PÖH Askerdeki Adaylar Yerine Yedekler Çağırılır mı?

20.05.2017
A+
A-
PÖH Askerdeki Adaylar Yerine Yedekler Çağırılır mı?

Polis özel harekat olmak isteyen polis adaylarının geçtiğimiz günlerde sınav sonuçları açıklandı ve asil yedek şeklinde polis özel harekat sınavını kazanan adaylar belirlendi. Polis özel harekata gönül vermiş binlerce genç aday sınavı asil olarak kazanırken 10 bin adayında sınavlar sonucunda yedek olarak belirlendiği polis akademisi tarafından duyuruldu. Yedek sayısının hayli fazla olması da bir çok yedek adayın kafasını karıştırmış durumda. Polis akademisi yedek sayısını asil sayısının %30 u olarak belirlemesi gerekirken asil kadar yedek belirlemiş durumda peki bundan sonra neler olacak aşağıda kendi tahminlerimizi sizlerle paylaşacağız.

PÖH Neden 10 Bin Yedek Çağırıldı?
Polis özel harekat sonuçları açıklanır açıklanmaz bir çok yedekteki arkadaş sıralarını yazarak kendilerine sıra gelip gelmeyeceğini sormaya başladılar. Sıranın gelme durumunun nasıl olacağını daha önceki yazılarımızda sizlere açıklamıştık arkadaşlar. Kimse şu kadar kişi yedek alınır kesin diyemez bunu bırakan adaylar ve elenen adaylar belirler sayıyı. Asıl konumuz olan 10 bin yedek aday neden çağırıldıya gelecek olursak bununla ilgili polis akademisi net bir açıklama yapmadı arkadaşlar ancak askerdeki adayların terhis olamayacak olması bu konuyla ilgili olabilir. Askerde polis özel harekatı kazanan 1000 aday olduğunu varsayarsak ve bu adaylar geç terhis olacak ise yedekten alım yapılmak durumu olabilir.

Askerdeki Adaylar Yerine Yedek Aday Çağırılır mı?
Askerde olan polis özel harekatı asıl olarak kazanan adaylarla ilgili bilindiği üzere polis akademisi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada adaylardan hak kaybı yaşamamaları adına terhis olacakları tarihi belirtir örnek dilekçeyi polis akademisine göndermeleri istenildi. Peki bundan sonra ne olacak bize göre terhisine uzun süre olan adaylar yani 1 aydan daha uzun süre olan adaylar bir sonraki planlamalara sınavsız olarak katılacaklardır kazandıkları hakkı ilerleyen alımda kullanacaklar ki polis akademisi açıklaması da şu şekilde.

Dilekçeyi gönderen adayların POMEM Müdürlüklerine planlamaları terhislerine müteakip yapılacaktır. Belirtilen tarihler arasında dilekçe göndermeyen adaylar, adaylık haklarından feragat etmiş sayılacaktır.

Terhisi geç olan adaylar sonraki alıma kalacaktır diye düşünmekteyiz. Terhisi geç olan adaylar yerine de yedeklerden alım yapılabilir. Bunun net cevabını ilerleyen günlerde okul başlayınca zaten alacağız yedek alımları başlayınca arkadaşlar yani resmi açıklamayı beklemek durumundayız.

Eğitim-Öğretim süresince kontenjan dolmamışsa yedek aday çağrılabilir. Yedekten çağrılan adayların eğitim-öğretime geç başladıkları süre devamsızlıktan sayılmaz.


blank

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Avatar eylül viran dedi ki:

  İyi akşamlar admin asil kazanan askerde kaç kişi vardır

  1. admin admin dedi ki:

   Bilemiyoruz tahmin zor.

 2. Avatar Cahit dedi ki:

  Polis özel harekat egitim icin hangi evraklar lazım

  1. admin admin dedi ki:

   Kazandığınız okulun sitesine bi bakın ayrıca https://polisnoktasi.com/poh-gecici-kayitta-istenen-belgeler/ bakın.

 3. Avatar Yusuf↘ dedi ki:

  Admin ya 1 aydır PMYO mülakatlarini bekliyorum ya ne zaman olcak vala artık dayanamiyom

  1. admin admin dedi ki:

   Beklemekten başka çare yok.

 4. Avatar Samet kalkan dedi ki:

  2069 yedekten gelir mi sizce admin ben askerdeyım gelirse nasıl olur cevap lütfennnn

 5. Avatar X kişisi dedi ki:

  Hocam, PAEM sınavı açıklandığında kazansam dahi gidemeyeceğim. Geçici süreliğine engelim var. Hakkın korunması ile ilgili bir yoruma rastlamıştım onunla ilgili bilgilendirme linkiniz falan var mı ya da sizin konuyla alakalı fikrinizi merak ediyorum, teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Maalesef öyle bir hak yok. Sizi çağırdıkları zaman gitmek zorundasınız. Gitmezseniz yerinize yedek planlama yapılır.

   1. Avatar X kişisi dedi ki:

    Çok teşekkür ederim sağ olun