PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

17.07.2018
A+
A-
PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

Polis Özel Harekat birliği günümüzde ülkemizin en seçkin güvenlik güçlerinden birisidir. Son yıllarda yaptıkları başarılı operasyonlar neticesinde birçok genç PÖH olmak istemektedir. Bu görevi yapmak her ne kadar herkesin hayali olsa da ancak belirli şartları karşılayan adaylar PÖH olabilir. Günümüzde lise mezunu olan herkes eğer aranan kriterlerin tamamını uyuyorsa Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren PMYO tarafından eğitime tabi tutulup polis olabilir. Eğer adaylar en az ön lisans mezunuysa POMEM çatısı altında eğitim görmek için de başvuru yapabilir. Yalnızca PAMEM sadece lisans mezunu adayları kabul eden polis eğitim birimidir. İlkokul mezunu adaylar için ise polis olma fırsatı mümkün değildir.

Polis olmak istyen adaylar için geçmiş yıllarda ilkokul mezunları da istihdam edilmişse de uzun zamandır  polis olmak isteyenlerin tamamında en az lise mezunu olunması şartı aranmaktadır. Kısacası Polis Özel Harekat ya da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olarak istihdam edilmek üzere alınacak adayların tamamı en az lise mezunu olmak zorundadır. Eğer adaylar üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birini bitirmişlerse avantajları daha fazla olacaktır. Çünkü hem POMEM hem de PAEM ‘e başvuru yapmaları mümkündür. Eğer lisans mezunu adaylar 26 yaşından büyük değilse PMYO için de başvuru yapabilirler. Bununla birlikte lise mezunu olan adayların PMYO başvurusu yapması için aranan maksimum yaş şartı da yine 26 yaşıdır.

Adayların polis özel harekat olmak için kıyasıya rekabet içine girdiği bu dönemde öncelikle Polis Akademisi bünyesindeki hangi polis eğitim biriminde eğitim almayı istediklerini netleştirmeleri şarttır. Lise mezunu olan adaylar için tek seçenek PMYO eğitimi aldıktan sonra 2. Sınıfta gelen komisyon tarafından uygun bulunursanız, oradan da Polis Özel Harekat’a geçmekle mümkündür. Polis Özel Harekat olmak için tekrardan PMYO mülakatlarına benzer şekilde bazı sınavlara tabi tutulursunuz. Yani direkt olarak 2. Sınfıta PÖH olmanız mümkün değildir. Sağlık, fiziki mülakat, sözlü mülakat gibi aşamaları PÖH için tekrardan geçmeniz gerekir.  Üniversite mezunlarının da PÖH olması için gerekli bilgileri aşağıda sizlere aktaracağız.

Üniversite ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olabilir ?

PÖH olmak isteyen adaylar lise, ön lisans ve lisans mezunları için ayrı polis eğitim merkezlerinde eğitim alırlar. Aslında PAEM de Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren bir polis eğitim merkezi olsa da genellikle oraya giden adaylar direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mesleğe başlamak için kaydolmaktadır. PÖH olmak isteyen adaylar ise POMEM ve PMYO ile eğitim alırlar. Ayrıca PAEM sadece lisans mezunlarını kabul ettiği için ve sınırlı sayıda alım yaptığı için PAEM’e gidip PÖH olmak isteyen aday pek yoktur. Nasıl Polis Özel Harekat olunacağına dair adayların izlemesi gereken 3 farklı yol vardır. Adayların eğitim durumları, fiziki şartları gibi birçok etmen PÖH olmayı etkileyen faktörlerdir. Adaylar her ne kadar polis rütbesini almış dahi olsalar PÖH için tekrardan her aşamayı baştan yapmak zorundadırlar ve kabul edilirlerse yine birkaç ay eğitim almak için Ankara’ya giderler. Yani Polislikten direkt PÖH olmak gibi bir durum yoktur. Zorlu bir birim olduğu için Polis Özel Harekat için her adaya tekrardan mülakatlar ve testler uygulanır. Şimdi Sizlere hem lise mezunları için hem de üniversite mezunları için nasıl PÖH olunabileceğini aktaralım:

 

 • Eğer lise mezunuysanız ve Polis Özel Harekat olarak görev yapmak istiyorsanız öncelikle hedefiniz PMYO tarafından eğitmek almak olmalıdır. PMYO kabulü için de sizden istenilen tüm şartları karşılıyor olmanız mecburidir. PMYO başvurusunda bulunacak adaylar lise mezunu olmasının yanı sıra lise son sınıf öğrencisi de olabilir. Ancak öğrenciler için kesin kayıt tarihine kadar diplomalarının elinde olması şartı aranır. Ayrıca 18 yaşından büyük olunması ve 26 yaşından da büyük olunmaması gerekir. PMYO için TYT sınavına girip baraj puanı geçen adaylar fiziki ve sözlü mülakat için sınavlara girerler. Sağlık durumları ve boy kilo durumları da uygunsa, mülakatlardan da başarıyla ayrılmışlarsa adayların polis olması için önlerinde engel kalmaz.

 

 • PMYO’ya sorunsuz şekilde kabul edilip 2 yıl sürecek eğitime başlayan adaylar için PÖH olma fırsatı 2. Sınıfta gelir. Adayların mezun olmasına yakın bir zamanda gelen PÖH seçim görevlileri adayları inceler ve PÖH olabileceğine kanaat getirdikleri adaylar için fiziki mülakat, sağlık testleri ve sözlü mülakatlara tabi tutarlar. Hepsini başarıyla geçen adaylar da Ankara’da 3-4 aylık bir eğitim alarak PÖH olur. PMYO ile PÖH olmak bu sayede gerçekleşir. Yani adaylar hem PMYO için çeşitli sınavlara girerler hem de PÖH olmak için ayrıca sınavlara girerek hepsinden başarıyla ayrılmalıdırlar.

 

 • Adaylar ön lisans ya da lisans mezunuysa POMEM vasıtasıyla da PÖH olabilirler. Geçmiş yıllara oranla çok düşük sayıda öğrenci alan PMYO yerine POMEM’lerin kontenjanları çok daha yüksektir. Ancak lise mezunları POMEM tarafından kabul edilmezler. En az ön lisans mezunu olan adaylar POMEM eğitimi için başvuru yapabilirler. Burada adayların dikkat edecekleri nokta eğer lisans mezunuysanız girme ihtimalinizin daha yüksek olduğudur. POMEM kontenjanı diğer polis eğitim birimlerine oranla yüksektir ancak lisans mezunlarına ayırdığı kontenjan ön lisans mezunlarına ayırdığı kontenjana oranla daha da yüksektir.

 

 • POMEM başvuruları da PMYO ‘ya benzer şekildedir, ancak buradaki yazılı sınav KPSS ‘dir. Yine PMYO için olduğu gibi mülakatlara giren adaylar başarılı oldukları taktirde POMEM eğitimi alırlar. Eğitim sonrası da PÖH olmak isteyen ve uygun görülen adaylar yine PÖH mülakatlarına kabul edildikleri taktirde PÖH eğitimi görüp göreve başlayabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Furkan dedi ki:

  Usta sırtımda 15 cm lik yatay bir yara izi var sorun çıkarmı?

 2. Furkan dedi ki:

  usta sırtımda 15 cm yatay bir şekilde yara izi var sorun çıkarmı?

  1. Hakan dedi ki:

   Sorun olur.

 3. Furkan dedi ki:

  usta sırtımda yara izi değilmiş. aniden kilo alıp vermeyle oluşan deri çatlaklarıymış. İŞTE 15 CM SIRTIMDA DERİ ÇATLAĞI VAR SORUN OLURMU? DİĞER POLİS SAYFALARI BÖYLE BİR KONU HAZIRLAMIŞ VE ENGEL TAŞIMAZ DİYORLAR.

  1. Admin dedi ki:

   Deri çatlağı sorun olmaz.

   1. Mustafa dedi ki:

    Benim sol bileğimde yuvarlak şeklinde küçük bir yanık izi var o sıkıntı olurmu?

    1. Admin Admin dedi ki:

     Sıkıntı olmaz faça izi olmadıktan sonra

 4. Semih dedi ki:

  Lisans mezunu olarak pomeme girince mezun olduktan sonra komiser yardımcısı oluyoruz ya pöhe geçince de aynı mı olacak diğer sorum ise pöhte rütbe konusu nasıl oluyor

  1. Admin dedi ki:

   POMEM den normal polis olursun.

 5. Özge dedi ki:

  Merhaba ben lisans mezunuyum da bu sene hem pomem hem de pöh’e başvurmak istiyorum ikisine de başvurmam mümkün mü ve bayanlarda pöh alımı olur mu?

 6. Ismail dedi ki:

  Merhaba kardesim, ben 6. sinifa kadar turkiyede okudum ve sonra avrupaya yerlestim ve suan da lise mesunuyum ve elimde br kactane diplama var ama universiteden degil. turkiyede polis veya PÖH olmak icin sansim varmi?

  1. Admin dedi ki:

   Okul denkliğin varsa var

 7. Tayfur güneş dedi ki:

  Orta okul mezunuyum poh olmak istiyorum da mümkün mü acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Hayır..

 8. Hasan dedi ki:

  Admin reis gecen senelerde pöh alimi lise mezunu kpss sarti ve askerlik sarti aranmaksizin oldu yanls hatırlamıyorsam 21. Dönemdi sorum şu aynı şartlarda alım olumu bakanımızın açıkladığı yeni dönem alimlarinda pöh e yer verirmiler sağolun

  1. Admin Admin dedi ki:

   Şu anda öyle bir söylenti ve duyum yok..

 9. Yusuf dedi ki:

  15 yaşındayım ve pöh olmak istiyorum fakat kolumda 3-4 cm ince bir iz var birşey olurmu??

  1. Admin Admin dedi ki:

   yaşın dolunca başvuru yapabilirsin…

  2. Admin Admin dedi ki:

   hayır..

 10. nurullah dedi ki:

  hangi lisans bolumu mezunu olmak gerekiyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   farketmez…