POMEM

2018 POMEM Eğitim Sonu Sınavı Ne Zaman?

Polis Akademisi resmi sitesinden gün içerisinde yapılan açıklamaya göre POMEM bünyesinde eğitimlerine devam eden adaylar için eğitim sonu sınav duyurusu hakkında açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar için yapılacak sınavlar için kesinleşen tarihler ve sınavların yapılacağı yerler de adaylar için detaylı şekilde belirtildi.

POMEM Öğrencileri İçin Eğitim Sonu Sınavı Ne Zaman ?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri çatısı altında eğitimlerine devam eden adaylar için bugün Polis Akademisi resmi internet sitesi üzerinden önemli bir duyuru yapıldı. Bu duyuruya göre eğitimlerinin sonuna gelen ve eğitimlerini başarıyla tamamlamış olan POMEM öğrencilerinin eğitim sonu sınavı ile ilgili tarihler ve yapılacağı yerler hakkında bilgi verildi. Bilindiği gibi POMEM hem lisans hem de ön lisans mezunlarından öğrenci alan bir polis eğitim birimi. Bununla birlikte adaylar eski yasaya göre en az 6 aylık bir eğitim görmek zorundayken, değişen kanunla birlikte bu süre en az 4 ay şeklinde güncellenmişti. POMEM bünyesinde halihazırda eğitimlerine devam eden adaylar için Polis Akademisi resmi internet sitesinden yapılan açıklama hakkında bilgi verelim.

Polis Akademisi Tarafından Yapılan Resmi POMEM Eğitim Sonu Sınav Duyurusu
3 Haziran 2015 tarihli ve 29375 Sayılı ResmîGazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “EmniyetGenel Müdürlüğü kadrolarına polis memuru ve komiser yardımcısı rütbelerine aday memur olarakatanacaklara uygulanacak sınav yönetmeliği” hükümleri gereği, 19/2.Dönem ve 19/1-1.Dönem olarak Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayarak mezun olacaköğrencilerin sınavları; 25-27 Temmuz 2018 tarihleri arasında öğrenim gördükleri Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde yapılacaktır. Anılan yönetmeliğin 6’ncı maddesi gereği ilanolunur.

Yeni Dönem Pomem Alımları Başlıyor

2017-2018 eğitim öğretim yılı 19/2.Dönem ve 19/1-1. POMEM öğrencileri için açıklanan Polis Meslek Eğitim Merkezi eğitim sonu sınav duyurusu ile birlikte, yeni dönemde POMEM eğitimi almak için gün sayan adaylar için de başvuru tarihleri yaklaşmış oldu. POMEM için başvuruda bulunmayı düşünen binlerce aday arasından yalnızca belirli kriterleri karşılayanlar eğitim görmek için kabul edilecekler. Adayların POMEM eğitimine başvurup polislik mesleğini icra edebilmesi için aranan tüm şartlara ve yeterliliklere uygun olması gerekiyor. POMEM başvurusunda bulunacak adaylarda aranan bazı şartları sizlere aktaralım:

  • POMEM için başvuruda bulunacak adayların lisans ya da ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Geçmiş yıllarda POMEM için yalnızca lisans öğrencileri başvuru yapabilirken, değişen kanunla birlikte artık ön lisans mezunları da başvuruda bulunabilmektedir.
  • Her ne kadar hem lisans hem de ön lisans mezunları başvuru yapabilse de lisans mezunları için ayrılan kontenjanın ön lisans mezunları için ayrılan kontenjana oranla hayli yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Yani lisans mezunlarının POMEM için girme ihtimali daha yüksektir.
  • POMEM hem erkek hem de bayan öğrencileri eğitim için kabul eder. Ancak burada yine kontenjan sistemi devreye girmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan POMEM alımlarında, erkek öğrenci sayısı bayan öğrenci sayısından daha fazladır.
  • Adaylar KPSS P3 puan türünden alacakları puana göre POMEM için başvuruda bulunabilirler. POMEM için ayrı bir yazılı sınav düzenlenmez. Yalnızca KPSS sınavından alınacak puanlar geçerli olacaktır.
  • Her yıl POMEM başvurularında KPSS için baraj puan uygulaması bulunur. 2018 yılı için baraj puanlar henüz belirlenmemiş olsa da geçmiş yıllardaki alımları göz önünde bulundurursak çok yüksek ihtimalle 60.000 puan KPSS P3 türünden baraj puan olacaktır.
  • POMEM için başvuracak adaylar yazılı sınav harici fiziki mülakat ve sözlü mülakata da girmek zorundadır.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Admin 21.dönem mezun olacaklar mi girecek bu sınava? Okullar 16.na kadar bosaltilacakti degistimi bu karar?

  2. Öncelikle kolay gelsin. 21. Dönem bilecik pomemdeydim. Normalinde törenimiz bugun fakat bizi 2 gün önce dosyalarınız gelmedi diyerek evlerimize gönderdiler dönem sonu mulakatina da almadılar sağlık ve güvenlikten bir sıkıntım yok diye biliyorum araştırdım fakat bürokrasiden dolayı dosyalar gelmedi deniliyor acaba bir problem mi oldu veya bizi ne zaman mezun edecekler tahmini biraz bilgisi olan yok mu bu duyuruya biz dahil miyiz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu