POLİSLİK

Polis Kolejleri Kapatıldı mı?

Küçük yaşlarda itibaren polis olmayı kendilerine hedef olarak koyan bir çok genç kardeşimiz henüz ortaokul çağındayken polis olma hayali kurmaktadır. Ortaokul düzeyinde okuyan bir çok öğrenci polis olmak içinde sitemize sorular sormaktalar. Bir çok ortaokul öğrencisinin bu aralar sordukları soru polis koleji konusu. Peki polis koleji nedir? Polis koleji eğitim öğretime devam ediyor mu yoksa kapandı mı? tüm bunların cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Polis Koleji Nedir?
Polis kolejini polis akademisine öğrenci yetiştiren lise olarak tanımlayabiliriz. Polis kolejine girmek için ortaokul sonda 8. sınıfta yapılan polis koleji giriş sınavında başarılı olmak ve sonrasında yapılan sınavları da başarıyla bitirmek gerekmekteydi. Polis koleji aynı fen lisesi ve anadolu lisesi gibi eğitimler vermekteydi.. Bu liseden mezun olanlar ister polis akademilerine geçiş yapabilirler isterlerse sınavlara girerek normal bir üniversitede okuyabilirlerdi.

Polis Koleji Şuanda Eğitim Veriyor mu?
Ülkemizde normalde Bursa ve Ankara’da bulunan polis kolejlerinden Bursa polis koleji 2013 yılı içerisinde zaten kapatılmıştı ve öğrencileri Ankara polis kolejine aktarılmıştı. 2015 yılında ise Ankara polis koleji de kapatılarak polis kolejleri tamamen kapatılmış oldu. Bu nedenle şuanda ülkemizde herhangi bir yerde polis koleji bulunmamaktadır. Mevcut düzende şuanda polis kolejleri eğitim ve öğretime devam etmemektedir. Yani arkadaşlar polis koleji sınavları da kaldırıldı. Şuan için polis olmak isteyen adayların en az lise mezunu olmaları gerekiyor ortaokulda polis kolejine giremiyorsunuz.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

94 Yorum

 1. abi selamun aleyküm ben lise bire geçtim ve pöh olmak istiyorum liseden sonra nereye gitmem lazım. ama yükselebilen bi yer yani komser yardımcısı olarak baslanıyorya. Bide akademi liseden sonra üniversite gibimi?

 2. Merhaba oğlum lise son sınıfa geçti,ve polis olmak istiyor…lise biri ce,veya bitmeden önce nereler başvurmamış lazim…polislik konuyu ca en alt kademeden mi başlaması lazim yoksa yüksek mevkiler de okuya bilir mi??Akademiler kapandığı için,merak ediyoruz…eskiden okuyun konser vs olabiliyorlardi,,şim di liseden sonra sadece 2 yıl okuyub en altdanmi başlıyorlar???yoksa liseden sonra yüksek mevki için okuya biliyorlarmi??bilgi verirseniz çok seviniriz…

  1. Lise sonuncu sınıfta YGS sınavına girerek PMYO okuyabilir. Buradan polis olarak çıkar. Üniversite okuyarak POMEM okuyabilir. Polis olur. Üniversite okuyarak PAEM sınavlarına girebilir. Komiser yardımcısı olur. Ya da PMYO okuduktan sonra meslek içerisinde PAEM okur kariyer yapar.

   1. Merhaba benim oğlum 2000 şubat doğumlu.Şuan 11 sınıfı bitirdi ve 12 sınıfa geçti.komiser olmak istiyor bunun için bizim ailesi olarak nerelere başvurmanız lazım 12 sınıfta okurkenmi başvuru yapıcaz yada 12 sınıfı bitirincemi başvurucaz bilgi verirseniz sevinirim.

    1. 12 sınıfı bitirince polis olabilir. Komiser yardımcısı olması için PAEM okuması lazım. Sitede arama yapınız.

 3. Öncelikle çok güzel bir site ve aydınlatıcı doğru bilgiler almak sevindirici.Size sorum şu olacak komiser yardımcılığı sınavlarına da 12. Sınıfı bitirince kps’ye girilerek gidilebiliyormu yoksa 4 yıllık üniversite eğitimini okurken de kps’ye girilerek komiser yardımcılığı sınavlarına girilebilirmi veya 4 yıllık üniversite eğitimi tamamen bittikten sonramı kps’ ye girilip bu sınavlara girilebilir.Teşekkür ederim.

   1. Mrb pmyo’larda eğitim süresi 1.yilin sonunda tam emin değilim ama 2.yilda seçiminizi poh olarak yapip eğitime poh yetiştirilmek üzere devam edebilirsiniz emin olamdm nokta secimn tam olarak ne zaman yapıldığı yoksa pmyoda poh eğitimi görüp polis özel harekat olabilirsiniz

 4. Selamın aleykim ben pöh olmak istiyorum ve nasıl olacağınıda bilmiyorum fikir ala bilirmiyim

    1. merhaba. Ben 11. Sınıfım ve PAEM okumak istiyorum.
     1- liseden hemen sonra paem e gidebilir miyim?
     2- okul bittiği gibi rütbemi alabilir miyim?
     3- paem e gidebilmem için polis yada üniversite bitirmiş olmam gerekiyor mu?
     çok sağolun ?

   1. Mrb pmyo’larda eğitim süresi 1.yilin sonunda tam emin değilim ama 2.yilda seçiminizi poh olarak yapip eğitime poh yetiştirilmek üzere devam edebilirsiniz emin olamdm nokta secimn tam olarak ne zaman yapıldığı yoksa pmyoda poh eğitimi görüp polis özel harekat olabilirsiniz

 5. Selamun aleykum admin hayırlı aksamlar. Ben paeme girdim kpss puani 82 parkur 39 saniye. Sözlü mülakatta iyi gecti sayılır. Eger nasipte de varsa eğer kazanmak nasip olursa benim kulak zarinda delik var polislik için engel olur mu? Engel olmamasi için ne yapmalıyım fikir verebilir misiniz?

 6. Abi ben jöh olmak istiyorum ve üniversite okumak istemiyorum üniversite okumadan jöh olabilir miyim?
  Ve nasıl olabilirim? Yardımcı olursan sevinirim abi.

 7. Admin ben şu an 8.sınıftayım polis kolejleri kapandımı söylermisiniz ben polis kolejlerine gitmek istiyorum ama polis kolejleri kapandı diyorlar yadım edin lütffen

    1. Peki lise lisansı mı yoksa ne lisansı gerek paem i de lisedemi yoksa üniversitedemi okuyacağım

 8. selamün aleyküm abi , şuan 12.sınıfım yunus polisi olmak istiyorum kızım boyum kilom herşeyim tamam ama nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum lise bittikten sonra ne yapmalıyım üniversite okumadan polis olabilirmiyim

 9. Polis olmak istiyorum bu sene ortaokulu bitirecemde acaba okul notlarin veya ygs puanim polis olmami etkilermi

 10. admin ortaokul mezunuyum polis olmak istiyorum ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim saygılar ve sevgilerimle

 11. Merhaba. Ben kadınım ve polis olmak istiyorum aklımda birçok soru var aslında. 1. olarak mesela ben sınava girdim ve kazandım polislik kamplarına mı gidiyoruz? 2. mesela evlendim ve kocam başka bir yerde ben başka bir yerdeyim. Kocamın oturduğu yerde çalışma gibi bir şansım var mı? Bana çok zorluk çekersin dediler ama ben razıyım dedim. Bu mesleği gerçekten çok istiyorum. Peki okulu bitirdim iş bulamama gibi bir şansım var mı? Ya da güç olarak ayırma gibi bir şey var mı? Yani hani ben kadınım ya ayrım yapma gibi birşey. Ben asla güç olarak ayrılmak istemem. Ve son olarak mesela polis oldum ve sonra çevik kuvvet olmak istiyorum. Bunu için belli bir yıl veya ay polis olmam gerekiyor mu yoksa direk sınavlara girsek oluyor mu? Cevaplarını bekliyorum…

  1. Okulda yatılı okuyacaksın. Eş durumu zorlukları olur. Polis okulu bitenler kesin atanır. İhtiyaca göre birime verilirsin.

 12. Merhaba ben 14 yaşındayım 8. Sınıfa gidiyorum polis özel harekat olmak istiyorum 8. Sınıftan sonra özel harekat olmak için herhangi bir sınava giricekmiyim liselerde kapandı

 13. Mrb ben ilkokul 5 . Sınıfa gigiyorun bu yıl 5 bitirip poh yada joh olacağım ne yapmalıyım . 8 saniyede 14 sokup takaram . G3 mg3 mp5 kales biksi hepsini kullaisligim var . Rpg 7 bile salladım . Bilmeyen lere söyleyim roket lav silahı .
  Boy 1 70 fiziğim de iyidir yani
  Ama kimya dersi daha başlamadım çünkü 5sınıfta kimya dersi yok. AtışlarıM da 10 ve 12 arasına dizerim . Admin abi senden dagafazla mermi yakmisimdir . Beni reyise götürün reyiz benim işimi çözer

 14. Abi ben askeri lise veya polis liseleri ne gitmek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz bu liselerin açılma şansı yok mu?

 15. Polis kolejlerinin açılma şansı var mı bu sene yoksa hiçbir zaman açılmayacak mı (8.sınıf öğrencisiyim)

 16. Merhabalar ben paem in 2020 de kalkacağını duydum bir polisten şimdi 4 yıllık lisans mezunu olsam paem kalksa pomem okuyup nasıl komiser olucam ?

 17. merhaba. ben PÖH olmak istiyorum ve lise 2 öğrencisiyim TYT sınavından sonra PMYO ya gitmek istiyorum orada ne kadar bi süre eğitim alınıyor? ve eğitim sonrasında hemn pöh olabilir miyim? ya da ne kadar süre sonra pöh olabilirim? sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. kolay gelsin.

  1. merhaba. ben PÖH olmak istiyorum ve lise 2 öğrencisiyim TYT sınavından sonra PMYO ya gitmek istiyorum orada ne kadar bi süre eğitim alınıyor? ve eğitim sonrasında hemn pöh olabilir miyim? ya da ne kadar süre sonra pöh olabilirim? sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. kolay gelsin.

 18. Merhaba,peki polis olmam için liseyi bitirmem gerek biliyorum da. Adalet alanı bölümü olan liselere mi gitmem daha iyi olur?

 19. merhaba. Ben 11. Sınıfım ve PAEM okumak istiyorum.
  1- liseden hemen sonra paem e gidebilir miyim?
  2- okul bittiği gibi rütbemi alabilir miyim?
  3- paem e gidebilmem için polis yada üniversite bitirmiş olmam gerekiyor mu?
  çok sağolun ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu