PMYOPOLİSLİKPOMEM

Polis Çocuklarına Polislik Sınavlarında Avantaj Sağlanıyor mu?

Polis olmak isteyen bir çok aday içerisinde belli bir kısım var ki onlar zaten hayatları boyunca ve çocuklukları boyunca bu mesleğin içinde büyümüş kişilerdir. Kimden mi bahsediyoruz polis çocuklarından tabi ki de. Polis çocuğu demek daha doğar doğmaz mesleğe ilk adımını babasıyla atmış kişi demektir. Peki polis çocukları polislik sınavlarının herhangi birinde bu durumdan dolayı artı puan veya düşük puan alarak polis olabiliyor mu yazımızda buna değineceğiz.

Polis Çocuğu Olmak Polislik Sınavlarında Fayda Sağlar mı?
Polis çocuğu olan bir çok polis adayımızın sordukları polis çocuğuyum herhangi bir faydası olur mu sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz. Bildiğiniz gibi emniyet teşkilatı şehit ve vazife malulü eş ve çocukları için ayrı bir kontenjan ve ayrı bir baraj puanı ile alım yapmaktadır. Bu durum sadece şehit ve vazife malulü eş ve çocukları için geçerli yani polis çocuğu arkadaşlarımız babanızın veya annenizin polis olması polislik sınavlarında sizlere herhangi bir artı sağlamamaktadır. Mülakatta veya başka yerde polis çocuğuyum demenizin artısı yoktur yani. Aslında baktığımız zaman öğretmen çocuklarına bursluluk sınavı gibi sınavlarda artı puan gibi durumlar olurken bu durum polis teşkilatı içerisinde ne yazık ki yoktur.

Polis çocuklarından yalnızca şehit veye vazife malulü olanlar için bazı avantajlar olmaktadır ki buda şahsi fikrimiz olması gerekmektedir. Peki şehit ve vazife malulü çocuklara nasıl avantajlar sağlanır. Şehit ve vazife malulü çocuklara ygs baraj puanında kolaylık sağlanmakta ve alımlarda şehit kadrosu ayrı tutulmaktadır. Ayrıca sınav ücreti olarak şehit ve vazife malulleri herhangi bir sınav ücreti yatırmamaktadır.

Şehit ve gazilerimizin emanetleri bizlerin her zaman için baş tacıdır. Allah ülkemiz için can alıp can veren yiğitlerden razı olsun…

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Abi ben bugun birkaç polise sordum ygsden 250 ve üstü alanlar için kayıtlar başlamış diyorlar hatta kayıt yaptıranlar parkur için kursa gitmeye bile başlamış bu dogrumu lütfen cevaplayın

 2. 2017 PMYO SINAV KALAVUZU TAHMİNİ NE ZAMAN AÇIKLANIR LÜTFEN BİRAZ DETALI YAZAR MISINIZ HANGİ AYIN KAÇIYLA KAÇI ARASI SİZCE?

 3. Kardeşim benim üstteki dişlerim alttaki dişlerimden biraz önde bi sıkıntı olırmu bide sağlık mülakatında önemli olarak nelere bakılıyor

 4. Merak ediyorum da şartları sağladığımız takdirde ayni sene icerisinde hem Pomem e hem Paem e hemde Pmyo ya başvurabilir miyiz?

 5. Benim babam emekli polis memuru sanırım kpss şartı emniyet teskilatindan emekli çocuklarından istenmiyormus. Pomem alımları için ?

 6. Polis Çocuklarına YGS de 150 alsa başvuramıyormu yani şimdi ben başvuruyor sanıp spora gittim azimle 16 kilo verdim tüm hayallerim yıkıldı derslerimdede okadar başarılı değilim 150 alıp direk polisliğe gidicektim olmuyormu şimdi 🙁

  1. Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından 260 değil 150 puan istenir. Bilginiz doğru.

    1. Benim amcak şahin trafik polisi 150 puan alsam yetermi peki

    2. Bende polis cocuğuuyum fakat babam görevine devam etmekte böbreği alındı 150 puan la girebilirrmiyim

 7. Babam 19 yıllık bir polis memuru. Deniz kenarında da yaşadık Diyarbakır’da çatışmanın ortasında da kaldık. Sürekli okul değiştirmek zorunda kaldık, göçebe hayatı yaşadık. Kesinlikle şikayetçi değiliz VATAN SAĞ OLSUN gerisi önemli değil fakat Polis çocuklarına da ufak bir tolerans gösterilse daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

 8. merhaba benım babam ızın gununde trafık kazası gecırıp vefat ettı ben vazıfe malulu olarak gecıyomuyum 150 puanmı yoksa 250 puanlamı denetlencem

 9. merhaba benim abim polis benim polisliğe girmemde puanda bir avantaj sağlar mı puan düşme filan ?

 10. Meraba ben 2016 da şehit olan özel harekat polissi serkan talanın kardeşi ben kuçukluyumden berli polis olmak istiyorum olabilirmiyim ama orta okul mezunuyum lise diplomam yok yardımcı olurmusunuz bana

 11. Merhaba, bir polis çocuğum. Sözlü mülakat için kendimce pravolar yapıyorum fakat polis çocuğu olmanın vermiş olduğu bir ağırlık var ister istemez. Sizce bu durumu mülakatta belirtmeli miyim? Onların sormasını mı beklemeliyim? Ukalalık da yapmak istemiyorum, bununu saklıyomuş gibi saçma sapan durumlara düşmekte. Yoksa zaten bunu onlar önündeki evraklarda görüyor mudur?Teşekkürler.

 12. Selamın aleyküm ön lisans mezunu olarak pomem e başvurmak istiyorum. Aranan şartlar nelerdir? Belli bi puan isteniyor mu bunları merak ediyorum. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

 13. Yks ye başvurmadım KPSS puanı ya da geçen seneki
  Puanım geçerli değil mi
  Ya da polis çocuğuyum bir artısı olur mu

 14. Benim abim polis tyt sınavında ne kadar almam lazım polislik icin benim için 260 barajı düşer mi

 15. Merhaba benim babam vazife malulu ve ben bu sene tytde barajın üstünde aldım kayıtlar başladığında başvuru yapacam da benim merak ettiğim bir şey var acaba mülakatlara giriyor muyuz yoksa onda da Bi ayrıcalık var mı cevaplarsanız sevinirim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu