklere de sahip olması gerekmektedir. Polis teşkilatları, bu niteliklere sahip bireylerle güvenilirliklerini koruyabilir ve toplumda daha güçlü bir bağ kurabilirler. Dolayısıyla, polis olmak için uygun olmayan özelliklere sahip olan bireylerin bu mesleği seçmemeleri önemlidir.

Polis Olmak İçin Ne Olmaması Gerekir

Polis Olma Şartları Nelerdir?

Polis olmak için aranılan şartlar ülkeden ülkeye ve ülkelerin güncel yasalarına göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de polislik mesleğini yapmak isteyen bireylerin bu anlamda kanunlar ve yönetmelikler ile belirlenmiş olan şartları yerine getirmesi gerekir.

Polis olma şartları incelendiğinde vatandaşlık ve yaş şartı ilk dikkat çeken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şartın taşınması halinde ise; polis adaylarının belirlenmiş olan eğitimi gösteren belgelere sahip olmaları ve fiziki anlamda bu mesleği yapmaya bir engellerinin bulunmadığını kanıtlamaları gerekmektedir. Fiziksel sağlığını yanı sıra polis adaylarının psikolojik olarak da polislik için olumlu bir mental sağlıkta bulunmaları aranılan şartlar arasında yer almaktadır.

Polis olmak isteyen adayların genellikle belirli bir mesleki eğitim ve sertifikasyon sürecinden geçmeleri gerekir. Bu süreç, polis akademisinde veya benzeri bir eğitim kurumunda eğitim almayı içermektedir. Eğitimlerini tamamlayan adaylar polislik mesleğine başlayarak toplumun huzur ve güvenliğinin korunmasında aktif rol oynamaktadır.

Kimler Polis Olamaz?

Gerekli eğitimleri alarak alanında başarılı bir polis olmak isteyen pek çok genç sahip oldukları kimi fiziksel ve ruhsal nedenlerden ötürü bu mesleğe yerleşememektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kimler polis olamaz sorusunun yanıtı iyi bir biçimde anlamak ve kriterleri değerlendirerek polislik mesleği için uygun olup olunmadığını araştırmaktır.

Polis olmak için ne olmaması gerekir sorusunun cevabı polisliğe engel durumları özetlemektedir. Polis olmanın önünde bulunan engellere bakıldığında ise; fiziksel olarak parmak, kol ve bileklerde bulunan şekil bozuklukları, bu bölgelerde bulunan uzuv ve fonksiyon kayıpları, kol bölgesinde jilet izi bulunan kişiler polislik elemelerinden olumsuz sonuç alarak mesleğe girişleri engellenir. Yine psikolojik bir sorun olmasına rağmen fizyolojik olarak da belirgin olarak ortaya çıkan tırnak yeme alışkanlığına sahip bireylerin polis olmasına izin verilmemektedir.

Polis olmak için sağlıklı ve sağlam bir fiziksel yapının yanı sıra güçlü ve dayanıklı bir psikolojik sağlamlığın da kişide bulunması gerekmektedir.

polis olmak için şartlar neler

KİMLER POLİS  OLAMAZ?

Bazı durumlarda POLİS olmak isteyenlerin başvuruları kabul edilmiyor:

Evli adayların ve eşlerinin sabıka kayıtları kontrol ediliyor.

Başvuru sahiplerinin herhangi bir siyasi parti veya oluşuma mensup olmadıklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Ağır hapis cezasına çarptırılmış veya belirli suçlarla ilişkilendirilmiş kişiler polise gidemez.

Polis başvurularının kabul edilip edilmeyeceğini bu koşullar ve kriterler belirler. Her başvuru ayrı ayrı değerlendirilir.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu