Güncel Bilgiler

PÖH Komiser Yardımcılığı Sınav Tarihini Duyuruldu!

Polis Özel Harekat görevlililerinin merakla beklediği komiser yardımcılığı sınavı ile ilgili olarak Polis Akademisi resmi bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, PÖH’ler arasından komiser yardımcılığı rütbesine geçebilmek için yapılacak sınavın tarihi de yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde başvuruları yapılan sınavla ilgili tarih duyurusu da gün içerisinde yapıldı. Ayrıca sınava katılacak adayların Ankara Gölbaşı’nda sınava gireceklerini bilgisi de duyuruda yer alıyor.

PÖH Komiser Yardımcısı alımları için resmi açıklama yapıldı

Gün içerisinde yapılan duyuruda Polis Özel Harekat memurları arasından yazılı sınavla ilgili yapılacak komiser yardımcısı alımları ile ilgili detaylı bilgilere yer verildi. Bilindiği gibi Haziran ayında PÖH mensuplarından komiser yardımcısı olmak isteyenler için başvurular alınmıştı. Bugün ise başvuranlar için yazılı sınav tarihi resmi olarak açıklanmış oldu. PÖH komiser yardımcısı alımları için yazılı sınav tarihi 25 Temmuz Saat 10:00 olarak duyuruldu.
Bilindiği gibi komiser yardımcısı olmak isteyen adaylar PAEM bünyesinde eğitim almak zorunda. Diğer bir seçenek olarak ise, adaylar polis memuru olduktan sonra meslek içerisinde yükselerek komiser yardımcılığı rütbesine terfi edebiliyorlar. Polis Akademisi’nden resmi olarak yapılan açıklama ile birlikte Polis Özel Harekat görevlilerine de komiser yardımcısı olmak için fırsat verilmiş oldu. Tüm polis eğitim birimleriyle birlikte komiser yardımcısı yetiştiren Polis Amirleri Eğitim Merkezinin de bünyesi altında bulunduğu Polis Akademisi resmi internet sitesinden yapılan açıklama yayınladı.

Polis Akademisi’nden yapılan resmi açıklama ise şöyle

‘’Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezine (PAEM)2018 Eğitim-Öğretim Yılı için Özel Harekat Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatında fiilen görev yapan Özel Harekat branşlı emniyet mensubu adaylar (meslekte fiilen iki yılını dolduran ve kırkbeş yaşından gün almamış lisans mezunu polis memurları, başpolis memurları ve kıdemli başpolis memurları) arasından 500 erkek memurun ilk derece amirlik eğitimine (komiser yardımcısı adayı) alımı yapılacaktır.
Yapılacak bu alıma ilişkin olarak ön başvurular 21-30 Mayıs 2018 tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılmıştır. Adayların şahsen başvuruları Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, 04-08 Haziran 2018 tarihleri arasında 81 İl Merkezi için kendi illerinde, Merkez Teşkilatı için ise Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampüsünde kurulan Müracaat Kabul Komisyonları tarafından alınmıştır.
Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 15’inci maddesinin 2’nci fıkrasında “Sınav sorularının hazırlanması, basımı, saklanması, dağıtımı, sınavlarla ilgili diğer iş ve işlemler Müdürlük tarafından yürütülür…” hükmü mevcuttur.
Yazılı Sınav, 25 Temmuz 2018 tarihinde Çarşamba günü Saat: 10.00’da Polis Akademisi Başkanlığı Gölbaşı Kampüsü’nde yapılacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Hangi PÖH Görevlileri Komiser Yardımcılığı Sınavına Girebilir ?

Polis Özel Harekat görev yapan memurlar için yapılan duyuruda, komiser yardımcılığı rütbesi için sınav tarihleri açıklandı. Bununla birlikte ileriki dönemlerde de yapılması beklenen PÖH komiser yardımcısı alımları için adaylarda aranan bazı şartlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yıl için her ne kadar başvurular bitmiş olsa da ileriki yıllarda yapılacak alımlarda başvurmayı “2018 yılı için yapılan PÖH komiser yardımcılığı sınavına katılacak Polis Özel Harekat Görevlileri’nde aranan şartlar:
Yalnızca erkek memurlar PÖH komiser yardımcılığı sınavına girebilecektir. Toplamda 500 alım yapılacaktır.
Fiilen görevde toplamda 2 yılını doldurmuş olan adaylar başvuruda bulunabilirler.
Başvuracak adayların 45 yaşından gün almamış olması gerekir.
Sadece lisans mezunu adayların sınav için başvuru yapması mümkündür.

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu