2018 PÖH Alımları ve Şartları

25.09.2018
A+
A-
2018 PÖH Alımları ve Şartları

PÖH, yani sizlerinde bildiği gibi Polis Özel Harekât, ülkemizin seçkin silahlı birimlerinden biridir. PÖH olmak ve bunun için gelecek olan ilanları bekleyen aday sayısı bir hayli fazladır. Hal böyle olunca da 2018 PÖH ilanı oldukça merak edilmektedir. Bizler de bu yazımızda PÖH olmak ve 2018 PÖH alımı hakkında siz değerli adayları bilgilendirmeye çalışacağız.

PÖH Nasıl Olunur

Geçtiğimiz yıllarda PÖH için dış kaynaklı bir alım yoktu. Yani PÖH olabilmeniz için polis memuru ya da polis öğrencisi olmanız gerekmekteydi. Ancak son yapılan değişiklerle birlikte dış kaynaklı yani sivil PÖH alımı yapılmış ve çoğu PÖH olmak isteyen gencimizin yolu açılmıştır.

PÖH Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Henüz güncel bir PÖH alımı olmadığı için aşağıda vereceğimiz şartlar en son yapılan sivil kaynaklı PÖH alımına ilişkindir.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği
 3. Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 4. 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),
 5. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak
 6. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
 7. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; sabıka ve sicil kaydı temiz olmak,
 8. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,
 9. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 10. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,
 11. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 12. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

2018 PÖH Alımı

2018 PÖH alımı için henüz net bir açıklama ve ya duyuru  yapılmamıştır. Bu konuda bir tahmin yapacak olursak içişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’ nun açıklamasını hatırlayalım. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu yapmış olduğu açıklamada 2018 yılı içinde 25500 polis alımı yapılacağını ifade etmişti.

Elimizdeki polis alımları verilerini değerlendirecek olursak 2018 yılında şimdiye kadar;

 • PMYO-2500
 • POMEM ( 22. ve 23. Dönem ) 20.000
 • PAEM 3000

PMYO, POMEM ( 22. Dönem ) ve PAEM alımları yapılmıştır. Geriye bir tek 23. Dönem ( 10.000 ) POMEM kalmıştır. Bu alım rakamlarının toplamı İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylunun vermiş olduğu kontenjanı doldurmaktadır.

Henüz PÖH ilanı gelmemiştir. 23. dönemin ne olacağı muamması hala devam ederken ilerleyen günlerde PÖH alımının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

2019’da 35 Bin Polis Alınacak

İlkokul Mezunu PÖH Olabilir mi?

Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Burak dedi ki:

  Sayın cumhurbaşkanımız 100 günlük eylem planında 3000 komiser 22500 polis 7 bin bekçi alınacağını söledi ve daha 2500 polis 3000 komiser ilanına çıkıldı şu an 20 bin alım bekleniyor özel harekatta bunların içinde olucak. Sayın süleyman soylu 2018 pöh alımı için yaşı 30 a çıkardık aralık ibaresini 1 ocağa çektik açıklmasını yaptı.Bilginize.

  1. Şeyda dedi ki:

   Bayan alimi olaxakmi peki ne zaman basvuru olacak

  2. Baki dedi ki:

   Yani Ocak’ta başvuru olurmu

   1. Admin Admin dedi ki:

    PÖH (Polis Özel Harekat) alımları ile ilgili bir çok kaynaktan bir çok söylem ve haber görmüş olabilirsiniz. Fakat bunların hiç bir gerçekliği ve kıymeti harbiyesi bulunmamaktadır. 2018 yılında PÖH alımları yapılıp yapılmayacağı malesef meçhul.

 2. Bozkurt dedi ki:

  Admin bey ben 18 yaşımdayım bu sene liseden mezun olucam PÖH olmak için PMYO’ya gidip 2 sene okuduktan sonra PÖH olma şansım yüzde kaç? Alım olmazsa meslek içinden mi başvuru yapmam gerekir?
  Açık olursanız sevinirim sizce PÖH olmak için hangisi daha avantajlı Pmyo’dan PÖH olmak mı? Üni Okuyup POMEM’den PÖH olmak mı? Ya da meslek içinden mi?
  Sorularımın hepsine cevap verirseniz çok sevinirim, aklıma takılan nedenler bunlar, hatta çoğu kişinin aklındaki sorulara cevap vermiş olursunuz. Teşekkürler… 😃

  1. Admin dedi ki:

   Bir şekilde polisliğe adım at gerisi kolay. PÖH olacak adam arıyorlar öyle filmlerdeki gibi değil çok zor şartları var.

   1. Bozkurt dedi ki:

    Teşekkür ederim. Ben o zaman PMYO’a başvurayım ordan alım olursa PÖH olmazsa artık Meslek içi. Nasip…

 3. Salih Şahin dedi ki:

  Admin merhaba , 23. Donem pomem e basvuru yapacagim . Fakat pöh olmak istiyorum. Meslek icinden gecis icin 2 yil gorev yapma zorunlulugu var midir yoksa pomem bitirince dilekce verip bir sonraki temel ozel harekat kursuna katilabilirmiyim ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Görev süresini tamamlamak lazım.

 4. Enes dedi ki:

  2018 yılı bitmeden 10 bin polis alımi daha yapilcak diye haberler cikiyor. Bu konu hakkinda bilginiz var mi? Dogruluk payi nedir bu durumun?

  1. Admin Admin dedi ki:

   şu an için net bilgi yok..

 5. Serkan dedi ki:

  Hocam ben Şubat 1991 doğumluyum. 2019’da alım gerçekleşirse yaştan sıkıntı çıkar mı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   hayır…

 6. Mehmet K dedi ki:

  Hocam ben 04.09.1991 dogumluyum 2019 da Basvuru olursa basvuru yapabilirmiyim acaba ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   evet…

 7. Rıfat BİBER dedi ki:

  En az lise mezunu 60 KPSS puanı ile PÖH 20-25 yaş aralığında gençlerimizin alınmasını talep ediyoruz.Tüm Hükümet ve Devlet Yetkililerine çok çok teşekkür ediyor, çalışmalaırnda başarılar diliyoruz .Allaha emanet olunuz.