Ana Sayfa / PÖH / Pöh Yedek Alımı Nasıl Yapılır?
poh-yedek-alimi

Pöh Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

Polis özel harekat sınavlarının açıklanmasıyla asil kazanan adayların yanı sıra yedek durumda olan adaylarda heyecanlı bir şekilde yedek alımlarını beklemeye başladılar. Daha önceki yazılarımızda polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerine yedek alımlarının nasıl yapıldığını detaylı şekilde sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise polis özel harekat alımlarında yedek alımlarının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Polis Özel Harekat Yedek Alımları Nasıl Yapılır?
Polis özel harekat alımları bilindiği üzere 19. dönem polis meslek eğitim merkezi alımı olarak yapıldı yani pomem alımı olarak geçmektedir. Bu nedenle de polis özel harekat alımlarında yedek çağırma işlemleri polis meslek eğitim merkezi yedek alımı şeklinde yapılacaktır. Genel olarak özel harekata son gün kaydını yaptırmayanlar yerine intibakın 1. haftası bi yedek planlaması yapılır ve sonrasında sağlık raporudan elenen, intibakta istifa eden adaylar yerine güncellenerek yedek alımları yapılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde polis özel harekat alımı usul ve esaslarını sizlerle paylaşmıştık. Paylaştığımız usul ve esaslar içerisinde yedek alımının nasıl yapılacağına değinilmiş arkadaşlar peki yazı da ne diyor aşağıda bakalım.

Pöh Alımı Usul ve Esasları Yedek Alım Maddeleri
Madde 15 de POMEM giriş puanına göre erkek, kadın ve Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Erkek ve kadın asıl adayların % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir denilmektedir ancak polis akademisi 10 bin kadar yedek aday belirlemiş durumda bunun nedeni nedir henüz belli değil.

PÖH Yedek Aday Çağırma
MADDE 18 – Geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Çağrılan yedek aday, kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç üç iş günü içinde planlandığı POMEM’e evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur. Bu süre içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz. Bu adayların dosyaları Başkanlık onayı ile işlemden kaldırılır. Bunların yerine de yine aynı usulle yedek aday çağırma işlemi yapılır.

(2) (Değişik:13/3/2017-Bakan Onayı) Eğitim-Öğretim süresince kontenjan dolmamışsa yedek aday çağrılabilir. Yedekten çağrılan adayların eğitim-öğretime geç başladıkları süre devamsızlıktan sayılmaz.

 

Bu makalede tam 285 SORU-CEVAP yer almaktadır. Okumak ve yeni soru sormak için aşağıya bakınız.

285 Soru Var

 1. Yedek 57 hala açıklanmadı ne zaman açıklanır?ve aklıma torpil falan soktular yedeklerde torpil olur mu?

 2. Admin yedek kaç kisi alınacak tahminlerimize gore tesekkürler

 3. Yedekler buhafda aciklanirmi aciklanirda bu siteden bakabiliirmiyiz sizce

  • admin

   Henüz tarih belli değil. Evet sitemizin android uygulamasını telefonunuza indirebilir ya da bildirimlere abone olabilirsiniz. Biz size haber göndeririz.

 4. Yedek alimi bu ayin kacina olacak

 5. Admin öncelikle bıkmadan usanmadan sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de 798 yedeğim banada ilk alımda gelebilirmi birde lise mezunlarınının 2 sene okuyacakları söylentisi kesinlik kazandımı?

 6. admin bayram icin plan bile yapamadik napalim sence aciklanirmi bayrama kadar bekliyelim mi yoksa bayram sonrasinami sarkar?

 7. Admin bey 1301 deyim gelme ihtimali nedir sizce

 8. orda görevli bi polis bir ay sonra açıklanır dedi ama ne kadar doru bilmem o kadar sürermi sizce admin

 9. ARKADAŞLAR YEDEĞE NEREDEN BAKABİRİM

 10. admin yedekler bugünde hala aciklanmadi bayram sonrasina mi kaldi acaba neden aciklamiyolar?? Hıc bir duyum almadin mi ?

  • admin

   Hiçbir fikrim yok. Bu sene herşey gecikiyor. Güvenlik taraması uzun sürüyor diye düşünüyorum. Başka mantıklı bir sebep göremiyorum.

 11. admin pomem face sayfasinda gordum intibak bitmis egitimler temmuz 3 unde basliyormus 6 araliktada mezuniyet warmis dogrumudur sence. bide yedekleri ne zaman cagirirlar onlarla beraber mi olur.

 12. arkadaşlar asil de arkadaş geldi ..askerlik yapmıyanlar eylulde alacaklarmış…direk egitime tabı tutulacakmışş..ve yedeklerde 1850 civari yedek alınacakmış dedi..kendısıde askerlik yapmadıgı için okul mudurleri eylüle kadar gelme demiş ve yedekteki arkadaşlarınızada birldirin demiş 🙂

 13. arkadaşlar asil de arkadaş geldi ..askerlik yapmıyanlar eylulde alacaklarmış…direk egitime tabı tutulacakmışş..ve yedeklerde 1850 civari yedek alınacakmış dedi..kendısıde askerlik yapmadıgı için okul mudurleri eylüle kadar gelme demiş ve yedekteki arkadaşlarınızada birldirin demiş :).

 14. Admin bayramdansonranezamn belli olacak yedek alimi sence

  • admin

   3 temmuza kadar hareket olmasını bekliyorum. Sitemiz mobil uygulamasını indirin bildirimlere abone olun. Gelişme olunca biz haberdar ediyoruz.

 15. Sayın admin benim yedek sıram 1499 önlisans mezunuyum askerliğimi yapmadım durumum hakkında biraz açıklama yaparmisiniz ? İyi bayram lar

  • admin

   Merhaba. Bu sene bırakan çok oldu. Size de sıra gelebilir. Şu an bilinen bilgilere göre eğitiminiz 6 ay. Yakında PA eğitim-öğretim takvimini yayınlar.

 16. Admin kesin olarak bayram sonrası yedekler çagrilacakmi yoksa eylülde asillerle birlikte mi çagrilacaklar okula.

 17. Selamun aleyküm kardeşim 985 gelirmi sence ?

 18. Admin bukadar gecikme nedeni ne olabilir niye aciklanmiyor eylulunn 10 gelen arkadaslar teslim olacaklar. Ozmana kadar aciklanirmi acaba?

 19. Admin abi anlamadıgım misal askerlıgını yapmıs bırı 900.yedek ben 479 askerlık yapmadım ilk onumu cagırıcaklar abi bi açıklarmısın

  • admin

   Kesin bir durum yok, bu benim tahminim. 5 ay ve 11 ay ayrı eğitim görüleceği için, o eğitime katılmayan kişilere göre aday yedek çağrılacak. Olay bu. Yanlış da çıkabilir. Hep birlikte yakın zamanda öğreneceğiz.

 20. Selamın aleyküm admin 877 yedeğim sıra gelir mi ? Bide Polis Akademisi sitesine girip bakamıyorum kapalı herhalde kacıncı yedekte olduğumu önceden bakıyordum şimdi göremiyorum herhalde yedek listesini hazırlıyorlar bilgin var mı kaça kadar gelir yedek listesi

 21. Essalamu aleykum 292 yedeğim gelirimi bana sıra askerlik yapmadım lise mezunuyum kaç ay eğitim alacam gelirse eğer eğitme ne zaman başlarım poh ile konuştum gelir dedi ama 11.09.2017 de eğitime başlarsın dedi ne kadar dogru bu bilgi geldi diyelim 3 gün içinde kayıt yaptırmam gerekiyormuş bana Karabük gelecekmiş gelirse eğer sonuçlar aciklaninca direk gidip kayıt yaptırmam mi gerekiyor

 22. Eyitimde birakn sayisi kactam olarak bilginiz varmi

 23. Admin dişimde çaplik var on saglikla disini goster dediklerinde gosterdim bana geç dediler ana sagliktan gecerken dise cok onem veriyolarmi

 24. 20 lik dişlerim yan bitmiş sağ tarafı aldırdım sol tarafı aldirsam sorun olurmu yada aldırmadan sorun olurmu

 25. Admin sonuclar nezamn aciklaniyor

 26. Pöh yedek sonuçlarıyla ilgili bir gelişme yokmu

 27. Abi 6 ay egitim yapacaklarla 11 ay egitim yapacaklar berabermi egitim görücek bide sıra degişikligi olurmu mesela ben 479 askerlık yapmadım adam askerlık yapmıs 800.yedek onu bnden once cagırırlarmı

  • Askerlik nitelik olarak aranmaz. Sıra değişikliği yaratmaz. Sadece puan sistemine göre değerlendirilirsiniz. POMEM-PAEM farklı eğitim görür.

 28. 88. Yedegim 22 yasindayim bi tane disim yok sikinti olrmu abi

 29. admin 20.donem pomem bile aciklandi bizim yedekler ne durumda ne zaman aciklarlar sence daha ne kadar bekleriz

 30. Admin yedek allmama gbi bir durumlari vrmi

 31. Ya nedn dolayi bukadar gecikiyo bir bilgin vrmi

 32. Selamın Aleyküm ilk yedek alımı diyosunuz kaç derece yedek alımı var yedeklerin hepsimi değerlendiriliyor? Teşekkürler

 33. S.a 39. Yedekteyim bu askerlik yapmayanlar eylüldemi gidecek yani o zaman mı açıklanacak kısa bir bilgi varmı yedek almama şansı yüzde kaç?

 34. Selamın aleyküm admin , 19. Dönem 1030. Yedek adayım askerliğimi yapmadım ne zaman açıklanacak çağrılır mıyım , umudumu kesmeli iyim bir ışık var mı ya da bir haber ?

 35. 1088. Yedeğim gelme olasılığı nedir

 36. Admin kardeşim en ufak bir gelişme yokmu bu kadar yedeklerin yüreğine su serpecek güzel bir haber bi ışıkyokmu umut.lar tükenmek üzere yedekkaç sıraya kadar gelir

  • admin

   Yazmak istemiyorum; sonra beklenti oluyor, olmayınca bize kızıyorlar… Şu an PÖH’lerden olumsuz sağlık taraması alanlar Ankara’ya yönlendirildiler. Bu aşamada da elenenler olacak. BELKİ tüm bu elenenleri bekleyip alım yapabilirler. Tüm elenecekleri bekliyor olabilirler.

 37. Admin sizce ne zaman belli olur

 38. Admin hala bir haber yok mu? Ne zaman aciklanir bu yedekler? daha cok bekliyecekmiyiz? tahminin varmi bu konuda?

 39. Admin 20 yaş üstü lise mezunu askerliğini yapmamış lar ve 20 yaş ve altı askerlik yapmamış lar ayrı okullarda mı eğitim görecek

 40. Hangi şehirde PMYO okumak daha mantıklı bi kız için

 41. Admin Pomem yedeklerini açıklandı pohlerde acıklanırmı

 42. Pmyo okullarına her yïl sadece 500 tane mi kız alınıyor toplam

 43. Admin Ankara’da sağlık dan elenen sayı belli oldu mu acaba toplamda yedek kaça kadar gelir rakamda değişme varmı duyumunuz kaça kadar gelir

 44. Hocam son gunlerde yedek alimi olmayacak soylentileri var boyle bisey soz konusumu ?

 45. admin yedeklerle ilgili bi duyum aldin mi bu aralar. neden hala aciklanmadi daha ne kadar bekliycez sence ?

 46. Admin sizce yedek çağırmada telefon lamı çağırırlar yoksa internet üzerimi belli olur

 47. Selâmün aleyküm admin daha önceki yıllarda yemeklerin çagrilmama gibi bir durumu oldumu bu sefer öyle birşey olabilir mi

 48. admin pmyo paem hepsi aciklandi bi pöh yedekler kaldi onlar ne zaman aciklanacak universite acilacak okula dewam mi edelim napalim bi yanda okul bi yanda pöh napacagimi şasirdim yedek 63 bekliyorum oylece

 49. Admin yedeklerden hala bi ses yok ne durumda sence ne zaman aciklanir daha beklermiyiz. akademide hic bi aciklama yapmiyor elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz oylece. ?

 50. Ya neden hala hicbir aciklama yok yedekler hakkinda hic kimse hic bisey bilmiyo akademi neden aciklama yapmiyo herkesin bi hayati planlari var bunu beklemekten siteyi takip etmekten yorulduk artik lutfen bi aciklama yapilsin artik ya resmen umursanmiyo 19.donem ?

 51. arkadaslar biraz önce akademiyi aradım ve bana bir numara verdiler buradan bilgi alabilirsin dediler aradım açan arkadasa sordum bugun veya yarın olumlu bir pylaşım yapılacak akademinin sitesinden takip et dedi ne kadar doğru bilmiyorum fakat sizinle paylasmak istedim
  344.Yedek

 52. Emre bu numara ne kadar doğru bizimlede paylasirsan sevinirim.
  Sence doğrumu ne kadar doğru yada

 53. poh adayı halit

  emre kardeşim bende 331. yedeğim kişiyi telefondan arama gibi yani arayarak bilgi vermeyecekler değilmi admin suan kaca gelir yedekler ve diyelim yedek 500 e kadar geldi askerligini yapmayan la yapanları farklı okullara mı gonderecekler ve ben bu sıralamayla direk egitime gidebilirmiyim senide yoruyoruz ama sende bu sorulardan sıkıldın biliyoruz hakkını helal et kardesim

 54. poh adayı halit

  yani PA bu numarayı verse zaten kendi acıklama yapar baska bir numarayla irtibata gecmeni saglamaz

 55. Yedeklerde 1 alimda 863 kisi aldilar 2 alim olurmu? Olursa tahmini kac kişi alırlar ?
  Ve Alım hangi ay olur bilginiz varmı?

 56. Admin 19 dönem için 800 yedek alındı bana sıra gelmedi ama neden sayfaya giremiyoruz sıramız düşmesi lazım başka yedek alımı olacakmı bir bilgin varmı teşekkür ederim

 57. Admin 19 dönem pöh yedek alımı oldu bana sıra gelmedi ama sıramızın düşmesi lazım sisteme giremiyorum neden

 58. Yedeklerdeyim kişiye ait sonuç bulunamadı diyor

 59. peki yedekten çagırdılar ne zaman geliyorlar okula bilgi alabilirmiyim

Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir