Ana Sayfa / POLİSLİK / Polis Kolejleri Kapatıldı mı?
Polis Kolejleri Kapatıldı mı

Polis Kolejleri Kapatıldı mı?

Küçük yaşlarda itibaren polis olmayı kendilerine hedef olarak koyan bir çok genç kardeşimiz henüz ortaokul çağındayken polis olma hayali kurmaktadır. Ortaokul düzeyinde okuyan bir çok öğrenci polis olmak içinde sitemize sorular sormaktalar. Bir çok ortaokul öğrencisinin bu aralar sordukları soru polis koleji konusu. Peki polis koleji nedir? Polis koleji eğitim öğretime devam ediyor mu yoksa kapandı mı? tüm bunların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Polis Koleji Nedir?
Polis kolejini polis akademisine öğrenci yetiştiren lise olarak tanımlayabiliriz. Polis kolejine girmek için ortaokul sonda 8. sınıfta yapılan polis koleji giriş sınavında başarılı olmak ve sonrasında yapılan sınavları da başarıyla bitirmek gerekmekteydi. Polis koleji aynı fen lisesi ve anadolu lisesi gibi eğitimler vermekteydi.. Bu liseden mezun olanlar ister polis akademilerine geçiş yapabilirler isterlerse sınavlara girerek normal bir üniversitede okuyabilirlerdi.

Polis Koleji Şuanda Eğitim Veriyor mu?
Ülkemizde normalde Bursa ve Ankara’da bulunan polis kolejlerinden Bursa polis koleji 2013 yılı içerisinde zaten kapatılmıştı ve öğrencileri Ankara polis kolejine aktarılmıştı. 2015 yılında ise Ankara polis koleji de kapatılarak polis kolejleri tamamen kapatılmış oldu. Bu nedenle şuanda ülkemizde herhangi bir yerde polis koleji bulunmamaktadır. Mevcut düzende şuanda polis kolejleri eğitim ve öğretime devam etmemektedir. Yani arkadaşlar polis koleji sınavları da kaldırıldı. Şuan için polis olmak isteyen adayların en az lise mezunu olmaları gerekiyor ortaokulda polis kolejine giremiyorsunuz.

Bu makalede tam 56 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

56 Soru Var

 1. abi selamun aleyküm ben lise bire geçtim ve pöh olmak istiyorum liseden sonra nereye gitmem lazım. ama yükselebilen bi yer yani komser yardımcısı olarak baslanıyorya. Bide akademi liseden sonra üniversite gibimi?

 2. Merhaba oğlum lise son sınıfa geçti,ve polis olmak istiyor…lise biri ce,veya bitmeden önce nereler başvurmamış lazim…polislik konuyu ca en alt kademeden mi başlaması lazim yoksa yüksek mevkiler de okuya bilir mi??Akademiler kapandığı için,merak ediyoruz…eskiden okuyun konser vs olabiliyorlardi,,şim di liseden sonra sadece 2 yıl okuyub en altdanmi başlıyorlar???yoksa liseden sonra yüksek mevki için okuya biliyorlarmi??bilgi verirseniz çok seviniriz…

  • admin

   Lise sonuncu sınıfta YGS sınavına girerek PMYO okuyabilir. Buradan polis olarak çıkar. Üniversite okuyarak POMEM okuyabilir. Polis olur. Üniversite okuyarak PAEM sınavlarına girebilir. Komiser yardımcısı olur. Ya da PMYO okuduktan sonra meslek içerisinde PAEM okur kariyer yapar.

   • Merhaba benim oğlum 2000 şubat doğumlu.Şuan 11 sınıfı bitirdi ve 12 sınıfa geçti.komiser olmak istiyor bunun için bizim ailesi olarak nerelere başvurmanız lazım 12 sınıfta okurkenmi başvuru yapıcaz yada 12 sınıfı bitirincemi başvurucaz bilgi verirseniz sevinirim.

    • admin

     12 sınıfı bitirince polis olabilir. Komiser yardımcısı olması için PAEM okuması lazım. Sitede arama yapınız.

 3. Öncelikle çok güzel bir site ve aydınlatıcı doğru bilgiler almak sevindirici.Size sorum şu olacak komiser yardımcılığı sınavlarına da 12. Sınıfı bitirince kps’ye girilerek gidilebiliyormu yoksa 4 yıllık üniversite eğitimini okurken de kps’ye girilerek komiser yardımcılığı sınavlarına girilebilirmi veya 4 yıllık üniversite eğitimi tamamen bittikten sonramı kps’ ye girilip bu sınavlara girilebilir.Teşekkür ederim.

 4. Selamın aleykim ben pöh olmak istiyorum ve nasıl olacağınıda bilmiyorum fikir ala bilirmiyim

 5. ortaokulum polis lisesine gitmek istiyorum ama polis liseleri kapandımı?

 6. 8. Sınıfım Çevik Kuvvet Polis Olmak İstiyorum Hangi Aşamalardan Geçerek Olabilirim

 7. Sacimda sedef var polis olmama engel olurmu

 8. Ben anju oldum yunus polis olmama engel olurmu

 9. lise bu sene bitiyo pöh sınavına girmem için ne yapmam lazım

 10. ben lise sondayım yüzümde et beni var bu engellermi

 11. Merhaba benim kızımın boyu 1.62 ve 12.sınıfa geçti polis olabilir mi?

 12. Selamun aleykum admin hayırlı aksamlar. Ben paeme girdim kpss puani 82 parkur 39 saniye. Sözlü mülakatta iyi gecti sayılır. Eger nasipte de varsa eğer kazanmak nasip olursa benim kulak zarinda delik var polislik için engel olur mu? Engel olmamasi için ne yapmalıyım fikir verebilir misiniz?

 13. Çevik kuvvetlerde boy sınırı yokmuş doğru mu

 14. Ben açıktan okuyorum lise bittikten sonra bu meslekten yararlanabilirmiyim

 15. Polis olmayı çok istiyorum. 8.sınıftayım lise için herhangi bir ayrım varmı?

 16. Abi ben jöh olmak istiyorum ve üniversite okumak istemiyorum üniversite okumadan jöh olabilir miyim?
  Ve nasıl olabilirim? Yardımcı olursan sevinirim abi.

 17. Admin ben şu an 8.sınıftayım polis kolejleri kapandımı söylermisiniz ben polis kolejlerine gitmek istiyorum ama polis kolejleri kapandı diyorlar yadım edin lütffen

 18. peki sizce ne zaman açılır önümüzdeki 4 sene içinde açılır mı

 19. Polis Akademisini mi bitirmem lazım

 20. selamün aleyküm abi , şuan 12.sınıfım yunus polisi olmak istiyorum kızım boyum kilom herşeyim tamam ama nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum lise bittikten sonra ne yapmalıyım üniversite okumadan polis olabilirmiyim

 21. Ayakta düz taban varsa PÖH olabilirmiyiz

 22. Polis olmak istiyorum bu sene ortaokulu bitirecemde acaba okul notlarin veya ygs puanim polis olmami etkilermi

 23. Sultan seren taş

  Polis koleji kapatıldımı orta okulda geçemiyormuyuz

 24. admin ortaokul mezunuyum polis olmak istiyorum ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar ve sevgilerimle

 25. 8.sinifi bitirdikten sonra nasil pöh olunur SINAVSİZ ???

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir