Ana Sayfa / POLİSLİK / Polis Olma Şartları

Polis Olma Şartları

Polis olmak isteyen adaylardan aldığımız soruların başında polis olma şartları nelerdir konusu geliyor. Polis olmak isteyen kişilerin belli yeterlilikleri, eğitimleri ve sağlık şartlarını sağlamaları beklenmektedir. Polislik oldukça yıpratıcı, zorlu ve eğitim gerektiren meslek gruplarından biridir. Polis olmak isteyen kişilerin fiziken ve ruhen polis olma şartlarını taşımaları gerekmektedir. Birçok kişi, polislik şartlarını taşımadığı için seçim aşamasında elenmekte ya da polislik mesleğini yaparken istifa etmektedir. Tüm bu nedenlerle polis olmak isteyen kişlilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar, polis alımının yapılacağı okula göre değişiklik göstermektedir. Bu makalemizde polis olma şartlarının neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Polis Olma Şartları (Tüm Okullar İçin Ortak Şartlar)

 • T.C. vatandaşı olmak.
 • Emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine göre polis olmaya engel bir sağlık durumu olmamak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.
 • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak.

 

 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil ) ile 27 (dahil) arasında olmak.
 • Boy kilo endeksi (vücut kitle endeksi) 18-27arasında olması.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin belirli suçlar nedeniyle idarî yaptırım uygulanmaması veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olması.
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; bazı  suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş, katılmamış olmak,

Yukarıdaki şartlar, polis olmak isteyen her adayın sahip olması gereken koşullardır. Bir de okul bazında, adayın eğitim göreceği kuruma göre istenilen şartlar mevcuttur. Aday, hem yukarıdaki hem de okuluna özel olan kriterleri sağlamak zorundadır. Bu şartlar her sene değişebilir.

PMYO Okumak İsteyen Polis Adayının Sahip Olması Gereken Şartlar

 1. Lise ve dengi okul mezunu ya da önlisans mezunu olmak veya Lise 4.sınıfta okuyor olmak,
 2. YGS’den istenilen baraj puanını almış olmak.
 3. Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak.

POMEM Okumak İsteyen Polis Adayının Sahip Olması Gereken Şartlar

 1. Lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak . Önlisans mezunları da %20 kontenjan ile POMEM başvurusu yapabilirler.
 2. KPSS’den istenilen baraj puanını almış olmak.
 3.  Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak .

PAEM Okumak İsteyen Polis Adayının Sahip Olması Gereken Şartlar

 1. Lisans mezunu veya denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.
 2. KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek puan türünden taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
 3. sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için otuz yaşından gün almamış olmak.
 4. Erkek adayların, 1111 sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde askerlik ile ilişiği bulunmamak.

Bu şartları taşımanız, kesin polis olacağınız anlamına gelmemektedir. Bu şartları taşıyan adaylar arasından başvuru alınmakta, başvuran adaylar fiziki parkur ve sözlü mülakata tabi tutulmaktadır. Tüm bu değerlendirme süreçleri sonucunda aday polis olmak için eğitim görmeye hak kazanmaktadır.

Okulunu başarıyla bitirip, okul sonu sınavından başarı ile geçen adaylar polis memuru olmaya hak kazanırlar.

Polis olmak, ülkemizde oldukça sıkı eleme ve zorlu bir eğitim süreci sonucunda mümkündür. Polislik hayali kuran kişilerin bu şartlara dikkat etmeleri faydalarına olacaktır.

Bu makalede tam 227 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

227 Soru Var

 1. FURKAN DAĞAŞAN

  yüzümdeki izler polis olamam engel olurmu? 2 si dikiş izi biri çenemin altımda diğeride alnımda diğerleri ise yanağımda ve göz kenarında….Birde iş kaası sonucu sağ elimin baş parmağını mkaineye kaptırdım çok ufak bi kopma var en uç kısmında tırnak çıkıyor ve hareket ettirmeme engel olacak bişey yok bunlar sorun çıkarırmı?

 2. Admin merhabalar, ben 3 yıl önce esrar kullanırekn yakalandım denetimli serbestlik gördüm. Bir yıl imzaya falan gittim. Daha sonra kullanmadım. Adli sicil kaydım temiz. Şuan polislik sınavlarına hazırlanıyorum. Bu olay bana sorun olur mu . Sorun olacaksa bu engeli nasıl aşabilirim.

 3. Sol el bileğimde platin var sıkıntı olur mu

 4. Üstteki dişleri cekip porselen yapıcam mülakatlarda sorun olur mu?

 5. Merhba bn 1.64 boyundayim 75 kiloyum ama sporcuyum fitnss gibi spir vucut gelistiryorum ustelik meslek lisesi mezunyum nereye basvuru yapman gerekiyor bide 01.09.1992 dogumluyum pöh olabilirmiyim sence

 6. Merhabalar, ben üniversitede arnavut dili ve edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisiyim, kpsseye giricem boyum 183 kilom 88 gözlerim bozuk çizdirmeyi düşünüyorum birde sağ elimin kenarında doğum lekem var ama uzaktan her açıdan görünecek gibi değil sizce alınma şansım nedir. Birde sizden ricam başka önerileriniz var alabilir miyim?

 7. ben suan liseye gidiyorum ygs ye girip lisans yapip sonra pomem icin basvuru yapip polis olabilirmiyim

 8. 3 Kasim 2000 dogumluyum lise son sinifim 2018 de ki pomem sinavina girebilirmiyim

 9. Abi ben şuan üni ikinci sınıftayım polisliğe başvurmam için ne yapmalıyım?Univeriste bitmeden gidebir miyim?

 10. 10.04.1993 doğumluyum , Bu sene Ygs ye girip yeterli puanı alabilirsem polis adayı olmaya hak kazanabilirmiyim , yoksa yaşa mı takılırım , askerliğimi yapmadım henüz.
  Rastgelsin

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir