PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

17.07.2018
A+
A-
PÖH Olmak İçin Ne Yapılır, Şartları Nelerdir ?

Polis Özel Harekat birliği günümüzde ülkemizin en seçkin güvenlik güçlerinden birisidir. Son yıllarda yaptıkları başarılı operasyonlar neticesinde birçok genç PÖH olmak istemektedir. Bu görevi yapmak her ne kadar herkesin hayali olsa da ancak belirli şartları karşılayan adaylar PÖH olabilir. Günümüzde lise mezunu olan herkes eğer aranan kriterlerin tamamını uyuyorsa Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren PMYO tarafından eğitime tabi tutulup polis olabilir. Eğer adaylar en az ön lisans mezunuysa POMEM çatısı altında eğitim görmek için de başvuru yapabilir. Yalnızca PAMEM sadece lisans mezunu adayları kabul eden polis eğitim birimidir. İlkokul mezunu adaylar için ise polis olma fırsatı mümkün değildir.

Polis olmak istyen adaylar için geçmiş yıllarda ilkokul mezunları da istihdam edilmişse de uzun zamandır  polis olmak isteyenlerin tamamında en az lise mezunu olunması şartı aranmaktadır. Kısacası Polis Özel Harekat ya da Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olarak istihdam edilmek üzere alınacak adayların tamamı en az lise mezunu olmak zorundadır. Eğer adaylar üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden birini bitirmişlerse avantajları daha fazla olacaktır. Çünkü hem POMEM hem de PAEM ‘e başvuru yapmaları mümkündür. Eğer lisans mezunu adaylar 26 yaşından büyük değilse PMYO için de başvuru yapabilirler. Bununla birlikte lise mezunu olan adayların PMYO başvurusu yapması için aranan maksimum yaş şartı da yine 26 yaşıdır.

Adayların polis özel harekat olmak için kıyasıya rekabet içine girdiği bu dönemde öncelikle Polis Akademisi bünyesindeki hangi polis eğitim biriminde eğitim almayı istediklerini netleştirmeleri şarttır. Lise mezunu olan adaylar için tek seçenek PMYO eğitimi aldıktan sonra 2. Sınıfta gelen komisyon tarafından uygun bulunursanız, oradan da Polis Özel Harekat’a geçmekle mümkündür. Polis Özel Harekat olmak için tekrardan PMYO mülakatlarına benzer şekilde bazı sınavlara tabi tutulursunuz. Yani direkt olarak 2. Sınfıta PÖH olmanız mümkün değildir. Sağlık, fiziki mülakat, sözlü mülakat gibi aşamaları PÖH için tekrardan geçmeniz gerekir.  Üniversite mezunlarının da PÖH olması için gerekli bilgileri aşağıda sizlere aktaracağız.

Üniversite ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olabilir ?

PÖH olmak isteyen adaylar lise, ön lisans ve lisans mezunları için ayrı polis eğitim merkezlerinde eğitim alırlar. Aslında PAEM de Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren bir polis eğitim merkezi olsa da genellikle oraya giden adaylar direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle mesleğe başlamak için kaydolmaktadır. PÖH olmak isteyen adaylar ise POMEM ve PMYO ile eğitim alırlar. Ayrıca PAEM sadece lisans mezunlarını kabul ettiği için ve sınırlı sayıda alım yaptığı için PAEM’e gidip PÖH olmak isteyen aday pek yoktur. Nasıl Polis Özel Harekat olunacağına dair adayların izlemesi gereken 3 farklı yol vardır. Adayların eğitim durumları, fiziki şartları gibi birçok etmen PÖH olmayı etkileyen faktörlerdir. Adaylar her ne kadar polis rütbesini almış dahi olsalar PÖH için tekrardan her aşamayı baştan yapmak zorundadırlar ve kabul edilirlerse yine birkaç ay eğitim almak için Ankara’ya giderler. Yani Polislikten direkt PÖH olmak gibi bir durum yoktur. Zorlu bir birim olduğu için Polis Özel Harekat için her adaya tekrardan mülakatlar ve testler uygulanır. Şimdi Sizlere hem lise mezunları için hem de üniversite mezunları için nasıl PÖH olunabileceğini aktaralım:

 

 • Eğer lise mezunuysanız ve Polis Özel Harekat olarak görev yapmak istiyorsanız öncelikle hedefiniz PMYO tarafından eğitmek almak olmalıdır. PMYO kabulü için de sizden istenilen tüm şartları karşılıyor olmanız mecburidir. PMYO başvurusunda bulunacak adaylar lise mezunu olmasının yanı sıra lise son sınıf öğrencisi de olabilir. Ancak öğrenciler için kesin kayıt tarihine kadar diplomalarının elinde olması şartı aranır. Ayrıca 18 yaşından büyük olunması ve 26 yaşından da büyük olunmaması gerekir. PMYO için TYT sınavına girip baraj puanı geçen adaylar fiziki ve sözlü mülakat için sınavlara girerler. Sağlık durumları ve boy kilo durumları da uygunsa, mülakatlardan da başarıyla ayrılmışlarsa adayların polis olması için önlerinde engel kalmaz.

 

 • PMYO’ya sorunsuz şekilde kabul edilip 2 yıl sürecek eğitime başlayan adaylar için PÖH olma fırsatı 2. Sınıfta gelir. Adayların mezun olmasına yakın bir zamanda gelen PÖH seçim görevlileri adayları inceler ve PÖH olabileceğine kanaat getirdikleri adaylar için fiziki mülakat, sağlık testleri ve sözlü mülakatlara tabi tutarlar. Hepsini başarıyla geçen adaylar da Ankara’da 3-4 aylık bir eğitim alarak PÖH olur. PMYO ile PÖH olmak bu sayede gerçekleşir. Yani adaylar hem PMYO için çeşitli sınavlara girerler hem de PÖH olmak için ayrıca sınavlara girerek hepsinden başarıyla ayrılmalıdırlar.

 

 • Adaylar ön lisans ya da lisans mezunuysa POMEM vasıtasıyla da PÖH olabilirler. Geçmiş yıllara oranla çok düşük sayıda öğrenci alan PMYO yerine POMEM’lerin kontenjanları çok daha yüksektir. Ancak lise mezunları POMEM tarafından kabul edilmezler. En az ön lisans mezunu olan adaylar POMEM eğitimi için başvuru yapabilirler. Burada adayların dikkat edecekleri nokta eğer lisans mezunuysanız girme ihtimalinizin daha yüksek olduğudur. POMEM kontenjanı diğer polis eğitim birimlerine oranla yüksektir ancak lisans mezunlarına ayırdığı kontenjan ön lisans mezunlarına ayırdığı kontenjana oranla daha da yüksektir.

 

 • POMEM başvuruları da PMYO ‘ya benzer şekildedir, ancak buradaki yazılı sınav KPSS ‘dir. Yine PMYO için olduğu gibi mülakatlara giren adaylar başarılı oldukları taktirde POMEM eğitimi alırlar. Eğitim sonrası da PÖH olmak isteyen ve uygun görülen adaylar yine PÖH mülakatlarına kabul edildikleri taktirde PÖH eğitimi görüp göreve başlayabilirler.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. blank Furkan dedi ki:

  Usta sırtımda 15 cm lik yatay bir yara izi var sorun çıkarmı?

 2. blank Furkan dedi ki:

  usta sırtımda 15 cm yatay bir şekilde yara izi var sorun çıkarmı?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Sorun olur.

 3. blank Furkan dedi ki:

  usta sırtımda yara izi değilmiş. aniden kilo alıp vermeyle oluşan deri çatlaklarıymış. İŞTE 15 CM SIRTIMDA DERİ ÇATLAĞI VAR SORUN OLURMU? DİĞER POLİS SAYFALARI BÖYLE BİR KONU HAZIRLAMIŞ VE ENGEL TAŞIMAZ DİYORLAR.

  1. blank Admin dedi ki:

   Deri çatlağı sorun olmaz.

   1. blank Mustafa dedi ki:

    Benim sol bileğimde yuvarlak şeklinde küçük bir yanık izi var o sıkıntı olurmu?

    1. blank Admin dedi ki:

     Sıkıntı olmaz faça izi olmadıktan sonra

 4. blank Semih dedi ki:

  Lisans mezunu olarak pomeme girince mezun olduktan sonra komiser yardımcısı oluyoruz ya pöhe geçince de aynı mı olacak diğer sorum ise pöhte rütbe konusu nasıl oluyor

  1. blank Admin dedi ki:

   POMEM den normal polis olursun.

 5. blank Özge dedi ki:

  Merhaba ben lisans mezunuyum da bu sene hem pomem hem de pöh’e başvurmak istiyorum ikisine de başvurmam mümkün mü ve bayanlarda pöh alımı olur mu?

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet

 6. blank Ismail dedi ki:

  Merhaba kardesim, ben 6. sinifa kadar turkiyede okudum ve sonra avrupaya yerlestim ve suan da lise mesunuyum ve elimde br kactane diplama var ama universiteden degil. turkiyede polis veya PÖH olmak icin sansim varmi?

  1. blank Admin dedi ki:

   Okul denkliğin varsa var

 7. blank Tayfur güneş dedi ki:

  Orta okul mezunuyum poh olmak istiyorum da mümkün mü acaba

  1. blank Admin dedi ki:

   Hayır..

 8. blank Hasan dedi ki:

  Admin reis gecen senelerde pöh alimi lise mezunu kpss sarti ve askerlik sarti aranmaksizin oldu yanls hatırlamıyorsam 21. Dönemdi sorum şu aynı şartlarda alım olumu bakanımızın açıkladığı yeni dönem alimlarinda pöh e yer verirmiler sağolun

  1. blank Admin dedi ki:

   Şu anda öyle bir söylenti ve duyum yok..

 9. blank Yusuf dedi ki:

  15 yaşındayım ve pöh olmak istiyorum fakat kolumda 3-4 cm ince bir iz var birşey olurmu??

  1. blank Admin dedi ki:

   yaşın dolunca başvuru yapabilirsin…

   1. blank Muhammet dedi ki:

    Ben 1.5 sene önce karaciğer nakli oldum. Acaba pöh yada normal polis olabilirmiyim

  2. blank Admin dedi ki:

   hayır..

 10. blank nurullah dedi ki:

  hangi lisans bolumu mezunu olmak gerekiyor

  1. blank Admin dedi ki:

   farketmez…

 11. blank PöhF dedi ki:

  PMYO’ya daha PÖH heyeti gelmiyor diyorlar…
  Başka yolu yok mu PÖH olmanın bunun için bi konu hazırlasanız çok seviniriz

 12. blank Xxxxx dedi ki:

  2 yıllık myo mezunuyum yaşım 22 polis veya pöh olmak istiyorum fizik kriterler bana uyuyor yanlız kilo alıp vermeden bel kısımlarında mor renkte çatlaklar olmuş bu bir sıkıntı çıkartır mi ve gözlük kullanıyorum bu sorun olur mu birde polis veya pöh olmak için hangisine başvuru yapmam lazım

 13. blank Mehmet dedi ki:

  Ayağımda biraz yamukluk var pöh olabilirmiyim ama bu doğuştan

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

 14. blank Mahmut dedi ki:

  Boyum 167 boy sorun olurmu?

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 15. blank Kaan dedi ki:

  Ayağım çatlak ama hiç ağrısı sızısı yok sıkıntı olurmu

 16. blank Hasan Altundag dedi ki:

  Benim iki elimin en kucuk parmaklari allah vergisi biraz yamuk ama 5cm yi gecmiyor sorun olirmu

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 17. blank esma dedi ki:

  kolumda 3 tane çizik var sorun olur mu

  1. blank Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor..

  2. blank MUSTAFA dedi ki:

   BENDE DE VAR 3 CM UZUNLUĞUNDA 2 TANE SORUN OLUR MU ACABAAAA ???

 18. blank Fırat dedi ki:

  Ben 2003 dogumlu yaziyor gercekte 2001 dogumluyum ama bu yil lise mezunu olacam ben kimlikte kucuk oldugum icin sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   evet…

 19. blank Boşver dedi ki:

  Kapalı olsak sorun olurmu

  1. blank Admin dedi ki:

   hayır…

 20. blank MUSTAFA dedi ki:

  KOLUMDA 3 CM UZUNLUĞUNDA 2 CM KALINLIĞINDA KESİK VAR SORUN OLUR MU ?

  1. blank Admin dedi ki:

   eşkal belirleyici olmaması gerekiyor..

   1. blank mahmut dedi ki:

    Poh olmak icin yizme bilmek şart mı

    1. blank MERYEM PÖH dedi ki:

     Hayır aynı soruyu bende sordum

    2. blank Mehmet dedi ki:

     Dirsekte kucukken kirilmis cok gerdigimde cok hafif bir egim var normalde kesinlikle belli olmuyor fark edilmiyor poh de sikinti olurmu

    3. blank Admin dedi ki:

     evet…

 21. blank Gizli dedi ki:

  Ben kjcugum en buyuk hayali! Poh ama arkadaslarim ayagimda sedef var diye olamazsin diyolar sorun olurmu ki

  1. blank Admin dedi ki:

   evet….

 22. blank Selim dedi ki:

  karaciğer nakli geçirdim. büyük ihtimalle sorun olur değil mi?

  1. blank Admin dedi ki:

   doktor takdirinde…

 23. blank OSMAN dedi ki:

  Pöh olmak için En az kaç kilo veya kaç cm olmalıyız ?

 24. blank melih dedi ki:

  ben daha lisedeyim şimdiden başvuru olrmu

  1. blank Admin dedi ki:

   mezun olmanız gerekiyor…