Yeni Haberler
Ana Sayfa / PÖH / Pöh Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

Pöh Yedek Alımı Nasıl Yapılır?

Polis özel harekat sınavlarının açıklanmasıyla asil kazanan adayların yanı sıra yedek durumda olan adaylarda heyecanlı bir şekilde yedek alımlarını beklemeye başladılar. Daha önceki yazılarımızda polis meslek yüksek okulu ve polis meslek eğitim merkezlerine yedek alımlarının nasıl yapıldığını detaylı şekilde sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise polis özel harekat alımlarında yedek alımlarının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Polis Özel Harekat Yedek Alımları Nasıl Yapılır?
Polis özel harekat alımları bilindiği üzere 19. dönem polis meslek eğitim merkezi alımı olarak yapıldı yani pomem alımı olarak geçmektedir. Bu nedenle de polis özel harekat alımlarında yedek çağırma işlemleri polis meslek eğitim merkezi yedek alımı şeklinde yapılacaktır. Genel olarak özel harekata son gün kaydını yaptırmayanlar yerine intibakın 1. haftası bi yedek planlaması yapılır ve sonrasında sağlık raporudan elenen, intibakta istifa eden adaylar yerine güncellenerek yedek alımları yapılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde polis özel harekat alımı usul ve esaslarını sizlerle paylaşmıştık. Paylaştığımız usul ve esaslar içerisinde yedek alımının nasıl yapılacağına değinilmiş arkadaşlar peki yazı da ne diyor aşağıda bakalım.

Pöh Alımı Usul ve Esasları Yedek Alım Maddeleri
Madde 15 de POMEM giriş puanına göre erkek, kadın ve Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenir. Erkek ve kadın asıl adayların % 30’una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenir denilmektedir ancak polis akademisi 10 bin kadar yedek aday belirlemiş durumda bunun nedeni nedir henüz belli değil.

PÖH Yedek Aday Çağırma
MADDE 18 – (1) Geçici kayıt sırasında, POMEM’e giremeyecekleri anlaşılan, eksik belge getiren, intibak eğitiminin başladığı günün mesai bitimine kadar başvuruda bulunmayan, POMEM’den ayrılan veya vefat eden adayların yerine yedek adaylar sırası ile çağrılır. Çağrılan yedek aday, kendine tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç üç iş günü içinde planlandığı POMEM’e evrakları ile birlikte gelerek müracaatta bulunur. Bu süre içinde müracaat etmeyen ya da eksik belge ile gelen adaylar haklarını kaybetmiş sayılırlar ve bu adayların geçici kayıtları yapılmaz. Bu adayların dosyaları Başkanlık onayı ile işlemden kaldırılır. Bunların yerine de yine aynı usulle yedek aday çağırma işlemi yapılır.

(2) Eğitim-öğretimin başlaması gününden itibaren üç iş günü geçtikten sonra kontenjan doldurulmamış olsa dahi yedek aday çağrılmaz.

Kafanıza takılan sorularınızı lütfen aşağıdaki resme tıklayarak SORU-CEVAP alanımızdan sorunuz..

Lütfen alttaki beğen butonuna tıklayarak FACEBOOK sayfamızı beğeniniz...

İlginizi Çekebilir...

poh-yedek-kac-kisi

PÖH Yedek Kaçıncı Sıraya Kadar Gelir?

19. dönem en az lise mezunu polis özel harekat alımları yaklaşık 6-7 aylık bir sürecin …

25 Yorum

 1. Selamun aleyküm Admin kardeşim… PÖH’de 10bin yedek planlaması yapıldı… bu yedekler değerlendirilir mi hepsi acaba bi bilgi veya duyum aldınız mı hiç.. teşekkür ederim..

 2. Admin bi aydiblat kurban olayim 1235 yedek olasiligi nedir

 3. Polis özel harekata önümüzdeki yıl yani 2017 2018 dönemi için lise mezunlarına alım yapılacak mı bilginiz var mıdır?

 4. 1327 nin şansı varmıdır ?

 5. Kayıtta vesikalik fotograf istiyorlar takım elbiseli, takim elbiseyi fotofrafçı shop olarak giydirse sorun olur mu ?

 6. 280.yedek nasl olur

 7. Merhaba
  Usul ve esaslar maddeleri içerisinde yedek çağırma işlemi geçmiş dönemler gibi değilde farklı olacağı belli oluyor. Yani asil adaylar bıraktıkça çağrılacak deniyor. Eğitimi 4 ay var sayarsak 2. ayın sonunda bırakan yedekler için çağrı yapacaklar mı? yapılacak ise bu işlem nasıl olacak eksik eğitim almış olup 2 aylık eğitim o adaya yetecek mi?
  cevap verirseniz sevinirim 🙂 Yedek 1320. 🙁

 8. selamün aleyküm 1512. yedek gelme olasılığı varmı. sizce kaç yedek alırlar. en geç ne zamana belli olur?

 9. 799 yedek teyim gelme olasiligi nedir

 10. 2661 yedek gelme ihtimali varmıdır admin
  Yorum için teşekkürler.

 11. 851yedek asıl gelir mi

 12. Daha önceki polis özel harekat alımlarında yede kaca kadar yükselmişti bi bilginiz varmı admin

 13. 2754 yedeğim ihtimal varmı dersiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir