2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu ?

19.09.2018
2.309
A+
A-
2023 Polis Maaşları Ne Kadar Oldu ?

Polislik yani polis olmak elbette ki birçok gencimizin hayalinde yatmaktadır. Polis olmak isteyen adaylar gerekli şartlar dâhilinde çeşitli alımlara başvurarak bu isteklerini gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Polis olmak isteyen adaylar gerek meslek içi gerekse meslekle bağdaşan her türlü konu  hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Adayların merak ettiği konuların başında ise polislik hayallerini gerçekleştirdikten, yani polis olduktan sonra ne kadar maaş alacaklarıdır.

Bu yazımızda siz değerli polis adayları için 2023 Polis Maaşları Ne Kadar? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Polis Maaşları Neye Göre Değişir ?

Öncelikle polis olmak isteyen adaylar gerekli şartlar dahilinde çeşitli alımlara (PMYO,POMEM,PAEM)  başvurur ve kazandıkları takdirde gerekli eğitimleri aldıktan sonra polis memuru olarak görevlerine başlarlar.

Polislerin maaşlarını etkileyen faktörlerden biri hangi mezuniyet derecesiyle polis memuru olduklarıdır.

PMYO , POMEM ya da PAEM gibi polis okullarından mezun olan polis memurlarının maaşları bu okulların her birinde farklılık göstermektedir.

PMYO ve POMEM mezunu polis adayları düz polis memuru yani rütbesiz polis memuru olarak göreve başlarlar. Ancak kendi aralarında maaş farkları vardır. POMEM mezunu polis memurları PMYO ya kıyasla biraz daha fazla maaş alırlar. Bunun nedeni bu polis okullarında eğitim gören polis adaylarının farklı eğitim seviyesinde eğitim almasıdır.

PAEM e gelecek olursak PAEM zaten hali hazırda bir polis amiri yetiştirme okuludur. Yani PAEM i kazanan bir aday eğitim sonunda komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlar. Hal böyle olunca da maaş konusunda düz polis memurundan fazla maaş almaktadır.

Bunların yanında polis memurunun maaşı  , atanmış olduğu bölgenin durumu, atanmış olduğu birim , ailevi durumu ve çocuğunun olup olmama durumu gibi çeşitli faktörlere göre değişmektedir.

2023 Polis Maaşları Ne Kadar ?

2023 ayında gelen zamlar ile beraber polis maaşları 5155 TL olmuştur. Önceki maaşlar ise 4823 TL gibi bir rakamdı. Yaklaşık 337 TL gibi bir zamla polis mesleğinde görev yapan kişiler maaş almaya devam edeceklerdir. 

Bunun yanı sıra yeni başlayan bir komiser yardımcısı maaşı ise 5.000 civarında yer olmaktadır. Tabi ki bu rakamlar yukarıda saymış olduğumuz çeşitli koşullara göre değişmektedir.

Polis Olma Şartları Nelerdir ?

Sivil Polis Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Polislik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Polis
Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.