POLİSLİK

Polis Memurları Çalışma Şartlarından Şikayetçi

Polislik mesleği, ülkemizde çalışma şartları en yıpratıcı mesleklerin başında geliyor. Mesleğin doğasından kaynaklanan zorlukların yanında, ülke şartlarının getirdiği ek yükler bir çok emniyet personelini maddi ve manevi yönden yıkıma uğratmaktadır. Bu sürece, amir ve idareci makamındaki devlet görevlilerinin de ilgisiz kalması, polis teşkilatı çalışanlarının mutsuzluk durumunu daha da arttırmaktadır.

Ülkemizde, son bir haftada  6 polis memuru intihar etti. Ortalama 10 günde bir emniyet güçleri arasında intihar oluyor. Peki sorun çözme makamında olan emniyet amirleri ve bürokratlar, bu gidişata neden bir dur demiyorlar?

Ortada bir sorun olduğu belli. Biz, temel sorunları liste halinde yazalım. Umarız yetkililerin dikkatini çeker. Ufakta olsa sorunlara çözüm için katkısı olur:

  1. Polis teşkilatı, OHAL nedeniyle tam 1 yıldır 12-12 saat şeklinde çalıştırılıyor. Bu sistem, insanda ne sosyal hayat, ne özel hayat ne de psikoloji bırakır. Polislerin de insan olduğu ne zaman hatırlanacak? Bir an önce dünya standartlarında bir çalışma sistemi, keyfiliğe yer kalmayacak şekilde ülkemize kazandırılmalıdır.
  2. Bu kadar yoğun çalıştırılan bir teşkilata, alın terinin karşılığı olan OHAL tazminatı verilmelidir. Bu tazminat, GEÇMİŞE YÖNELİK HESAPLANARAK bir an önce hak sahiplerine ödenmelidir.
  3. Maç görevleri gibi angarya görevler, polisleri yıpratmaktadır. Bu tarz görevler, polis teşkilatına yansıtılmadan halledilmeli ya da çalışanların karşılığı verilmelidir.
  4. Türk polisi sendikal hak istiyor. Sendikal haklar, polislere bir an önce sağlanmalıdır.

Yukarıdaki dört madde, sorunlar yumağının ufak ama kilit noktalarıdır. Bir an önce bu konuda iyileştirmeler yapılmalıdır.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu