Polis Okulunu Nerede Okurum

Polis Okulunu Nerede Okurum

İçişleri Bakanlığı oluşan polis açığını kapatmak üzere her yıl önlisans ve üniversite mezunlarının başvuru yapacakları POMEM okullarına yaklaşık 10 bin polis adayı alımı yaparken bunun yanında lise ve dengi mezunlarının başvuru yapacakları PMYO ise yaklaşık 3.000 polis adayı başvurularını kabul etmektedir. POMEM okullarına daha önceki yıllarda sadece Lisans mezunları başvuru yaparken son alımlarda Önlisans mezunu olanlara da kontenjan hakkı tanınmıştır. PMYO gitmek isteyenler adaylar için TYT sınavına girerek yıl bazında açıklanan ve genellikle 260 ile 280 puan üzerinde alan kişiler arasında genel şartlara uyan kişiler arasında yapılan mülakat ve fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar arasından seçilmektedir. Sınavı başarı ile geçen kişiler Polis Okulunu Nerede Okurum sorusu gündeme gelmektedir.

PMYO İçin Polis Okulunu Nerede Okurum

Polis Meslek Yüksek Okullarının sayısı daha önceki yıllarda fazla bulunmaktaydı ve bu kontenjana göre polis adayı alımı yapmaktaydı. Ancak son yıllarda okulların Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak değiştirildiği için sayısı 7’ye düşmüştür. Sınavlara girerek kazanan adayların Polis Okulunu Nerede Okurum sorusuna alternatif olarak şu okullar bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan Adile Sadullah Mermerci PMYO, Kastamonu PMYO, Kırıkkale PMYO, Samsun 19 Mayıs PMYO ve İzmir Rüştü Ünsal PMYO birisine gideceklerdir. Adayların Polis Okulu gibi seçme şansları bulunmamaktadır ancak planlama yapılırken genellikle başvurunun yapıldığı, sınava girilen ve kişilerin adreslerine yakın olan okullara dağıtımları yapılmaktadır. Bayan polis adayları genellikle Adile Sadullah Mermerci ve Samsun 19 Mayıs PMYO eğitim görmektedirler.

POMEM İçin Polis Okulunu Nerede Okurum

Lisans ve Önlisans mezunu olan kişilerin tercih ettikleri POMEM okulları ise daha önceki yıllarda sayıları az iken PMYO dönüştürülmesi ile sayıları artmıştır. 33 ilde faaliyet gösteren Polis Meslek Eğitim Merkezleri arasında Polis Okulunu Nerede Okurum diyenlerin önüne birçok alternatif çıkmaktadır. Sınavda başarılı olan polis adayları bu okullar arasında tercih hakları yer olmadığı için hangi okulda eğitim görecekleri tamamen şansa kalmaktadır. Afyonkarahisar, Diyarbakır Gaffar Okkan, Aksaray, İstanbul Arnavutköy, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bursa, Çankırı, Elazığ, Ankara Elmadağ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Karaman, Adana Kemal Serhadlı, Kırşehir, Konya, Malatya, Mersin, Merzifon, Niğde, Rize, Sivas, Trabzon ve Yozgat illerinde POMEM bulunmaktadır.

POMEM’i kazanan bayan adaylar genellikle İstanbul Arnavutköy, Yozgat ve Aksaray’da bulunan okullarda karma eğitim almaktadırlar. Diğer şehirlerdeki bulunan okullar erkek öğrenci kabul ettikleri için Polis Okulunu Nerede Okurum diye düşünen erkekler maalesef şanslarına hangi okula çıkacakları belli olmamaktadır. PMYO gitmek isteyen Lise ve dengi mezunu olanlar ile mezun durumda olan kişilerin başvuru şansları bulunduğu okullara başvuru şartları olarak;

 • Erkeklerde 164 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmaması,
 • 18 yaşından gün alması ve 25 yaşından büyük olmaması,
 • Hakkında herhangi bir adli ve idari işlemin bulunmaması gibi şartlar yer alsa da diğer tüm detayları http://pmyo.pa.edu.tr veya https://www.pa.edu.tr adresinden alabilirler.

Bir Çok İlde Bulunan Polis Okulunu Nerede Okurum

Şartları tutan polis adayları şahsen müracaat ettikten sonra sağlık, fiziki yeterlilik ve mülakattan oluşan sınavlara katıldıktan sonra adayların %25 yeterlilik, %25 TYT sınavları ile %50 mülakat puanları esas alındıktan sonra kazanan adayların bulundukları illere göre Polis Okulunu Nerede Okurum sorusuna cevap bulmaktadırlar. 2 yıl eğitim süresi bulunan bu okullardan mezun olan polis adayları kuradaki atamalarına göre görevlerine başlamaktadırlar. Her yıl yaklaşık 10 bin polis adayı alan POMEM’ler için yazılı sınav bulunmadığı için seçmelerde mülakat ve fiziki yeterlilik testi uygulanmaktadır. Daha önce 6 ay eğitim veren bu okullar eğitim süreleri 4 ay’a düşmüş ve sayısı artmıştır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi açık olan polis ihtiyacının biran önce karşılanması ayrıca üniversite mezunu olan kişilere iş imkanı sağlamaktır.

POMEM okullarında Polis adayları eğitim gördükleri gibi aynı okullarda Özel Hareket Kursu’da verildiği için bazı okullara polis adayları kabul edilmemektedir. POMEM okullarına giriş şartları arasında:

 • KPSS P3 sınav türünden 60 ve üzerinde almak,
 • Erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm altında bulunmaması,
 • Erkeklerde 30, bayanlarda 28 yaşından büyük olmaması,
 • Hakkında herhangi bir adli ve idari soruşturmanın bulunmaması gibi bazı şartlar bulunsa da şartların detayları her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır. Şartları uyan kişiler sınavlara girerek başarılı olmaları halinde Polis Okulunu Nerde Okurum diye düşünenler için şansları nereye çıkarsa o şehre gitmek zorundadırlar.

Tercihi Hakkı Bulunmayan Polis Okulunu Nerede Okurum

Önceki yıllarda okul sayısının azlığı nedeni ile ilk etapta 5.000 polis adayı alan POMEM’lerde okul sayının artması ile birlikte kapasite de artmış alımlar toplu hale gelmiştir. POMEM veya PMYO hepsinde de polislik mesleği ile ilgili genel kuralların yanı sıra disiplin, hukuk, silah, insan hakları gibi derslerin teorik ve uygulamalı olarak dersleri verilmektedir. Polis Okulunu Nerede Okurum diye düşünmenize gerek duymadan tüm okullar polis adaylarına en iyi eğitim verilmesi için hazır hale getirildiği için tereddütle bulunmamaları gerekmektedirler.

Polis Okulunu Nerede Okurum diye düşünenler şanslarına hangi okul gelse de eğitim görmek için gittikleri okulda disiplin kurallarına dikkat etmeleri gerektiği gibi görmüş oldukları derslerde de başarılı olmaları gerekmektedir. Başarısız olan veya güvenlik soruşturmasından olumsuz gelen polis adaylarının ilişikleri kesilmektedir. POMEM için başvuru süresinin günü uzatıldığı için şartları tutan kişiler başvurularını yapabilirler.

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır

Polislik Diş Şartları

Hamilelik-Gebelik Polisliğe Engel mi?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. Avatar elif dedi ki:

  pmyo ya başvuru yapmak için yaş konusunda 18 yaşından gün almak yeterli mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet.

  2. Avatar Yusuf dedi ki:

   12.sınıfta isen ve yaşın 18 ise başvuru için yeterlidir şartlar zaten yukarıda yazıyor bilgilendirici olmuştur diye düşünüyorum

 2. Avatar Sema dedi ki:

  Pomen de bayanlar da yaş sınırı 30 dan gün almamış olarak biliyorum yazı da 28 yazilmis

 3. Avatar BERFIN dedi ki:

  Merhaba
  köprücük kemiğim küçükken yanlış kaynamıştı estetik açıdan sorun yaratıyordu sadece onun düzeltiler ve platin takıldı ağırlık kaldırmamda koşmamda sorun yaratmıyor pmyo mülakatında elenme sebebimi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Platin sorun oluyor.

   1. Avatar Zeynep dedi ki:

    Platin cıkarttırdım ben sıkıntı olur mu bacagımdan

    1. Avatar Admin dedi ki:

     Sorun olmaz.

 4. Avatar idris dedi ki:

  Bu lisans için mi geçerli

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Okullar merkezi atama ile bildiriliyor adaylara.

 5. Avatar Emre dedi ki:

  Merhabalar bel ve sırt tarafında sivilcelerim var ve hızlı kilo almamdan dolayı göbek çatlakları oluştu sorun olmaz değil mi?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 6. Avatar Avni dedi ki:

  Admin puanım düştükte olsa mülakattan iyi alsam şansım olur mu?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Mülakatı iyi olan kazanıyor.

 7. Avatar Mirsad dedi ki:

  PMYO mülakatına girdim ve iyi bir derece yaptım ama TYT puanım düşük veya TYT sınavına girmedim bunda nolur ?

  1. Avatar Admin dedi ki:

   TYT olmadan mülakata giremezsin.

 8. Avatar Fatih dedi ki:

  Liseyi bitirdikten sonra polis olabilirmiyiz

  1. Avatar Admin dedi ki:

   Evet olabilirsin.

 9. Avatar merve dedi ki:

  polis olmak için tyt de sosyal bilgiler çözmemiz zorunlu mu .

  1. Avatar Admin dedi ki:

   hayır

 10. Avatar Gaye dedi ki:

  Merhaba benim elimin yan kısmında 4cm dikiş izi var 5 metreden belli olmuyor elerime çok yakından bakılınca belli oluyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   sıkıntı olmaz..

 11. Avatar oguzhan dedi ki:

  ben kalp ameliyat oldu yas 20 lise dıdıyoyrum soru olmasa gıbı ?

 12. Avatar Nazli ciicekci dedi ki:

  Acik tan okumak istiyorum polisligi nasil yapabilirim sinavlaraa nasil girebilirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   en az lise mezunu olmanız gerekiyor…