PÖH

2023 PÖH Alımları ve Şartları

PÖH, yani sizlerinde bildiği gibi Polis Özel Harekât, ülkemizin seçkin silahlı birimlerinden biridir. PÖH olmak ve bunun için gelecek olan ilanları bekleyen aday sayısı bir hayli fazladır. Hal böyle olunca da 2023 PÖH ilanı oldukça merak edilmektedir. Bizler de bu yazımızda PÖH olmak ve 2023 PÖH alımı hakkında siz değerli adayları bilgilendirmeye çalışacağız.

PÖH Nasıl Olunur

Geçtiğimiz yıllarda PÖH için dış kaynaklı bir alım yoktu. Yani PÖH olabilmeniz için polis memuru ya da polis öğrencisi olmanız gerekmekteydi. Ancak son yapılan değişiklerle birlikte dış kaynaklı yani sivil PÖH alımı yapılmış ve çoğu PÖH olmak isteyen gencimizin yolu açılmıştır.

PÖH Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Henüz güncel bir PÖH alımı olmadığı için aşağıda vereceğimiz şartlar en son yapılan sivil kaynaklı PÖH alımına ilişkindir.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği
 3. Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 4. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
 5. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak
 6. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 7. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; sabıka ve sicil kaydı temiz olmak,
 8. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 9. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 10. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 11. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 12. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

2023 PÖH Alımı

2023 PÖH alımı için henüz net bir açıklama ve ya duyuru  yapılmamıştır. Bu konuda bir tahmin yapacak olursak içişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ nun açıklamasını hatırlayalım. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamada 2023 yılı içinde 35000 polis alımı yapılacağını ifade etmişti.

Elimizdeki polis alımları verilerini değerlendirecek olursak 2018 yılında şimdiye kadar;

 • 2023 PMYO Polis Alımı: 2500
 • 2023 PAEM Komiser Yardımcısı Alımı: 2500-300
 • 2023 POMEM-PÖH: 30 Bin şeklindedir.

PMYO, POMEM ( 23. Dönem ) ve PAEM alımları yapılmıştır.  Bu alım rakamlarının toplamı İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylunun vermiş olduğu kontenjanı doldurmaktadır.

Henüz PÖH ilanı gelmemiştir. 24. dönemin ne olacağı muamması hala devam ederken ilerleyen günlerde PÖH alımının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

2023’da 35 Bin Polis Alınacak

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

Polis

Merhaba. Polislik mesleğiyle ilgili tecrübelerimden yararlanarak sorularınızı cevaplıyorum. www.polisnoktasi.com platformunda içerik editörlüğü yapmaktayım.

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Sayın cumhurbaşkanımız 100 günlük eylem planında 3000 komiser 22500 polis 7 bin bekçi alınacağını söledi ve daha 2500 polis 3000 komiser ilanına çıkıldı şu an 20 bin alım bekleniyor özel harekatta bunların içinde olucak. Sayın süleyman soylu 2018 pöh alımı için yaşı 30 a çıkardık aralık ibaresini 1 ocağa çektik açıklmasını yaptı.Bilginize.

   1. PÖH (Polis Özel Harekat) alımları ile ilgili bir çok kaynaktan bir çok söylem ve haber görmüş olabilirsiniz. Fakat bunların hiç bir gerçekliği ve kıymeti harbiyesi bulunmamaktadır. 2018 yılında PÖH alımları yapılıp yapılmayacağı malesef meçhul.

    1. Sayın Admin ;

     10-20 Ocak tarihleri arasında yayımlanacak PERFORMANS PROGRAMINDA,POLİS ÖZEL HAREKAT alımının yapılıp yapılmayacağı,kesin olarak netleşecek mi ? Teşekkür ederim…

 2. Admin bey ben 18 yaşımdayım bu sene liseden mezun olucam PÖH olmak için PMYO’ya gidip 2 sene okuduktan sonra PÖH olma şansım yüzde kaç? Alım olmazsa meslek içinden mi başvuru yapmam gerekir?
  Açık olursanız sevinirim sizce PÖH olmak için hangisi daha avantajlı Pmyo’dan PÖH olmak mı? Üni Okuyup POMEM’den PÖH olmak mı? Ya da meslek içinden mi?
  Sorularımın hepsine cevap verirseniz çok sevinirim, aklıma takılan nedenler bunlar, hatta çoğu kişinin aklındaki sorulara cevap vermiş olursunuz. Teşekkürler… ?

  1. Bir şekilde polisliğe adım at gerisi kolay. PÖH olacak adam arıyorlar öyle filmlerdeki gibi değil çok zor şartları var.

   1. Teşekkür ederim. Ben o zaman PMYO’a başvurayım ordan alım olursa PÖH olmazsa artık Meslek içi. Nasip…

 3. Admin merhaba , 23. Donem pomem e basvuru yapacagim . Fakat pöh olmak istiyorum. Meslek icinden gecis icin 2 yil gorev yapma zorunlulugu var midir yoksa pomem bitirince dilekce verip bir sonraki temel ozel harekat kursuna katilabilirmiyim ?

 4. 2018 yılı bitmeden 10 bin polis alımi daha yapilcak diye haberler cikiyor. Bu konu hakkinda bilginiz var mi? Dogruluk payi nedir bu durumun?

 5. Hocam ben Şubat 1991 doğumluyum. 2019’da alım gerçekleşirse yaştan sıkıntı çıkar mı ?

 6. En az lise mezunu 60 KPSS puanı ile PÖH 20-25 yaş aralığında gençlerimizin alınmasını talep ediyoruz.Tüm Hükümet ve Devlet Yetkililerine çok çok teşekkür ediyor, çalışmalaırnda başarılar diliyoruz .Allaha emanet olunuz.

  1. Lise mezunu Polis Özel Harekat alımı bekliyoruz. Sayın Süleyman Soylu başkanımız bu isteğimizi 2019 yılı içerisinde istiyoruz. Devletimiz ve Milletimiz var olsun… Saygılar

 7. Merhabalar ben lisans mezunuyum geçen sene KPSSye girdim ama puanım 56 o yüzden POMEM başvuramadım. Şimdi ise PÖH düşünüyorum ama bu puanla başvuru yapabilir miyim acaba. Bir de son olarak sağ elimde bene benzeyen biraz büyük oval şeklinde doğum lekesi var onun bi etkisi olur mu?

  1. Ben eşkal belirleyici durumda ise kabul edilmez…lise mezunları için pöh çalışması yapılıyor..

 8. Merhabalar ben lisans mezunuyum ve geçen sene KPSS den 56 puan aldım haliyle pomem başvuramadım. Merak ettiğim konu ise bu puanla PÖH e başvuru yapabiliyor muyum? Son olarak sağ elimde oval şeklinde bene benzeyen bir doğum lekesi var bu polis olmama engel teşkil eder mi?

 9. Merhaba ben bu sene liseden mezun olucam ve Nisan da 18 yaşında olucak benim pöhe başvuru şansım var mı

 10. Pöh olmak istiyorum ama universite mezunu olmak gerekiyormus ama bn lise meğzunuyum bana yardim edecek kisi yokmu

 11. Meslek içi PÖH kursları her yıl oluyor mu?
  PMYO’dan mezun olur olmaz. Dilekçeyle başvurabilirmiyiz?

 12. Merhabalar şimdi ben lisans mezunuyum PÖHe başvurmak istiyorum PÖHe girdim diyelim ne kadar süre içinde birim değiştirebilirim? Yani lisans mezunu olmamın PÖH için bir avantajı var mı? ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar

 13. Admin bey 2019 da yapılması ihtimal verilen pöh alımında sizce tahmini olarak hangi ay içerisinde yapılır ve nedeninide söylerseniz eğer çok memnun kalırım teşekkür ederim iyi çalışmalar

 14. Merhaba. Bu sene olacak olan pmyo sınavında 260 puan alma zorunluluğu var. Peki bu puan ham puan olarak mı yani yerleştirme puanı olunca tyt yerlestirme puani olarak üstüne ekleniyo okul puanimiz. 260 puan eklenmemis hali olarak mı geçerli pmyo başvurularında?

   1. LİSE MEZUNUYUM 1990 DOĞUMLUYUM PÖH OLMAK iSTIYORUM SAYIN SÜLEYMAN SOYLU BU ÇALIŞMALARA LİSE MEZUNLARINI ÖZELLİKLE UNUTMAMASINI BU KONUDA ÇOK FAZLA TALEP OLDUĞUNU VE GÖRMEZDEN GELINEMEYECEK BOYUTTA OLDUĞU KANAATLERI İÇİNDE BIR KÖŞE MEZUNU OLRAK BEKLİYORUZ / Saygılarımla…

 15. İyi günler benim sağ gözümde tembellik var 1.5 numara sol gözümde sıkıntı yok polislik için engel olur mu

 16. İyi günler admin benim sağ gözümde tembellik var 1.5 numara sol gözümde sıkıntı yok iki gözün toplamı 2 yi geçmemeliydi sanırım sıkıntı olur mu sizce polislik için

 17. Ön lisans mezunuyum 22 yaşındayım bu yıl kpss den 64 aldım dolayısıyla POMEM başvurusu yapamıyorum.
  PÖH olmak için ön lisans mezunlarında KPSS şartı var mı
  Teşekkürler.

 18. Herhangi bir liseden mezun olup sınavdan 260 puanla PMYOna başvurup oradan eğitimleri mülakatları parkurları başarıyla tamamlarsak PÖH olabilirmiyiz?

 19. bana PÖH te görev verin.1966 doğumluyum.ülkeme hizmet etmek istiyorum.çifte vatandaşım yöneticiyim.PÖH de çalışmak veya EGM görev almak istiyorum.engellemeyin.vazifemi verin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu