Pöh Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

03.06.2018
A+
A-
Pöh Başvurusu Nasıl Yapılır ? Şartları Nelerdir ?

Pöh açılım olarak Polis Özel Harekat anlamına gelir. Polis olmak isteyen binlerce aday PÖH olabilmek için de gün sayıyor. Adayların polislik mesleğine ilgi duyma sebepleri çok farklı şeylerden ötürü olabilir. Kimisi topluma faydalı olmak için istiyor, kimisi sosyal imkanlar ve maaşı için isterken kimisi de toplumdaki prestiji için polis olmayı isteyebilir. Bildiğimiz şudur ki topluma da polisliğe yoğun bir talep var. Emniyet teşkilatında Polis Akademisi çatısı altında eğitim veren bazı eğitim birimleri adayların polis olabilmesine olanak tanıyor. Bunlar POMEM, PAEM ve PMYO ‘dur.

Burada Pöh olmak isteyen adayların tercih edeceği birim POMEM ya da PMYO olmalıdır. Çünkü PAEM mezunları direkt olarak komiser yardımcısı rütbesiyle göreve başlarlar. Özellikle son dönemlerde PÖH ‘ün adını sıkça duymaktayız. Yaptıkları başarılı operasyonlar sonucunda ülkemizdeki önemli emniyet güçlerinden biri haline gelmişlerdir.İsminden oldukça fazla söz ettiren bu birim için de aday sayısı bir hayli fazladır. Polislik tek bir birimi olan mesleklerden değildir. Trafik polisi, kaçakçılık polisi, PÖH gibi birden fazla branşı olan bir meslektir. Bu mesleği tıp ile bağdaştırabilirsiniz. Nasıl ki tıpta birçok farklı branş vardır, polislikte de birçok branş mevcuttur.

Adayların bileceği en önemli şey PÖH olmak için PMYO ve POMEM ‘den seçmeler yapılabilirken meslek içinden seçmelerle de Polis Özel Harekat olabilmeniz mümkündür. Bu hayali doğrultusunda adım atıp PÖH olmayı hedefleyen adaylar, ilk olarak hangi şekilde PÖH olmak istediklerine karar vermeliler. Elbette bu kararı verirken o birim tarafından istenilen yeterlilikleri karşılayıp karşılamadıkları da önemlidir. Örneğin lise mezunu bir aday POMEM ‘e giremez. Doğal olarak böyle adaylar için seçenek olarak PMYO kalmaktadır. Sizler için tüm detaylarıyla PÖH başvurusu ve şartlarıyla ilgili detaylı bilgileri aktaralım.

PÖH Adayları İçin Başvuru Şartları ve Aşamaları

İlk olarak PÖH adaylarının hangi birime girmek istediğine karar vermesi ve o birimin yeterlilik şartlarını karşılıyor olması geremektedir. POMEM ve PMYO arasında alım ve eğitim süresi gibi şeylerde farklılıklar mevcuttur. İstenilen yeterlilikler ve aranılan şartlar da hemen hemen aynı olsa da bazı ciddi farklılılar da mevcuttur. Üçüncü seçenek olan meslekten PÖH seçme zaten halihazırda polis olanların yapabileceği bir durum olduğu için, polis olmayan adayların PÖH başvurularını ve başvuru aşamalarının nasıl olacağını sizler için detaylarıyla birlikte aktaralım;

 • Eğer POMEM tarafından kabul edilip PÖH olmak istiyorsanız, ön lisans ya da lisans mezunu olmanız gerekir. Daha önceleri bu kural yalnızca lisans mezunlarının alınması şeklindeydi. Ancak geçtiğimiz alımlardan beri artık ön lisans mezunu adaylar için de kontenjan ayrılmaktadır. Elbette adayların unutmaması gereken şey, POMEM için lisans ve ön lisans mezunları alınsa da lisans mezunlarına ayrılan kontenjan çok daha fazladır. Yani eğer lisans mezunuysanız PÖH için girme ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca lisans mezunu adaylar PAEM için başvurmayı da düşünebilir. Çünkü PAEM direkt olarak öğrencilerini komiser yardımcısı rütbesiyle mezun etmektedir. Eğer PMYO tarafından kabul edilip PÖH olmak istiyorsanız da lise mezunu ya da lise son sınıfta okuyor olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilecek husus 18 yaşından büyük 26 yaşından gün almamış olmanızın gerektiğidir. Daha küçük yaşlardaki ya da daha büyük yaşlardaki adaylar PMYO için başvuruda bulunamazlar. PAEM için de PMYO için de yurtdışında üniversite ve lise okumuş adayların bazıları kabul edilebilir. Eğer yurtdışındaki okulunuzun diploması Türkiye ‘de geçerli bir diplomaysa ve resmi kurumlar tarafından kabul ediliyorsa POMEM ve PMYO için başvuruda bulunmanız mümkündür.

 

 • Eğer POMEM için geçerli bir üniversite diplomanız ve PMYO için geçerli bir lise diplomanız varsa ilk adımı geçtiniz demektir. Şimdi yapmanız gereken şey POMEM için KPSS ‘den PMYO için de TYT ‘den baraj puanları geçmek olmalıdır. POMEM için geçerli olan KPSS puanı sadece son 2 yıla ait KPSS puanıdır. TYT dediğimiz puan türü ise yıllardır devam eden YGS sınavının yerine getirilmiştir. POMEM için ve PMYO için başka yazılı bir sınav düzenlenmez. POMEM için geçerli tek puan türü KPSS ‘den alınacak puandır. PMYO için geçerli tek puan türü de TYT sınavından alınacak puandır. 2018 için POMEM e girip PÖH olmak isteyen adayların 2017 yılındaki KPSS puanları geçerli olacaktır. 2018 yılında girecekleri KPSS puanları da geçerli olacaktır. Ancak 2016 yılındaki KPSS puanları geçersizdir. TYT için ise sadece o yıl içinde girilmiş olan TYT puanı esas alınır. Yani KPSS için olduğu gibi 2 yıllık bir kabul etme durumu ortada yoktur. Baraj puan konusuna gelecek olursak, POMEM için baraj puanın 60.000 civarı olmasını bekliyoruz. TYT için ise 260 puan bandında olacağını tahmin ediyoruz. Elbette bunların minimum puan olduğunu ve alabildiğiniz kadar yüksek puan almanız gerektiğiniz unutmayın. Adaylar arasından seçilebilmek için bu sınavlarda alacağınız puanlar her iki eğitim birimi için de %25 oranında etkiye sahiptir. Bu sebeple de yapabildiğiniz en yüksek puanı yapmaya gayret etmelisiniz ve bu sınavlara girmeden önce hazırlıklı olmalısınız.

 

 • Bu zamana kadar bahsettiğimiz tüm şartlara uyuyorsanız, baraj puanı da sorunsuz şekilde aşmışsanız PMYO ve POMEM için başvuru yapmaya hazırsınız demektir. Bu iki eğitim birimi için de istenilen bazı şartlar vardır. Bu şartların tüm detayları için ilgili eğitimi biriminin yayınlanacak olan aday kitapçığını inceleyebilirsiniz. Eğer tüm şartları karşılıyorsanız ve baraj puan ile diplomanız hazırsa yapacağınız şey hangi eğitim biriminde eğitim görecekseniz onun alım ilanını beklemek olmalıdır. Alım ilanı sonrası ön başvuru yapacaksınız. Ön başvurunuzu pa.edu.tr adresinden yani Polis Akademisi resmi internet adresinden yapabilirsiniz. Ön başvurunuz olumlu neticelendiği yapmanız gereken şey asıl başvuru için açıklanacak olan sonuçları beklemek olmalıdır. Sonuçlar olumlu olduğu takdirde asıl başvuru için belirlenen yerlere gideceksiniz. Asıl başvuru yerlerini de ilgili birimlerden öğrenmeniz mükündür.

 

 • Sizden istenilen tüm evrakları hazırlayıp açıklanan asıl başvuru yerlerine gittikten sonra bu belgeleri yetkililere teslim edeceksiniz. Daha sonra da sağlık mülakatı, fiziki mülakat ve bununla birlikte sözlü mülakata Bu mülakatlardan iyi sonuçlar almanız gereklidir. Polisliğe engel herhangi bir sağlık durumunuzun olmaması gerekiyor. Bununla birlikte fiziki mülakat dediğimiz şey adayların parkur olarak bildiği kısımdır. Bazı fiziki yeterlilikler istenir ve istenilen sürede bunların tamamlanması beklenir. İstenilen sürede tamamlanamazsa ya da parkurda hata yapılırsa puan kırılır. Bununla birlikte iki eğitim birimi için de erkeklerin minimum 167 bayanların minimum 162 cm boyunda olması şartı aranmaktadır. Aynı zamanda vücut kitle endeksiniz de boyunuzla uyumlu olmalıdır. Yazılı sınavların bu eğitim birimlerine kabul edilmek için %25 oranında etkisi vardır. Bununla birlikte fiziki mülakatın yani parkurun etkisi de %25 ‘dir. Sözlü mülakatın etkisi ise %50’dir.

 

 • Eğer sınav sonucunuz olumluysa PMYO ve POMEM için size açıklanan yerlere gidip intibak eğitimi alacaksınız. Bu eğitimde polisliğe uygun olup olmadığınız kontrol edilecek. 2 haftalık bir süreci kapsayan bu intibak eğitimi sonucu eğer herhangi bir sorun yaşanmazsa asıl eğitim almaya başlayacaksınız. Bunun dışında aranılan şartlara bazı örnekler vererek aklınızda soru işareti oluşmasını engellemeye çalışalım. Tüm polis alımlarında olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, kasti suçlardan dolayı 1 yıl ya da daha uzun süreli hapis yatmamış olmak, terör örgütleriyle bağlantısının olmaması, siyasi partilerde aday olmamak gibi şartlar tüm polis eğitim birimleri için geçerli olan şartlardır. Daha detaylı bilgiyi aday başvuru kitapçıklarında bulabilirsiniz.

Polis Özel Harekat PÖH Nasıl Olunur?

PÖH Yaş Şartı ve Hesaplama

Pöh Yedek Alımı Nasıl Yapılır?


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 45 YORUM
 1. blank Ada dedi ki:

  Mülakattan geçemezsek başka üni tercih edilebilir mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 2. blank polis adayi dedi ki:

  admin ben lise mezunuyum 03.11.1993 dogumlu 25 yasimdayim pmyo dan baska nasi bi yol izlemeliyim polis olmak icin (evlenmis bosanmis sorun olur mu diger polis okullarina )

  1. blank Admin dedi ki:

   Sizin için geç maalesef. Yaş sağlamıyor.

 3. blank Ege dedi ki:

  24 yaşındayım ön lisans mezunuyum pmyo basvurabilirmiyim

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 4. blank ÖMER dedi ki:

  PÖH OLMAK İÇİN NERDEN BAŞVURABİLİRİM VE DAHA DA ÖNEMLİSİ LİSE MEZUNU BİR KİŞİ PÖH OLABİLECEK Mİ ??

  1. blank Admin dedi ki:

   Şu an PÖH alımı yok.

 5. blank Hilal dedi ki:

  Kolay gelsin admin . Ben 24 yaşında bayanım . önlisans mezunuyum . Kpss 70 mi 60 mi ? İkidir giriyorum kpss sorun oluyor çıkıyorm bidaha kursdan. Kpss puanım 64. Aydinlatrsaniz sevinirim

  1. blank Admin dedi ki:

   70.

 6. blank Zafer dedi ki:

  düz tabanlılar pöh olabiliyor mu

  1. blank Admin dedi ki:

   Durumuna bağlı

 7. blank Zafer dedi ki:

  bir ayağı diğer ayagından 6cm ince ise sıkıntı olmuyor diye biliyorum 7 ve üstü iste oluyor diye biliyorum Herahangıbı yurumede engel yok kosmada vesaire normal insan gibi sadece incelik var sıkıntı olurmu

 8. blank yusuf dedi ki:

  admin bey cevap verirmisniz hangi üniversiteyi okuyucazz liseyi bitirdikden sonra

  1. blank Admin dedi ki:

   Nerden bileyim ben hangi üne okuyacağını?

   1. blank yusuf dedi ki:

    yani demek istedediğim herhangi bir üni olabiliyormu? hangi üni okuyacağız pöh olmak için ? 😐

    1. blank Admin dedi ki:

     Polislikte okul farkı yok.

 9. blank MEHMET dedi ki:

  administration bey pöh alımı olacak mı lise düzeyinde bilginiz var mi

  1. blank Admin dedi ki:

   Şu an bilgi yok.

 10. blank ERTAN DEMIR dedi ki:

  pöh te kpss sartı var mı .bazı sitelerde yok dıyor bazılarında var degıstı dıyor.bılgınız var mı ?

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşecek

 11. blank Resul dedi ki:

  21.07.2000 doğumluyum lise mezunu oldum. Poh baş vurabilir miyim ??

  1. blank Admin dedi ki:

   Evet.

 12. blank Banu Ödemiş dedi ki:

  Merhaba Admin ; Yeğenim ODTÜ BiLgisayar MühendisLiği mezunu ve PÖH’e girmek istiyor…9 Kasım 1994 doğumLu…AskerLiğini de yaptı…Ne yapması gerekiyor şu aşamada ?…

  1. blank Admin dedi ki:

   PÖH ilanı yok gelmesi lazım önce.

 13. blank Ramazn dedi ki:

  Selam aleyküm. PMYO’ya başvuru geçti mi yoksa tyt sonuçlarından sonra mı başlıycak acaba.

  1. blank Admin dedi ki:

   TYT sonrası olacak.

 14. blank Ayperi dedi ki:

  Daha yeni önlisans mezunu oldum. 19 yaşındayım başvurabilir miyim?

  1. blank Admin dedi ki:

   İlan gelince netleşir.

 15. blank Berat dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin bi sorum olacaktı ben şuan elektrik elektronik mühendisliği okuyorum ve yaşım 20 okulun bitmesine en az 5 sene gibi baya bi zaman var okulumun 5 senede bitmesini bekleyip Pomeme girmektense 2 senelik açıköğretim okuyup Pomeme girme şansım var mı?

  1. blank Admin dedi ki:

   Önlisans mezunu olursan olur.

 16. blank ... dedi ki:

  PÖH İÇİN Sigara engel mi ?

  1. blank Hakan dedi ki:

   Hayır.

 17. blank nimettullah dedi ki:

  selamun aleykum sigara engel mi pöh için acaba

  1. blank Hakan dedi ki:

   Hayır.

 18. blank Aleyna dedi ki:

  Ben pöh olmak istiyorum lise mezunuyum sinav ne zman ve sinavsiz aliniyo deniyo dogrumu

  1. blank Admin dedi ki:

   Kışın ilan gelebilir.

 19. blank Emre dedi ki:

  Selamunaleykum ben yurtdisinda yasiyorum tam olarak almanya ve pöh olmak istiyorum bunu tam olarak nasil yaparim neler gerekior

  1. blank Admin dedi ki:

   ilanı beklemelisiniz

 20. blank Merve dedi ki:

  Lise mezunuyum 2016 da KPSS ye girdim pöh için geçerlimidir acaba

 21. blank mesut dedi ki:

  pöh basvurusunu nasul yapabilirim

 22. blank Beril dedi ki:

  Birşey soracağım PÖH ün istediği bayanlar da ideal boy kaç olabilir?

  1. blank Admin dedi ki:

   Pöh te bayan alımı yok şuan ama iç işleri bakanlığı 2019 yılında alım olacak diye açıklama yapmıştı..ALım olursa sitemizde yayınlanır…

 23. blank Özkan dedi ki:

  Acik lise okuyorum jandarma asayis olmama engel varmi